Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wielki test kulek - przygotowania


Recommended Posts

Wśród wielu początkujących maniaków panuje duża niepewność co do tego, jaka amunicja jest najlepsza do karabinów snajperskich, a wśród doświadczonych wyjadaczy duża rozbieżność zdań na ten temat. Oczywiście każdy mógłby kupić wszystkie rodzaje kulek wydając na nie połowę miesięcznej pensji i porównać je ze sobą, tylko po co? Wpadłem na diabelski pomysł wykonania precyzyjnego laboratoryjno-praktycznego testu jak największej ilości kulek. Dlatego zwracam się z prośbą do wszystkich użytkowników odwiedzających ten temat o nadesłanie testowej ilości amunicji różnej wagi, marki, koloru i wykonanej z różnych materiałów (ok. 50 sztuk). Zyskamy na tym wszyscy - w końcu będzie wiadomo ile tak naprawdę warte są np. Grand Mastery.

 

Oto kilka szczegółów na temat planowanej formuły testu:

 

1. Replika dzięki której uzyskam wyniki to SWD Dragunov [A&K], zamontowana sprężyna Guarder SP160, teflon fix, lufa Prometheus 6.03mm dł. 590mm (przy okazji wyjdzie test lufy), gumka hop-up Systemy, dystanser z o-ringa. Bardzo możliwe, że do czasu testu sprężyna zostanie zmieniona na mocniejszą (prawdopodobnie Prometheus LayLax M210) i użyta po spadku FPS do stabilnego poziomu.

 

2. Test zostanie wykonany na dystansach 50m, 70m, 80m, 90m mierzonych miarką 30m z hipermarketu, po 10 strzałów na dystans, w pozycji stojącej podpartej. Celowanie bez lunety.

 

3. Warunki testu: na zewnątrz, zostanie zmierzona wilgotność, temperatura oraz prędkość wiatru.

 

4. Cele: sylwetka ludzka o wymiarach 60cm x 150cm wycięta ze styropianu. W okolicach klatki piersiowej kartka A4 z tarczą.

 

5. Przed testami dokładnie zostanie zmierzona średnica i waga kulek, opisane ich niedoskonałości oraz ustawiony system hop-up.

 

6. Zanotuję spostrzeżenia tj. ewentualne zacinki, stopień penetracji, tor lotu, relatywną prędkość lotu.

 

Mile widziane pytania i sugestie, wysyłka kulek to koszt rzędzu 1-2 zł, jak ktoś się upiera mogę go pokryć (dziwnie to brzmi :???: ). Mój adres do uzyskania pod numerem gg: 5137778, lub na ddevil@amorki.pl. Dziękuję za wszelką udzieloną pomoc. Relacja z przedsięwzięcia ukaże się w formie tematu w dziale "Amunicja i zasilanie" tak szybko, jak to będzie możliwe i będzie stale uaktualniana w miarę zdobywania nowych kulek!

Link to post
Share on other sites
2. Test zostanie wykonany na dystansach 50m, 70m, 80m, 90m mierzonych miarką 30m z hipermarketu, po 10 strzałów na dystans, w pozycji stojącej podpartej. Celowanie bez lunety.

 

 

Jakoś nie za bardzo wydaje mi się miarodajne strzelanie na 90m (nawet na 50m) bez lunety (zwłaszcza na czarnych kulasach). Już nie mówiąc o postawie stojącej - to będzie bardziej test Twoich umiejętności strzeleckich, a nie kulek.

 

Luneta, leżąc z podpórką - tak to widzę.

Link to post
Share on other sites

Mnie tam bez różnicy, przyrządy fabryczne są bardzo precyzyjnie wykonane (na kulkach G&G 28 strzelałem z dokładnie 50 m i nie odczułem różnicy z lunetą), ale niech będzie tak jak mówisz. W końcu większość snajperów używa tego ustrojstwa. Właśnie zmodyfikowałem strzelnicę tak, aby możliwe było celowanie w pozycji leżącej z podpórką. Uzupełniłem formułę testu o nowe informacje.

Edited by DDevilPL
Link to post
Share on other sites

Idea zacna. Moje uwagi:

 

1) 50 kulek to może być czasami mało. Trzeba brać poprawkę na odrzuty i ustawienie hopka.

2) Luneta musi być.

3) Dwójnóg, a jeszcze lepiej jakieś stabilne oparcie (montaż w imadle?) musi być.

4) Zrób to w hali. Wiem że ciężko taką znaleźć bo sam ciągle szukam, ale zwłaszcza dla lżejszych kulek wiatr ma znaczenie.

5) Każdy strzał mierzony na chrono.

 

I jedno pytanie: Jakie masz przyrządy do pomiaru średnicy i wagi kulek?

 

Może spróbuj dogadać się z redakcją WMASG, taki test kulek byłby dobrym artykułem na stronę.

Edited by rain
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...