Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"klonowanie" body metaloplatyka, tokarstwo?


Recommended Posts

Spokojnie wystarczy przygotowac "wzornik" i podrzucić to do frezarki-kopiarki ;)

 

Wiesz problem polega na tym że miałem przyjemność bawić się na różnych maszynach w czasie kiedy CNC raczkowało. Pierwszaq elektrodrążarka sterowana numerycznie w tym kraju trafiła do firmy w której miałem kilku znajomych i miałem okazję się nią też pobawić ;)

 

Ja podchodze do kwestii maszyn od "drogi ewolucji" a Ty patrzysz na nie z jakiegoś już "wysokiego" poziomu. Zapewniam Cię że na "zwykłych" maszynach da się zrobić wszystko tyo co na "numerykach" Kwestia podejścia do problemu, przeanalizowania go i zastosowania odpowiedniej "techniki" pracy na maszynie. powiem tylko tyle znam człowieka który na "zwykłej" elektrodrążarce potrafił wykonać "dla zabawy" rozetę która w programie dla numeryka zajmowała kilka stron kodu. Człowiek kiedy przywieźli do firmy pierwszego "Japaxa" zapytal co to potrafi czego ja nie potrafię? I poza czasem który potrzebował "Japax" na wykonanie większości "zadań" facet naprawdę był w stanie zrobić wszystko to samo, ale oczywiście zajmowało mu to nieporównywalnie więcej czasu. Mało kiedyś dosżło do sytuacji kiedy zakład stanął z produkcją rurek termo bo zniszczły się jakieś elelementy końcówek przy maszynie "dmuchającej" rury a Japax był akurat serwisowany. Facet dorobił końcówki traktując to jako wyzwanie-zabawę. Kiedy serwisujący "Japaxa" Japończycy to zobaczyli byli w wielkim szoku.

 

Dla mnie maszyny CNC to nic innego jak dzisiejsza nawigacja GPS w samochodzie: to samo osiągniesz z mapą w ręku. Ale oczywiście można szybciej i łatwiej. Świat idzie na przód i w pełni to rozumiem ale "ubustwianie" technologii CNC w obrabiarkach skrawających jednocześnie negując poczciwe "stare" maszyny to dla mnie trochę przerost formy nad treścią.

 

W kwestii replik czy to bebechów czy obudów naprawde nie jest potrzebna obrabiarka CNC żeby wykonać porzadną wręcz idealną replikę czy jej podzespoły.

 

Pierzyna nie ma sensu szukac kogoś kto zakasę zrobi Ci jednostkowa "robotę" bo sienie wypłacisz. Co innego znaleźć napaleńca ktory ma sprzęt i czas i ochotę się pobawić w ramach ogólnie pojętego "treningu". Wtedy to może mieć sens.

Link to post
Share on other sites

Z tego co napisaliście (Thor i Sopel - kolejność przypadkowa ;)) nasuwa mi się jeden wniosek, nie analizując, który z was ma więcej racji (bo się na tym nie znam): wygląda na to, że maszyny CNC zostały stworzone po to, żeby mając program, nawet jełop był w stanie nacisnąć enter i obrobić kawałek metalu. Żeby ten sam jełop mógł x razy nacisnąć enter i x razy wykonać taki sam kawałek metalu. Żeby nie trzeba było zatrudniać mega wypasionego tokarza/frezera/itp. żeby mieć dużo i dobrze.

 

@ Pierzyna: puszki się absolutnie nie nadają. Znajdź jakiś zakład metalurgiczny i zapytaj o cenę porządnego stopu.

Link to post
Share on other sites
Ojj to trochę ubliża operatorom narzędziowym

 

Nie to było moją intencją.

 

Raczej

Stosując duże uproszczenie
chciałem wyciągnąć kwintesencję z waszej dyskusji o to, czy lepszy obiad w barze czy w domu ;). Faktycznie, niefortunnie to sformułowałem.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

wygląda na to, że maszyny CNC zostały stworzone po to, żeby mając program, nawet jełop był w stanie nacisnąć enter i obrobić kawałek metalu. Żeby ten sam jełop mógł x razy nacisnąć enter i x razy wykonać taki sam kawałek metalu. Żeby nie trzeba było zatrudniać mega wypasionego tokarza/frezera/itp. żeby mieć dużo i dobrze.

 

Miałem okazję przez kilka miesięcy pracować przy obróbce skrawaniem, nie wystarczy tylko wcisnąć enter (w moim przypadku- zielony guzik) :)

Przy produkcji masowej dochodzi kupa mierzenia, płytki (ostrze skrawające) bardzo szybko się zużywa, dochodzi do tego mnóstwo innych rzeczy (korekty ustawienia narzędzi, poprawki w programie itp.)

 

Jednak dla chcącego nic trudnego, ale jak przyniosłem szkielet gearboxa z pytaniem czy dało by radę dorobić, ludzie się załamali :P

Edited by liu-kas
Link to post
Share on other sites

Widzisz, a mój Padre, jak ujrzał szkielet (i ogólnie większość rzeczy w GB) to stwierdził, że takiego gówna dawno nie widział i że nie takie rzeczy na modelarni robili. Na zwykłych frzarkach obsługiwanych przez, w tym wypadku, pana Zbyszka i Tadka na przemian.

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

"Do produkcji masowej nie opłaca się używać obrabiarek CNC bo obróbka jest za droga.( no chyba że partie mają setki tysiecy sztuk)"

<LOL> a to się uśmiałem :D

wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać :D

oczywiście "Pan Czesio" biorący 25pln za godzinę jest w masówce tańszy od maszyny pracującej za cenę prądu (a do tego conajmniej kilkukrotnie szybciej) nie wspominając o tym, że "Pan Kazio" pilnujący obrabiarek CNC może ich pilnować i kilka/kilkanaście na raz sam jeden zamiast kilkunastu "Panów Czesiów" przy tradycyjnych maszynach :)

ale to pewnie cena projektu, który "Panu Czesiowi" i tak jakiś projektant narysować musi a narysuje go w CAD'ie bo i prościej i szybciej i dokładniej niż ręcznie :D

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Technolog mając geometrię 3D musi wygenerować kod NC.

Musi nadać parametry, wybrać odpowiednie narzędzia itd. itp.

Sam rysunek w CAD nic nie daje.

----

Aluminiowy ( a w zasadzie jakiś tam stop ) będzie prawdopodobniej mocniejszy niż ZnAlowy... Ale pewności nei ma co kryje się pod słowem "aluminiowy".

Edited by SoP-PeL
Link to post
Share on other sites

Aha, dzięki. Myślałem, że jak zrobię rysunek w CADzie, to oszczędze pracy informatykowi i to od razu pójdzie pod obróbkę. Przez co wyjdzie taniej, ale jak widać nie jest tak łatwo :-F

 

@jurigagarin & @Sop-Pel

Odnośnie "aluminium" i "ZnAl'u" to była dość ciekawa rozmowa w temacie o gearboxie produkcji BFT robionym na CNC, nie wiem czy czytaliście? <<KLIK>>

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...