Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

Paskudnie odgrzeję stary temat i rozpiszę się jak dewota, ale w jak najlepszej wierze.

Słyszałem setki mega pozytywnych opinii o BW 2000, pierwsze na ngt.pl i bardzo do mnie przemówiły. Jak przeczytałem cały temat nasuneło mi się kilka pytań, wybaczcie jeżeli zaśmiecam podforum dyrdymałami.

 

Podejmuję właśnie decyzję nad kupnem butów na armyworld, ale nei jestem pewnien pewnych różnic między nimi:

1 Buty używane BDB

2 Buty II gatunek

Zdaje sobie sprawę, żę używane to loteria w pewnej mierze (chociaż podobno BDB), ale skoro ani na jedne ani na drugie nie ma gwarancji, to czy jest istotna różnica w zakupie tych bądź tych?

Chciałem korzystając z okazji zapytać użytkowników o pewne predyzpozycje BW 2005 oraz KSK 3000, ponieważ planowałem zakup i jednych i drugich (jedne bardziej na co dzień, jednostkę i rekonstrukcję, drugie KSK- jako buty górskie formę niezawodnych treków).

 

Wolf napisał:

Polecam wcześniejszą dystkusje o butach górskich. Testowałem Maidle w warunkach górskich i śniegowych i nie miałem powodów do narzekań. Wg mnie podstawową wadą modelu KSK 3000 jest język z materiału, który szybko przemaka oraz kształt podeszwy pod piętą. BW 2000 faktycznie w góry się nie nadają, dlatego wymyślili dodatkowo Bergstiefel.

oraz:

Widać to po kształcie tyłu podeszwy. Akurat do zwykłego codziennego użytku, bym sugerował szukać zwykłych butów górskich.

 

W tej sytuacji już nie bardzo wiem, czy decydować się na KSK 3000 czy "buty górskie KSK", "buty wojskowe KSK", czy jak je na stronie nazywają, jako na buty górskie, czy do tego celu kupić buty trekingowe, nazwijmy to dedykowane? Zalezy mi na solidnych pewnych butach które i tak będą bardzo dbane i używane ze stuptutami. Po prostu pogubiłem się i nie wiem co sądzić, mądrzejsi ode mnie może mi doradzą.

 

Powała napisał:

 

@komandoczołg używam od roku HAIX 2005 z demobilu i nie nabawiłem się ani odcisków, ani grzybka, ani żadnego uczulenia.

Buty praktycznie nieprzemakalne, wygodne, doskonale "trzymają" staw skokowy. Używałem je również na co dzień zimą podczas mrozów (trochę śliskie), doskonale komponują się ze skarpetami BW.

 

Tutaj pojawia się pytanie: czy ma sens stosowanie BW 2005 jako całorocznych łącznie z zimą i wycieczkami górskimi? Czytałem, że nie powinno się chodzić codziennie w tych samych butach, mając KSK i BW2005 była by pewna odmiana.

Czy może jednak te 2005 wystarczą w zupełności?

Napsiane było, że te KSK maja twardą podeszwę, że nie najlepiej nadają się do użytku codziennego (tak to zrozumiałem), czy w takim razie nadają się tylko, stricte w góry?

 

Cały wątek był dla mnie bardzo ciekawy i odpowiedział na 99% moich pytań, ale zostało mi jeszcze jedno: czy w wojsku Bundeswehry w praktyce używa się stuptutów czy tych kaloszkopodobnych nakałdek gumowych? Które polecacie do praktycznego użycia, a które do rekonstruckji?

 

Przeraszam za przydługość tekstu, z góry dziękujęza odpowiedzi.

Michał

Link to post
Share on other sites
  • Replies 377
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Na stronie www.bergmann-schuhe.de znalazłem coś, co opisywane jest jako oryginalny but BW- zwracam się z prośbą do ekspertów o próbę odpowiedzi na pytanie czy mamy do czynienia z tym samym co kontraktowe obuwie (oferowanym przez producenta na podobnej zasadzie, co np mon wz. 926 przez, powiedzmy, Protektora) ?

Osobliwe...

Link to post
Share on other sites

Czyję się "wywołany do tablicy".

 

Buty II gatunku http://armyworld.pl/...I-Gatunek-.html, nie są używane, więc nie ma niebezpieczeństwa zakażenia "grzybkiem", ponieważ nie noszone dotąd, na pewno "ułożą" się do stopu pierwszego użytkownika. Są bezpieczne i komfortowe. Brak gwarancji wynika z ich obniżonego gatunku, ale jakość tej marki i tak gwarantuje ich dobre użytkowanie. Od sklepu uzyskałem informację, że są to buty odrzucone przez BW, a ich wady są tak drobne, że nie mają wpływu na ich podstawowe funkcje i na użytkowanie w ASG.

 

Buty używane mogą nie dać komfortu, jeśli mamy dość delikatne stopy. Osobiście biegam w używanych http://armyworld.pl/...W-Stan-BDB.html, tylko dla tego, że gdy je kupowałem nie było nowych w II gatunku, a "nówki" są nieco "przydrogie". Zagrożenie "grzybkiem" jest praktycznie bliskie "0", ponieważ są odkażane. Dyskomfort może powodować to że "ułożyły" się do stopy pierwszego użytkownika, ale ja mam stopę "ze wsi" i nie mam z tym problemu. Przymierzenie takich butów przed zakupem nic nie da, gdyż ewentualne niedogodności wyjdą dopiero podczas biegania.

 

Nie zalecam zakupu "używek" z uwagi właśnie na ryzyko dyskomfortu w użytkowaniu, ale jest to, jak zaznaczyłem, sprawa indywidualna.

 

Jeśli chodzi o ich użytkowanie "na co dzień", używam moich również w zimie. Zapewniają wystarczający komfort termiczny, jednak mają pewną wadę, zelówka nie najlepiej trzyma się śliskiej nawierzchni (lód, zbity śnieg).

 

Nie wypowiem się w sprawie ich przydatności w górach, gdyż nie jestem turystą górskim, wiem na pewno, że nie zdadzą egzaminu w żeglarstwie... :icon_wink:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Panowie, mam pytanie o buty model 2005, te z armyworld(2 kat) Dokładnie chodzi mi o rozmiarówkę, najlepiej niech wypowie się ktoś kto użytkuje je dłużej, i już zdążył je rozchodzić

 

W 3 parach moich butów(cywilnych) mam rozmiar 44, i są okej - nie za luźne i nie za ciasne, po prostu ideał. W starych desantach o rozmiarze 28 RÓWNIEŻ jest ideał. Odrys stopy dał mi wynik długość - 275mm, czyli dokładnie 44 według jakiejśtam tabeli. I teraz pytanie - brać buty BW w rozmiarze dokładnie 44? Czy one mają już wliczony "luz", jak bardzo się powiększą po rozchodzeniu, etc.?

Link to post
Share on other sites

Na codzień chodzę w butach 43, czyli 275 mm. HX2500 zakupiłem w tym samym rozmiarze i pomomo, że są używane, leżą "jak ulał". Jeśli kupisz nowe w II gatunku będzie jeszcze lepiej, bo ułożą się do Twojej stopy i będziesz się czuł jakbyś się w nich urodził.

Z tymi butami doskonale komponują się wełniane skarpety Bundeswehry, dostępne w tym samym sklepie.

 

Poprzednio biegałem w GROM-Protektor, są lżejsze od HAIX-ów, ale jakością zdecydowanie ustępują.

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Buty przyszły dzisiaj. Są wielkie i cholernie masywne - robią wrażenie np. w porównaniu do desantów. Sprawiają wrażenie ciężkich - i takie też są. Leżą jak ulał, są bardzo wygodne i.. ciepłe - wiem już że w zimie się sprawdzą, ale zobaczymy jak w lecie ;D Z wad przez które zostały wyeliminowane z kontraktu udało mi się wypatrzyć właściwie tylko jedną - ostatni haczyk na sznurówkę jest jakby za głęboko wbity, i lekko przekrzywiony względem innych. Oczywiście na pierwszy i drugi rzut oka tego nie widać, trzeba się dobrze przypatrzyć. Na sam początek cztery pytania:

 

Pierwsze - Rozumiem że kokardka nie jest odpowiednim sposobem żeby zawiązać te, i dowolne inne buty wojskowe? Jeżeli nie, to jaki węzeł polecacie?

 

Drugie - jak przygotować buty do użytkowania? Wystarczy wypastować, czy na początek trzeba robić jeszcze jakieś "cuda"? Powiedzmy że zamierzam ich używać także w zimie, tak więc wydaje mi się że potrzebna będzie impregnacja - zgadza się?

 

Trzecie - Czy wam też nowe, nowiutkie buty "skrzypiały" W lewym tego nie ma ale prawy przy każdym ruchu stopą delikatnie skrzypi, tak jakby skóra była gdzieś bardziej napięta niż w innym miejscu.

 

Czwarte - Z tego co wyczytałem wcześniej w wątku nie powinno się wkładać nogawek w but, bo blokuje to wentylację, i stopa bardziej się poci. Nie będę opuszczał nogawki nisko, bo raz że beznadziejnie to wygląda, a dwa że sprzyja to niszczeniu się i brudzeniu spodni

Bundeswehra ma jakiś patent żeby nogawki nie opadały poniżej komina, bez wpuszczania ich w buty?

Link to post
Share on other sites
(...)Trzecie - Czy wam też nowe, nowiutkie buty "skrzypiały" W lewym tego nie ma ale prawy przy każdym ruchu stopą delikatnie skrzypi, tak jakby skóra była gdzieś bardziej napięta niż w innym miejscu.

To może być też przyczyną odrzucenia i zakwalifikowania do II gatunku.

 

Czwarte - Z tego co wyczytałem wcześniej w wątku nie powinno się wkładać nogawek w but, bo blokuje to wentylację, i stopa bardziej się poci. Nie będę opuszczał nogawki nisko, bo raz że beznadziejnie to wygląda, a dwa że sprzyja to niszczeniu się i brudzeniu spodni

Bundeswehra ma jakiś patent żeby nogawki nie opadały poniżej komina, bez wpuszczania ich w buty?

Tak, spodnie są podwijane do wewnątrz i podtrzymywane specjalną opaską elastyczną, więc opadają na cholewkę tylko minimalnie (około 10-20 mm).

Spodnie polowe noszone są w szczególny sposób - nogawki są podwijane do wewnątrz na wysokość cholewki buta i unieruchamiane gumką. Polega to na tym, że spodnie podwija się do wewnątrz, pod założoną na łydkę gumkę. W ten sposób znajdują się nad cholewką buta i swobodnie na nie opadają. (cytat z artykułu "Ubranie żołnierza Bundeswehry" Wolf)
Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Buty zdały egzamin. Dzisiaj miałem przyjemność brać w nich udział w strzelance, w której m.in było przeprawianie się przez rzekę(jakieś 3 razy). Nie przemokły ani razu, raz mi się troszkę wody wlało od góry, ale jakimś cudem szybko zniknęła. Buty wygodne, dobrze się trzymają na stopie (węzeł płaski <33 ), nie skrzypią, nie zbierają syfu. Mam delikatne odciski ale to jest pewnie związane z tym że są nowe, i niedopasowane. Ogólnie jestem z nich bardzo, bardzo zadowolony

Link to post
Share on other sites

Dotarły dziś do mnie BW 2005 z drugiego gatunku i tak - rozmiar niby okej, stopę mam długości 273, wziąłem rozmiar 275. W cienkiej skarpecie jest lekki luz, natomiast w grubej, Bundeswehrowej czuję lekki ucisk butów na górną część stopy. Całkowicie teraz jestem w kropce, bo rozmiar wygląda na dopasowany a jednak jakiś tam dyskomfort jest. Jak myślicie, kombinować z wymianą na większy rozmiar czy próbować rozchodzić buty?

Link to post
Share on other sites

Czy ktoś kto kupował te buty http://armyworld.pl/product-pol-1131-Buty-HAIX-Model-2005-Kontrakt-dla-wojska-taktyczne-BW-NOWE-II-Gatunek-.html z II gatunku może się podzielić opinią o ukrytych wadach które one mają? bo zastanawiam się nad kupnem, ale obawiam się właśnie o te wady, jakie one są? ewentualnie myślałem jeszcze nad nówkami z bundes.pl ale ten sklep ma złą renomę czytając forum. No i w sumie to nie ma też pewności czy gość nie sprzedaje też nówek II gatunku...

Link to post
Share on other sites

W moich ta "drugogatunkowość" objawiała się tym jednym górnym haczykiem, a takto jest gites majonez. Po kilku strzelankach, w tych butach właściwie przestanie ci robić różnicę IIgat czy nówka. Polecam kupić pastę i skarpetki BW, a w miarę możliwości także zestaw do czyszczenia obuwia BW.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy się z taką nietypową prośbą mogę zwrócić, ale jak nie spróbuję, to nigdy się nie dowiem.

 

http://www.bergmann-...4tisshi9s87ep60

 

Czy ktoś znający mający rozeznanie w materii i znający w miarę niemiecki mógłby się wywiedzieć o rozmiarówkę i charakterystykę ich BW (ciekawe, czy podeszwa też oilfest), bo ja się z nimi z moim niemieckim nijak dogadać nie mogę ?

Przepraszam i z góry dziękuję.

 

Mam nadzieję wreszcie zdobyć jakieś nowsze obuwie niż "józefy", bo obiecuję im wywalenie już ładnych parę lat a one nic. Ale tak to jest, jak się mieszka na zad* i tylko przez interniet można...

Edited by niewiadomoco
Link to post
Share on other sites

Moje wrażenia co do BW 2005 II gatunek. Rozmiarówka jest dość ciekawa, ponieważ mam stopę o długości 273mm, po przeczytaniu m.in tego tematu wziąłem rozmiar 275, który luz na grubą skarpetę powinien mieć wliczony. Nie miał, w skarpecie BW czułem ciasność. Wymiana na rozmiar 280 była strzałem w dziesiątkę, tak więc jak dla mnie rozmiarówka jest zaniżona. Ale z tego co widzę po tym temacie, co stopa to inne zdanie :) Pierwsza para którą otrzymałem charakteryzowała się krzywo wszytym językiem, aktualna - skóra w jednym miejscu jest bardziej pomarszczona. I to wszystko, więc uważam że warto. Po pierwszym wypadzie w nich dam znać jak się sprawują.

Link to post
Share on other sites

@Aliant no dobrze, ale chciałbym się dowiedzieć jakie wady mogą mieć takie buty zanim kupie, to że np. jedna osoba powiedziała że jej skrzypią to nie znaczy że innej np przyślą z jakąś nieakceptowalną wadą. Dlatego chciałbym poznać opinie innych także

Edited by dazzoth
Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Witam, trochę odkopie temat. Przeczytałem go całego, większość wątpliwośći rozwiana, wybór haixów 2005 będzie dobrym wyborem, ale mam jednak parę pytań. Mam stopę 270mm, czyli zamawiam te buty http://armyworld.pl/product-pol-1131-Buty-HAIX-Model-2005-Kontrakt-dla-wojska-taktyczne-BW-NOWE-II-Gatunek-.html BW270, EU 42, i mają one zachowany luz na grubą zimową skarpete plus wkładka tak?

I kolejne pytanie czy mowa w wcześniejszych postach o zielonych wkładkach to chodzi o tą wkładkę do butów http://armyworld.pl/product-pol-68-Wkladki-do-Butow-Wojskowe-Bundeswehr-Siateczka-Oryginal-.html ?

I czy pasta o której była mowa wcześniej to ta pasta http://armyworld.pl/product-pol-176-Pasta-do-butow-Wojskowa-ORYGINAL-125ml-BW.html, na jak długo ona starcza, przy regularnej konserwacji butów?

Link to post
Share on other sites

Witam,

odpowiadając na twoje pytania:

rozmiar buta to teoretycznie tak, ale najlepiej jest jednak przymierzyć. Każdy z nas inaczej to odbiera, osobiście uważam że drobny luz ( na spuchniętą stopę) jest OK.

Wkładka to dokładnie ta o której było pisane i pasta też.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...