Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Materiał, mundury


Recommended Posts

Gdzie można zdobyć materiały nadające się do uszycia munduru w kamuflażach używanych przez III Rzeszę (Einchenlaubtarn, Splinerntarn i inne), oraz w odpowiednim kolorze Feldgrau? Ze względów estetycznych, chciałbym uszyć sobie mundur w jednym z tychże kamuflaży w kroju bardziej ergonomicznym niż drugowojenne, a kopie kamuflaży "by miltec" są z tego co widzę mocno odbiegające od oryginałów.

Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że możesz mieć poważny problem. Firmy które sprzedają gotowe ciuchy z takich materiałów, nie biorą ich z żadnych hurtowni, tylko zamawiają je specjalnie na swoje produkcje. W tym przypadku pozostaje tylko kontakt z jednym z producentów. Możesz próbować z firmą Hero Collection z Poznania. Nawet jeśli ktoś znajdzie czas i chęć aby z Tobą porozmawiać, i uda Ci się ich przekonać, aby sprzedali materiał to cena nie będzie mała. A nawet jak się zdecydujesz, to będziesz czekał 2 lata na realizację. Po za tym oni produkują głównie mundury sukienne i dwa kamuflaże. DOT44 i dąb A, na zimowe kurtki. Z poprawnych kamuflaży SS, mogę polecić Militaria1944, ale to już USA. Szansę na odkupienie materiału jeszcze mniejsze niż Hero, a i cena dwukrotnie wyższa.

 

Jeśli zdecydowałbyś się na coś ze STURMa, to uważam, że kamuflaże WH/LW robią coraz lepsze, przynajmniej w krojach IIWW. Nie wiem jak z ciuchami BDU, pamiętam że to co robili do niedawna, było co najmniej żenujące.

 

AHA, na Ebayu, jest jeden chiński sprzedawca oferujący coś na prawdę porządnego, a mianowicie zelty oraz kangurki w kamuflażu platan 3/4. Materiał do złudzenia przypomina ten z Militaria1944. Jest po prostu rewelacyjny. Możesz kupić sobie odpowiednią ilość zelt i z nich uszyć co Ci potrzeba.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Inne ciekawe strony z umundurowaniem (DOT.44 w kamuflażu Tupfentarnmuster [Erbsentarnmuster]) to:

http://www.zeugmeisterei.com/cms/de/index.php?pageid=272

http://www.zeugmeisterei.com/cms/de/index.php?pageid=273

Strona z mundurami jest niemiecka (bardzo ładne i dokładne zdjecia), ale z tego co mi jest wiadomo to główny producent tego typu umundurowania jest gdzieś u naszych południowych sasiadów (Cechy). Niemiecki sprzedawca Czeskie mundury i bluzy promuje pod znakiem ZM. Można te mundury sprowadzić bezpośrednio od producenta (o wiele niższa cena). Do Polski sprowadzają te mudury chyba tylko dwie osoby (cena kompletu na dzień dzisiejszy to ok. 850 pln). A teraz o mundurze: Jeden z pierwszych mundurów polowych kamuflażowych na świecie. Praojciec współczesnuch mundurów maskujących. Wprowadzany od 1943 roku (testy). "Materiał w splocie jodełkowym (HBT), skład materiału 70% bawełna, 30% viskoza. Dokładnie jak w oryginale (choc tu skład zmieniał się z czasem, coraz mniej bawełny coraz wiecej viskozy). W dotyku dosyć szorstkie, identyczne z oryginałem. Bardzo wierne kolory. Materiał nie jest jedynie wycinkiem oryginalnego wzoru jak w wiekszosci reprodukcji, prodcent tego materiału odtworzyl caly wzór". Jakość szycia na najwyższym poziomie, jak w mundurach kontraktowych. Na Allegro można spotkać mundur tego typu oferowany przez firmę Sturm-Miltec, ale to tylko kiepska podróba jeżeli chodzi o takie kwestie jak: układ plam kamuflażowych (radosna twórczość), oraz kolory (do barwienia orginalnego materiału używano aż pięciu kolorów!!). Inna ciekawostka to:

Leibertarnmuster m.45. Ostatni mundur kamuflażowy III Rzeszy.

http://www.zeugmeisterei.com/cms/de/index.php?pageid=589

"Była to ostatnia próba stworzenia zupełnie nowego, bardziej efektywnego od dotychczasowych projektów, a przede wszystkim zunifikowanego dla całych niemieckich sił zbrojnych (wspólny projekt dla WH i SS), wzoru kamuflażu. Przełomem było także zastosowanie czarnego barwnika "Aniline" [zawierającego węgiel aktywowany], dzięki któremu obniżono widzialność nowych tkanin maskujących w podczerwieni! Firma I.G. Farben opracowała nawet specjalny barwnik o nazwie "Hydron Oliv GX", którego użycie do produkcji nowego materiału miało jeszcze bardziej zwiększyć jego właściwości maskujące oraz "niewidzialność" w podczerwieni". Notabene w latach 1955-1995 ten wzór kamuflażowy używany był przez armie Szwajcarską (układ plam ten sam zmieniono tylko kolorystykę).

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

jak ktoś ma znajomą krawcową i dobre zdjęcia zawsze można coś z miltekowskich ciuchów przerobić jak też innych według uznania i potrzeb... ja przerabiałem bluzę milteca w camo spliternturnmuster (bo akurat ten kamuflarz mi się podoba poza tym chcę cały mundur zrobić w tym kamuflarzu), na razie mam bluzę przerobioną (guziki org plus patki także) wszystko zależy od chęci, wiedzy i dostepnych materiałów... nie trzeba ściągać nie wiadomo skąd i za ile... to moja rada .. pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że tutaj masz na myśli stylizację nie rekonstrukcję, pisząc o przeróbkach z miltecowskiego Splitertarna.

przerobienie według oryginału nie jest dla nie stylizacją... dla większości pewnie też nie... wszystko zależy od punktu widzenia. Nie chodzi mi o fantazję ułańskie tylko wiedzę na ten temat.

Link to post
Share on other sites

przerobienie według oryginału nie jest dla nie stylizacją... dla większości pewnie też nie... wszystko zależy od punktu widzenia. Nie chodzi mi o fantazję ułańskie tylko wiedzę na ten temat.

Akurat wiedza Erika w tej materii nie podlega dyskusji. :!:

Link to post
Share on other sites

Przeszycie guzików i kieszeni to nie rekonstrukcja. Inny rodzaj materiału, inne wykroje, sposób szycia... już nie mówię o np. gatunku nici, a dla niektórych rekonstruktorów to też ma znaczenie.

nie chodzi mi o przeszycie guzików... skrojenie na nowo munduru z dostępnych materiałów... jak np. cytowany miltec... a jeśli masz zastrzeżenie to kup oryginał.... polecam stronki domów aukcyjnych oraz fachową literaturę.Wystarczy poszukać.

 

 

Akurat wiedza Erika w tej materii nie podlega dyskusji. :!:

wydaje mi się że forum właśnie od tego jest... tzn... dyskusji i polemik... no chyba że na tym panują inne zasady.

Link to post
Share on other sites

To zupełnie inny materiał , więc nie uszyjesz z tego kurtki do rekonstrukcji . Chyba , że masz inne zrozumienie tego pojęcia , dla mnie rekonstrukcja to wysokiej klasy repliki . To tak jakbyś chciał zrobić na grunwald zbroje z tektury ale polakierował ją na metalik...

Link to post
Share on other sites

To zupełnie inny materiał , więc nie uszyjesz z tego kurtki do rekonstrukcji . Chyba , że masz inne zrozumienie tego pojęcia , dla mnie rekonstrukcja to wysokiej klasy repliki . To tak jakbyś chciał zrobić na grunwald zbroje z tektury ale polakierował ją na metalik...

ok, każdy ma swój punkt widzenia, ja przedstawiłem alternatywę, dla mnie replika zawsze zostanie repliką i niczym więcej, nieważne czy jest wysokiej klasy czy też nie. A jeśli chodzi o prezentację munduru... to inna działka. China to china i nie zgodzę się z nikim że tam jest robiona dobra kopia, dobry materiał itp... trochę z tym miałem doczynienia i wiem na co chinioli stać... dużo .. tanio.... i bez jakości, tak jest ze wszystkim.

Link to post
Share on other sites

No i własnie tu tkwi problem , a mianowicie dla kogo i po co zbierasz sprzęt , jeśli dla siebie to oczywiscie rob co chcesz , natomiast jesli chcesz wystepowac w jakichs widowiskach w moim mniemaniu powinno sie w jak najwierniejszy sposob odwzorowac umundurowanie .

Link to post
Share on other sites
każdy ma swój punkt widzenia, ja przedstawiłem alternatywę
Tak i Ty mówisz o stylizacji.

 

dla mnie replika zawsze zostanie repliką i niczym więcej, nieważne czy jest wysokiej klasy czy też nie
Zgadza się, ale są repliki nie do odróżnienia, i są takie o których Ty mówisz - na pierwszy rzut oka widać, ze to nie wiadomo co.
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

umundurowanie niemieckie w pełnym rynsztunku z dobrą repliką np;mauzera to rzędu 2300-2600zeta.Szyte w Poznaniu i Bydgoszczy można też kupić w Nowym Dworze Gdańskim ale koszty są takie prawie same.Ta zabawa niestety kosztuje i musisz wziąść na to poprawkę.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...