Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czyszczenie pomieszczeń...


Recommended Posts

Czy ktoś mógłby napisać lub podać link do strony na której są opisane techniki czyszczenia pomieszczeń oraz generalnie dotyczące walki w terenie zurbanizowanym. Chodzi mi o coś w stylu tekstów dostępnych kiedyś na S3(Szczecińskiej stronie ASG) która niestety nie działa :cry:

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
animacje wejscia do pomieszczen itp maja duzo bledow

Dlatego właśnie pytam w tym wątku gdzie można znaleźć jakieś żetelne informacje. Mnie chodzi głównie o dobrą zabawe więc nie muszą to być od razu jakieś super specjalistyczne kursy rodem z SWAT-u. Mnie najbardziej podobała się prostota a zarazem stopień wyczerpania tematu(no i oczywiście fotki) na Szczecińskiej stronie(mam nadzieje że mieliście okazje ją zobaczyć przed awarją serwera). Właśnie coś takiego chciałbym znaleść ale zupełnie nie wiem gdzie szukać.

 

Pozdrawiam!

 

P.S. Filmy instruktażowe(widziałem jeden na airsoft retreat w którym koleś najpierw opisuje MP5 Navy i Berette a później przy ich użyciu czyści pokój) były by super!!!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Po długim czasie sam dorzucę ciekawy link(właśnie czegoś takiego szukałem):

http://www.858airsoft.com/tactics/tmain.html

Są w nim w dużym skrócie(i ogólnikach) opisane „zasady” walki w CQB. Jest też „schemat” wejścia do pomieszczenia w 4 osoby. Całość jest w języku angielskim jednak bogato ilustrowana więc nawet bez znajomości języka można dać sobie radę.

 

Mam nadzieję że komuś również się przyda :D

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

techniki czyszczenia są bardzo różne nawet w Polsce różne grupy realizacyjne Policji i AT mają swoje modyfikacje. tak naprawde zależą one od własnych doświadczeń, terenu, rodzaju zadania itd. Skuteczność wszystkich technik jest nieweryfikowalna więc sporo pozostawia się własnej inwencji. Rzeczywiście najlepsze efekty daje regularny trening, nagrywanie i analizowanie błędów. Ciężka praca.

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
techniki czyszczenia są bardzo różne nawet w Polsce różne grupy realizacyjne Policji i AT mają swoje modyfikacje. tak naprawde zależą one od własnych doświadczeń, terenu, rodzaju zadania itd. Skuteczność wszystkich technik jest nieweryfikowalna więc sporo pozostawia się własnej inwencji. Rzeczywiście najlepsze efekty daje regularny trening, nagrywanie i analizowanie błędów. Ciężka praca.

pozdrawiam

Ja bym jeszcze dodala, ze oprocz treningu i taktyki przyda sie jeszcze glowa...

Najwazniejsze to szybko myslec, reagowac i trzymajac sie procedur na bierzac je modyfikujac :wink:

Brzmi skomplikowanie, ale tak wlasnie jest...

No i pamietaj, zeby nigdzie nie wchodzic sam, musisz miec "plecy" ;)

 

BTW, dla tych co jeszcze nie wiedza... S3 praktycznie nie istnieje.

Ostal sie niejaki "Max"... A kysz! :evil:

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
Dobrym sposobem czyszczenia pomieszczen jest ostrzal np okien z kilku mozliwych kątow, wtdy jest zawsze wieksze prawdopodobienstwo trafienia.

 

Ke? :roll:

 

Chyba nie zrozumiales o co chodzilo dokladnie.

BTW... gdy pomieszczenia znajduja sie na 10tym pietrze to tez urzyjesz ostrzalu okien?

Choc w sumie mozna sie spuscic na linach, ale takich technik chyba uzywa

niewiele airsoftowych teamow w Polsce :wink:

Link to post
Share on other sites
Dobrym sposobem czyszczenia pomieszczen jest ostrzal np okien z kilku mozliwych kątow, wtdy jest zawsze wieksze prawdopodobienstwo trafienia.

Mimo wszystko jstem zwolennikiem czujnego obserwowania i pojedynczy strzal we wszystko co sie wychyli, podczas gdy reszta podchodzi "na wabia"

 

Ja ostatnio nie mam możliwości do zabawy w dużej ilości chłopa na zasadzie "wszyscy do środka i uraa", ale więcej czasu przychodzi mi na skupianiu się na przejmowaniu pomieszczenia z osobą postronną/cywilem itp Strzelanie przez okna, przy koordynacji takiej jak występuje w "airsofcie" prowadzi częstokroć do ostrzelania swoich, bo "nieważne do kogo należy kulka, która cię załatwi". Strzelając przez okna do budynku nie widzimy celu, nie możemy być pewni, że przykładowo nie trafimy kogoś z naszego zespołu.

Niestety, "airsoft" nie jest zabawą ze strzelcami wyborowymi, którzy z przeciwległego budynku/podwyższenia terenu kontolują wybrane sektory. Polegamy więc na tym, co mamy. Wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej wychodzą osoby, który swój trening poświęcają na zgranie zespołu w sytuacjach, który wymagają synchronizacji czynności. Kiedy zespół działa na określonych zasadach, każdy zna swoje miejsce ale umie zastąpić idącego przed nim itp (wiele różnych rzeczy, o których nie chce mi się pisać bo jestem zmęczony) to są oni na wygranej pozycji.

 

Po drugie ostrzelanie okien i podchodzenie to nie jest czyszczenie pomieszczeń. To jest zdobywanie budynku i to w sposób, który zdecydowanie bardziej kojarzy mi się z typowo wojskowym podejściem do sprawy.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

czyszczenie pomieszczen---zaleznie od rodzaju pokoju(charakterystycznych cech budowlanych )mozemy wyroznic pokoje pojedyncze i zdublowane::Pokoje pojedyncze. Przed wejściem do pomieszczenia operatorzy stoją w szyku podstawowym z ta różnicą ze czwórka stoi bokiem kontroluje tyły grupy, jeśli są drzwi to trzeci operator przechodzi na druga stronę, jeśli drzwi są szyba lub ich brak wszyscy zostają po jednej stronie. Na znak jedynki MEO (trzeci operator wyważa drzwi lub je otwiera i wrzuca granat) i kolejna grupa zaczyna czyszczenia pomieszczenia. Po wyczyszczeniu pomieszczenia padają komendy lewo czysto, prawo czysto i grupa wychodzi z pomieszczenia po komendzie wychodzimy w kolejności: czwarty operator ( po wyjściu osłania tyły) pierwszy, drugi i trzeci operator wychodząc informuje czwórkę. W przypadku wykorzystania grup 2 osobowych miejsce MEO zajmuje drugi operator, a przy wyjściu dwójka zajmuje miejsce czwórki.

 

 

Pokoje zdublowane. Przed wejściem do pomieszczenia zdublowanego grupa postępuje w podobny sposób jak przy czyszczeniu pokoi pojedynczych. Sekwencja czyszczenia odbywa się podobnie jak w pokojach zdublowanych jednakże w grupie czteroosobowej do pierwszego pomieszczenia wchodzi tylko pierwszy i drugi operator a trzeci czwarty osłania ich z zewnątrz będąc gotowych do zajęcia miejsca w wypadku gdyby jedynka lub dwójka został ranny. Następnie po oczyszczeniu pomieszczenia pierwszego pomieszczenia padają komendy czysto lewo, czysto prawo, wszystko czysto i pozostała część grupy zaczyna czyszczenie drugiego pomieszczenia. Po wyczyszczeniu drugiego pomieszczenia pada komenda „wychodzimy” i grupa łączy się w czwórkę ,i opuszcza pomieszczenie. Podczas takiego czyszczenia grupa rozdziela się na dwie jednostki a dowodzą nimi kolejno 1 i 3 i to oni podejmują decyzje, co do sposobu czyszczenia pokoi przypisanych swojej jednostce.

 

tyle teorii,jak okazalo sie w praktyce roznie to wychodzi(my cwiczymy-bez przesady-codziennie po 2-3 h, i naprade wystarczy maly drobiazg zmienic by cos moglo pojsc zle..ale po to jest glowa-by myslec co sie robi w pokoju)ps wszystkich chetnych zapraszam do rozmowy otaktyce przez gg(moj nr na wmasg)prosze by odzywali sie ludzie ktorzy cos potrafia bysmymogli wymienic sie doswiadczeniami na temat "czt"

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...
  • 4 weeks later...

Osstatnio z częścią ekipy miałem okazjie strzelać się na naprawde wypasionej miejscówce, a dokładniej na Nadolu. jest to ogromny stary Hotelowiec nad jeziorem żarnowieckim. Miejscówka, w której jednoczesnie spokonie mogłoby się strzelać z 70 osób :).

Jak to w hotelu - pare klatek schodowych przechodzących przez wszystkie piętra, masa korytarzy i kosmiczna ilość pomieszczeń.

Nie bawiliśmy się w sprawdzanie każdego pomieszczenia. Poruszaliśmy sie cicho czekaliśmy aż przeciwnik da jakieś oznaki swojej obecności, a gdy trzeba było ostrzeliwaliśmy go tak, że nie mógl zza swojej zasłony wystawić nosa i jak najszybciej do niego podbiegaliśmy. (W Gdańsku obowiązuje zasada, że nie strzelamy zza winkla nie identyfikujac celu.), więc wystawienie samej giwery nie wchodzi w gre. Pozatym trafienie w giwere eliminuje ja z gry ;). I na_prawde całkiem dobrze się to sprawdziło.

 

[Pisownia!!!]

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
  • 3 weeks later...

Przepraszam, może faktycznie czepliwi jestem, sorry za zjadliwość.

Ja to generalnie jestem spokojny chłopak, ale jedna rzecz mi działa na nerwy:

Jak ludzie, którzy strzelają plastikowymi kulkami i rzadko kiedy widują broń ostrą wypowiadają deprecjonujące absoluty o uznanych na świecie jednostkach specjalnych i ich operatorach na podstawie jednego zdjęcia i stwierdzają, że "robią dużo błędów".

 

Gość stoi w świetle korytarza.

No i?

Może to są pokazy pod publiczkę, moze to nie korytarz, tylko pokój.

Jak widzę takie zdjęcie, to moje pierwsze skojarzenie nie jest, "O, Łoś stoi w świetle drzwi, zaraz dostanie strzała", tylko "Pewnie te pomieszczenia już wyczyścili i może sobie na taki luksus pozwolić".

Więc, o ile kolega GD nie jest operatorem jednej z czołowych polskich jednostek specjalnych i na podstawie własnego doświadczenia bojowego lub treningowego z Omegą wyraził takie poglądy (w takim wypadku chylę czoła, uznaję jego wiedzę i sorry za podszczekiwanie) to proponowałbym może trochę więcej pokory przed umejętnościami zawodowców?

Może bardziej właściwy byłby tryb:

"Ciekawe, czemu stanął w świetle drzwi" a nie

"Pfft, robią kupę błędów bo na zdjęciu widziałem jak operator stoi w świetle drzwi"

pozdr

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Jak to już zostało w wątku powiedziane, nie ma jednego schematu czyszczenia. Co szkoła to schemat.

Natomiast jako zainteresowany tematem spotkałem się z kilkoma wariantami w zależności od sytuacji. Wszak inaczej wygląda wejście do pomieszczenia ze sfrustrowanym pracownikiem grożącym przedmiotem przypominającym broń, że zastrzeli szefa, a inaczej wygląda wejście do budynku, w którym zabarykadowali się bojownicy islamscy, żołnierze wroga, czy inny element militarny. I w końcu, inaczej będzie wyglądało wejście do pomieszczenia w airsofcie i inaczej w realu. Dlaczego? Bo w ersofcie RZadkością jest wrzucenie 2 flashy i gazu na starcie, RZadkością jest wrzucanie fragów przez okna i wchodzenie na sprzątanie.

 

Co zostało już powiedziane, najważniejsze jest myślenie, zgranie, trening i kilka rozsądnych schematów (rozsądnie modyfikowanych).

 

Ogólnie w real'u:

CQB - podejście z jak najlepszym wykorzystaniem martwych stref (miejsc, które przeciwnikowi trudno obserwować lub ostrzeliwywać), ubezpieczenie z każdego kierunku, podejście pod drzwi/brak drzwi, granaty hukowe,_błyskowe,_gazowe, wszystko jedno i wchodzi team: 1 zawija w stronę, z której weszła (wykonując tak jakby obrót o 180st.) 2._w przeciwną, 3. za 1., 4. za 2.. 1. trzyma róg, 3. środek pomieszczenia poruszając się za 1. (w pewnej odległości, nie na plecach) i podobnie z drugiej strony 2. i 4. Jeśli pomieszczenie nie jest duże, to nie należy pchać się w więcej osób. 5. i 6. (jeśli są) pokrywają pokój z okolicy wejścia. Po sprawdzeniu rogów drużyna zwraca się w stronę przeciwległej ściany pomieszczenia i rozciągniętą linią czyści/sprawdza do oporu.

 

MOUT- Trzeba pamiętać, że tutaj na ogół ma się do czynienia z żołnierzami, którzy walczą za swój kraj, mają palec na spuście w broni automatycznej i niejednokrotnie są otoczeni, przyparci, nie mają dokąd uciec.

4 drużyny [***] po oknach i drzwiach wszystkim co mają, jedna drużyna podbiega do okien tak, by być jak najmniej wystawiona na odpowiedź wroga i wrzuca po jednym dwa fragi (frag granade - granat odłamkowy) i cofa się nieco w celu przegrupowania. Granaty wybuchają, kolejne dwie drużyny podchodzą pod osłoną dwóch pozostałych i zaczyna się czyszczenie. Tutaj głównie krojenie, wychylanie zza rogów (technika wychylania się, nie jest taka oczywista jak się wielu wydaje), dodatkowe fragi do pomieszczeń (dla pewności). Tu nikt się nie [***] z przeciwnikiem.

 

W airsofcie: Moim (i nie tylko) skromnym zdaniem do airsoftu bardziej nadają się techniki MOUT. Tutaj nikt się nie podda, bo co komu szkodzi "umrzeć" za swoją drużynę ;). Najlepiej kroić/strzelać zza drzwi, okien i wchodzić dopiero wtedy, gdy inaczej nie można dostać przeciwnika (np. pomieszczenie jest wielkie, kolumny, ścianki działowe, długie, trudne, etc.). Należy pamiętać, że airsoft to zabawa i każdy (wy, przeciwnik) jest skłonny do podejmowania większego ryzyka (np. wychylając się mimo ostrzału), bo stawka jest nieporównywalnie niższa. Ale i tutaj liczy się dobre podejście (możliwie jak najcichsze), zaskoczenie przeciwnika, uderzenie z dwóch lub więcej kierunków jest nie do przecenienia, ale na tego samego wroga ;), bo co z tego, jak 3 drużyny uderzą w trzech różnych miejscach ogromnego budynku??? Tutaj kolega podał ciekawą wskazówkę - przydusić wroga i wtedy ktoś podbiega by go wykończyć. Należy też pamiętać o muzzle discipline (nie celować/strzelać kolegom po plecach).

 

Uf, to tak po krótce, na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy ;). Trenować, trenować, trenować. Aha, bardzo ważne jest (i w ersofcie i w rilu), by możliwie najdokładniej rozpoznać przeciwnika. Kto, ilu, gdzie, jak, dlaczego i z czym. To pomaga dobrać środki odpowiednie i przygotować się do szturmu.

 

Blef też się czasami przydaje :). Kiedyś przy podejściu trafiliśmy na gościa schowanego w miejscu, z którego ostrzeliwywał nas przez małą, czarną (w sensie, że ciemno było w środku) dziurę w ścianie podsypanej ziemią. Nie szło go dostać w żaden sposób, a on co chwila raził nas ogniem z automatu. W końcu kolega podszedł od boku pod dziurę i krzyknął "wychodź, bo wrzucimy granat". I koleś się poddał :D. Nie mieliśmy wprawdzie granatów, ale za to przybył nam kolejny airsoftowy jeniec ;). A mieliśmy ich zaledwie kilku..._w całej karierze.

 

EDIT: Tarcza balistyczna - gadżet nie do przecenienia. Właściwie wykorzystana zapewnia ogromną przewagę.

 

[Nie przeklinaj!!!]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Za tą "RZadkość", to mi wstyd. Byłem mocno zamyślony ;).

 

Mały dodatek do tego co już napisałem. Może oczywiste, ale warto wspomnieć. Chodzi o otwarcia. Wszelkie drzwi, okna nie osłaniane z zewnątrz, a w których może pokazać się wróg (głównie parter), załamania linii ściany za którym otwiera się nowa przestrzeń, przejścia do następnych pomieszczeń, dziury w ścianach, etc. należy traktować ze szczególną uwagą. Zawsze należy je zakomunikować drużynie (krzycząc np. "otwarcie"), obstawić je (z reguły robi to osoba znajdująca się najbliżej, albo osoba, w sektorze której znajduje się owo otwarcie) i nie eksponować się na owo otwarcie przed sprawdzeniem go. Generalnie w takim wypadku drużyna zatrzymuje się podczas czyszczenia pomieszczenia, lub (jeśli to nie jest konieczne) poszczególni operatorzy modyfikują trasę czyszczenia. Otwarcia w postaci drzwi są szczególnie niebezpieczne, ponieważ lubią się w nich pojawiać wrogowie słyszący, że coś się dzieje. Należy poświęcić im odpowiednio dużo uwagi.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

"Osstatnio z częścią ekipy miałem okazjie strzelać się na naprawde wypasionej miejscówce, a dokładniej na Nadolu. jest to ogromny stary Hotelowiec nad jeziorem żarnowieckim. Miejscówka, w której jednoczesnie spokonie mogłoby się strzelać z 70 osób icon_smile.gif.

Jak to w hotelu - pare klatek schodowych przechodzących przez wszystkie piętra, masa korytarzy i kosmiczna ilość pomieszczeń.

Nie bawiliśmy się w sprawdzanie każdego pomieszczenia."

 

Jeżeli już ktoś ma bawić sie na bazie prawdziwych umiejętności bojowych...

Nigdy nie zostawia się za sobą nieczyszczonych pomieszczeń...Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W sumie możnaby tutaj dodać coś o podziale na techniki statyczne i dynamiczne. Ale czy kogoś, kto tego nie wie, w ogóle to interesuje?

 

Zauważyłem nieraz u różnych jednostek czyszczących pomieszczenia dynamiczne wejście do pomieszczenia "na krzyż". Trudno to opisać, ale zapewne wiecie o co chodzi. Widzę taką zaletę tego rozwiązania, że krótszy jest czas ekspozycji operatora w świetle wejścia (po lini prostej można się szybciej poruszać). Wada jest taka, że operatorzy muszą stać po obydwu stronach wejścia (co nie zawsze jest możliwe/wskazane). Może ktoś napisać coś więcej o tym manewrze? Czy jest on szeroko stosowany, w jakich sytuacjach i po co?

Link to post
Share on other sites

I tak i nie. Z tego co ja wiem z bardzo dobrego źródła, At stara się teraz żeby pierwszy operator wpadał tak jak mówisz, po linii prostej i bardzo dynamicznie. Drugi idący za nim natychmiast obrabia nie pokryty róg. Brzmi dziwnie, ale w praktyce wygląda baaardzo sprawnie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...