Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

lufa gwintowana w ASG?


Recommended Posts

czy ktorys z maniakow spotkal sie kiedykolwiek z gwintowana lufa wdo broni ASG? ostatnio na jakiejs stronce wypatrzylem taka firmy Rocken (w sumie nic mi nazwa nie mowi). nie wiem jak jest ze szczelnoscia takiej lufy (ma przeciez szczeliny gwintu), ale powinna wyeliminowac problem z niecelnoscia broni przy strzelaniu w dol (np. z okna czy z dachu). normalnie zwlaszcza z wiekszej odleglosci trzeba brac duza poprawke bo hop up podkreca kulke i z gory leci jakims dziwnym lukowatym torem. gdyby ktos znal problem to prosze o wypowiedzi.

Link to post
Share on other sites

co do punktu 1.

przy lufie bylo napisane ze instaluje sie ja bez hop up'u

2.

a z legalnoscia to naprawde nie wiem jak by bylo. ale raczej nie byloby problemu poniewaz gdyby ASG bylo kwalifikowane jako wiatrowka to juz z gladka lufa byloby nielegalne (maksymalny kaliber dla gladkiej lufy bez zezwolenia to tylko 4.5mm a ASG ma 6 jakby nie patrzec).

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Jako, że na broni się trochę znam dodam swoje 2 grosze:

 

Stosowanie zwykłego gwintu nie ma sensu gdyż taka lufa staje się nieszczelna - powietrze ucieka obok pocisku przez bruzdy... Mozna natomiast zastosować tzw. gwint poligonalny Lancastera - taki jaki jest stosowany w pistoletach Glock czy nowych H&K - jednakże wykonanie takiej lufy jest bardzo trudne, zamierzam zrobic coś takiego dla mojego P99 HFC. Wraz z postepami prac będę was informował...

 

Na temat gwintu Lancastera można poczytac tutaj: http://www.greendevils.pl/technika_wojskow...arek_gwint.html

Link to post
Share on other sites

Tak bez złośliwości.

Jakie chcesz przyjąć wartości "e" i "D".

Przyznam się, że myślałem kiedyś o dorobieniu gwintowanej lufy do ASG (oczywiście poligomalnej), ale po gruntownym przemyśleniu tematu i sprawdzeniu wartości średnic kulek używanych w ASG (i ich stosunkowo niskiej powtarzalności do takich zastosowań tak wymiarów, jak i krągłości) to chyba trochę twierdzenie "na wyrost" iż taka lufa pomoże w czymkolwiek. Przy żle dobranych parametrach prawdopodobnie rozrzut będzie wręcz większy niż przy "normalnej", niegwintowanej lufie.

Drugie pytanie: jak chcesz zrobić taką lufę? Technologię kucia na zimno gwintu w lufie nie spotyka się na co dzień.

Jaki skok gwintu chcesz przyjąć? Czy robiłeś jakieś obliczenia i na ich podstawie?

Osobiście zrezygnowałem z lufy gwintowanej. Zrobiłem za to lufę gładką o kalibrze 6,02 mm wypolerowaną wewnątrz, ze stali a nie jak w standardzie z aluminium, co w stosunku do standardowej (stock) 6,12 mm podniosło znacznie osiągi. Dodatkowo (wcześniej pistolet nie miał) dorobiłem Hop Up'a i myślę, że zwiększenie zasięgu jest już wystarczające (jak na ASG oczywiście).

Link to post
Share on other sites

nie wiem zreszta co by dal gwint w przypadku kiedy pocisk jest kula. pociski broni ostrej sa podluzne/walcowate a wiec istnieje jaka naturalna os obrotu co stabilizuje pocisk w locie. W przypadku kuli prawdopodobnie szybko by zaczela koziolkowac wiec celnosc moglaby drastycznie spasc.

Link to post
Share on other sites

a, producenci luf do markerow paintballowych wymyslili inny myk - male otworki spiralnie nawiercone wzdluz lufy (Misiek pewnie bedzie mogl podac linka do jakiegos czytelnego zdjecia, gdzie nawet byla instrukcja step by step jak samemu nawiercic lufe). Otworki powoduja stopniowe zminiejszanie cisnienia w lufie za poruszajacym sie pociskiem co powoduje:

a) niepowstawanie zawirowan za pociskoiem po opuszczeniu przezen lufy

B) (przynajmniej teoretycznie) lepsza stabilizacje w locie

c) duzo cichsze strzelanie

Link to post
Share on other sites
Guest LooK OuT!

Hekhem... ja tam swojej lufy nie dam na testowanie ;P Raczej nowa by trzeba bylo zrobic. Kwestia jeszcze taka zostaje: jak dobrac srednice tychze otworkow i ile by musialo ich byc? Nie wiem jaki jest kaliber markerow paintball'owych, zreszta srednica otworkow ma na pewno z nim zwiazek.

Link to post
Share on other sites
(Misiek pewnie bedzie mogl podac linka do jakiegos czytelnego zdjecia, gdzie nawet byla instrukcja step by step jak samemu nawiercic lufe).

Foka - ty prowokatorze :-P

http://www.pukindogspaintball.com/misc/PORTING.htm

Kwestia jeszcze taka zostaje: jak dobrac srednice tychze otworkow i ile by musialo ich byc?

HGW - trzeba by jakiegoś fizyka

"my" mamy takiego jednego co to ma własne teorie inne od ogółu

mamy też kumpla po Polibudzie - wydział techniki uzbrojenia - pewnie by mógł policzyć (jak nie wiecie jak działa STEN to może zamiesczę parę wzorków jego TFUrczości)

Nie wiem jaki jest kaliber markerow paintball'owych
0,68cala = czyli około 17mm.
Link to post
Share on other sites
Tak bez złośliwości.

Jakie chcesz przyjąć wartości "e" i "D".

Przyznam się, że myślałem kiedyś o dorobieniu gwintowanej lufy do ASG (oczywiście poligomalnej), ale po gruntownym przemyśleniu tematu i sprawdzeniu wartości średnic kulek używanych w ASG (i ich stosunkowo niskiej powtarzalności do takich zastosowań tak wymiarów, jak i krągłości) to chyba trochę twierdzenie "na wyrost" iż taka lufa pomoże w czymkolwiek. Przy żle dobranych parametrach prawdopodobnie rozrzut będzie wręcz większy niż przy "normalnej", niegwintowanej lufie.

Drugie pytanie: jak chcesz zrobić taką lufę? Technologię kucia na zimno gwintu w lufie nie spotyka się na co dzień.

Jaki skok gwintu chcesz przyjąć? Czy robiłeś jakieś obliczenia i na ich podstawie?

Osobiście zrezygnowałem z lufy gwintowanej. Zrobiłem za to lufę gładką o kalibrze 6,02 mm wypolerowaną wewnątrz, ze stali a nie jak w standardzie z aluminium, co w stosunku do standardowej (stock) 6,12 mm podniosło znacznie osiągi. Dodatkowo (wcześniej pistolet nie miał) dorobiłem Hop Up'a i myślę, że zwiększenie zasięgu jest już wystarczające (jak na ASG oczywiście).

 

Widze, że trafiłem na pokrewną duszę :)

 

A więc po klei:

wartośc D przyjąłęm: 6,04 mm

wartość e: 0.005

gwint prawoskrętny o skoku 220 mm (4 bruzdy)

 

Prototyp lufy wykonam z żywicy polimerowej zbrojonej włóknem szklanym... docelowo ma byc zrobina z miedzi lub brązu (kuta) - ale to dopiero po testach i dobraniu odpowiednich parametrów...

 

Oczywiście, że nie mam pewności czy strzelanie z takiej lufy, będzie zapewniało lepszą precyzję - operam się na przypuszczeniach, lecz jezeli się uda to będzie zawsze jakiś krok naprzód, jeżeli nie, to zrobie lufę gładką, podobną do twojej...

 

Kilka uwag co do Hop-Up'u - nie jestem do niego zbytnio przekonany, niby poprawia celność na większych odległościach jednak: pocisk obracając się wobec osi która jest prostopadła do osi lufy powoduje zbedne tarcie, przez co pocisk posiada mniejszą prędkość, energię i zasięg skuteczny, dodatkowo, przy strzelaniu na małe odległości może niektórych denerwować dzióra w tarczy ktora się tworzy znacznie powyżej punktu celowania...

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy chodziłeś do podstawówki, ale jeżeli tak to pewnie ominąłeś lekcję z fizyki na temat rzutów...

Przy tej samej masie, energii i prędkości początkowej kulka będzie poruszać się po krzywej balistycznej:

- z lufy zwykłej gładko-lufowej leci od początku na spotkanie ziemi,

- natomiast ten sam pocisk wystrzelony z lufy z Hop-Up'em będzie jeszcze próbował przezwyciężyć siłe grawitacji wznosząc się do góry do póki nie utraci swojej prędkości i energii do tego stopnia, że nie będzie w stanie się dalej wznosić i rozpocznie wędrówkę ku matce ziemi posiadając już mniejszą energię i prędkość niż pocisk wcześniejszy na tym samym dystansie - energia i prędkość zostały zużyte na walkę z oporami powietrza i grawitacją...

BBbalistic.jpg

 

Wprawianie pocisku w ruch rotacyjny nigdy nie zapewni ci większego zasięgu, prędkości czy energii, gdyż duża część siły napędowej zużywana jest właśnie na wprawienie pocisku w ruch obrotowy... Lufy gwintuje się aby uzyskać lepszą celność (skupienie)... Trajektoria pocisku obracającego się według własnej osi, która jest inna niż oś lufy (czy kierunek lotu) będzie zawsze bardziej nieprzewidywalna niż pocisku obracającego się zgodnie z osią lufy (kierunkiem lotu)...

Link to post
Share on other sites
Zupelnie pominales areodynamike obracajacego sie pocisku i w takiej sytuacji jest to niedopuszczalne uproszczenie.

W Twoim przykladzie zeminiles tylko kat strzalu, przy zachowaniu pozostalych parametrow a to cos innego.

 

Tak to prawda, uprościłem trochę zgadnienie ale tylko po to aby przedstawić zagadnienie tak aby wszyscy zrozumieli o co chodzi, nie mam zamiaru wykładac tutaj zasad balistyki, zresztą balistyka pocisku obracającego się w sposób, jaki wymusza Hop-Up nie jest doskonalsza od pocisku wystrzelonego pod kątem ze zwykłej lufy nie posiadającej Hop-Up'u...

Link to post
Share on other sites

Sam tez stwierdziles, ze znaczna czesc energii jest wytracana na wprowadzenie pocisku w ruch obrotowy w osi wzdluznej pocisku... powiedz mi jedno :

 

Gdzie kula ma os poprzeczna a gdzie wzdluzna ?

 

jeżeli chodzi o kulę to wszystko rozpatrujemy wobec toru lotu (Einstein przecież mówił że wszystko jest względne)...

 

bo nawet jesli sprawisz, ze bedzie sie ona krecila "w lewo" (badz prawo...) a nie "do tylu" to i tak zapewne zmieni ona swoja orientacje w locie (wlasnie ze wzgledu na obrot "w lewo").

 

Tak - i to się nazywa "Derywacja"

 

dodatkowo aby zrekompensowac utrate energii bedziesz musial wykonac powazny "upgrade".

 

Upgrade'u w swoim Walterze nie mam zamiaru robić z tego prostego powodu, że potrzebuję go do walka na małe odległości a nie do eliminacji snajperów - robię gwintowaną lufę aby sprawdzić:

- czy w ogóle się da...

- czy broń faktycznie wykaże lepsze skupienie...

- sprawdzić jaką będzie prędkość i energię będzie posiadał pocisk po opuszczeniu dłuższej lufy (nowa będzie dłuższa o 30mm)...

Link to post
Share on other sites

Sundowner!

Przy przyjętych przez Ciebie wartościach e i D z prędkością i sprawnością przekazania rotacji kulce będzie pewnie słabawo. Policzyłem Toją propozycję i otrzymałem, iż jest to ekwiwalent przekroju lufy gładkiej o średnicy 6,147 mm. Moje doświadczenia pokazują iż celność poprawiają: wzrost prędkości kulki i ciaśniejsza lufa. Jeśli już 4 bruzdy to przy parametrach:

e=0,01 mm; D=5,99 mm (ekwiwalent średnicy lufy gładkiej 6,098 mm) lub

e=0,01 mm; D=6,00 mm (ekwiwalent średnicy lufy gładkiej 6,108 mm).

Uważam iż taka lufa musi mieć mniejszy przekrój niż standardowy stock o średnicy 6,12 mm.

Ale uważam, że 4 bruzdy to dużo za mało (minimum 6 - 7) i do ok 12 bruzd to będzie wg mnie wartość optymalna. Pozatym kiedyś przemierzyłam trochę kulek i myślę, iż trzebaby używać kulek lepiej wykonanych tak pod względem powtarzalności kształtu jak i średnicy, czyli tych z górnego zakresu cenowego szlifowanych dwokrotnie i polerowanych. W ASG trochę inaczej niż w broni kulka musi mieć "poduszkę powietrzną" dookoła w lufie, a sam ruch obrotowy wyniknąłby z rotacji powietrza wokół kulki, zatem do bruzd musiałobybyć jak najbliżej, aby gwint miał jakąś akceptowalną wartość sprawności.

O skoku gwintu nie będę nic pisał, znalezienie optimum nie będzie łatwe. Najlepiej będzie określić sobie zaki zasięg chcemy uzyskać i po jego uzyskaniu dać sobie spokój (ja tak zrobiłem przy zwiększaniu zasięgu swojego pistoletu) zależy to od zbyt wielu czynników i rzeczywście byłby to materiał na doktorat przy odnalezieniu wszystkich, a przynajmniej znaczących czynników i ich wpływie na optymalny skok gwintu. Wartość 220 mm myślę że będzie dobra.

 

Hop Up według mnie służy do wypłaszczenia krzywej balistycznej, a ustawienie go tak, aby kulka leciała płasko później wzlatując to błąd powinna opadać bez wzlatywania (to jest moje prywatne zdanie i kłócił się na ten temat nie będę). Nie zmienia to faktu, iż wydłuża on znacznie zasięg kulki zmniejszając zauważalnie prędkość postępową kulki.

 

Rzut ukośny zamiast poziomego to kwestia wysokości muszki i szczerbinki względem lufy. Nawet w prawdziwych pistoletach przy stałych muszkach i szczerbinkach (zazwyczaj ustawione na 50 metrów) przy strzelaniu na 25 metrów trzeba mierząc uwzględniać poprawkę (jak najbardziej rzut ukośny) i celować kilka centymetrów niżej (w zależności od broni i typu naboju oczywiście)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

hmm... Widze, że w tym siedzisz... Zastosuję do twoich uwag, może jak wróce ze stancji w piątrek to pogodamy na ten temat...

 

1.12.2002

 

Przemyślałem pare spraw... Faktycznie masz rację, lecz jeżeli chciałbym zrobić lufę z więcej niż 6 bruzdami natrafiam na problem technologiczny, niestety nie posiadam dojścia do obrabiarki cyfrowej (jeszcze :P) która zapewniłaby mi odpowiednią precyzję, więc pewnie zaniecham robienia lufy gwintowanej, a zamiast niej zrobię lufę z nawierconymi otworami - tak jak w Paintball'u (ten temat był już na tym forum poruszony)... Jestem tylko ciekaw, czy aby powietrze za pociskiem wpadło w ruch rotacyjny musze przewiercać te otwory na wylot, czy też będę mógł je zaślepić na zewnątrz... Przy zaślepieniu, za pociskiem będą się tworzyć zawirowania, ale czy będą one wpływać pozytywnie na pocisk, tego niestety nie wiem...

Link to post
Share on other sites
  • 11 years later...

W asg nie można używać tego typu lufy ponieważ będzie to podchodziło pod broń palną.

Zamiast tego używa się systemy hop- up

No patrz, nie wiedziałem. Jak dobrze, że mamy takich ekspertów na forum. Idę usuwać stalową instalację hydrauliczną z wewnętrznymi gwintami, bo mam pół domu w potencjalnych lufach.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...