Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

MP5 EBB - CM.049 [CYMA]


Recommended Posts

Spędziłem sporo czasu na przeglądaniu forum w celu znalezienia tematu o tym konkretnym modelu MP5 od Cymy i nie napotkałem takowego (chociaż nie jestem nieomylny i mogłem przeoczyć podobny temat w czeluściach forum). Postanowiłem więc go założyć. Jako posiadacz cm.049 (konkretnie wersji z szynami) postaram się dość szczegółowo opisać ten model - pewnie wielu z Was zastanawia się nad zakupem tej repliki i poszukuje o niej sporej ilości informacji w celu weryfikacji opłacalności zakupu.

Zapraszam do lektury...

 

Opiszę pokrótce wszystkie elementy zawarte w pudełku, a o samej replice powiem trochę więcej:

Instrukcja - randomowe pierdoły zawarte w kilkustronnicowej książeczce. Nie warto tam zaglądać, nawet osoby po filologii angielskiej nie zrozumią tego chingielskiego.

Akumulator - 8,4V 1200mAh, składa się on z 2 batonów baterii w jednym mamy 3 połączone ogniwa, a w drugim 4. Akumulator nie jest zły, ale niektórych użytkowników może nie zadowolić. Daje nam ROF na niższym poziomie niż w ostrym odpowiedniku naszej repliki, ale pozwala na uzyskanie przyzwoitej szybkostrzelności jak na airsoft ~800 strzałów na minutę. Fabryczny akumulator spokojnie wystarcza mi na wystrzelenie 3 hi-cap'ów do MP5 (~250 kulek każdy), ROF wciąż jest zadowalający.

Ładowarka - jak to ładowarka, czarna kostka z dwoma bolcami i kablem, szału nie ma. Podłączamy do prądu i akumulatora, po kilku godzinach mamy w nim zgromadzoną życiodajną energię dla naszej repliki.

Rączka taktyczna - rączka sama w sobie jest dobrze wykonana, odlana z grubej warstwy wysokiej jakości tworzywa. Jednak po przykręceniu do szyny bolec nie wysuwa się wystarczająco wysoko, żeby unieruchomić rączkę. Uchwyt nie spada z szyny ale straszliwie się chyboczę przez co jest bardzo niewygodny w użyciu. Mój leży jeszcze w pudełku tylko dlatego, że szkoda mi go wyrzucić.

Magazynek - Czarny, stalowy hi-cap mieszczący w zasobniku około 250 kulek. Za jednym, pełnym podkręceniem można wystrzelić ok. 20 kulek. Bardzo dobrze wykonany, jednak nie posiada wybitych informacji o kalibrze i pojemności jak w ostrym odpowiedniku (19 x 9mm).

CM.049 (MP5A4) - Moje cudeńko. Zdjęć repliki nie załączam, bo Google jest wystarczająco zaspamowane takowymi. Jest zbudowana z takich samych typów materiałów jak MP5 od Heckler'a i Koch'a. Gdzie metal w ostrej wersji tam metal w cm.049, tak samo jest z innymi materiałami. Replika jest wykonana prawie w całości z metalu, tworzywo to jedynie chwyt pistoletowy i grip (szyny na gripie są metalowe). Przez swoje wyonanie pistolet ma sporą wagę, bardzo zbliżoną do ostrego odpowiednika. Z akumulatorem i magazynkiem nakarmionym po brzegi kulkami 0,25 waży blisko 3,5 kilo. Na pewno będzie to przez pewien czas uciążliwe dla osób, które przesiadły się właśnie z plastikowych kulkoplujek ważących niespełna kilogram. GearBox jest bardzo szczelny, kupiłem replikę na Taiwangun.com i otrzymałem wyniki z testów repliki na chronografie. Szybkość wylotowa rozbiega się tylko o 9fps, i mieści się przedziale 390-399fps - jest to wynik mojego egzemplarza. W tym modelu zastosowano lufe o mniejszej średnicy niż zazwyczaj stosuje się w stockowych replikach. Zamiast 6,08mm zastosowano 6,04mm co w połączeniu ze świetną gumką Hop-up, również zainstalowaną przez fabrykę pozwala osiągnąć doskonałe skupienie pomimo krótkiej lufy. Zasięg tej repliki jest imponujący. Przeciwnika bez problemu ustrzelimy maksymalnie z około 50 metrów używając kulek 0,25g w bezwietrzny dzień. Gdy zaczyna dmuchać w warto załadować cięższe kulki 0,28g lub przy strzelaniu podczas tornada nawet 0,30g, oczywiście kulki będą leciały wolniej ale odzyskamy skupienie ognia, które psuje nam wiatr. Załączam zdjęcie przedstawiające skuteczny zasięg cm.049. Na tej odległości bez problemu trafimy w sylwetkę człowieka - w moim przypadku podstawę pnia dęba - urzywając kulek 0,25g (podczas testu powiewał leciutki wiaterek, kulki tuż przed dębem zaczynały zakrzywiać tor lotu w prawo i lekko do góry). Zdjęcie nie oddaje głębi zbyt dobrze, ponieważ było robione leciwą cyfrówką z tego powodu dopisałem przybliżoną odległość. Dodam, że płot ma wysokość ok. 180cm dzięki czemu będziecie mogli mieć jakiś punkt odniesienia.

http://fotoo.pl/show...77_kkk.png.html

 

Na razie wymieniłem zalety repliki, teraz czas na wady. Największą wadą jest montaż akumulatora. Montowany jest w gripie, w którym jest extremalnie mało miejsca. Żeby upchnąć tam akumulator trzeba męczyć się przez 15 minut. Drugi minus to bolec od rączki przeładowania który ma 4mm i zamiast z wyrzymałej stali wykonany jest z bardziej kruchliwego stopu cynku z glinem. Zbijanie rączki w stylu Rambo może doprowadzić do odłamania tej części. O wiele lepiej po prostu puścić rączkę, a sprężyna odciągnie ją z odpowiednią siłą. Miły odgłos obicia się metalu o metal będzie wciąż bardzo dobrze słyszalny :icon_wink: . Ostatni minus to lekko chyboczący się magazynek po podłączeniu do broni. Podczas potrząsania bronią nie wydaje żadnych dźwięków, wydaje się być idealnie zakotwiczony ale podczas wyjmowania czy podłączania wyczujemy luz i przypomnimy sobie o tym, że to wciąż tylko zabawka :( . Moc blisko 400 fps może być wadą ponieważ to zbyt dużo na CQB. Ostatnia rzecz to brak oznaczeń na korpusie.

 

Podsumowując

Plusy:

- Bardzo dobre odwzorowanie orginału (miałem w rękach prawdziwą MP5 od H&K, więc możecie mi zaufać :icon_wink: ). Za odwzorowanie orginału daje 8,5 może nawet 9/10

- Wykonanie na wysokim poziomie, zarówno bebechy jak i korpus. Ta replika z pewnością posłuży Wam na długie lata.

- Blow Back wydający głośny, metaliczny stukot, który uwielbiam ( po kilku godzinach strzelania ucho może zaboleć :icon_razz: ). Kopie wystarczająco mocno żeby poczuć jak kolba smyra pod pachą. Jednak w porównaniu z chociażby Glock'iem z którego miałem okazję postrzelać, odrzut który generuje EBB to śmiech na sali :icon_razz: , jednak daje sporo frajdy.

- Zasięg

- Duża prędkość wylotowa

- Skupienie

- Idealna do użycia na większych odległościach - las itp.

- Świetne spasowanie części, nic nie trzeszczy i nie stuka.

 

Minusy:

- Mocowanie rączki taktycznej jest źle wykonane - chybocze się.

- Montowanie akumulatora jest bardzo uciążliwe, zabiera wiele czasu

- Brak oznaczeń na korpusie i magazynku

- Zbyt duża moc na CQB, można komuś zrobić krzywdę.

- Magazynek po podłączeniu do pistoletu ma leciutki luz, co podczas przeładowania może przypominać o tym, że biegamy tylko z zabawką.

- Dość łamliwy bolec od rączki przeładowania, nie polecam zbijania rączki w stylu Rambo, można ją w ten sposób odłamać.

 

Jestem zaskoczony jakością tej repliki i gorąco ją wam polecam. Pomijając kilka drobnych baboli które walneli w fabryce jest to dla mnie idealna replika. Na pewno warto dać za nią te ~700pln. To Chińczyk z najwyższej półki, całkiem niedaleko mu do Japonii. :icon_wink:

 

 

Pozdrawiam, mam nadzieję, że się przydało :icon_smile:

 

PS. Na razie nie rozkręcałem repliki i przez najbliższe kilka miesięcy nie będę tego robić ponieważ utracę przez to gwarancję. Proszę więc nie zadawać pytań o wnętrze GB. Na wszystkie inne Wasze pytania postaram się odpowiedzieć.

Edited by Marrtinez
Link to post
Share on other sites
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sorry za poprzedniego posta. Tu już trwa rozmowa o poszczególnych śrubkach, a ja tu wyskakuję z jakim postem jak na rozgrzewkę. Jeszcze raz sorry, wina moderacji :icon_razz: Hmm.. Chociaż od czasu dodania ostatniego posta minął już rok, to może odświerzenie tematu się jednak przyda :icon_smile:

Pozdrawiam

 

Ja Ci dam wina moderacji :smile:

Namęczyłeś się z tym postem, więc niech zostanie, ale popracuj lepiej nad pisownią - szczególnie zwróć uwagę na słowa z "rz" i "ż", bo Ci się mylą. Co większe byki poprawiłem.

 

Martinez

Edited by Marrtinez
Link to post
Share on other sites

Dziękuję, Panom moderatorom :) Komp nie podkreśla mi błędów, a pisząc z rozpędu ciągle robie byki, a potem czytając nie za bardzo je zauważam. Żeby nadać wartości temu postowi zapytam jak to jest z tymi szynami na grzbiet, bo mam zamiar zainwestować w jakiś kolimatorek ale potrzebna mi jest górna szyna. Patrząc na replikę nie zabardzo jest gdzie zakotwiczyć montaz od szyny, wcięcia na replice są dość płytkie. Jak ktoś ma górną szynę to może mi powiedzieć czy trzyma się pewnie tzn czy nie odpadnie gdy zaczepię zamontowanym na niej kolimatorem o gałąź czy inną przeszkodę. Jak wiadomo optyka jest droga i krucha, więc szkoda montować ją na niepewnej szynie. :)

Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz wziąć jakiegoś stalowego hajkapa i spróbować dorobić imitację szczęk i wkleić 9x19 na stałe - lans dużo mniejszy, ale za to tanie rozwiązanie.

 

Poszukaj innych niż od Martineza :P Strasznie drogie, swego czasu kupiłem chyba 50 sztuk za ok 50zł

Edited by -Otto-
Link to post
Share on other sites

Kurde, trochę takie za żółciutkie. Te z których ja strzelałem miały taką kolorystykę (przedostatni z prawej na zdjęciu), takie coś chciałbym docelowo kupić. Chodzi mi o te od Marrtineza, te drugie są całkiem fajne. Nie za bardzo wiem gdzie szukać magów do ostrej mp5. W necie na pewno nie wyskoczy na pierwszej lepszej stronie.

Edited by MrMCET
Link to post
Share on other sites

Tak sobie szukam tych magazynków i nic nie mogę znaleźć. Chyba kupię kikla 9 które proponował Otto, do tego cymowski hi cap z ABSu. Wymienie te śmieszne imitacje z maga na te kupione na allegro. W niektórych miejscach poprzycieram nadlewki tworzywa, miejsca łączenia się części uzupełnię małą ilością kleju polimerowego, a na koniec dam bratu do malowania areografem na kolor orginału. ABS może świetnie imitować metal tylko trzeba dobrać odpowiednią farbę ( przykład - plastiki od TM). Tak będzie najtaniej i najwygodniej. Wizualnie magazynek będzie wygladał świetnie, ale nie będzie czuć tego metalicznego zimna i ogólnie ABS popsuje mi trochę klimat . Jednak lepsze to niż nic :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam

Na wczorajszej niedzielnej strzelance pękł mi szkielet gb i tu moje pytanie czy gb v2 w tej replice znacząco odróznia sie od tych standardowych v2 ?(poza tym wejsciem na bb)

Kilka tematów przeczytałem ale o tym akurat sie nie doczytalem ;)

Link to post
Share on other sites

Czyli jeśli upiłuje tą cześc będe mógl użyc standardowego gb i wszystko bedzie śmigac ? chce w gb troche wiecej zainwestowac niz tylko sam szkielet wiec niechciałbym kupowac tak w ciemno ;)

Ewentualnie jesli ma ktos jakies sugestie co mógłbym w srodku wymienic bylbym wdzieczny ;)

Link to post
Share on other sites

Ja jak na razie nie miałem okazji ingerować w gb, bo nic się z nim nie działo. Nie chcę Cię wkopać w koszty więc nie piłuj nic dopóki nie wypowie się ktoś, kto robił już taką modyfikację. :icon_biggrin: Jednak na pewno da się wmontować tu magiczny v2 z super części, oczywiście kosztem BB - takie przeróbki widziałem na allegro.

Link to post
Share on other sites

GB w tych replikach jest ciut inny od zwykłego V2. Prowadnica sprężyny jest od V3. Listwa górna gb, nie ma wypustki oraz śruby są wpuszczane w szkielet, nie wystają z obrysu gb (bezpośrednio nad gb, porusza sie zamek). Szkielet można kupić u krakmanów za 50-60zł (trzeba dzwonić, pisać do serwisu) lub kupić szkielet od mp5 G&G - ok 170-180zł.

Link to post
Share on other sites

Cholera, na śmierć zapomniałem o tej prowadnicy z v3. Sorry za tego babola ale jak na razie mam z tym gunem sielankę i wogóle zapomniałem co w nim siedzi :icon_mrgreen: . Tak jak mówiłem, lepiej było poczekać na wypowiedź ludzi ogarniętych w tym temacie, jak np. Seger. :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Jako że również jestem posiadaczem tej repliki w wersji SD6 chętnie podzielę się kilkoma spostrzeżeniami na jej temat.

Zalety:

Spasowanie - w replice nic się nie porusza nawet przy dynamicznych akcjach. Dotyczy to tak repliki jak, i magazynków.

Wykonanie - górna część body wykonana jest ze ZnAl`u o przyzwoitej grubości, zaś dolna z ABS`u, co w pewnym stopniu poprawia wyciszenie repliki

Rozkładanie - wystarczy wyjąć dwa piny, by uzyskać dostęp do części wewnętrznych

Blowback - funkcjonuje także jako wskaźnik napiętej sprężyny

Stockowe części - w stocku precka 6.04, dobrej jakości gumka, i jak do tej pory (12k kulek) niezawodny gb v.2. Ponadto warto zwrócić uwagę na tłumik, o zaskakująco dobrej funkcjonalności.

Osiągi - po wymianie gumki celny zasięg na tak krótkiej lufie mogę ocenić na ok. 60-70 metrów. Ponadto skupienie jest także wręcz nieprawdopodobne jak na tak krótką replikę. ROF o ile na stockowej baterii jest znośny o tyle na LiPo 7,4 staje się już całkiem przyjemny.

 

Niestety jak wszystko tak, i ta replika posiada pewne wady.

Stockowa bateria - koszmarnie trudna do upchnięcia w chwycie przednim. Problem łatwy do rozwiązania dzięki użyciu baterii LiPo 7,4V

Wypadające piny chwytu przedniego - zmora wszystkich znanych mi replik MP5SD. Taśma izolacyjna rozwiązuje ten problem.

Tylne ucho zawieszenia - po rozłożeniu wypadło, i nie daje się włożyć z powrotem.

Obustronny selektor - tak wada, jak i zaleta, bo z jednej strony osobom leworęcznym łatwiej jest go używać, ale z drugiej strony konstrukcja tegoż selektora powoduje, że przy trybie full auto dźwignia selektora wbija się w dłoń strzelca.

Link to post
Share on other sites

Ja już mam sposób na szybki montaż baterii. Załączam pięknie odwzorowany plan montażu baterii zrobiony w paintcie. Kable od baterii powinny wychodzić w stronę kolby, bezpiecznik należy umieścić jak najbliżej szczytu rury na której jest zamontowany, długie ogniwo ułożyć na spodzie "pojemnika", nieco bardziej z lewej strony, a krótsze we wgłębieniu, tak jak na rysunku. Styki baterii umieszczamy po prawej stronie rury. Teraz można już wszystko zamykać i ewentualnie lekko dopasować, powinno pójść łatwo. Trzeba pamiętać o tym, że podczas montażu replika musi być lekko przechylona w lewo, żeby ogniwa nie stoczyły się ze swoich miejsc.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...