Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Plecaki armii brytyjskiej


Recommended Posts

Mer, a co ty chcesz troczyć na zewnątrz tej stodoły :D

 

No jak to? Czajniczek, patelkę, może jakąś lampę naftową ... :-P

 

Przypomina mi to rozmowę na recon.net.pl ;)

Ludzie dzielą się na tych co biorą ze sobą 80litrowy plecak, i na tych co biorą 30litrowy... pozostałe 50litrów trocząc na zewnątrz :wink:

 

Ja pozostaję m/w po środku - 45 litrów jest ok, szczególnie na typy zadań, jakie my wykonujemy.

Chociaż, na kompani zawsze trafią się tacy, którzy biorą "zapasowe" umundurowanie, w przypadku, gdybyś zmoknął albo skończył w jednym z setek strumieni w Szkocji. Biorą wszystko - dwie pary spodni, dwie pary koszul, t-shirty, i kurtkę - oraz - a jaże! - zapasową parę butów wojskowych. Bielizny pewnie na tydzień. Ale wtedy mają pełniutki 120 litrowy plecak.

A co do tej patelki - niektórzy autentycznie kupują w tesco zestawy turystyczne i mają różne patelki-garczki oraz mini-butlę z gazem. Ja nie miałabym do tego zdrowia.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mini butla z gazem ma dużo plusow. Mowa oczywiście k jednorazowych kartuszach gazowych, i mini nakręcanym palniku. Waży to tak naprawdę niewiele więcej od kochera+heksaminy, a jest dużo bardziej wydajne. A co do pojemności- ja teraz choruję na tego arktisa o którym mówiłem, wyjściowa pojemność 40litrów, możliwość dopięcia daypacków, oraz regulowany komin dajęcy +20litrów w razie czego :)

czyli rozpiętość 40-80l *-*

Link to post
Share on other sites

Witam.

Pozwolicie że przypomnę co po niektórym co powinno zgodnie z instrukcją znależc w naszym Bergenie:

 

ZAWARTOŚĆ PLECAKA BERGEN

 

-Racja żywnościowa (częśc racji nosi sie w PLCE reszta ląduje w Bergenie)

 

-śpiwór GS (w wodoszczelnym worku,z reguły na samym dnie plecaka)

 

-schronienie (płachta namiotowa,poncho itp)

 

-zapasowe ubranie (skarpety,bielizna,ciepły sweter,zapasowy mundur itp)

 

-przybory osobiste (zestaw do mycia,golenia i konserwacji obuwia)

 

-amunicja (jako przykład podam że większa część plecaków żołnierzy wracających z Falklandów (masa około 55 kg)stanowiła własnie amunicja.)

 

-woda (nie muszę tu chyba pisać dlaczego.)

 

-wyposażenie specjalne (radio, sprzęt do obserwacji i inwigilacji itp)

 

Wyposażenie żołnierza w głównej mierze zalezy od rodzaju działan bojowych,czasu ich trwania oraz roli jaka on sam spełnia w tychże działaniach i powyzszy spis jest wyłącznie kanonem co powinno sie znależć w Bergenie i tak nalezy go traktować.

 

Inne jest wyposażenie żołnierza na ćwiczeniach a inne w boju.W tym drugim wypadku zawartośc zmienia sie na korzyśc amunicji (jak pisałem wyżej),żywności i wody oraz medykamentów

 

Tyle instrukcje wojskowe.

 

Pozdrawiam.

Duncan McLain

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

Odkopię.

 

Zainteresował mnie ten plecak http://allegro.pl/br...2997021448.html czy da radę się w niego zapakować na MilSim/Larp/scenariusz 24-48h czy może poszukać czegoś innego.

Jak w każdy plecak - wszystko zależy tylko od tego co ze soba zabierasz.

Ten plecak jest dedykowany do ECM - widzisz w komorze głównej paski do mocowania urządzenia. W to miejsce oczywiście się spakujesz jak i w dwie kieszenie boczne i podepniesz karimatę - jeśli o to chodzi trokami.

Niemniej pamiętaj że wszystko zalezy tylko od tego co będziesz chciał zabrać i musisz rozplanować - część niesiesz w kamizelce a reszte gratów w plecaku.

Link to post
Share on other sites

No w sumie to mi chodzi o to czy zmieści się śpiwór, karimata, kilka konserw, butelka/dwie wody, zapas bielizny, jakaś zapasowa koszulka na zmianę, parka WP oraz ew. MP5 z wysuwaną kolbą jak jakiś wyjazd publicznym transportem będzie i chest brytyjski.

 

Później plecak będzie raczej leżał w bazie, no chyba, że scenariusz przewidzi inaczej.

 

 

Ew. jaki inny plecak, słyszałem że "other arms" jest całkiem dobry ale nie ma go na razie w żadnym sklepie.

Link to post
Share on other sites

No w sumie to mi chodzi o to czy zmieści się śpiwór, karimata, kilka konserw, butelka/dwie wody, zapas bielizny, ....

 

Tak - plecak ten ma pojemność patrol packa - jakieś 35 l - więc się raczej spakujesz - pamiętaj o dodatkowych trokach.

 

Jak do większej ilości sprzętu - polecam torbo plecak - taki czarny brytyjski - L85 wchodzi do niego + kamizelka i jeszcze sporo innego sprzętu - ale to tylko zaznaczam do transportu - chodzenie z tym wiele kilometrów będzie uciążliwe i nie poręczne.

Link to post
Share on other sites

Hm.. cóż możliwe, że będzie trzeba jednak w plecaku ganiać parę km bo np. scenariusz będzie tego wymagał albo po prostu miejscówka/baza daleko, a nie ma transportu, więc ten L85 raczej odpada.

A ten "Sting" z linku Bat_Sirius'a, wszystko co potrzebne na 100% wejdzie (ew. dokupie kieszenie boczne), a plecak wygląda na całkiem wygodny. Na AW jest za 13pare złotych, a na allegro są chyba jakieś używki jeszcze taniej.

Link to post
Share on other sites

Hm.. cóż możliwe, że będzie trzeba jednak w plecaku ganiać parę km bo np. scenariusz będzie tego wymagał albo po prostu miejscówka/baza daleko, a nie ma transportu, więc ten L85 raczej odpada

 

Ten L85 to taki karabin.... :DTu masz torbę http://allegro.pl/torba-transportowa-wojskowa-holenderska-dpm-oryg-i2992450165.html ale jest mniejsza od tej brytyjskiej o której wyżej pisałem

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Ten L85 to taki karabin.... :DTu masz torbę http://allegro.pl/to...2992450165.html ale jest mniejsza od tej brytyjskiej o której wyżej pisałem

 

Ta o której pisałeś wcześniej to Operational Travel Bag, albo popularnie Deployment Bag. Do przewożenia szpeju z miejsca na miejsce idealna, ale bezużyteczna w akcji.

http://allegro.pl/du...ers&bi_c=Search

 

 

W tym momencie nie jestem w stanie napisać jakie konkretnie w interesującym Cię okresie nosili "PALSowe" plecaki, głównie z tego powodu że są to prywatne zakupy (nie wiem jak teraz od kiedy mają MTP, ale wcześniej nic takiego nie dostawali). Masz trochę zdjęć z 2008 z 3 PARA (spadochroniarze mieli zawsze najwięcej prywatnego sprzętu) - nie jestem w stanie określić konkretnych modeli, ale może coś Ci to pomoże:

 

Britishtroops.jpg

 

13_zps2b316cf1.jpg

 

16_zps2e1cdee0.jpg

 

20_zps07aaa57d.jpg

 

7_zps07ebd92c.jpg

 

nie-opalsowanych dosyć popularny był Berghaus Munro 30l, no i pasuje do lasu jak i na Herricka.

 

3_zpsf8f5e499.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Odgrzebię krzynę i zapytam - czy ktoś ma ECM Universal Bergan (widzę na Pazzegro wersje ze stałymi kieszeniami bocznymi, i takie z zapięciami do Side Puchów) i mógłby podrzucić zdjęcia tego pasa biodrowego?

 

Problem mam taki: przymierzam się do udziału w scenariuszu (48h, ale na szczęście operowanie ze stałej bazy, czyli działanie w oporządzeniu w wariancie patrolowym). Wiele wskazuje na to, że przypadnie mi bawienie się w noszenie radia (RF-10). Plus paru gadżetów, których normalnie nie taszczę na niedzielne łupanki, ale radio jest największym i najbardziej nieporęcznym gratem - po wepchnięciu go do mojego normalnego plecaka (TT Essential Pack) niewiele miejsca zostaje.

 

Jeśli kupię Radio Bergan albo ECM Bergan - miejsca tam mam zatrzęsienie, porządny pas biodrowy i w ogóle bajka, radyjko wejdzie śpiewająco, i jeszcze daysacki mogę dopiąć na wierzchu.. Choć warto by jeszcze jakoś wodę rozwiązać - camela mam 3l, gdzieś go trzeba wsadzić.

 

Kwestia także konstrukcji pasa biodrowego przy plecaku - da się coś na nim zawiesić (zrzutówka przede wszystkim) czy przyszyty jest na całej długości do podkładu? Bo mam wrażenie, że taki rozbudowany pas z moim normalnym pasem się powadzi...

 

Uprzedzjaąc pytania - te dwa plecaki są do kupienia na Pazzegro za 50-70zł. Impreza i tak nie będzie tania, a podnoszenie kosztów przez wydatek paru stów na plecak naprawdę mi się nie uśmiecha.

Link to post
Share on other sites

Jeśli kupię Radio Bergan albo ECM Bergan - miejsca tam mam zatrzęsienie, porządny pas biodrowy i w ogóle bajka, radyjko wejdzie śpiewająco, i jeszcze daysacki mogę dopiąć na wierzchu.. Choć warto by jeszcze jakoś wodę rozwiązać - camela mam 3l, gdzieś go trzeba wsadzić.

 

Kwestia także konstrukcji pasa biodrowego przy plecaku - da się coś na nim zawiesić (zrzutówka przede wszystkim) czy przyszyty jest na całej długości do podkładu? Bo mam wrażenie, że taki rozbudowany pas z moim normalnym pasem się powadzi...

 

Mam universal bergen ECM

Do dość duży i pojemny plecak, z możliwością rozbudowy o boczne kieszenie lub w tym samym standardzie zapięcia inne pojemniki - tak jak np camel.

Pas biodrowy (patrz foto) ma naszytą taśmę na stałe - jak nie boisz sie nitki i igły dasz radę zmodyfikować. Ja nie używam torby zrzutowej i w tym temacie nie pomogę.

 

 

Link do zdjęć

Link to post
Share on other sites

Radio Bergan jest mniejszy - no i jest w DPM. Zdecydowanie preferuję Universal Bergen ECM z dodanymi sakwami w DPM trochę sie zlewa. No i jest zdecydowanie bardziej pakowny. Niemniej sam plecak siada głęboko na "dupie" i czasem to razi mimo że paski są podciągnięte by się tak nie działo - może to dlatego że mam tylko 175cm wzrostu ;)

Link to post
Share on other sites
  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...