Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No dobra to takie moje pytanie bo karabin aby trafił w już dajmy to a4 musi mieć odpowiednią siłę i precyzję (mówię tu o strzale w którym pocisk trafia za 1 razem w kartkę a nie po poprawkach- by strzał był pewny).

 

Czy w takich układach nie jest to swojego rodzaju wymiernik zasięgu skutecznego?

 

Przecież pocisk w takim układzie musi mieć odpowiednią siłę i moim zdaniem można powiedzieć, że to też jakiś tam skuteczny zasięg.

 

Jeszcze nie byłem na strzelnicy :/- brak czasu ale myślę, że właśnie na takich obiektach najlepiej można sprawdzić skuteczność broni gdy cel nie jest w ruchu.

Link to post
Share on other sites

poprostu wszystko zależy od tego z kim się strzelamy. Jedni jak nie poczują a usłyszą to schodzą a inni nie. No może macie trochę racji z tym , że skuteczny to taki , żeby zauważył (poczuł) ale czasem jest tak że trafisz w mundur z 30m i nie slychać i nie zejdzie ci ten ktoś w kogo trafiłeś. Inni są tacy (przynajmniej raz u mnie na strzelance widziałem) kolesia który dostał chyba z 3 serie w mundur w twarz ale nie zszedł dopiero trzeba było go uświadomić. Także jak już mówiłem - można interpretować strzał skuteczny tak jak mówi Thor ale są niedoskonałości tego sposobu. To już lepiej powiedzmy strzelić i sprawdzić zasięg max. w moim przypadku 55-60 i od tego odjąć trochę powiedzmy 10-20 m. I z tego wychodzi zasięg skuteczny ok 40m. Zresztą co tam zasięg liczy się bardziej sztuka podkradania czy maskowania ( jako snajper)...

Niech każdy rozumie jak chce. W sumie można rozróżnić pojęcia zasięg max i zasięg skuteczny ale ciężko ponieważ niktórzy są terminatory i już zasięg skuteczny spada. taka moja opinia

Edited by knypek3
Link to post
Share on other sites

Panowie chodzi o to że:

 

Żeby trafić w kartke A4 bloku technicznego (dlaczego bloku technicznego wyjaśni się niżej) z repliki powiedzmy mającej te 450 fpsów, prec lufę i porządną optykę (luneta/kolimator) potrzeba tak naprawdę tylko dobrych warunków atmosferycznych (zero wiatru) i mamy zasięg pozwalający "przez przyrządy" trafić na odległość rzędu 60 metrów. Da sie tak ustawić celowniki żeby faktycznie na powiedzmy 10 strzałów te 8 razy trafić. Nie widzę problemu. Kulka nie musi miec "kosmicznej" energii żeby trafić. Nawet może po drodze zrobic kilka dziwnych "ruchów".

 

Żeby trafić w ta samą kartke i ją przestrzelic tu już niestety potrzebna jest jakaś energia/siła więc zasięg umożliwiający jej przestrzelenie, skutecznie, spada znacznie. Ale kiedy zacznie wiać wiatr ten sam zasieg spadnie jeszcze bardziej. Jeżeli zechcemy przestrzelić karton znów spadnie. Jeżeli zrobimy tarczę z papieru japońskiego to może nawet zrówna sie z zasięgiem strzału do tarczy. I o tym cały czas piszę.

 

Albo chcecie stworzyć "system" umożliwiajacy mierzenie zasięgu celnego jaki umożliwia trafienie tarczy na maksymalnym możliwym i rozsądnym po względem trajektorii lotu kulki i wykorzystania przyrządów celowniczych dystansie, albo chcemy wiedzieć na jakich odległościach możemy skutecznie "razić" cel.

Link to post
Share on other sites

OT:

szybciej ją wytracają więc w momencie uderzenia mają mniejszą siłę od cięższych co napisałem chyba wyraźnie że na dużych odległościach lepiej czuć cięższe kulki.

 

ale zapraszam na Priv do dyskusji albo do odpowiedniego wątku -

 

Pozdr.

Link to post
Share on other sites

no i kolejna sprawa, kulki ciężkie nie tylko mają większy zasięg 'skuteczny' ale też 'ogólnie' lecą dalej od kulek lżejszych, co prawda wolniej, ale lecą.

 

Kulki lżejsze lecą o wiele szybciej, ale dystans się skraca, co powiązane jest z szybszym wytracaniem energii.

 

Testowane wielokrotnie na replikach od stock - do 540fps

Link to post
Share on other sites

ehh ja strzelałem z Warriora i probowałem różnych kulek. Tymi 0.2 strzelałem o wiele dalej niż 0.3 ale wysatrczył leciutenki wiatr i latały jak szalone dwójki. A trójki ładnie sie zachowywały. Także z trafieniem w cel na x odległości 0.3 nie miałem problemu a 0.2 było to niewykonalne choć kulka leciała o wiele dalej i potem spadała. No ale cóż. Widać znasz sie lepiej na fizyce:) :uśmiech: :strach: ;-)

Link to post
Share on other sites

Tobie sie wydaje natomiast fizyka i doświadczenie mówią coś innego.

nie mogę edytować posta nie wiem czemu więc pisze nowego.

 

Otóż skoro jesteś tak doświadczony pewnie robiles testy na jakiejś replice z innymi kulkami.

 

http://arniesairsoft.co.uk/?filnavn=/artic...ts/fps_calc.htm

 

tu masz użyteczny kalkulator. Pewnie umiesz z niego korzystać bo doświadczenie w dziedzinie ASG jak i fizyki masz napewno o wiele większe niż moje:)

Wpisałem na samym dole mase kulki 0.2 siła w Joulach 2.13 = 478,7 fps. Zasięg wyszedł mi 65 metrów. Teraz te same dane tylko masa kulki 0.3 tych których używam. Zasięg 53 metry. A teraz zainspirowany że ten kalkulator nie może sie równać z Twoim doświadczeniem postanowilem postawić na swoje "doświadczenie" które jest nikłe w dziedzinie ASG. Wziąłem po 3 kulki 0.2 i 0.3 Oddałem strzał na zdjętej oprawce dociskającej gumke. Żeby nie było że mam choć delikatnie włączony hopsiup. Średnia z kulek 0.2 wyszła mi 45 metrów. Średnia odległość z kulek 0.3 wyszła mi 35/30* Hmm oczywiście to co przedstawiłem pewnie jest nikłym dowodem i te które mi przedstawisz w swoim kolejnym poście obalą moje;) Także czekam i spodziewam się konkretów najlepiej kalkulatora w necie który pokaże odmienne wartości niż ten który ja przedstawiłem i test z jakiejś repliki potwierdzający słusznośc obliczeń kalkulatora.

 

*pogoda była taka sobie. Lekki deszczyk momentami wilgotno bardzo zerowy wiatr. Temperatura nie przekraczała 8.3 stopnia. :) Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Troche odkopałem.

Może się mylę ale w wypowiedzi poprzednika nie ma nawet wzmianki o zasięgu skutecznym, czyli jest to jeden wielki OT.

 

Z tego co thor napisał wynikało by , że zasięg skuteczny zależy od repliki i od celu w który się strzela. Także można powiedzieć że zasięg skuteczny każdej replik w zimie, kiedy ludzie są cieplej ubrani, radykalnie spada. A w wypadku gdy ktoś strzela w człowieka schowanego za tarczą z pleksi zasięg skuteczny wynosi 0 gdyż nie osiągnęliśmy zamierzonego skutku (nie trafiliśmy w "ludzia"), ale cel (strzał wymierzony w sylwetkę) został osiągnięty. Podsumowując strzał był celny lecz nie był skuteczny.

 

Gdybyśmy strzelali do człowieka sparaliżowanego i chcielibyśmy sprawić mu ból (celem byłoby oddziałanie z dużą energią na układ nerwowy ofiary) to zasięg skuteczny równałby sie 0, jednak gdybyśmy chcieli go tylko trafić (naszym celem było by zetknięcie kulki z jego ciałem) to zasięg skuteczny zależałby od repliki i ewentualnych warunków pogodowych. W obu wypadkach strzały byłyby celne.

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...