Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

9mm pistolet maszynowy MORS wz.1939


Recommended Posts

9mm pistolet maszynowy Mors wz.1939, egzemplarz numer 38. Jeden, jedyny w naszym kraju zachowany w MWP w Warszawie, przekazany Polsce przez ZSRR w roku 1983 (podobno jest to jeden z dwóch zachowanych w ogóle, acz... może kroi się trzeci :wink:). Magazynek nie jest oryginalny, został dorobiony po wojnie.

 

Zbliżenie na wybitą nazwę oraz numer:

_Mors_01a.jpg

 

Pistolet maszynowy Mors wz.39 z lewej strony:

_Mors_02a.jpg

 

Pistolet maszynowy Mors wz.39 z prawej strony:

_Mors_03a.jpg

 

Pistolet maszynowy Mors wz.39 rozłożony:

_Mors_04a.jpg

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z czasopisma "Magazyn Strzelecki Broń i Amunicja", numer 01(05)2004, s.32-33, artykuł Romana Matuszewskiego "Pistolet maszynowy MORS wz.1939".

Link to post
Share on other sites

Hej,REMOV zamieściłeś ten pm jako ciekawostkę czy temat do dyskusji?

Materiały o MORSIE ukazywały się w różnych książkach i czasopismach,najwcześniejsze informacje o tej broni znam z Młodego Technika z lat 80-tych.Mors jest ciekawą konstrukcją z powodu zastosowania w nim zatrzasku zamka któren zatrzymywał się w tylnym położeniu po wystrzeleniu wszystkich naboii(chociaż broń strzelała z zamka otwartego)oraz mechanizmu który po opróżnieniu magazynka zwalniał tenże magazynek w taki sposób że wysuwał się on lekko z chwytu ułatwiając wymianę.MORS miał łatwo wymienną lufę(strzelec nosił zapasową z magazynkami) oraz celownik wyskalowany na 500m,w założeniu miał być to niby rkm.Gdyby ktoś produkował go podczas wojny to koncepcja użycia była by inna i uproszczono by konstrukcję,w 1945 wyglądał by inaczej.MORS to tylko ciekawostka wzorowana na niemieckim pm ERMA którego podczas wojny niemcy nie produkowali.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
Hej,REMOV nie zrozumiałeś mnie,chodzi mi o to że ERMY niemcy podczas wojny nie produkowali
Kolego, Erma to jest nazwa firmy produkującej broń. Tobie chodzi o pistolet maszynowy Erma-Vollmer (wz.1935) i owszem, był on produkowany w Belgii oraz Niemczech, mało tego dużo powstało na eksport (głównie Ameryka Południowa), produkowany w czterech kalibrach. Był to dobry pistolet maszynowy, ale drogi, Niemcy woleli tańsze i prostsze, poza tym produkowane w całości z metalu.
skoro MORS był wzorowany na ERMIE która nie była dalej wytwarzana to MORS delikatnie mówiac nie był przyszłościową konstrukcją.
To, że Mors był na czymś wzorowany kompletnie o niczym nie świadczy. Miał choćby inaczej umieszczony magazynek niż Erma-Vollmer, bardziej poręcznie. I takie przykłady można by mnożyć.

 

Ciężko nazwać Morsa konstrukcją przyszłościową czy nie, bo na dobrą sprawę tej broni nie produkowano w ogóle, ocena sprawdzenia się w boju jest niemożliwa, na dodatek dokumentacja została zniszczona. Na dobrą sprawę to ten pm nawet nie wyszedł z "wieku dziecięcego". Stąd takie wnioski jakie wyciągasz mnie osobiście wydają się kompletnie nieuzasadnione, mało tego ciąg myślowy jest nielogiczny. I to delikatnie sugeruję.

Link to post
Share on other sites

Remov kolego,o pistolecie Erma troche wiem,więc nie musisz popisywać się wiedzą.Podczas II wojny światowej nie bylo pm produkowanego na wielką skale o podobnych (dużych)rozmiarach ,w takiej technologii(obróbka skrawaniem) i rozwiązaniach technicznych(szybkowymienna lufa,opóżniacz pneumatyczny) ,po doświadczeniach wojennych te rozwiązania techniczne też nie byly szeroko stosowane.A jeżeli nie widzisz logiki w mojej wypowiedzi to nie znaczy że jej tam niema,może sam masz braki.

Link to post
Share on other sites
Remov kolego,o pistolecie Erma troche wiem,więc nie musisz popisywać się wiedzą.
W poprzednich wypowiedziach jakoś trudno było to zauważyć.
Podczas II wojny światowej nie bylo pm produkowanego na wielką skale o podobnych (dużych)rozmiarach
Owszem był - Beretta M1934, M1938A.
w takiej technologii(obróbka skrawaniem)
Technologia jest zmienna przy wprowadzeniu broni do szerszej produkcji - Morsa do takowej nie wprowadzono, zatem trudno mówić o technologicznych zmianach. Podkreślam to już kolejny raz. Porównujesz prototypową broń do rozwijanej kilka lat w specyficznych warunkach.
i rozwiązaniach technicznych(szybkowymienna lufa,opóżniacz pneumatyczny)
Opóźniacz pneumatyczny niczym specjalnie dziwnym nie jest, szybkowymienna lufa owszem, natomiast nie da się wykluczyć rezygnacji z tego w czasie produkcji.
po doświadczeniach wojennych  te rozwiązania techniczne też nie byly szeroko stosowane.
Zgadza się. I - dodajmy - żaden z pistoletów maszynowych tworzonych podczas IIwś nie był już dłużej produkowany. To ma świadczyć, że WSZYSTKIE ich rozwiązania konstrukcyjne były złe?
A jeżeli nie widzisz logiki  w mojej wypowiedzi to nie znaczy że jej tam niema,może sam masz braki.
Może mam braki, tego nigdy nie wykluczam, ustosunkuj się do argumentów wyżej. Pokazałem Ci, co moim zdaniem w Twojej wypowiedzi jest nielogiczne.
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Oczywiscie replike  Pojawiaja sie czasem na allegro takie MOSRy, Steny i troche innego sprzetu wykonywane w domu, przez jakiegos goscia. Oryginal jest odrobine cenniejszy

 

no coz na bezrybiu to i rak ryba wlasnie znalazlem na allegro:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=33100361

wiadomo to nie to samo co oryginal aczkolwiek cos takiego milo by bylo miec w domu w gablotce :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...