Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Special Air Service (SAS)


Recommended Posts

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A tutaj też się pochwalę, a co ;)

 

Uzupełniłem kolekcję...

 

Każdy jako tako w temacie zna chyba maskę Avon S10 (na zdjęciu z pochłaniaczem NBC):

img3440vjz.th.jpg

 

A tak S10 wygląda z ciemnymi szybami:

img3441y.th.jpg

 

Jak wiadomo S10 pochodzi jeszcze z lat 80tych. Jakiś czas temu zdobyłem nowszy model - lata 90-00 - Avon FM12 (używana m.in. przez polskie jednostki OS ŻW i nie tylko) - również z filtrem NBC:

img3442i.th.jpg

 

A teraz najnowszy zakup, perełka - wersja maski S10 przez znaczona dla jednostek specjalnych i antyterrorystycznych - SF10 (na zdjęciach z pochłaniaczem CN/CS - mniejszy, lżejszy, łatwiej się oddycha; nie chroni przed gazami bojowymi tylko łzawiące itp).

img3443w.th.jpg

 

I z ciemnymi szybami:

img3444h.th.jpg

 

Do kompletu brakuje CT12 - "specjalnej" wersji FM12, oraz najnowszej (używanej np. przez WZR CBŚ) C50.

 

Do tego nomexowa kominiarka 5-otworowa do zakładania na maskę:

img3445c.th.jpg

 

Oraz SASowska uprząż zjazdowa (pełna):

img3446z.th.jpg

 

 

Lada moment będzie jeszcze oryginalny 3-punktowy pas do MP5 oraz skórzane kabura i ładownica do MP5 Paula Eversa ;D

Link to post
Share on other sites

W takim razie BA się nie postarało - skoro w latach 90 pojawiła się już nowsza maska FM12, to ja z zdziwieniem przyznaję, że miałam w rękach maskę z wytłoczoną datą 1992 rok.

 

Chociaż to by było typowe dla MoDu...

 

Ciekawe fotki. Nie mogę się pozbyć wrażenia że FM12 wygląda jak wypłosz - nawet jak na maskę przeciw gazową.

Link to post
Share on other sites

Kolejna paczka dotarła :D

 

Kabura udowa Paula Eversa, na pistolet ze światłem - Glock i P226 wchodzą, BHP też powinien bez problemu :)

img3460p.th.jpg img3461.th.jpg

 

Oraz ładownica na pas na dwa magi MP5, też Paul Evers. Niestety kabura udowa okazała się dużo zbyt droga.

 

img3462a.th.jpg img3463r.th.jpg img3464b.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Foka - czy kolekcjonujesz może sprzęt SASu (CT) z początku lat 80? Zdjęcia przedmiotów z Twojej kolekcji bardzo pasują do opisu tego, co miał fasowane McNab w czasie pierwszego roku w Regimencie (chyba '83?).

Link to post
Share on other sites

Ze względów finansowych raczej celuję w przełom lat 80-90.

Początek 80tych to jeszcze maski S6, stare kombinezony mogą być nie do dostania, z nowszymi łatwiej. No i we współcześniejszym okresie większa dowolność, bo wszedł już nylon i cordura, więc swobodniej można dobierać sprzęt, a skóra nadal była używana.

 

Miałem kiedyś w ręku, a nawet na sobie, oryginalną kamizelkę zamszową SASu z pasem, kaburą do BHP i ładownicą udową. Zestaw był własnością byłego żołnierza GROM, który trenował z SASem. GROM to pączątek lat 90tych a, jak widać, jeszcze w SASie była skóra i zamsz :)

 

Teraz będę kombinował nad dosztukowaniem mikrofonu do maski SF10. Oryginał za drogi, nie do dostania i pewnie nie zadziała z moim radiem i PTT :)

Link to post
Share on other sites

To ja wstawię zdjęcie, na które natknęłam się w internecie przypadkiem (szukałam coś z goła innego, nawet nie związanego z SASem). Wygląda na skan artykułu jakiejś gazety; ekwipunku przedstawionego na zdjęciu jest więcej, niż było opisane w "Seven Troop" (ciekawa lektura).

 

2hs5083.th.jpg

 

Często też "przypadkiem" wpadam na stronę jakiejś... chińskiej grupy, odtwarzająca brytyjczyków. Na moje oko zgadza się z opisem (niestety w książce "seven Troop" nie było załączonych zdjęć z CT). Z ciekawych zdjęć to te:

 

2728u.th.jpg2735.th.jpg2730r.th.jpg

 

2732.th.jpg1050u.th.jpg

 

 

Niestety nie znam chińskiego, więc trudno mi powiedzieć, czy to oryginały, czy też repliki/kopie i jeśli tak, to gdzie zakupione.

 

 

Foka - Dziękuję za odpowiedź. Ale mam jedno jeszcze pytanie - czy może wiesz, czy odmiana-MP5-używanej-przez SAS w latach '80 miała kaliber 7.62mm? Bo zastanawiam się, czy w tekście (w książce) pojawił się duży błąd; nie znam się na MP5 ani SASie na tyle, aby być pewną w 100%.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites

Dzięki, to pierwsze zdjęcie znam :)

Ogólnie ok tylko jakaś dziwna kamizelka na nim jest.

 

Pozostałe zdjęcia to Suede Vest Mk1, jest dostępna chińska kopia, problem polega na tym, że Mk 1 to dość stary model i nosiło się z nią maski S6. S/SF10 to już Mk 2 i Mk 3.

 

Antigravity knife jest do dostania na eBayu, tylko trzeba dobrze przyglądać się aukcjom. Kiedy jest sprzedawany jako "SAS knife" jest 3-4 razy droższy niż "aircrew rescue knife", a jest to dokładnie ten sam model :) Naszywane zielone kieszenie na pochwę też są dostępna, ja kupiłem chyba za 5 funtów.

Link to post
Share on other sites

Foka - dzięki za odpowiedź, teraz trochę się poduczyłam (trzy modele kamizelki do CT! - chociaż Brytyjczycy są mistrzami nazywania czegoś nowym modelem po zmienieniu jakiegoś szczegółu w starej wersji). SAS to głęboka woda, na razie tak zostawię.

 

Czeka jednak na kolejne zdjęcia z kolekcji. :)

Link to post
Share on other sites

Przewiweność jest zerowa - to jest nielicowana skóra aka zamsz. Mają chronić przed ogniem i drobniejszymi urazami.

 

C do minimalizmu to faktycznie "od zawsze" w CRW SASole magazynki nosili na panelach udowych - po 2-3 - a na kamizelkach nie.

Link to post
Share on other sites

Małe fotoporównanie oryginalnego trzypunktowego paska do MP5 i kopii ICS/CA.

 

Na pierwszy rzut oka widać, że taśma w kopii jest szersza, jaśniejsza, a materiał bardziej "świeci". Wszystkie elementy metalowe w kopii są minimalnie, ale wyraźnie większe niż w oryginale. W kopii elementy metalowe pokryte są czarną farbą, która po dłuższym użytkowaniu schodzi.

 

img3536tmk.th.jpg

Klamra zupełnie innego wzoru. Tą klamrą łączy się oba części pasa i reguluje jego długość.

 

img3537k.th.jpg

Jak widać zachowano unikalny kształt klamry (nadal w kopii jest trochę większa).

 

img3539i.th.jpg

Tylne mocowania pasa. Poza różnicą w rozmiarach w oryginale klamra jest z dużo sztywniejszej blachy. W kopii po założeniu na pm można ją dogiąć palcami, aby nie zsuwała się swobodnie z zaczepu, w oryginale nawet kombinerkami mi się to nie udało i musiałem użyć izolki.

 

img3538a.th.jpg

Podstawowe różnice widać na pierwszy rzut oka - kopia jest większa, z innego metalu, trochę inny kształt "rogu" po lewej stronie na dole. Dodatkowo minimalnie inny rozmiar otworu w karabińczyku. Największą, choć najmniej widoczną, różnicą jest ramię zamka - w kopii to wyprofilowany kawałek blachy, w oryginale jest to kawał metalowego "klocka" odpowiednio ukształtowanego.

 

img3533d.th.jpg

Inne zakończenie nita mocującego ramię zamka. Dodatkowo pasek jest przewleczony przez karabińczyk i zszyty w drugą stronę, choć nie można mieć pewności czy strona szycia zawsze była ta sama czy "jak wyszło".

Link to post
Share on other sites
Czyżby S6?
Tak, pojawiają się na eBayu dość regularnie, nie jest to jakiś niedostępny rarytas. Do tego kombinezon czołgowy, gumowy kaptur NBC, powyżej pokazana kamizelka Mk1 i masz "na ambasadę" :)

 

Kto mi pomoże znaleźć nową S10?
Patrz na eBay, S10 jest sporo, od czasu do czasu trafia się nówka (czyt. z magazynu, bo nie wiem czy jeszcze są nowe). Tylko po co? :)
Link to post
Share on other sites
Tylko po co? :)

Jak to? Bardzo fajnie wygląda na półce ;-) (pół żartem pół serio)

 

Arafat - klikasz TUTAJ i w okienku "szukaj" wpisz S10. Jeśli masz odrobinę cierpliwości, to uda ci się kupić poniżej 20 funtów (nie wliczając przesyłki). Gdybyś zamawiał maskę do Polski, to pilnuj się aby sprzedawca nie obdarł cię z pieniędzy. Jakiś czas temu wysłałam maskę do Polski i kosztowało to 6 funtów z groszami. Pilnuj się też z rozmiarami maski - według regulaminu "Survive to Fight JSP 410" występuje w 4 rozmiarach. Powodzenia.

Edited by mer
Link to post
Share on other sites
Gdybyś zamawiał maskę do Polski, to pilnuj się aby sprzedawca nie obdarł cię z pieniędzy. Jakiś czas temu wysłałam maskę do Polski i kosztowało to 6 funtów z groszami.
Zapomnij. Liczą sobie 10 funtów minimum, standard to 15-20 funtów. Trochę doliczają za fatygę, trochę do zarobku i tak zwykle wychodzi.
Link to post
Share on other sites

Jeśl ma się kogoś znajomego (i zaufanego) w UK to można poprzez nich wysłać. Co prawda podwójny koszt wysyłki (z UK do UK i potem z UK do Polski) ale często wychodzi taniej niż z UK do Polski.

 

Ja pomagam od czasu do czasu w przesyłce do Polski.

Link to post
Share on other sites

Brzydzisz się używanych masek? Ciuchów też? :wink:

 

Jak koniecznie chcesz nową S10 to szukaj na aukcjach masek zapakowanych w plastikowy worek. Nowe S10 są tak pakowane, że tasiemka zamykająca worek w której maska, korek do manierki i tzw. haversack card się znajdują będzie świadczyć o 100% jej nowości.

 

I jeszcze jedno. Im nowa maska wcześniej wyprodukowana tym gorzej będzie wyglądała przez talk którym jest od nowości pokryta, dzięki czemu wygląda praktycznie tak jak używana, którą ktoś w ramach ćwiczeń NBC pokrywał proszkiem odkażającym. I co nadal chcesz nową?

 

Jak do użytku, szpanu czy co tam jeszcze to nie wiem po co, głupotą jest używanie nowej S10 do lansowania się, bo nowe maski są dość rzadkie (Choć nie tak rzadkie i pożądane jak SF10 :-P ). Jak potrzebujesz jej do użytku to kup używkę, taniej wyjdzie. A jak się brzydzisz to umyj ją (Samą maskę) ciepłą wodą z mydłem i spędź około 1h na dokładnym wysuszeniu.

Edited by aciepk
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...