Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sprzęt radiowy


Guest Rc_grucha

Recommended Posts

Słyszałem coś o własnej ''kości częstotliwości'' w semach.Dlatego nie da się nawiązać połączenia z PMR-kami.Ja od kiedy używam sema nigdy z nikim kto miał PMR-ke nie nawiązałem łączności.

 

 

A Czy sem jest w Polsce Legalny to z tego co wiem to NIE (chodzi mi o działające semy) :-P

 

 

Niedziałające do Reko mogą być.

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

Wawix

Edited by Wawix
Link to post
Share on other sites
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Chodzi o to ,że działają one na częstotliwościach NATO(?) ,a Polska jest państwem bliskim(w sensie terytorialnym) Rosji i z tego powodu mogą być problemy z użyciem tych częstotliwości (mogą ale nie muszą).

 

Przynajmniej tak kiedyś wyczytałem z dyskusji na forum.

Link to post
Share on other sites

Nie macie racji, ponieważ:

 

Zgodnie z § 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 1162) z dnia 6 sierpnia 2002 r.

 

nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96 - 27,41 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB.

 

SEM to standard obejmujący częstotliwości w zakresie 26,00 - 79,975 MHz w modulacji FM. Oznacza to, że standard SEM ma zakres zarówno wojskowy jak i cywilny ;).

 

Odpowiedź nasuwała się zresztą sama, bo możliwość funkcjonowania na cywilnych częstotliwościach w warunkach bojowych (lub chociażby w sytuacji klęski żywiołowej, w której wojsko udziela pomocy ludności cywilnej) może być bardzo użyteczna ;).

 

Dodam też, że moc SEM-ów nie wymaga także dodatkowych uprawnień (nie liczę wersji 90 z 40 W, bo tego pewnie zbyt wielu z nas używać nie będzie ;)).

 

I uprzedzę pytanie - Wolf, chociaż ma SEM-a 90 w samochodzie może go używać, bo ma uprawnienia ;).

 

Ronin

 

p.s.

 

A co do strojenia SEM-ów to oczywiście, jest taka możliwość. Wątpię jednak w możliwość dociągnięcia aż do 446 Mhz, do tego dochodzi PMR-kowe "rozdrabnianie" tonowe każdego kanału.

Link to post
Share on other sites

SEM 52A ma moc nadawania zaledwie 0,2 W, wersja 52S 1W, a 52SL 1-4W. Niestety nie moge znaleść opcji zmiany mocy nadawania.

Jeśli chodzi o uprawnienia, to są organizowane kursy na podstawowe uprawnienia radiowe, trwają weekend i nie są drogie, trzeba tylko poszukać. Obił mi się też o uszy przepis, że do 1W, nie potrzebne sa żadne uprawnienia, ale nie mogę tego nigdzie u ustawie doczytać :wink: Temat częstotliwości NATO, też nas już nie dotyczy, bo łączność wojskowa na najnowszym sprzęcie działa w hoppingu tj zmienne częstotliwości lub jest kodowana. Większość modeli, które trafiają na rynek cywilny to demobil,a więc wycofane z użytku wojskowego, lub bez większego znaczenia strategicznego.

Nawet wspomniany przez Ronina SEM 90, który jest w moim posiadaniu, to jedna z pierwszych wersji, nie posiadająca w/w funkcji.

O kompatybilności z PMR możemy zapomnieć ale za to niektóre częstotliwości CB sie pokrywają. ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Radiostacja ta może wspołpracować z dowolną inna radiostacją, działającą w tym samym paśmie radiowym, a mianowicie 26,00 do 69,95 MHz.

Z opisu na stronie Rangershopu wynika, że jest to sama radiostacja. Kompletny zestaw, potrzebny do uruchomienia radiostacji, fachowo nazwany "Ergänzungsssatz Nr 5", czyli zestaw uzupełniający, to podstawa zasilająca z wkładem na baterie, słuchawka oraz antena (długa i krótka).

Link to post
Share on other sites

Całość waży jakieś 12 kilo, co przy dłuższych strzelankach może zmęczyć, tak więc nalezy szczerze rozważyć czy napewno chce się to mieć/uzywać.

 

A odnośnie używania, jak wygląda konfiguracja SEMa 35 z plecakiem (w ktorym mamy szpej obozowy/łopatkie itd).

 

Metodą prób i błedów za najbardziej logiczne i wygodne rozwiązanie uznałem zakładanie plecaka (małego) na plecak z SEMem (konfiguracja pozioma Ja-SEM-Plecak strzelca), ale może ktoś ma jakis rozsadniejszy sposób.

 

Wiem że mozna nosić SEM35 w zwykłym plecaku, tyle że wydaje mi się ze dostęp do niego byłby utrudniony, a pozatym zajmuje miejsce potrzebne na to co zwykle się w plecaku nosi

Edited by obcy
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

No nie tak do końca ;-) Dostępne są maszty antenowe, które jednak nie wzmacniają mocy nadawania, tylko poprawiają zasięg poprzez wysokie umieszczenie anteny. Są to najczęściej maszty teleskopowe firmy Gerohl o wysokościach 6m i 10m, występują oczywiście jeszcze inne. Wzmacniaczy dedykowanych do SEM 35 nie było, jeśli już to praca odbywała się na SEM 25, który miał moc dochodzącą do 15W ( SEM 35 ma 1W), lub z zewnętrznym wzmacniaczem LS 25-53 nawet do 50W. Stacje przekaźnikowe to jeszcze odrębny temat. Potrzebne są do tego dwie radiostacje i specjalne urządzenie łączące obie radiostacje i kierujące pracą stacji.

Link to post
Share on other sites

Był to zwykły maszt antenowy i SEM 35. Zapewniało to nam stałą łączność a w razie potrzeby, jeśli były problemy, to prowadziło się ręczną retransmisje meldunków.

Można więc teoretycznie uznać, że była to ręczna stacja przekaźnikowa a nie automatyczna i do tego działająca tylko w simplexie (łączność jednokierunkowa) ;-)

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...
Praktycznie dodaj zawsze jakies 1-2 lata na usunięcie starego sprzętu z jednostek icon_wink3.gif

Na brata semie 52 A jest napisane flamastrem 10/87

 

Jak sprawdzić czy SEM 52A jest sprawy? Czy po przełączeniu na EIN powinno szumieć? Czy wolno przekręcać pokrętło z kwarcami przy włączonym radiu?

Link to post
Share on other sites

Na brata semie 52 A jest napisane flamastrem 10/87

Pewnie jakaś notatka magazyniera ;)

 

Jak sprawdzić czy SEM 52A jest sprawy? Czy po przełączeniu na EIN powinno szumieć?
Tak, po przełączniu na EIN powinno szumieć na na RSP znowu cisza (blokada szumów).

Należy jeszcze sprawdzić czy macie jednakowe kwarce. W narożnikach płytki są oznaczenia, przykładowo D4 lub E2 (seria), oznacza to ,ża macie jednakowe częstotliwości i możecie nawiązać łączność.

 

Czy wolno przekręcać pokrętło z kwarcami przy włączonym radiu?

Tak wolno, to przecież nic innegio jak zmiana kanału ;-)
Link to post
Share on other sites
Tak wolno, to przecież nic innegio jak zmiana kanału icon_wink3.gif

 

Troche się zaniepokoiłem tym, że jak przekręciłem kwarc z 6 na 5 a potem przełączyłem z powrotem to już w głośnika leciał inny szum. Stąd to moje "oczywiste" pytanie.

 

Na razie brat ma tyko sema. Może kiedyś sobie coś takiego kupie ;)

Edited by Aliant
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...