Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[ARCH] 75th Ranger Regiment... ??


Recommended Posts

kurcze stary, przeca podalem linki. Na forum militaryphotos jest od chuja tego typu info.

 

Hoplita, tez recht, air mobile znaczy air assault. Tylko myslalem ze mowisz to w kontekscie polskiej nomenklatury :)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

dobra, dzieki za wszystkie odpowiedzi, i nie przejmoj sie Psychologu ja tez myslalem ze poczytam o Rangerach :P ale wczesniej bylo troszke o tym wiec i tak dzieki.... niedlugo cos czuje temat nam zamkna... :P

Link to post
Share on other sites

Heh. Jak na złość nie mogę nic o nich znaleźć. I nie interesują mnie raczej informacje typu" tego i tego bli tu i tu i zrobili to i to. Chce właśnie konkretów. Interesują mnie informacje o samym pułku, a nie jakieś newsy prasowe. Data powstania, kolejni dowódcy, ważniejsze osiągnięcia itp.

 

I jeszcze coś trochę OT. Czy ma ktoś jakieś informacje na temat drugiego pułku Rangersów? Chodzi mi głównie o działania w czasie drugiej wojny światowej. Ewentualnie gdzie można znaleźć jakieś bliższe informacje.

 

Z góry dzięki.

Link to post
Share on other sites

ciagle czekam na KONKRETNE pytanie... wiecie... konkretne... nie wiem: historia was interesuje? szkolenie? operacje w ktorych brali udzial? cheraldyka?... ludzie no ... jak chcecie wiedziec "gdzie, co i jak" o szukajcie w sieci... zwyczajnie za duzo tego jest nie bede tu wypracowan pisal... konkretne pytania plis...

Link to post
Share on other sites

OK, wiec najpierw chwila historii:

Historia rangers siega roku 1670 kiedy to powstal oddzial Rangers of Captain Benjamin Church ktory bral udzial w wojnie przeciwko indianom - "King Phillip's War", wojna ta zakonczyla sie w 1675 zwyciestwem bialych do ktorego bardzo przyczynil sie oddzial Church'a.

Nastepnie w wojnie Francusko-Indianskiej 1754-1763 brali udzial rangersi Majora Roberta Rogersa tzw. Roger's Rangers.

Wspolczesna historia U.S. Rangers zaczyna sie w roku 1942 wtedy to powstaje formacja znana nam dzis - z ochotnikow oczywiscie. Biora udzial w szeregu operacji podczas WW II z czego chyba najslynniejszej - D-Day. Na pacyfiku w 1943 tworzy sie Merril's Maruders - jednostka do dalekich wypadow za linie wroga.

Korea - do korei rangers wyruszaja odmienieni, w sklad oddzialow wchodza glownie spadochroniarze (82nd AbnDiv, 505th AbnInfReg) powstaje - 2nd Ranger Infantry Company (Airborne). 1, 2 (all-black) i 4 kompanie trafiaja do Korei w 1950r. Wkrotce wchodza do walki z powietrza, ladu i wody, prowadza dalekie bojowe patrole oraz dzialania dywersyjno-rozpoznawcze. Do konca wojny w Korei znajda sie jescze companie 3 i 5.

Wietnam - miedzy rokiem 1969, a 1972 powstaje lacznie w wietnamie 13 kompanii Rngs, tworza one wspolnie 75th Rng Regiment (sam pulk powstal na okinawie w 1954). Zadania jak zwykle - bojowe patrole, dzialania rozpoznawcze.

Iran - Operation Eagle Claw / Desert One: The Iranian Crisis. Podczas tego konfliktu powstaja stale jednostki Rangers 1st i 2nd Rng Batalion (wszystkie poprzednie jednostki byly rozwiazywane po zakonczeniu dzialan zbrojnych stad w sumie trudno ustalic jakas ciaglosc miedzy jednostakami).

Grenada Operation Urgent Fury 1984 - operacja byla przygotowywana w pospiechu i przed sama akcja plan jeszcze ulegl zmianom, Rangers ostatecznie otrzymali nastepujace zadania 1. opanowac lotnisko w Point Salines,2. zabespieczyc True Blue Campus gdzie przebywali amerykanscy studenci medycyny, 3. zajac oboz wojskowy w Calivigny. Z przeszkodami, ale zadania zostaly wykonane.

Panama Operation Just Cause 1989 - Rangers mieli nastepujaca e zadania 1. zabezpieczyc lotnisko Torrijos-Tocumen, Rio Hato Military Airfield oraz rezydencje Noriegi na wybrzezu. I tu cele zostaly osiagniete.

Kuwejt Operation Desert Storm 1991- nie mieli jaks specjalnie okreslonych zadan, wykozystywani byli do szybkich punktowych uderzen oraz jako sily szybkiego reagowania. Skakali na lotnisko Ali Al Salem ktore oczywiscie zajeli.

Somalia 1993 - Rangers podjeli 7 prob pojmania gen Aidida, a przy okazji przywracali lad i porzadek do spolki z UN. Jak mniej-wiecej bylo widzieliscie na BHD... :D choc na filmie pominieto pewne sprawy czego nie moge odzalowac...

Afganistan Operation Enduring Freedom 2002 - celem dzialan Rangers a Afganistanie jest pojmanie/zlikwidowanie czlonkow Al-Quaidy, przeprowadzono szereg operacji z niestety marnym skutkiem...

Irak 2003 Operation Iraqi Freedom - coz, w sumie niewiele mi wiadomo na ten temat, Rangers napewno sa w Iraku, ale co robia trudno powiedziec :D

Pozdro

Hop

 

p.s. z uwagi na to ze informacje te sa ogolnodostepne w sieci, pozwolilem sobie na znaczne skrocenie i splycenie zarowno znaczenia operacji jak i ich efektow. jesli chcecie wiedziec wiecej musicie niestety poszukac juz dalej sami i wybaczcie ewentualne bledy merytoryczne...

Link to post
Share on other sites

zdradze Ci sekret... otworz strone www.google.pl i w wolnym miejscu obok przysicku "szukaj" wpisz slowo "rangers"... na 100% zadziala ;)

a oto moje ulubione linki:

http://www.ranger.org/index.html

http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/sh...ambush/rangers/

http://www.nightstalkers.com/RANGER/default.html

 

milej lektury... oczywiscie wszystko w jezyku angielskim...

Pozdrawiam

Hop

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

pozwole sobie odswiezyc temat aby nie zakladac nowego topica :) poszukuje informacji o wyposazeniu 75 btn rangersow od poczatku lat 90 do obecnych, ale nie chodzi mi o bron tylko o oporzadzenie, typ kabur, nozy. jak by ktos jescze mogl pokazac jakies foty to bylo by super. aha dla odsylaczy do Google, niestety nie ma nic na stronach o tym jest tylko o typach broni :(. dziex wszystkim za pomoc

Link to post
Share on other sites

generalnie musisz patrzec na Rng jak na piechote... z pewna domieszka SF w rodzaju morale, brawura, legenda...

uzywaja wszystkego tego co nosi zwykla piechota + nie etatowe sprawy... czyli nie bedzie dziwny widok rangersa w czarnych junglach jak i w Salomonach czy Materhornach...

moga miec zwykla kabure M12, ale nie bedzie dziwne jesli ktorys bedzie mial Safariland, Blackhawk czy Eagle...

moga miec zwykly MOLLE, ale RACK czy inne podobne oporzadzenia nie sa niczym dziwnym... kumasz yunior?

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...