Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"klonowanie" body metaloplatyka, tokarstwo?


Recommended Posts

Witam

Zna ktoś może jakąś firmę, która jest w stanie skopiować body repliki z tym, że zamiast być ze stali byłaby np. ze wzmocnionego aluminium? Szukałem na google ale nie mogę znaleźć niczego co mnie interesuje. Proszę was o pomoc.

Pozdrawiam Jarosław Pierzecki.

Link to post
Share on other sites

O ile się nie mylę, to body do eMek (na przykład) są odlewane. Zatem odlewasz najpierw formę (bodaj się to fachowo negatywem nazywa), a potem walisz w nią to, z czego chcesz mieć body. Więc chyba metaloplastyka i tokarstwo średnio się zdadzą. Ale to tylko przypuszczenie ;).

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Koszt wykonania deskorolki z metalu(stali) przekracza 200$. (na maszynie wg. projektu) Body jest bardziej skomplikowane. Taniej by wyszło kupić takowe. W bydgoszczy lub w okolicach(1-2km) znalazłem kiedyś ludzi, zajmujących się wyrobem dowolnej części do wielkości 0,6mm grubości a reszty wymiarów nie pamiętam..:( Ojciec zamawiał u nich części do gramofonu.. jakość perfekcyjna.

 

Pewnie w książce telefonicznej mógłbyś znaleźć bo za nic nie mogę sobie przypomnieć nazwy..

Link to post
Share on other sites

No to może ja dorzucę moje 3 grosze.

 

Produkcja jednostkowa jest totalnie nie opłacalna, ponadto jest dużo elementów (w body emki ) których poprostu nie da się wykonać.

Poza tym nie wiem czy wiesz. Ale żeby taki zaawansowany kształt przygotować jednostkowo to tylko na maszynach CNC.

Po drugie za stworzenie z body pliku graficznego na którym można stworzyć program CNC to około 10-15h konstruktora-grafika - a godzina pracy takiego pana to około ( zależnie od firmy to około 50zł )

Do tego program był by skomplikowany wiele narzędzi zostało by urzytych - w wielu zamocowaniach - stąd kolejne koszta i obróbka to minimum 20h każda godzina to około 100-120zł i nie ma tu przesady.

 

Nie wierzysz w taką cenę?

Wykonanie 2 tłumików płomienia o średnio skomplikowanym kształcie to 3.5-4h ( z pisaniem programu na maszynie *dla prostych brył nie opłaca sie robić programu przez programistę) Czyli sam widzisz że to około 350zł za tłumik płomienia.

 

Więc podsumowując - za taką zabawę to mógł byś sie wypłacić jak za kompletne PTW - pytanie czy jest sens.

 

Odpowiadając na pytanie, dlaczego firmy sprzedają body z CNC za "owiele mniej" = bo są robione w chinach gdzie godzina pracy kosztuje nie 100zł a 25zł ( czysta kalkulacja)

Link to post
Share on other sites

Jesli ktos by sie chcial dowiedziec wiecej jak to wyglada z produkcja body na maszynach CNC to polecam ta strone www.cncguns.com. Jest w sumie o broni ostrej i w jezyku angielskim ale mozna sie sporo dowiedziec. Jest forum a nawet czesc rzeczy mozna sobie pobrac (rysunki techniczne, modele 3D). Co do cen to moge potwierdzic to co napisal SoP-Pel. Studiuje na Wojskowej Akademii Technicznej i kiedys sie pytalem wykladowcow o koszty jesli chodzi o tego typu prace.

Link to post
Share on other sites

Realny koszt to koszt materiału. Nic więcej czyli jakieś 100 PLNów max.

 

Cała reszta to koszta które wymyslają sobie ludzie pracujący nad projektem i na maszynie.

 

Kwestia znaleźć kogoś kto się nudzi, ma sprzęt, i chce dla hecy zrobić coś innego. Brzmi dziwnie.. ale jest realne ;)

Link to post
Share on other sites

Haha:)

To się uśmiałem, bo przecież prąd, amortyzacja maszyny, narzędzia i czas operatora - który na pewno się nudzi - to rzeczy za które się nie płaci wcale:)

Jak ma się maszyny CNC to na 99% nie są one do stania tylko do zarabiania na siebie. Poza tym, nie znam ludzi którzy dla własnych potrzeb trzymają sobie frezareczkę CNC w garażu. Bo to nie taka klasa maszyn Thorze_. Kiedyś można było spotkać żę w garażu stoi sobie tokarka albo jakaś mała frezarka. Ale na pewno nie sprzęt za co najmniej 200k zł ( używana z np. Malezji ).

Oczywiście można wziąć maszynę za 100k. Ale zapewne przy obróbce nie trzyma osiowości i sztywości - to takie coś jest do d...

 

I wiem co mówię

 

www.alplast.poznan.pl

Edited by SoP-PeL
Link to post
Share on other sites

SoP-PeL to może wyjaśnisz to mojemu znajomemu który robi w takim zakładzie i kiedy potrzebowaliśmy części do modeli to jakoś o dziwo dawał radę za darmo, bez płacenia za prąd i takie tam...? Siadał sam do CADa przygotowywał projekt, potem ładował do obrabiarki i przynosił częsci. Da się?

 

Jeszcze jedna rzecz o której już tu kiedyś pisałem, obrabiarki CNC to nic innego jak ZWYKŁE frezarki, tokarki, elektrodrążarki które są sterowane przez program a nie przez "pana Cześka". Jedyne co je tak naprawdę odróżnia od maszyn obsługiwanych przez "pana Cześka" to kwestia powtarzalności w procesie wielkoseryjnym i nic więcej. Mało tego, nie raz widziałem jednostkowe elementy które właśnie dzięki "panu Cześkowi" były dużo lepiej zrobione niż na obrabiarkach sterowanych numerycznie. Czasem odnosze wrażenie że ludzie zachwycajacy się określeniem CNC nie mieli nigdy doczynienia z zagadnieniem obrabiarek jako takich.

Link to post
Share on other sites

Chyba nie znasz idei CNC thor_.

 

Jeśli prawidłowo napiszesz program, to nie ma szans aby "pan Czesiu" wykonał to lepiej.Człowiek się myli - maszyna nie. Weź pod uwagę że frezarka CNC - ma o wiele większą sztywność niz zwykła, ma samodzielne napędy na każdą z osi. Dzięki temu może 100 razy wykonać "szlaczek" którego pan Czesiu nie wykonał by ani razu. Ma możliwość różnego rodzaju "zbierania" warstwy skrawanej - np. cykloida, spirioida, helikoida - których pan Czesiu nie zrobi. Dzieki nim uzyskuje się o wiele ładniejsze powierzchnie niż po frezowaniu tradycyjnym.

Oczywiście jak ciapa jest a nie programista to nawet klocka nie obrobi bez błędu (np. naroża)

Już nie napiszę o wydajności. A to co piszesz "że maszyna CNC to tylko sterowanie komputerów" dla mnie to aż. Ponieważ przesuwając narzędzie po dowolnych zaprogramowanych punktach w przestrzeni uzyskasz kształy które się nie śniły zwykłemu frezerowi.

 

A czy to była firma Twojego znajomego? Jeśli nie, to w tym czasie okradł swojego pracodawcę.

Poza tym, myślę że jeżeli kolega zakładający temat miał by znajomych w branży to nie szukał by po firmach w internecie...

Taka prawda.

Edited by SoP-PeL
Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich.

Dowiedziałem się u siebie, że Pan Mieczysław(imię takie ma), w jednym z zakładów w tym mieści zrobi mi to ręcznie za 200 zł. Potrzebuję tylko aluminium, z którego da się to zrobić.wie ktoś gdzie można kupić Al? Chyba że puszki przetopie;d

I mam jeszcze jedno pytanie. Jaki material użyć aby zrobić odlew ? Tzn Aby powstała bryła a później ją zalać. Jeśli takowy materiał można dostać to sam sobie zrobię takie body bo dostęp do reszty potrzebnych rzeczy mam.

 

edit: znalazłem tańszy sposób. A mianowicie odlew:)

Edited by pierzyna
Link to post
Share on other sites
ma samodzielne napędy na każdą z osi

SoP-PeL weź się nie ośmieszaj co? Chyba jestes z pokolenia które nigdy tokarki i frezarki nie widziało na oczy tylko od razu siadło do CADa i poznało maszyny CNC... aż szkoda się męczyć...

 

Ponieważ przesuwając narzędzie po dowolnych zaprogramowanych punktach w przestrzeni uzyskasz kształy które się nie śniły zwykłemu frezerowi.

 

Ten fragment utwierdza mnie w przekoaniu powyższym...

 

A czy to była firma Twojego znajomego?

 

Tak i jest i co kogo okradał?

 

Nie wiem kiedy zacząłeś mieć styczność z obrabiarkami sterowanymi numerycznie ale mni eten zaszczyt kopnął w okolicach roku 1989 i od tamteog czasu az do okolic 2003 roku miałem z nimi większa i mniejszą styczność. smiesza mnie ludzie którzy wypisują brednie o super niemożliwych do wykoania elementach które to tylko za pomoca maszyn CNC można zrobić.

 

Proponuję trochę szacunku a przede wszystkim poznania tego z czego wyewoluowały ZWYKŁE obrabiarki wzbogacone o moduły sterowania cyfrowego.

Link to post
Share on other sites

Jasne, a ludzie którzy tworzą obrabiarki też nic o tym nie wiedzą?

Spojrzałem nawet w skrypt prof. dr hab inż. M.Kawalca i w opracowanie dr inż. R. Stańka z Politechniki Poznańskiej i zgadnij co znalazłem:

Cechy charakterystyczne obrabiarek CNC:

a) niezależne napędy dla każdej osi,

b) automatyczne urządzenia do wymiany narzędzi (magazyny narzędzi i zmieniacze),

c) sterowanie numeryczne osi napędu głównego,

d) indywidualne, elektroniczne układy pomiarowe przemieszczenia lub położenia dla każdej osi,

e) automatyczny nadzór nad procesem obróbki.

f) bezluzowość w napędach posuwowych,

g) bezstopniowy napęd posuwowy dla każdej osi osobno, z synchronizacją elektroniczną,

h) równomierność ruchu posuwowego oraz duża dokładność pozycjonowania,

e) niezawodność działania.

 

Skoro uważasz, że się mylą spoko obal te "brednie" chętnie posłucham co Ty masz w kwestii OSN do powiedzenia.

 

Co do drugiego kawałka Twojej wypowiedzi. Proszę, wykonaj mi z dokładnością do setki 200 otworów wpisanych w "nerki" - oczywiście na maszynie konwencjonalnej. I wracając do Twojego wywodu o utwierdzaniu Cię w przekonaniu... - a podasz mi jakieś powody dlaczego niby tak jest?

 

Co do trzeciego, a umiesz czytać ze zrozumieniem? Czy Alfa i Omega tej zdolności już nie potrzebuje? Napisałem to za PYTANIEM w trybie WARUNKOWYM.

 

Więc panie "znawco" czekam na udowodnienie tego co napisałeś.

Link to post
Share on other sites

Napiszę tylko tyle: są na tym świecie rzeczy o których się filozofom nie śniło ;)

 

Cała technologia związana z obrabiarkami sterowanymi numerycznie powstała w ścisłym powiązaniu z masowa produkcją, co dla mnie już jest czymś "gorszym" jeżeli chodzi o pewne aspekty "kultury technicznej". Wcale niemusisz tego rozumieć.

 

b) automatyczne urządzenia do wymiany narzędzi (magazyny narzędzi i zmieniacze),

 

Coś wyjątkowo nowego... widywałem obrabiarki nie sterowane numerycznie które też są wyposażone w tego typu "ustrojstwa"...

 

f) bezluzowość w napędach posuwowych,

 

Hmm nie dość że sa obrabiarki pozbawione luzów na 'posuwach" to mało tego posiadają napędy hydrauliczne i elektryczne a nadal są tylko obrabiarkami sterowanymi przez "pana Czesia"... O tym panowie zajmujący się technologiami CNC pewnie nie wiedzą...

 

h) równomierność ruchu posuwowego oraz duża dokładność pozycjonowania,

 

Jak duza dokłądność pozycjonowania? Albo inaczej jakiej wg Ciebie dokładności pozycjonowania narzędzia nie da sięosiągnąć na "zwykłej" obrabiarce? jakie wg Ciebie sa dokładności "zwykłych" obrabiarek?

 

Itd.. itp... Nie ma jak "zaślepienie" wspaniałą nowoczesną technologią która jest tylko dodatkiem do starych sprawdzonych metod...

Link to post
Share on other sites

Oj Panowie cały czas się tylko kłócicie i w sumie nie napisaliście nic na temat, o który pytałem w pierwszym poście. Prosiłem o jakieś wskazówki gdzie się da, czy w ogóle się da, ceny itp(na chłopski rozum) i jakoś nie widzę żadnych z tych informacji oprócz tego że tokarki cnc są bezluzowe itp. Jakbym się chciał to dowiedzieć to napisałbym do firmy, która produkuje tokarki;d

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Odpowiedzieliśmy Ci, jest to bardzo zawiły produkt, do którego nie wystarczy Ci materiał z puszek.

 

A co do Ciebie thor_ to:

 

1.Tu raczej chodzi o powtarzalność a nie masowość - to trochę inna sprawa.

Do produkcji masowej nie opłaca się używać obrabiarek CNC bo obróbka jest za droga.( no chyba że partie mają setki tysiecy sztuk)

 

2.Odnoszenie magazynu narzędzi jest tylko przykładem, a nie wiodącą cechą OSN

 

3.Widzę, że nie można Cię przekonać. Jakie wahania masz przy pneumatyce - każdy wzrost temp powoduje błąd. W OSN masz silniki prądu stałego lub zmiennego, serwonapędy, silniki liniowe. Oczywiście nie będę sie wgłębiał w ich budowę bo nie w tym sens.

 

4. Obróbka w zakresie jednej tysięcznej mm to żaden problem. Zaawansowane układy sterujące (FF, CCC). Oraz systemy pomiarowe które potrafią kompensować błędy dryftu temperaturowego. Bo wątpię żeby "pan Czesiu" Wiedział ile nagrzało mu się narzędzie i jaki wpływ ma to na układ przedmiot obrabiany-narzędzie.

 

To że widzisz wszystko tylko jako elementy w układzie blokowym to nie znaczy że każdy musi tak to widzieć.

 

Btw. dziś w firmie miałem przykład - wykonaj mi na normalnej obrabiarce powierzchnie która jest sinusoidą o wysokości fali 30mm na długości 200mm.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...