Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ponownie M16


Recommended Posts

Nie tak dawno REMOV przekonal mnie, ze wersje A3 i A4 sa jedynie wersjami handlowymi Colta. Prosze zatem, zarowno jego, jak i inny siedzacych w temacie o ustosunkowanie sie do nastepujacych faktow.

 

Na forum americasarmy.pl wypowiedzial sie aktywny gracz, kapitan Wojska Polskiego, stacjonujacy obecnie w Iraqu. Otoz z jego kontaktow z amerykanskimi zolniezami wynika ze dysponuja/ali (dawno nie dorwal sie do sieci, bo nic nie pisze ostatnio) oni glownie ( przynajmniej w rejonie gdzie stacjonuje) M16 w wersji full auto, nie zas z 3-strzalowa seria. Wszystko wskazuje na wersje A3.

 

Z kolei amerykanscy marines maja na stanie M16 A4 glownie w roli broni strzelcow wyborowych z celownikiem ACOGx4. Znaczna ilosc broni w zwyklej wersji nie zostala dostarczona przed wybuchem wojny (majac zastapic A2) i znajduje/znajdowala sie w magazynach w Kuwejcie. Zrodlo: http://pvtpyle.com/marines_in_iraq_lessons_learned.htm

 

Zatem kto wie jak to jest na 100%?

 

A na tej stronie sa i inne ciekawe informacje: http://pvtpyle.com/gear_reviews.htm (po srodku strony)

Link to post
Share on other sites

Zdanie to nie przynosi zadnej informacji na temat oficjalnego przyjecia wersji A3 i A4 do uzbrojenia. Daty, ilosc, formacje... Dlaczego raport USMC nie wspomina o A3? Czyzby miala ten model tylko Armia? A co z A4? Czy Armia tez go wprowadzila? itd., itp.

 

Pozatym jakbym szukal daleko to bym sie dowiedzial i sie Was nie pytal :D

Link to post
Share on other sites
Tylko co to jest M16A1 vietnam? (poza aegiem)

 

To wersja która różni się od normalnej A1 przedewszystkim tłumikiem płomienia, pozatym w wersji normalnej A1 usunięto kilka błędów z wersji vietnam. A1 vietnam było zasilane 20 nabojowym magiem ale przeważnie ładowano 18 bo przy pełnym występowały zacięcia, A1 normalne było ładowane łukowym 30 nabojowym magiem.

Link to post
Share on other sites

Oj cos mi sie wydaje, ze wersja ta nie miala oznaczenia A1. Ty mowisz o egzemplarzach sprzed '67 roku (tlumik plomienia) bo te po oficjalnym przyjeciu wersji A1 w' 67 mialy juz normaly (tulejke a nie taki wyszczerbiony). Pozatym magazynek nie jest wyznacznikim wersji, zas mag na 30 nabojow to dopiero lata 70-te.

 

Szczerze mowiac nie wim jakie oznaczenie miala owa wersja Vietnam - Ar15?, M16? XM16E1?

Link to post
Share on other sites

M602 AR15 (bez dosyłacza, SSA) - wczesne partie dla wojska do celów testowych

M603 M16A1 (z dosyłaczem, SSA) - USARMY Mil Std B

M604 M16 (bez dosyłacza, SSA) - USAF

M629 XM177E2 (SSA) - zakupione, ale bez desygnaty

M645 M16A2 (SSB) Mil Std A

M9xx M16A3 (SSA) - zakupione, bez oficjalnej desygnaty, kupowane dla jednostek, które nie miały M249 SAW, a potrzebowały broni wsparcia strzelającej ogniem ciągłym, dlatego przydzielany jest głównie do jednostek inżynieryjnych (np. SeaBees), ja nawet do końca nie jestem pewny czy M16A3 jest w ogóle jakoś konkretnie definiowane, spotykałem się już z kilkoma wzajemnie sobie zaprzeczającymi opisami, np. że jest to lower receiver z M16A1 oraz upper receiver z M16A2 (a zatem nie flattop), a to słyszałem od szefa działu rusznikarzy USNAVY (chwalił się, że ma około 2000 tych "składaków").

M905 M16A3 (SSA) czasami nazywany M16A4, to samo zakupiony, bez desygnaty, a to dlatego, że nie kupowała go USARMY tylko wybrane jednostki jako broń dla strzelców wyborowych, swoiste uzupełnienie

M720 M4 (SSB) M16A2 Carbine (tutaj uwaga wbrew pozorom część dostarczanych modeli do armii jest typu flattop, nie zmienia się ani desygnata, ani nazwa nadana przez Colta, różnicą między takim M4 flattop a M4A1 jest brak możliwości strzelania ogniem ciągłym). Mil Std A

M927 M4A1 (SSA, produkowane TYLKO dla Sił Specjalnych) aka M16A3 Carbine, Mil Std A

 

Tryby przełącznika ognia:

SSA - Safe-Single-Auto - Zabezpieczony-Ogień pojedynczy-Ogień ciągły

SSB - Safe-Single-3rd Burst - Zabezpieczony-Ogień pojedynczy-3-strzałowa seria

 

Czegoś takiego jak M16A1 Vietnam Version nie ma.

Link to post
Share on other sites
Zatem jakie oznaczenie ma wersja vietnamska, mam tu na myśli m-kę z trójdzielnym tłumikiem płomienia, dosyłaczem i krótkim magiem.
To na zdjęciu to jest AEG, ale jeśli jest z dosyłaczem to jest to M16A1. Nazwa bynajmniej nie ulega zmianie dlatego, że tłumik płomienia jest inny (acz kolekcjonerzy mogą sobie dla rozróżnienia wprowadzić takie miano). Poza tym, mnie się wydaje, że takie tłumiki płomienia to miały głównie AR-15 oraz M16 USAF. Ale jak przerabiali je do standardu M16A1 to wymieniali przy okazji.

 

Co do magazynków to raczysz żartować, a co to ma wspólnego z określaniem broni? Co to innego nie można wsadzić? :wink:

Link to post
Share on other sites

Wielki dzieki REMOV.

Zatem sprawa A3 wydaje sie byc jasna. Mozliwe ze ów kapitan ma doczynienia z jednastkami, jak pisales, np. inzynieryjnymi, ochrona szpitala itd.

Niestety nie daje mi spokoju kwestia A4 ktore jakoby ma w USMC zastapic A2. Ale w wolnej chwili pogrzebie i sprobuje cos sam znalesc.

Link to post
Share on other sites
Po prostu krótki mag od razu można skojarzyć z tą wersją.

LOL, juz nie brnij w to

a jaka warsje jest M16 z bedbnowym magazynkiem? a Glock 17 z 30-nabojowym magazynkiem to jaka wersja?magazynek nie ma nic wspolnego z modelem broni

Link to post
Share on other sites
Zatem sprawa A3 wydaje sie byc jasna.
Ja bym tego nie powiedział :wink: Po prostu wydaje mi się, że pod tą nazwą kryje się każdy model A2 (choćby i składak), który ma możliwość prowadzenia ognia ciągłego.
Niestety nie daje mi spokoju kwestia A4 ktore jakoby ma w USMC zastapic A2. Ale w wolnej chwili pogrzebie i sprobuje cos sam znalesc.
Nie sądzę, aby to nastąpiło. Zakupiono nieco A4 jako karabinków specjalnych z mocowaną optyką etc., ale nie była to duża seria. Poza tym - nowa broń już jest za rogiem - np. XM8.
Link to post
Share on other sites

W sprawie A3 wlasnie tak zrozumialem twoje wytlumaczenie.

W sprawie A4 dalej mam watpliwosci. Raport na ktory sie powolalem przekazuje informacje o A4 z celownikiem optycznym ale tez ja uzupelnia

"Regular M16A4’s, no optic, were sent over to theatre to replace M16A2’s. However, they arrived too late to be distributed and BZO’d prior to start of the war. These weapons remained in storage in Kuwait."

 

Zatem wyjscia sa 3: raport mowi prawde, raport jest fałszywka, marines nie wie co pisze :).

Link to post
Share on other sites

coz, ale sam kilkukrotnie powtarzasz

 

A1 vietnam było zasilane 20 nabojowym magiem [...] A1 normalne było ładowane łukowym 30 nabojowym magiem.
Zatem jakie oznaczenie ma wersja vietnamska, mam tu na myśli m-kę z trójdzielnym tłumikiem płomienia, dosyłaczem i krótkim magiem.
Po prostu krótki mag od razu można skojarzyć z tą wersją.

 

wiec po co wspominac skoro to nie ma najmniejszego znaczenia w emacie rozrozniania modeli broni.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...