Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pomysł na inny system dozowania gazu w snajperkach...


Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak, gdyby to miało z 1000 fps to by się przynajmniej opłacało tachać te 10 kg :P

 

Oglądałem już wiele zaworów i na allegro i na żywo. Moim typem jest ten:

http://allegro.pl/item900721037_niezawodny..._12v_lajon.html

 

W zasadzie do tego tylko sterowanie oraz jakieś Begadi albo zewnętrzny system. Rozmawiałem ze znajomym elektronikiem, mówił że najlepszy tutaj byłby mikroprocesor do sterowania otwarciem. Ja niestety się na tym nie znam kompletnie, macie jakieś inne pomysły żeby zrobić układ sterowania z regulacją ale w prostszy sposób?

 

Edit: Jeszcze chcę się upewnić w jednej rzeczy: odległość między zaworem a kulką (czyli można to określić jako dyszę) ma bardzo duże znaczenie i powinna być jak najmniejsza, tak?

Edited by Sushi.50
Link to post
Share on other sites

Jeżeli ktoś chce z tego skorzystać i będzie robić taki układ to musi mi zrobić jeden dla mnie.

 

69_1265478788.jpg

 

 

 

 

Elektromagnes(zawór) zamiast rezystora 100Ohm i żarówki

C2 12V

C1 bez różnicy

 

Układ jest tak opracowany, że przytrzymanie przycisku nie spowoduje ucieczki gazu, nie ważne jak długo się naciśnie czas otwarcia będzie taki sam. Lecz jest zależny od rezystencji VR1 i od pojemności C1.

 

Ładowanie kulki można zrobić drugi elektromagnes, który włączy się przed lub po załączeniu właściwego zaworu.

Link to post
Share on other sites

A jesteś pewny że podając na reset napięcie cały czas układ będzie działał poprawnie? Nie pamiętam jak już z tym było, dawno 555 się nie bawiłem.

 

W symulatorze przy takich wartościach zawór będzie otwierał się 100ms i w pełni będzie otwarty przez ok 400ms, pokrętłem od zmiennego rezystora można regulować czas otwartego zaworu, co przekłada się na prędkość kulki.

 

Tylko nie wiem czy 400ms to niezadługo, trzeba mniej pojemny kondensator dać C1

 

 

Układ po złożeniu będzie działał poprawnie, jest w 99% poprawnie ułożony.

Link to post
Share on other sites

Z fizyki lewy nie byłem, ale do końca tego wszystkiego nie rozumiem... Mogę wam co najwyżej jakieś modele ekonometryczne albo funkcje popytowe dla sprzedaży takich mosfetów przedstawić :P.

 

Dzisiaj idę oglądać ostatnie elektrozawory, jakie mi zostały, potem zostanie wybranie odpowiedniego i jest git. Co do ładowania kulki to myślałem o ręcznym ładowaniu każdej kulki, ale pomysł z drugim zaworem, ewentualnie elektromagnesem który mógłby sterować ruchem dyszy też jest dobrym pomysłem.

Link to post
Share on other sites

Sebciu się zabrał za siebie i sam chce ;) Schemat już wygląda inaczej dużo inaczej ;) Myślę że sebciu zrobi i zobaczy jak działa i da ostateczną wersje. Ja będę robił na czterotakcie więc ładowanie kulki mam z głowy ;)

 

Możecie zrobić tak że dacie długą drogę spustu i naciskanie spustu będzie powodowało ruch dyszy do przodu i w efekcie załadowanie kulki do komory. Na końcu będzie czekał przełącznik. Wada jest taka że zawahanie się przy strzale spowoduje wprowadzenie kulki do komory ;)

Link to post
Share on other sites

Sebciu się zabrał za siebie i sam chce ;) Schemat już wygląda inaczej dużo inaczej ;) Myślę że sebciu zrobi i zobaczy jak działa i da ostateczną wersje. Ja będę robił na czterotakcie więc ładowanie kulki mam z głowy ;)

 

Możecie zrobić tak że dacie długą drogę spustu i naciskanie spustu będzie powodowało ruch dyszy do przodu i w efekcie załadowanie kulki do komory. Na końcu będzie czekał przełącznik. Wada jest taka że zawahanie się przy strzale spowoduje wprowadzenie kulki do komory ;)

 

Ja też robię do czterotaktu więc na razie nie zajmuję się ładowaniem kulki.

 

Ostatecznie można podłączyć drugą cewkę która będzie wyciągała dyszę która będzie na sprężynie.

Ale to są dodatkowe koszta, zajmowanie miejsca i inny układ trzeba zrobić, ale będzie poprawnie strzelać.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

sebciu, mam jedną uwagę do Twojego układu. Działa dobrze, ale tylko wtedy gdy trzymasz przycisk przez czas dłuższy niż czas otwarcia zaworu. Jeśli trzymasz przycisk krócej to zawór będzie zamykany przed upłynięciem tego czasu.

 

Czy będzie to problem, zależy od czasu na jaki chcemy otwierać zawór. ale nawet przy krótkim czasie otwarcia, mogą mieć miejsce dziwne sytuacje.

 

Szukam sposobu na rozwiązanie tego problemu, ale to nie do końca moja dziedzina, więc trochę mi to zajmuje. :)

 

pozdrawiam, g0rek

ZASG Doberman

Link to post
Share on other sites

Praktyka pokaże czy to nie będzie problemem. Zawsze lepiej chyba od razu coś dołożyć do układu, żeby później nie zmieniać.

 

 

Układ od samego początku taką, miał właściwość, jedynym problemem było usunięcie, problemu, jakim było przytrzymanie spustu, bo mogło to się skończyć, ucieczką całego gazu.

Link to post
Share on other sites

Z ciekawości sprawdziłem czasy najkrótszego styku, jaki uda mi się ręcznie uzyskać (dioda + kamerka + komputer). Nie udało mi się osiągnąć nic poniżej 100 ms, być może ze względu na budowę spustu w układzie styków. Więc no problem ;]

Edited by Sushi.50
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jedną informację, zawór do którego link podaliście (chodzi o ten przeznaczony do akwarystyki) będzie za mały. Znalazłem jego kartę katalogową. Testowałem tydzień temu zawór o większym od niego współczynniku przepływu (38l/min), okazał się dużo za mały.

 

Kolega Vavanuk napisał mi, że on użył zaworu 550l/min.

 

Piszę żeby nikt nie ponosił zbędnych kosztów.

Link to post
Share on other sites

Teoretycznie wygląda to tak: (jak są jakieś błędy to poprawcie, liczę to wszystko w czasie wykładu pod ławką na szybko :P)

 

Przepływ 35 l/min to 0,0005833 l/ms, a dalej 583,3 mm3/ms.

Do wystrzelenia kulki z lufy 650 mm potrzebujemy minimum 18369 mm3 gazu. Czyli zawór musi być otwarty dokładnie przez 31,49 ms. Sebciu testował swój zawór na czasie 60 ms, to było za dużo i nawet zgadza się z obliczeniami.

 

Wiem, że zawór o większej przepustowości dałby lepsze efekty, ale tutaj chyba wszystko pasuje, co? Jak się mylę to mnie poprawcie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...