Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż ze stali oksydowanej.


Recommended Posts

W zawiązku z tym, że zakupiłem Gerlach wz/ 98z, ze stali oksydowanej nie jestem pewien co do sposobu traktowania tego noża by służył mi jak najlepiej. O ile mi wiadomo oksydowana stal nie ma właściwości nierdzewnych. Zatem jakimi olejami/smarami powinienem konserwować ostrze?

Link to post
Share on other sites

Kup sobie 200gram wosku pszczelego (naturalnego nie żadnej stearyny) rozpuść i dodaj oliwę z oliwek w ilości żeby po wystygnięciu powstała gęsta pasta konsystencji masła. idealnie komserwuje to noze dodatkowo skórzane pochwy a jednocześnie nie jest szkodliwa dla ciebie.

Bardzo ładnie rozpuszcza się to w słoiku w mikrofali. Po rozpuszczeniu się wosku wystarczy słoik zakręcić i zszejkować do osiągnięcia jednorodnej masy.

Link to post
Share on other sites

Stal to 50hs, czyli rdzewna węglowka. Po to wlasnie jest oksydowana, aby nie łapala rudej mendy. Jesli nóż ma tylko leżec na półce, to kilka kropel każdego olejku na szmatkę, przetrzeć i wystarczy. Jeśli ma byc używany, to konserwacją można nazwać przetarcie głowni do sucha przed włożeniem do suchej pochewki. Jesli natomiast będą miały miejsce ciężkie warunki polowe, tzn będzie duża wilgotność powietrza i brak olejku do smarowania możesz wykorzystać to co produkuje twoj organizm - łój, np. z okolic nosa. Całkowicie naturalny, nieszkodliwy i zawsze "pod ręką". A najlepszy olejek do konserwowania ostrzy, pochewek i rekojesci (drewniane, skórzane) to olejek kameliowy - nie jełczeje.

Link to post
Share on other sites

Najlepszy sposób żeby nóż nie rdzewiał to po prostu go używać :) a po uzyciu wytrzec/wysuszyć. Dopiero jak przez dłuższy czas nie będziesz używał to wtedy lepiej konserwować. Sporo czasu używałem opinela z węglówki jako edc i tak właśnie z nim postępowałem.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...