Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Concealed Carry


Recommended Posts

Założyłem ten temat zmotywowany tym że kol. Wukasz zechciał udowadniać w innym wątku jakiego rodzaju pistolety (ew inną broń krótką) jego zdaniem można a jakich nie można przenosić skrycie (tzw. Concealed Carry).

 

Na początek kilka prostych założeń:

 

- Jeśli musimy przenosić broń krótką skrycie, np w działaniach policyjnych to nie zawsze mamy komfort posiadania broni która została z tą myślą stworzona - będziemy musieli nosić broń służbową - np. pełnowymiarowego Glocka 17 w najlepszym razie 19.

 

Oczywiście jedne nadają się lepiej inne gorzej - Walther PPS będzie dużo lepszy od SIGA 228 do tego celu, ale trzeba działać na tym co się ma i optymalizować rozwiązania. Grymasić mozemy jeśli to jest broń prywatna - choć znam i takich którzy odeszli od pistoletów teoretyczne lepszych do CC i wrócili do np. Glocków ze względu na pewne uproszczenie nawyków/procedur.

 

- Możemy skrycie przenosić broń na kilka sposobów - nie mówię o przenoszeniu zupełnie improwizowanym tzn za paskiem do spodni czy w reklamówce z Biedronki.

 

OWB - Outside the WaistBand, czyli na zewnątrz paska

> Kabury zewnętrzne płaskie, miękkie (najczęściej skórzane, tzw motyle)

> Kabury zewnętrzne tworzywowe, sztywne (czyli wszelkie płaskie kydexy i plastiki, zwykle bez blokad)

 

IWB - Inside the WaistBand, czyli wewnątrz spodni, od strony ciała

 

> Kabury wewn, płaskie, miękkie (skóra - często zamsz, nylon)

> Kabury wewn, usztywniane (skóra/nylon+sztywnik, kabura nie rozpłaszcza się po wyjęciu broni - łatwiejszy re-holstering.

> Kabury wewn tworzywowe, twarde - zwykle jakiś rodzaj kydexu, zalety jak wyżej, tyle że komfort mniejszy dla ciała.

 

Pod pachą (typ crossdraw) - wymusza noszenie kurtki lub marynarki

 

> Wszelkie wariacje szelek i uprzeży - generalnie dominuje wytłaczana skóra, często z usztywnieniem żeby się nie zapadała, czasem nylon, kydexu raczej się nie widuje. Sprzęt głównie używany przez kierowców. Bo dobycie generalnie słabsze niż z pasa.

 

Bellyband

 

> To co zaproponował ostatnio Kangur - szeroki elastyczny pas, rodzaj cummerbunda, z dwóch warstw szerokiej taśmy gumowej, zaszyty w przegródki na różny sprzęt (broń, kajdanki etc). Używany zwykle wtedy kiedy nie ma opcji na noszenie czegoś na pasku/za paskiem a nie jest porządane noszenie odzieży wierzchniej

 

Fannypack

 

> Czyli szybkootwieralna "nerka" noszona wokół pasa. Jedna z kieszeni (to od ciała) ma za zwyczaj w środku prostą kaburę utrzymującą dany pistolet w odpowiednim ułożeniu do dobycia. Popularne bo wygodne (można różne układać "nerkę", np w samochodzie) ale stosunkowo wolne w dobyciu rozwiązanie. No ni nic nie gniecie, nic się nie podwija...

 

 

Ankle carry

 

> Kaburki i pochewki noszone na nodze, wewnątrz nogawki, zazwyczaj nad kostką. Zasada podobna do Bellybandu - po prostu elastyczna opaska, zapinana na rzep, z zaszyciem trzymającym pistolet. Oczywiście ma to mnóstwo ograniczeń - wymaga najlżejszych rodzajów broni, często słabszych kalibrów. Trzeba uważać przy chodzeniu, bieganiu. Ale widać dla niektórych ma sens.

 

 

Ogólna zasada skrytego noszenia jest taka jak i z kamizelkami skrytego noszenia - ubieraj się tak żeby zatrzeć kontury, wyeliminować efekt "printingu" czyli odznaczania się konturów broni pod ubraniem, a jednocześnie cały ten "kamuflaż" broni nie może uczynić jej niedostępną - musisz być w stanie dobyć jej szybko i sprawnie spod ubrania bez rozrywania szat, bądź zależnie od okoliczności - także dyskretnie. Nie mniej ważne jest komfort jej przenoszenia - ukryta broń nie może uniemożliwiać nam normalnego funkcjonowania - siadania, biegania, schylania się itd.

 

To tyle na początek

 

Aha - na specjalnie dla Wukiego mój tyłek z airsoftowym G17 którego noszenie w CC jest ponoć absurdem.

cc1as.th.jpg

cc2o.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Pisałem ci: i dwurzędówkę na bazie 1911 da się nosić jako CCW. Co z tego, że się da? Podważenie zasadności wyboru np. Glocka 19 a stwierdzenie, ze się nie da się go nosić jako CCW to dwie różne rzeczy. Pytanie zasadnicze: jak długo skutecznie da się ukryć? Jednak w nieudolnym pędzie krzewienia wiedzy umknęło, że twierdzimy to samo:

Walther PPS będzie dużo lepszy od SIGA 228 do tego celu

 

Co więcej poprzednia wymiana zdań odnosiła się do nieporozumienia a propos bellyband Specopsa. Podważyłem zasadność noszenia Glocka 19/17 przez "podniebnych szeryfów" z SG. Oto z jakich powodów:

Ogólna zasada skrytego noszenia jest taka jak i z kamizelkami skrytego noszenia - ubieraj się tak żeby zatrzeć kontury, wyeliminować efekt "printingu" czyli odznaczania się konturów broni pod ubraniem, a jednocześnie cały ten "kamuflaż" broni nie może uczynić jej niedostępną - musisz być w stanie dobyć jej szybko i sprawnie spod ubrania bez rozrywania szat, bądź zależnie od okoliczności - także dyskretnie. Nie mniej ważne jest komfort jej przenoszenia - ukryta broń nie może uniemożliwiać nam normalnego funkcjonowania - siadania, biegania, schylania się itd.

Mówimy o samolocie przez cały rok i przy lotach wielogodzinnych.

 

W swoim wstępniaku do zagadnienia pominąłeś też, w mojej opinii, noszenie broni w różnego rodzaju torbach/plecakach z kieszeniami zaprojektowanymi do tego celu (idea zbliżona do fannypack).

 

Edit

Po chwilce zastanowienia. Jednak podważyłem zasadniczo noszenie Glocków 17/19 jako CCW. Patrz cytat pierwszy.

Edited by Wukasz
Link to post
Share on other sites

No to Ci mówię po raz kolejny. Noszenie G17/19 jako CCW nie jest absurdem tak jak twierdziłeś. Może być mniej wygodne - ale to zależy od sposobu noszenia i indywidualnych preferencji. Są pistolety dedykowane do CCW - ale zazwyczaj oferują kompromis pojemności magazynka, obsługi, kalibru, celności etc. Część ludzi woli używać tego samego co w "normalnych" okolicznościach - bo np. pasują te same magazynki, jest ta sama amunicja (a w dedykowanych CC jest to powiedzmy 7,65 Browning), działają te same nawyki. Jeśli na codzień noszę 17 to do CC mając wybór wezmę 26 - ale musze mieć ten wybór.

 

Bellyband nie narzuca ci sposobu noszenia pistoletu - możesz go założyć jak lubisz, na lewą stronę lub do góry nogami ;-)

 

A co do Powietrznych Szeryfów - najpierw poczytaj:

http://gunsandammomag.com/cs/Satellite/IMO...als+in+Training

 

Nagle okaże się że ich bronią przydziałową (mówimy o Stanach) jest... SIG 228, a więc kloc większy od i grubszy od Glocków.

 

Torby i plecaki pominąłem świadomie - koncentrowałem się na kaburach, na tym co możemy określić jako "on the body" - reklamówki z biedronki i różne wynalazki Maxpedition już się raczej do tego nie zaliczają.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję ci po raz kolejny, że nie muszę się wysilać. Wspomniałeś o indywidualnych preferencjach. Dziękuję, zatem zostanę przy swoim zdaniu.

Piszesz o subkompatowym Glocku 26... to samo napisałem w tamtym topiku. Subkompakty to jest broń dla mnie CCW. Pomimo ich wszystkich wad.

Wspominasz USA (dziękuję, artykuł znam, stronkę odwiedzam regularnie). Co z tego,że noszą Sig i i Glocki? Jak dla mnie to, że są z USA bogów z nich nie robi.

 

Poza tym jeśli chcesz mi wmówić jak to świetnie jest, że ludzie noszą przydziałową broń bo nie mają wyjścia to i zacznij sztukę perswazji trenować w przedszkolu.

Prawda jest taka, że cały czas przeinaczasz moją wypowiedź. Pozwól zatem, że jeszcze raz ci podkreślę, ty sobie przemyślisz i może zaczniesz edukować jakiegoś 16 latka:

Podważenie zasadności wyboru np. Glocka 19 a stwierdzenie, ze się nie da się go nosić jako CCW to dwie różne rzeczy.

Tak, podważam ten wybór tak jak firma Glock wypuszczając subkompaktowe modele i dziesiątki innych firm rozumiejących, że dźwiganie małych cegiełek na sobie to porażka. Co nie zmienia faktu, że istnieją poważne przesłanki (ilość ammo, łatwość celowania) wskazujące na wybranie większych modeli. Ale jak mówiłeś... indywidualne preferencje i zostańmy przy nich.

 

@British - kluczową na pewno nie jest, ale część producentów próbuje ułatwić życie przez usztywnienie góry kabury.

Link to post
Share on other sites
Może być mniej wygodne - ale to zależy od sposobu noszenia i indywidualnych preferencji.
I od gabarytów "szeryfa". Ktoś o posturze Segala albo Kalisza ;) bez problemu ukryje przy sobie i dwie 1911 ;)

 

 

C. mógłbyś omówić sprawę bellybanda? Bo zastanawia mnie wygoda tego rozwiązania. Jak nosi się coś takiego na gołe ciało to wyciągnięcie klamki czy zmiana magazynka spod t-shirta, czy koszuli wpuszczonej w spodnie, jest IMO mocno dyskusyjne.

Link to post
Share on other sites

Tak przy okazji to osobiście lubię nerki, bo mało osób wie, że może być tam poza portfelem i komórką tudzież MP/iPodem. A poza tym przyzwoita prędkość dobywania.

 

A w temacie belly band'y się nosi na brzuchu (nie wyłącznie, ale można). I tak, są też do Glock'ów 17 i Sig'ów większy niż typowy small-on-a-back. Czy są wygodne - jak nie można pierwszej wzmiankowanej opcji przeze mnie to tak. Trzeba pamiętać, że chwyt może się nieco napocić, więc albo guma, albo podkoszulek pod spodem tak by izolował broń.

 

Przy okazji jest jeszcze to: http://www.smartcarry.com/

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...