Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ładowarki i rozładowywarki - kilka informacji


Recommended Posts

Z doświadczenia mogę polecić ładowarkę Hiteca CG-340 (lub wypaśniejszą wersję CG-335). Ładowarka może ładować pakiety od 4,8 do 19 V i o pojemnościach od 100 mAh do 3000 mAh.

 

Minusem jest brak trybu rozładowania (CG-340), choć skonstruowanie urządzenia do rozładowania pakietu to napradę nic wielkiego (zainteresowanym mogę podesłać strony ze schematami, w moim przypadku koszt wyniósł ok 10-15 zł i dodam, że nigdy nie parałem się elektroniką - ot ryzyk-fizyk, spróbwałem i wyszło 8O .

 

Ja swoją nabyłem jakś miesic temu w RIKU. (www.riku.com.pl).

Link to post
Share on other sites

"Moja" rozładowarka jest chyba troszkę bardziej zaawansowana niż ta, którą prezentuje kol. ADAM_RATS.

Schematy i opis znajduje się tutaj http://www.teos.modelarstwo.org.pl/rozladn...dnicd/index.htm

 

Urządzenie prezentowane na tej stronie służy w oryginale do rozładowania pojedyńczego ogniwa 1,2 V. Ale wystarczy zamiast zworki R1 wmontować potencjometr 500 kOhm (na początku kombinowałem precyzyjny, wieloobrotowy, ale w końcu stanęło na zwykłym obrotowym typu A) i już można rozładowywać pakiety od 1 do 10-12 cel. Ja stosuję do pomiaru oporu, jak i napięcia jakiś prosty miernik z wyświetlaczm LCD.

 

Całe zagadnienie jest wyjaśnione tutaj (podzękowania dla Teosa ;-)) :

 

http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=watek&gr...two&tid=6272129

 

Co do ustawienia potencjometru dla większości AEGów to można to szybko policzyć :

 

Niezależnie od wielkości pakietu prąd płynący przez R1, R2 i R3 powinien wynosić 0,000027 A czyli dla 8,4 V (z prawa Ohma R=U/I) czyli 8,4/0,000027 =311 kOhm teraz od tego wyniku odejmujeny R2 + R3 22k+22k=44k) i mamy wynik R1=267 kOhm.

Analogicznie obliczamy wartość dla 9,6 czy 12 V.

Link to post
Share on other sites

Ponieważ temat ładowarek pojawia się co jakiś czas - oto jak ja rozwiązałem problem:

 

Ansmann ACS410

Szybka, sterowana mikroprocesorem ładowarka do akumulatorów NiMH i NiCd w zakresie 4 do 10 ogniw i pojemności 500 do 3000 mAh. Automatyczne przejście po zakończonym ładowaniu do funkcji ładowania podtrzymującego. Ręczna funkcja rozładowywania przed rozpoczęciem cyklu ładowania. Sygnalizacja diodowa uszkodzonych ogniw lub nieprawidłowej polaryzacji. Wersja ACS410 Mobil może być zasilana prądem stałym 12 do 32 V poprzez styk Hella (gniazdo zapalniczki w samochodzie), co sprawia, że może być ona używana, jako przenośna. Ładowarka dostarczana jest z 5 różnymi wymienialnymi wtyczkami (niestety i tak trzeba dorobić sobie przejściówkę na złączkę do baterii - ok. 6 PLN).

 

Dane tech.:

Nap. we: 230 V~, 50 Hz

ACS410: 230 V~, 50 Hz

ACS410 Mobil: 230 V~, 50 Hz

Prąd ładowania: 700 mA

Czas ładowania

1200 mAh: 2,5 h

2400 mAh: 5 h

Wymiary: 106×65×47 mm

Masa: 510 g

 

Dodatkowe wtyczki (wymiary do styku):

Typ mm mm

Wtyczka do baterii 3,5 1,65

Wtyczka do baterii 5,5 2,1

Wtyczka do baterii 5,5 2,5

Wtyk tele 2,5 –

Wtyk tele 3,5 –

 

Link do sprzedawcy: http://www.elfa.se (firma gigant, strona po polsku, sprzedaż wysyłkowa). Najlepiej w wyszukiwarce na stronie wpisać nazwę ładowarki - będzie szybciej. Można też szukać w sklepach z elektroniką.

 

Ceny netto:

ACS410 - 182,00

ACS410 Mobil - 228,00

 

Używam od 3 miesięcy, ładuję różne baterie (8,4V 600mAh, 9,6V 600 mAh, 9,6V 1200 mAh i 12V 1600 mAh) - bez problemów. Nad ładowaniem czuwa mikroprocesor plus dodatkowy czujnik termiczny.

Czas ładowania baterii 600 mAh - ok. 1 godz. (nie pamiętam dokładnie).

W każdym razie polecam.

Link to post
Share on other sites

U mnie 600 mAh 7,2 V ładowanie trwa 5-6 minut :D (z punktu widzenia modelarza - wybieram się na lotnisko latam z 10 minut (silniki do napędu modeli latających lubią prąd ;)) i ...

... albo mam w zapasie kolejny pakiet akku i przełączam, albo szybko ładuję jedyny posiadany pakiet i w górę. W ASG przy dłuższej strzelance/małej pojemności bateri sprawy wyglądają podobnie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ok, udało mi sie dziś usmażyć transformator w rozładowarce :] - powodem był chyba brak radiatora - po podłączeniu pakietu 8,4 V Ni-CD 2000 mAh układ zasyczał i wypuścił dymek. Wszakże rozladowarka zamienia energię elektryczną na cieplną.

Jutro spróbuję dokręcić do tranzystora jakiś radiator od procka - może dłużej wytrzyma.

Co do rozładowarki, której schemat podlinkował kol. ADAM_RATS - jej niezaprzeczalną zaletą jest prosta budowa, natomiast wadą (moim zdaniem poważną, ale możliwą do skorygowania) jest fakt, że rozładowuje akku do napięcia 1.0 V na 1 cele. Wszędzie w charakterystyce ogniw Ni-CD czytałem, że napięcie rozładowania dla tego typu ogniw wynosi 0,8 V. Pewnie wystarczy zastosować inną diodę i będzie ok.

Link to post
Share on other sites

Ja też bym bardzo prosil na priv ten artykykul o aku (swistaq@interia.pl).

Do Czopera :

Podane jest że ładowarka ładuje prądem 700mA a w specyfikacji tej podanej wyzej jest napisane że ładowanie w trybie fast ma byc przy 900mA wie ktos jak to sie przeklada na rzeczywistosc? ma to jakies znaczenie? sa jakies problemy z tego powodu? Osobiscie mi sie ta ladowrka bardzo podoba a zwlaszcza jego cena :)

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...