Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pomysł na inny system dozowania gazu w snajperkach...


Recommended Posts

Co sądzicie o pomyśle, by w replice gazowej zamiast standardowego systemu dozowania gazu, którym jest zawór i zbijak, zastosować elektrozawór?

 

Wydaje mi się, że osiągniemy dzięki temu idealną powtarzalność, jeżeli długość otwarcia zaworu sterowana była by elektronicznie. W połączeniu z dużą butlą na CO2/HP może dać dobre efekty.

 

Znalazłem kilka odpowiednich zaworów, które by się do tego nadawały, m.in. takie, które stosuje się do dozowania CO2 w akwariach. Mają wytrzymałość z reguły do 15 BAR, co daje nam już dosyć pokaźną moc. Sterowane napięciem 12V, czyli można zastosować baterię AEGową. Wady takiego elektrozaworu jakie zauważyłem, to że na mrozie czas otwarcia/zamknięcia takiego zaworu może być za długi, tak samo w przypadku wysokiego granicznego ciśnienia. Póki co nie mam butli żeby przetestować ten zawór, ale jak już kupię odpowiedni sprzęt to napiszę jak działa.

 

Dużo już o tym czytałem, ale napiszcie co o tym myślicie, jakie jeszcze wady może mieć zastosowanie takiego zaworu.

 

Edit: Aha, nie pytajcie jak ja to wsadzę do repliki, gdzie zmieszczę i butlę i baterię, bo ten system docelowo ma być zastosowany w replice zbudowanej od podstaw - projekt który realizujemy z Viperem :)

Edited by Sushi.50
Link to post
Share on other sites
  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Na razie usiłujemy ustalić czy taki system będzie sprawny i wydajny. Jeśli się okaże, że to działa to wtedy dopiero zaczniemy się zastanawiać do jakiego body da się to upchać.

 

Może się okazać iż wyjdzie jakiś "stwór" ( lub potwór ;-) ) który de facto nie ma odpowiednika w rzeczywistości ale to się dopiero okaże!

Link to post
Share on other sites

O ile dorwiesz tak mały elektrozawór to tak. Jeżeli nie to sobie odpuść w Polsce są jedynie zawory wielkości zwykłego zaworu 1/4" lub 1/2" + elektro magnes (zaworu wodnego), do tego potrzeba 12V lub 24V czyli 10-20ogniw akumulatorków.

 

Do tego trzeba coś jak mofset, żeby odmierzał odpowiedni czas otwarcia zaworu(ilość podawanego gazu) bo to jest za mało czasu na stykanie spustem, bo czas otwarcia to ok 100ms

Link to post
Share on other sites

Powtarzalnosc strzalow w gaziakach zalezy tylko i wylacznie od cisnienia roboczego gazu. Zawor wraz ze zbijakiem ma za kazdym razem taki sam czas roboczy - uderzenie naciagnietego zbijaka jest gwaltowne a nie powolne.

 

Wg mnie, elektorzawor to nic innego jak dodadkowe koszta i

utrudnienia ktore nie przeloza sie w zaden sposob na prace repliki. Ja raczej bym sie zastanowil co by tu zrobic aby cisnienie robocze bylo stale.

 

Btw - a moze przerobicie wiatrowke PCP ? np Dragon Slayer ?? ;-)

Edited by johny13
Link to post
Share on other sites

Według mnie brak powtarzalności strzałów w gaziakach zależy właśnie od zbijaka i zaworu. Dlaczego? Jak ludzie pakują systemy CO2/HP do swoich snajperek gazowych powtarzalność nadal pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza wraz ze wzrostem mocy. A ciśnienie robocze w takich systemach jest stałe.

Tutaj założeniem jest replika bez systemu HU z dużą prędkością wylotową, rzędu prędkości osiąganych przez RAMy.

Zawór już znalazłem odpowiedni, właśnie na 1/4", a to odpowiednie rozmiary. No i czas otwarcia ma być sterowany, jak pisałem.

Link to post
Share on other sites

Viper, jak coś to znowu przepraszam za błędy :)

U nas jeden skonstruował snajperkę na systemie HP stosując solenoid valve. Najważniejsza rzecz w tej systemie to regulator i zawór ciśnienia, który reguluje żeby ciśnienie nie było za dużym. Potrzebny tak samo generator impulsu otwierający zawór na 1/40 - 1/300 sec. Niestety trzeba będzie nosić z sobą balon, ciśnienia wystarczy 8-13 atmosfer. Przy 8 atmosferach silą wylotowa - 200 m/s na 0,2 excell. Największe osiągi na 13 atmosferach - 240 m/s na 0,4 madbull :poddanie: (ale próbowane tylko for sport interest). Kulka wprowadzana jest w HU ręcznie. Tu kilka fotek, niestety tylko takie są.

http://picasaweb.google.ru/akustikagedimin...029563482087858

 

Sam będę przerabiał swoja M14 jae-100 na taki system, bo z niej chyba nic zrobić nie można, czytałem ze thor robił ja na snaipe i tak samo nic :)

Edited by vavanuk
Link to post
Share on other sites

A już myślałem, że wymyśliłem jakąś innowację :D. Cieszę się, że ktoś już coś takiego robił i w Twoim przypadku, vavanuk, były zadowalające efekty (takie wyniki chcemy osiągnąć).

Noszenie butli przy sobie to żaden problem, można też zawsze zastosować mały nabój CO2 12g, a to wejdzie nam do każdej kolby.

Też brałem pod uwagę, że można coś takiego wstawić w szkielet gearboxa, było by mniej roboty z całą konstrukcją. Ale najpierw chcę ten system zamontować do mojej M40, sprawdzić czy będzie działać a potem kombinować z inną repliką, ewentualnie zaprojektować coś od podstaw.

 

Schematycznie miało to wyglądać tak:

beztytuugcd.th.jpg

(schemat bardzo uproszczony :P)

Ale zintegrowany zbiornik na HP/CO2 w karabinie to jednak może być zbyt dużo roboty, ale z drugiej strony było by to dużym ułatwieniem. Konstrukcja oparta na stalowej rurze o określonej grubości. Myślę, że jednak łatwiej będzie zastosować zewnętrzną butle na HP/CO2 lub adapter na naboje 12g.

Edited by Sushi.50
Link to post
Share on other sites

zewnętrznej butli starczy na 8 atmosfer starczy na ~ 600 strzałów, więcej o tych systemach na www.classicairsoft.org , niestety to forum niedawno padło i teraz tam mało informacji. Bardzo trudno było znaleźć odpowiedni solenoid bo jeden był za mały, drugi za duży, trzeba było podpiłować body. Na 4 foto ta rurka, to ona podaje kulki :)

Link to post
Share on other sites

można też użyć standardowego układu z zaworem stosowanym z ASG ale jako układ zbijaka użyć cewki ze rdzeniem. Miało by to działać na takiej samej zasadzie jak dwutonowe dzwonki w mieszkaniach. Wykonanie uzwojenia i dobranie odpowiedniego rdzenia nie powinno przysporzyć zbytnich problemów. Układ który był by odpowiedzialny za odpowiednio długie podtrzymanie napięcia również nie powinien być zbytnio skomplikowany.

http://myk.elkopytko.pl/wmasg/3.jpg

Edited by xel20
Link to post
Share on other sites

KicpA, jest regulator ciśnienia i dodatkowy zawór ciśnienia z regulatorem który w przypadku większego ciśnienia po pierwszym regulatorze wypuszcza powietrze w gore nie podając do kulki.

 

xel20 , na twoim zdjęciu system, w którym nie będzie regulowana ilość powietrza, kiedy otwór będzie otwarty przez dłuższy czas to silą kulki będzie bardzo duża.

Link to post
Share on other sites

na schemacie jest przełącznik astabilny który ma tylko przekazać sygnał na elektronikę. Czas podtrzymania napięcia cewki musi być niezależny od czasu przez, który przełącznik jest zwarty. To wydaje się być oczywistą oczywistością ;P

Edited by xel20
Link to post
Share on other sites

6 bar, w butli jest 10 bar, po 100-150 strzałach już jest tylko 8 bar. Niebezpiecznego tu niczego niema, co może się stać :

1. połamie się pierwszy regulator i podaje pełne 10 bar. - Drugi regulator nastawiony na 6 bar, przy takiej mocy odkrywa się i wali cala zawartość butli w powietrze, do systemy powietrze nie dostanie się.

2. zepsuł się system podania impulsu do solenoidu i zawór się nie zamyka, powoduje to że powietrze idzie do lufy. Zagrożenia niema, bo kulki są podawane ręcznie jak w springu i słysząc wychodzące powietrze zdrowy człowiek chyba nie będzie załadowywał.

3. zepsuł się sam zawór. Zagrożenia niema, bo on się nie otwiera, albo zawsze otwarty (punkt nr2). Producent deklaruje 3 miliony cyklów gwarancyjne (otwarć i zamknięć) i sam zawór jest certyfikowany komponent pneumatyczny stosowany w przemyśle.

4. Jest gorąco i w butli podniosło się ciśnienie. Zagrożenia niema bo 2l butla HP, przeznaczona do ciśnienia 16-18 bar, i jak znam to te butle są testowane przy 35 bar. u nas jest 10 bar, na słońcu ciśnienie może podnieść się do 13 bar.

5. Krzywe ręce albo właściciel jest imbecyl. Tu już jest i zagrożenie i nic zrobić nie można, bo kulka wystrzelona z 1,5 metra nawet przy 150 m/s idzie przez spodnie pod skórę (nie głęboko ale przetestowano na A&K SWD, po czym złamałem temu idi..... replikę bo zrobił 2 strzały jeden po drugim).

 

Jak będe przerabiał moja m-ke to będziemy robili regulacje na 2 siły wylotowe, 150 m/s dla gier i 200 m/s dla "trudnych warunków", bo u nas czasami pojawiają się tacy niechcący umierać :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...