Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Karabinek automatyczny, Karabin automatyczny


Recommended Posts

[Pierwsze 12 postów przeniesionych z Przedszkola]

 

Niewiele? Jest ich mnóstwo trudno raczej znaleźć broń która występowała w czasie drugiej wojny światowej a nie ma swojej repliki.

A Sturmgewehr 44(chyba dobrze napisałem) to dziadek wszystkich karabinów szturmowych, był takim pierwszym w historii. Pomijając już fakt że Michail Kalashnikow stworzył AK razem z Hugo Schmeisser. Wątpię żeby zwykły czołgista mógł stworzyć AK tak naprawdę czarną robotę za niego odwalił Hugo. Lekko tylko modernizując swoje mp44.

Link to post
Share on other sites
Pomijając już fakt że Michail Kalashnikow stworzył AK razem z Hugo Schmeisser. Wątpię żeby zwykły czołgista mógł stworzyć AK tak naprawdę czarną robotę za niego odwalił Hugo. Lekko tylko modernizując swoje mp44.
I znowu powielane medialne bzdury.
Link to post
Share on other sites

Nie powielam medialnych bzdur, tylko bardzo ciekawą sprawą jest że AK powstał dwa lata po II wś. Co więcej naprawdę niewiele różnił się od swojego poprzednika mp44. A to że Hugo przy nim pracował nie jest żadną medialną bzdurą tylko prawdą. Również osiągi miały podobne. Do 300 metrów strzelały skutecznie.

Edit: Amerykanie swój pierwszy karabin do produkcji seryjnej wprowadzili w 1959, zresztą sam karabin okazał się pewnym niewypałem. Amerykanie nie mieli doświadczenia w produkowaniu takiego rodzaju broni, Rosjanie również ale im na pomoc przyszedł niemiecki karabin szturmowy i jego konstruktor, tak więc dwa lata po wojnie karabin był już gotowy.

Edited by Belutek
Link to post
Share on other sites

Ten Carabine na allegro, bardzo fajny sprzęcior, kumpel sprzedaje. Garanda też miałem w łapce i powiem że czuć to drewno.

no i nie słyszałem o magu do Garanda który by zawierał 8 kulek. xD
em... ma on 8 nabojowy magazynek? here?

 

Wykonanie - bajka :)

 

Belutek

 

Może byś najpierw trochę poczytał

 

A może sam byś poczytał? Wpisz sobie w googlach 1916 i karabin. 2 link - na zacnej wikipedii. Potem wypowiadaj się na temat pierwszych karabinków automatycznych. Z tego co mi wiadomo to Stg 44 był tylko pierwszym MASOWO produkowanym karabinkiem. A historia broni automatycznej zaczyna się już podczas 1wś.

Link to post
Share on other sites

Z magiem to się pomyliłem. I kajam się za to, myślałem że real cap do garanda nie istnieje.

Ale my NIE mówimy o broni automatycznej, wcześniej podczas broni secesyjnej istniała kartaczownica gatlinga, :lol:. Ani o pistoletach maszynowych. Tylko o karabinach szturmowych. STG 44 był PIERWSZYM karabinem szturmowym w dziejach ludzkości koniec kropka. Dlatego panie reniferze sam zastosuj się do swojej prośby przeczytaj dokładnie wątek potem się wypowiadaj. ;)

Tak więc już tutaj się spaliłeś...

Tak jak ja z garandem ale możesz się zrehabilitować. :D

Edited by Belutek
Link to post
Share on other sites

Assalut Rifle - z ang. karabin szturmowy. W Polsce natomiast używa się nazewnictwa opartego o karabin automatyczny i karabinek automatyczny. W zależności od rodzaju użytego naboju -amunicja pośrednia/karbinowa

Edited by losiu666
Link to post
Share on other sites

Nadal nie rozumiesz, jest coś takiego jak karabin, pistolet, pistolet maszynowy, karabin szturmowy, i karabin maszynowy. I nie wciskaj mi teraz żadnego kitu. Bo gadasz głupoty mp44 był PIERWSZYM karabinem szturmowy. Co z tego że wcześniej istniał tommy czy mp40 albo ppsh. To były pistolety maszynowe. Pierwszym karabinem szturmowym był mp44.

A nazwa ta nie wywodzi się z angielskiego tylko z niemieckiego. Sturmgewehr, nazwa nadana mu przez Hitlera oznaczała karabin szturmowy.

Nie wiem co mają na celu twoje błędne wywody. Karabin automatyczny to może być karabin maszynowy ale może to być także karabin szturmowy.

Link to post
Share on other sites
Nadal nie rozumiesz, jest coś takiego jak karabin, pistolet, pistolet maszynowy, karabin szturmowy, i karabin maszynowy. I nie wciskaj mi teraz żadnego kitu. Bo gadasz głupoty mp44 był PIERWSZYM karabinem szturmowy.
Pokaż mnie no palcem, bo nie uwierzę, kto i gdzie wprowadził lub używa klasy "karabin szturmowy"? Tylko nie pokazuj mi to amerykańskich dokumentów tylko polskie. Polacy nie gęsi...

 

ppsh
PPSz.

 

A nazwa ta nie wywodzi się z angielskiego tylko z niemieckiego. Sturmgewehr, nazwa nadana mu przez Hitlera oznaczała karabin szturmowy.
Ale my żyjemy w Polsce. Polska terminologia nie zna takiego pojęcia.
Link to post
Share on other sites

W takim razie jak nazwiesz karabin szturmowy a jak karabin maszynowy? Co będzie karabinkiem automatycznym a co karabinem automatycznym? To jest właśnie to cały świat używa takiego określenia ale Polacy nie...

Podam pewien link do Tantala, gdzie jest opisany jako karabin szturmowy, źródło Wikipedia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_wz._88_Tantal wiem wiem na Wikipedi można różne bzdury napisać.

Edited by Belutek
Link to post
Share on other sites

Cóż za profesjonalne źródło... Narmalnie sami fachowcy...

Poczytaj chociażby Kochańskiego.

Karabin lub karabinek może być jednostrzałowy, powtarzalny, samopowtarzalny lub automatyczny, nazywany też samoczynno-samopowtarzalnym. Karabin maszynowy to już inna klasa broni, bo nie jest bronią indywidualną a zespołową.

Ale to nie jest temat na Przedszkole. Jest dział broń palna, zadaj tam pytanie to Ci odpowiedzą ludzie, którzy z bronią mają do czynienia bardziej niż przez zdjęcia w internecie.

 

A jak już lubisz Wiki to tu masz dobre opracowanie, do którego trafisz, jak w tekscie o Tantalu klikniesz w ten kuszący napis "karabinek szturmowy": http://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_automatyczny

Link to post
Share on other sites

Tak więc poszedłem za radą moderatora Foki, i jako głodny wiedzy założyłem taki temat.

Chciałem się zapytać, czemu w Polsce określenie karabin szturmowy jest niefachowe? Francuzi, Anglicy, Amerykanie, Niemcy, i wiele wiele innych państw używają takiego określenia.

Z tego co zdążyłem przeczytać to tylko Rosjanie i Polacy używają innego nazewnictwa. I czy karabinek automatyczny od karabinu automatycznego różni się tylko nabojami? Czyli jeśli dobrze rozumiem Beryl jest karabinem automatycznym? Podajcie mi przykłady karabinów automatycznych i karabinków automatycznych. Bo jak dla mnie strasznie to zagmatwane...

Link to post
Share on other sites
Francuzi, Anglicy, Amerykanie, Niemcy, i wiele wiele innych państw używają takiego określenia.

Z tego co zdążyłem przeczytać to tylko Rosjanie i Polacy używają innego nazewnictwa.

Pewnie każdy sobie nadał takie nazwy jakie chciał. Zauważ, że granica podziału nazewnictwa przebiega wzdłóż podziału czasów zimnej wojny. Zresztą początkowo AK był pistoletem maszynowym.

 

I czy karabinek automatyczny od karabinu automatycznego różni się tylko nabojami?
Tak.

 

Czyli jeśli dobrze rozumiem Beryl jest karabinem automatycznym?
Nie. Karabinek. Strzela nabojem pośrednim.

 

Podajcie mi przykłady karabinów automatycznych i karabinków automatycznych.
Karabiny: FN FAL, G3. Karabinków jest masa rodzina Armalite, rodzina AK, Beryl, Tantal, Tavor, AUG, FAMAS, G36, L85... Prawie wszystkie współczesne modele będące podstawowym uzbrojeniem armii.
Link to post
Share on other sites

Tak ale chodzi mi o konkretne modele skoro Beryl jest karabinkiem to podejrzewam że to samo tyczy się Tantala, Onyksa,? A karabiny to z kolei np. AK? Dajcie mi konkretnie po dwa, trzy przykłady karabinów automatycznych i karabinków automatycznych.

Link to post
Share on other sites

Tantal to karabinek, Onyks to chyba będzie subkarabinek.

AK równiez strzela nabojem pośrednim, więc jest karabinkiem.

 

Dajcie mi konkretnie po dwa, trzy przykłady karabinów automatycznych i karabinków automatycznych.
No przecież Ci podałem!
Link to post
Share on other sites

7,62 mm -> karabin i karabinek.

7,92 mm -> j.w.

7,5 mm -> karabin.

Różnica polega głównie na wielkości łuski (acz nie jest to główny wyznacznik amunicji, różni się też samym pociskiem {masa, kształt} jak i ładunkiem miotającym {a dokładniej jego ilościa i rodzajem}.

Można przyjąć (w dużym uproszczeniu oczywiście i sa to bardziej moje własne przemyślenia dla wytłumaczenia laikom pewnych różnic), że łuska o wysokości do 25-29mm to łuska od amunicji pistoletowej, wysokośc łuski między 30 a 45mm to amunicja pośrednia, a powyżej 45 mm już karabinowa.

Link to post
Share on other sites

Nie powielam medialnych bzdur, tylko bardzo ciekawą sprawą jest że AK powstał dwa lata po II wś.

Skąd wytrzasnąłeś te głupoty? Wiesz, kiedy rozpoczął się drugi konkurs (podkreślam drugi!) na karabinek automatyczny w ZSRR i ile konstrukcji wówczas powstało?
Co więcej naprawdę niewiele różnił się od swojego poprzednika mp44.
Mogę zadać Ci jedno pytanie kontrolne? Jak ryglowany jest StG44, a jak kbk AK. Czas start. A później przejdziemy do pytań, czy te dwie konstrukcje mają jakiekolwiek cechy wspólne. I zrobi się naprawdę zabawnie ;)
A to że Hugo przy nim pracował nie jest żadną medialną bzdurą tylko prawdą.
Serio? A można zapytać o jakieś dowody, potwierdzające tą prawdę? Tylko ponownie, uważaj, żeby nie zadał kolejnych pytań, na przykład gdzie pracował Kałasznikow, a gdzie przetrzymywano Schmaissera. Bo możesz mieć bardzo, ale to bardzo wielki problem.
Również osiągi miały podobne. Do 300 metrów strzelały skutecznie.
No, co Ty powiesz? A na 400 metrów już nie strzelały skutecznie? Na pięćset też nie? Pocisk nie zabije na 600 metrów? A podobne osiągi może wynikają z faktu, że i jeden i drugi zasilany jest amunicją pośrednią, która była projektowana po to, aby miała określony zasięg. To też jest dla Ciebie nowością? :)
Edit: Amerykanie swój pierwszy karabin do produkcji seryjnej wprowadzili w 1959, zresztą sam karabin okazał się pewnym niewypałem.
Mam wrażenie, że pierwszy amerykański karabin pojawił się w seryjnej produkcji grubo ponad sto lat wcześniej :)
Amerykanie nie mieli doświadczenia w produkowaniu takiego rodzaju broni
Dlatego jako pierwsi na świecie wyposażyli swoje wojsko w karabin samopowtarzalny i dlatego jako pierwsi na świecie wprowadzili karabinek samopowtarzalny zasilany amunicją pośrednią? Czy chcesz jeszcze ze mną porozmawiać o tego rodzaju konstrukcjach? Komiczne jest to, że karabinki samopowtarzalne do amunicji pośredniej były już standardowym uzbrojeniem wojska... francuskiego w I wojnie światowej. Ale pewnie o tym też nigdy nie słyszałeś, prawda?
Rosjanie również
Zanim w ogóle powstał StG44 Rosjanie mieli mniej więcej 15 różnych rodzajów karabinków automatycznych i maszynowych do naboju 7,62 mm x 41. Pamiętasz, co pisałem o drugim konkursie na tego rodzaju broń? Zgadnij, kiedy rozpoczął się pierwszy. Tak, wiem, znowu podchwytliwe pytanie ;)
ale im na pomoc przyszedł niemiecki karabin szturmowy i jego konstruktor, tak więc dwa lata po wojnie karabin był już gotowy.
Ty, a kto pomógł w tworzeniu swojego karabinka automatycznego w czasie II wojny światowej Bułkinowi, Iwanowowi, Aleksandrowi, Sielezniewowi, Korowinowi, Simonowowi, Kuźmiszczewi czy Sudajewowi (którego karabinek, skup się, AS-44 pierwszy konkurs wygrał)? Niesamowite, sami stworzyli i sobie poradzili?
Link to post
Share on other sites

No przecież Ci podałem!

Przepraszam nie zauważyłem, myślałem że wszystkie podane to karabiny automatyczne. :roll:

A jak do tego ma się Barret m82? Jest samopowtarzalny, strzela nabojami 12,7 mm.

Tak więc jest karabinem automatycznym?

Edit: Z Amerykańskimi karabinami, chodziło mi o karabiny szturmowe, na nasze karabiny automatyczne. Taka pomyłka która zrobiła dużą różnice. Jeśli się nie mylę to ich pierwszym seryjnie produkowanym karabinem szturmowym był m14.

Edited by Belutek
Link to post
Share on other sites

AWS-36, SWT-40, G-41, G-43 czy choćby kbsp wz.38M inżyniera Maroszka. To też są karabiny automatyczne samopowtarzalne.

Ech, dzieci, dzieci. Każda broń, której automatyka jest wprawiana w ruch za pomocą energii wziętej z wystrzelonych nabojów jest bronią automatyczną. Ale broń automatyczna dzieli się ze względu na sposób działania na między innymi na samopowtarzalną i samoczynno-samopowtarzalną (ta ostatnia w skrócie bywa nazywana automatyczną). Tak naprawdę karabinek AK jest karabinkiem samoczynno-samopowtarzalnym.

 

 

A jak do tego ma się Barret m82? Jest samopowtarzalny, strzela nabojami 12,7 mm.

Tak więc jest karabinem automatycznym?

Przede wszystkim jest zupełnie inną konstrukcją z taktycznego punktu wiedzenia - jest wielkokalibrowym karabinem wyborowym, a poza tym karabinem samopowtarzalnym. Ale na wyższym poziomie oczywiście, że jest bronią automatyczną, dlaczego? Przeczytaj powyższą odpowiedź.

 

Edit: Z Amerykańskimi karabinami, chodziło mi o karabiny szturmowe
W polskim słownictwie technicznym nie występuje kalka językowa z niemieckiego (jak we francuskim czy angielskim), czyli nie tłumaczymy, dosłownie i bezmyślnie określenia Sturmgewehr na "karabin szturmowy", ale mamy wprowadzoną własną klasyfikację. W przypadku broni długiej, indywidualnej, zasilanej amunicją pośrednią, samoczynno-samopowtarzalnej, to jest karabinek automatyczny.
Jeśli się nie mylę to ich pierwszym seryjnie produkowanym karabinem szturmowym był m14.
Nie, nie był. Ponieważ czego takiego, jak "karabin szturmowy" nie ma. A Ty masz na myśli 7,62-mm karabin automatyczny M14.
Link to post
Share on other sites

Remov Belutek prosił o podanie nazw karabinów automatycznych. No to podałem dodajac ze są to karabiny samopowtarzalne (coby jeszcze nie wyszło ze znowu powstaną kwiatki w stylu ze broń automatyczna ma możliwość strzelania ogniem ciągłym a półautomaty są samopowtarzalne, sam przyznasz ze to okropna kalka z angielszczyzny ni jak nie mająca się do współczesnej polskiej terminologii za to chętnie uzywana w filmach itp przez niedouczonych w technice tłumaczy).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...