Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Przewaliłem do góry nogami cały ten dział i wyszedł mi tylko jeden wniosek.

Sprzeczka trwa nieustannie na tle: ASG jest sportem czy też nie. Druga sprawa to niejasne i pokrętne przepisy odnośnie broni pneumatycznej i nie tylko.

Po trzecie sprawa stowarzyszeń powstających tylko po to aby móc gdzieś zrobić strzelankę lub nie.

 

Więc co z tym wnioskiem? Należałoby w końcu pójść po rozum do głowy i nie czekać na "mannę" z nieba bo jeżeli ona kiedyś nadejdzie to z pewnością będzie ona spleśniała.

Sądzę iż wyjściem byłoby napisanie petycji do w.w. ministerstwa o prawne sprecyzowanie i uznanie ASG za sport (możliwe że ekstremalny ale jednak). Mamy prawo AS które wiele wyjaśnia i precyzuje i mogłoby stanowić doskonałą podstawę merytoryczną.

 

Może i zostanę uznany publicznie za fantastę, lecz sądzę iż te kilka tysięcy polskich graczy AS mogłoby coś wspólnie zdziałać; a nie czekać na podobne sytuacje jakie mają miejsce w Niemczech czy też obecnie we Francji.

 

Co Wy na to?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bardzo twórcze Kretor.

 

Chodzi o uznanie ASG za sport, tak? Można by napisać, że jest bezpieczniejsze niż skoki spadochronowe, wyścigi samochodowe albo wyścigi konne.

 

Chcesz żeby każda ekipa zbierała podpisy czy jak? Jak byś mógł troszkę rozjaśnić pomysł to by fajnie było ;)

Link to post
Share on other sites

Generalnie rzecz ujmując taki proces można przeprowadzić w kilku formach. Ciężko jest na takim etapie doprecyzować kwestię techniczną. Niemniej z tego co mi wiadomo tego typu sprawy można załatwić chociażby tak, że poprzez działanie tutaj przygotujemy projekt/pomysł czy jak to zwał tego typu przepisów plus gotowy do pobrania wzór listy podpisów. Tak naprawdę to kwestia chęci i czasu na tego typu projekt. A sama petycja choć pomocna to w sumie może być napisana nawet przez jednego obywatela. Oczywiście dodatkowo całą sprawą dobrze by było zainteresować media, ot tyle na szybko:)

Link to post
Share on other sites
Po trzecie sprawa stowarzyszeń powstających tylko po to aby móc gdzieś zrobić strzelankę lub nie.
A co w nich niejasnego?

 

Sądzę iż wyjściem byłoby napisanie petycji do w.w. ministerstwa o prawne sprecyzowanie i uznanie ASG za sport (możliwe że ekstremalny ale jednak). Mamy prawo AS które wiele wyjaśnia i precyzuje i mogłoby stanowić doskonałą podstawę merytoryczną.
A znasz to prawo czy tak nie bardzo?

Ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej

[...]

Art. 21. Uprawianie sportu jest dobrowolne i odbywa się zgodnie z przepisami niniejszej ustawy, postanowieniami statutów i regulaminów związków sportowych oraz sportowych organizacji międzynarodowych.

 

Art. 22. 1. Sport uprawiać mogą zawodnicy posiadający status zawodnika profesjonalnego albo amatora.

 

Nie mając szeregu stowarzyszeń (które już teraz bez problemu można zakładać) i kilkuset członków raczej nie ma szans na "uznanie" airsoftu. Airosft jest działalnością "ruchową" czy "sportową" na tym samym poziomie co piłka "w nogę" przy trzepaku, zabawa hula-hop czy gra w klasy.

 

A piszę tu jedynie o sporcie "amatorskim" bo sport profesjonalny i kwalifikowany doczekał się własnej ustawy, o której nie trzeba tu nawet wspominać.

 

Nie udało mi się odnaleźć rozporządzenia z listą dyscyplin sportowych, ale może komuś się uda ;)

 

No cóż, można zebrać 100 k podpisów i wnieść obywatelski projekt ustawy:)
Niby jakiej ustawy? :lol:

 

Można by napisać, że jest bezpieczniejsze niż skoki spadochronowe, wyścigi samochodowe albo wyścigi konne.
A co ma piernik do wiatraka? Od kiedy poziom niebezpieczeństwa określa czy coś jest sportem?

 

 

Tak, nie za bardzo znam przepisy dot. sportów, bo mnie to nie interesowało, ale kilka(naście) minut szukania i lektury ciut rozjaśnia. Jak już ktoś chce się brać za ten temat to warto by najpierw zapoznać się z obowiązującym prawem.

 

poprzez działanie tutaj przygotujemy projekt/pomysł czy jak to zwał tego typu przepisów
Jakich przepisów?

 

plus gotowy do pobrania wzór listy podpisów.
Proszę bardzo, tu masz wzór listy do podpisów:

 

1. ............................

2. ............................

3. ............................

4. ............................

5. ............................

Link to post
Share on other sites
No cóż, można zebrać 100 k podpisów i wnieść obywatelski projekt ustawy:)

Napisany przez...?

 

poprzez działanie tutaj

Jakie działanie? Masz na myśli pisanie postów?

 

przygotujemy projekt/pomysł czy jak to zwał tego typu przepisów

Obawiam się, że żaden z was nie ma przygotowania do napisania średnio złożonej umowy cywilnoprawnej, a porywacie się na pisanie ustawy.

 

Śmiem wątpić. Chyba nie zdajecie sobie sprawy co to znaczy "przygotować projekt zwykłego regulaminu", a co dopiero napisać ustawę :!:

 

Wybaczcie moje sceptyczne podejście, ale chyba oderwaliście się nieco od ziemi. Życzymy udanego lądowania ;)

 

Proszę bardzo, tu masz wzór listy do podpisów:

 

1. ............................

2. ............................

3. ............................

4. ............................

5. ............................

Tylko 5 podpisów potrzeba? :F

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Viamortis, zatem może Ty masz lub ktoś z 41425 użytkowników:).

 

 

Zresztą nie sęk w przepychaniu się. Tak czy siak można albo nie robić nic i czekać aż właściwe władze, organy uporządkują sprawy same i potem płakać, że zrobiono to źle czy też niemądrze, w mojej opinii typowo polskie podejście lub też działać co jak widać budzi sporo kontrowersji.

Link to post
Share on other sites

Viamortis, zatem może Ty masz lub ktoś z 41425 użytkowników:).

Zresztą nie sęk w przepychaniu się. Tak czy siak można albo nie robić nic i czekać aż właściwe władze, organy uporządkują sprawy same i potem płakać, że zrobiono to źle czy też niemądrze, w mojej opinii typowo polskie podejście lub też działać co jak widać budzi sporo kontrowersji.

 

Właśnie! Narzekać ma prawo ten co próbował coś zrobić. Kto miałby napisać petycję? My!!! Społeczność ASG która nie ma nic lepszego do roboty jak rozważać który tłok będzie lepszy. Nie bójcie się. Jak znajdzie się jakiś idiota jak we Francji, to u nas na pewno nie karzą malować replik - karzą używać ich na strzelnicy, po przejściu badań psycho, wyrobienia pozwolenia na broń itd.

Chcecie tego? Możemy poczekać a co tam.

 

GZ Powiedz ty mi która część ustawy o broni pneumatycznej ma cokolwiek wspólnego z ASG. Na nasze szczęście prócz ogólnych stwierdzeń nie godzi ona w AS.

Czy na prawdę chcecie wychodzić z założenia: "co nie jest zakazane, jest dozwolone".

Link to post
Share on other sites

Hmm... Ustawa jest jasna jednak...

Nie do końca, są nieścisłości, ale jeśli chodzi o urządzenia pneumatyczne (wiatrówki, asg, paintball poniżej 17J) i broń pneumatyczną (wiatrówki powyżej 17J) jest wszystko jasne.

Może formę kontrolowania i rejestrowania replik?

Uznam to za mało śmieszny żart.

Link to post
Share on other sites
można albo nie robić nic i czekać aż właściwe władze, organy uporządkują sprawy same i potem płakać, że zrobiono to źle czy też niemądrze, w mojej opinii typowo polskie podejście

No, Portugalczycy, Niemcy czy Francuzi perfidnie nas naśladują w swoim podejściu :D

 

Viamortis, zatem może Ty

Może mam przygotowanie, ale na pewno nie mam czasu i ochoty. Poza tym z pisaniem ustawy jest jak z pisaniem książki. Nawet jeśli umiesz napisać poprawnie zdanie, nie znaczy to, że umiesz napisać dobrą książkę.

 

Narzekać ma prawo ten co próbował coś zrobić.

A kto w ogóle narzeka?

 

Kto miałby napisać petycję? My!!! Społeczność ASG

Petycja to nie projekt ustawy. Petycja zwróci tylko uwagę władzy, która może uznać, że "rozwiąże nasz problem" po swojemu.

 

Podpowiem wam tylko, że miałem kiedyś przyjemność uczestniczyć w przedsięwzięciu mającym na celu napisanie ustawy. Sprawa była sporej wagi, to miał być projekt studencki. Skończyło się na tym, że każdy miał inne zdanie co do fundamentalnych założeń projektu i się skończyło rumakowanie.

 

A jakie są Twoje założenia do projektu proponowanej ustawy?

Link to post
Share on other sites

Nie do końca, są nieścisłości, ale jeśli chodzi o urządzenia pneumatyczne (wiatrówki, asg, paintball poniżej 17J) i broń pneumatyczną (wiatrówki powyżej 17J) jest wszystko jasne.

 

To już kwestia względna...

 

Uznam to za mało śmieszny żart.

 

Dlaczego? Ja jestem jak najbardziej na tak, wszystko co może eliminować "głupie wybryki" jest moim zdaniem warte świeczki.

Rejestrowanie byłoby w końcu czymś lepszym niż np. malowaniem 40% powierzchni repliki na jakiś "ostry" kolor.

Edited by Kneipenterroristen
Link to post
Share on other sites

Odnośnie ustawy, to nie uważacie że branie replik ASG miarą do 17J jest zlekka niepoważne. Skoro zaliczamy się do przedziału poniżej 17J to raczej nie powinno się sprzedawać pistoletów na kulki podczas odpustów. Ustawa o broni pneumatycznej precyzuje wszystko a za razem niczego. gdzie jest napisane iż w myśl prawa można z broni pneumatycznej strzelać do drugiego (pomijając prawo ASG) człowieka.

 

O rejestracji replik nie myślałem. Powiem jednak tak. Jeżeli warunkiem spokojnej zabawy wraz ze znajomymi byłaby jedna wizyta na komendzie policji i zarejestrowanie repliki, to jestem na TAK.

Jeżeli przed każdym troszkę większym spotkaniem musiałbym dzwonić na komisariat i informować o takiej imprezie by mieć spokój, jestem na TAK.

Jeżeli na podstawie prawa ASG mają być wprowadzone sztywne ograniczeni fps aby zabawa była bezpieczna i skończyło się terminatorstwo, jestem na TAK.

 

Ludzie to mogą być już 3 postanowienia które zawarte miały by być w ustawie bądź petycji. troszkę zainteresowania a można potem wielkiego płaczu uniknąć.

Edited by Technofilia
Link to post
Share on other sites

Odnośnie ustawy, to nie uważacie że branie replik ASG miarą do 17J jest zlekka niepoważne. Skoro zaliczamy się do przedziału poniżej 17J to raczej nie powinno się sprzedawać pistoletów na kulki podczas odpustów. Ustawa o broni pneumatycznej precyzuje wszystko a za razem niczego. gdzie jest napisane iż w myśl prawa można z broni pneumatycznej strzelać do drugiego (pomijając prawo ASG) człowieka. (...)

 

Fakt. Można by to jakoś ujednolicić...

 

(...) Jeżeli na podstawie prawa ASG mają być wprowadzone sztywne ograniczeni fps aby zabawa była bezpieczna i skończyło się terminatorstwo, jestem na TAK.

 

Nie no terminatorstwa to by nie powstrzymało. ;-)

Link to post
Share on other sites
Ustawa o broni pneumatycznej

Jaka ustawa???

 

O rejestracji replik nie myślałem.

Czyli masz sprecyzowany program czy tak po prostu rzuciłeś hasło?

 

eżeli na podstawie prawa ASG mają być wprowadzone sztywne ograniczeni fps

To ok. 50-60% airsoftowców nie podpisze się pod taką petycją.

 

troszkę zainteresowania a można potem wielkiego płaczu uniknąć.

Z ciekawości, jak kraje azjatyckie, dalece bardziej zaawansowane airsoftowo, uniknęły "Wielkiego Płaczu"???

 

EDIT:

Nie no terminatorstwa to by nie powstrzymało.

Można wpisać do ustawy jako wykroczenie :F

 

Odnośnie ustawy, to nie uważacie że branie replik ASG miarą do 17J jest zlekka niepoważne.

To znaczy? Co w tym jest złego, bo nie rozumiem? Chcesz dodatkową kategorię stworzyć?

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Rejestrowanie byłoby w końcu czymś lepszym niż np. malowaniem 40% powierzchni repliki na jakiś "ostry" kolor.

Koszt rejestracji, badań psychologicznych i mamy chińskiego aega, do tego częste kontrole, bo ktoś w okolicy strzelał albo ktoś coś widział.

Chcesz tego, wiatrówki pon. 17J i Czarnoprochowce do 1850r. nie mają tego i bardzo dobrze, widać jakie jest zainteresowanie tym sportem.

Wolałbym już malowanie i jedyne jakie by przeszło to malowanie tłumików ognia / dźwięku (przecież można mieć dwa łumiki, jeden pomalowany na wypadek kontroli). Ustawa o broni i amunicji zostanie w obecnym stanie, może być jakaś poprawka ale nic rewolucyjnego.

Co do głupich wybryków, że o co chodzi, to zawsze było i będzie. Z wiatrówkami też tak było na początku, media szalały, Policjanci gęsiej skórki dostawali na samo słowo wiatrówka, teraz się zmieniło, na lepsze.

 

Odnośnie ustawy, to nie uważacie że branie replik ASG miarą do 17J jest zlekka niepoważne.

Nie, poniżej 17J jest to urządzenie pneumatyczne a nie żadna broń.

 

gdzie jest napisane iż w myśl prawa można z broni pneumatycznej strzelać do drugiego (pomijając prawo ASG) człowieka.

Teraz to mi ręce opadły, to jest przestępstwo, ale my w ASG nie strzelamy z broni pneumatycznej.

Link to post
Share on other sites
gdzie jest napisane iż w myśl prawa można z broni pneumatycznej strzelać do drugiego (pomijając prawo ASG) człowieka.

Nie pisz lepiej tej ustawy ;)

PS. Gdzieś na forum jest temat o strzelaniu do innej osoby i regulacjach prawnych.

 

Wolałbym już malowanie i jedyne jakie by przeszło to malowanie tłumików ognia / dźwięku

IMO taki przepis nie ma generalnie sensu...

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites

Koszt rejestracji, badań psychologicznych i mamy chińskiego aega, do tego częste kontrole, bo ktoś w okolicy strzelał albo ktoś coś widział.

 

Bez przesady nie mówiłem tutaj aż o badaniach psychologicznych itp.

Chcesz tego, wiatrówki pon. 17J i Czarnoprochowce do 1850r. nie mają tego i bardzo dobrze, widać jakie jest zainteresowanie tym sportem.

 

Hmm... My obracamy się w środowisku AS więc nie za bardzo wiemy (a przynajmniej ja nie wiem) czy i w świecie wiatrówek czy czarnoprochowców nie słyszy się o głupich wybrykach.

 

Można wpisać do ustawy jako wykroczenie :-F

O tak! Koniecznie i punkty karne mu wlepić! :-F

Edited by Kneipenterroristen
Link to post
Share on other sites

Panowie Viamortis i GZ, rzuciłem luźnymi stwierdzeniami a Wy się czepiacie.

Widać od razu że nawet jeżeli ktoś podjąłby się inicjatywy uregulowania prawnego sprawy ASG to nie dołożycie do tego ręki tylko będziecie stać obok i krytykować. Dzięki takim polakom mamy kraj taki a nie inny.

 

Ps. Ograniczenia mocowe:

- teren otwarty max 600 lub 560fps

- teren zamknięty max. 350fps

 

Czy byłyby to jakieś straszne ograniczenia? Jak komuś mało 600 fps niech od razu z wiatrówy wali! Prawda jest taka że papier wszystko przyjmuje (i dobrze), a w takiej inicjatywie musiałby sporo przyjąć.

Link to post
Share on other sites
nie dołożycie do tego ręki tylko będziecie stać obok i krytykować. Dzięki takim polakom mamy kraj taki a nie inny.

Uznałbym to za obrazę, gdyby nie to, że dobrze się bawię. :D

Poza tym, skłanianie Cię do zwięzłego i sensownego formułowania myśli to jest coś, czego teraz bardzo Ci potrzeba... ;) Zresztą podobnie jak większości autorów ustaw ;)

 

- teren zamknięty max. 350fps

Chcesz to ustawowo uregulować? A jakaś sankcja karna? Jakieś ustawowe narzędzie kontroli? Jaki organ byłby kompetentny do tego?

Uważaj, bo rozmawiasz z kimś, kto trochę się prawem para ;)

Link to post
Share on other sites

Panowie Viamortis i GZ, rzuciłem luźnymi stwierdzeniami a Wy się czepiacie.

Widać od razu że nawet jeżeli ktoś podjąłby się inicjatywy uregulowania prawnego sprawy ASG to nie dołożycie do tego ręki tylko będziecie stać obok i krytykować. Dzięki takim polakom mamy kraj taki a nie inny.

Uregulowania, źle masz że możesz posiadać i się w lesie postrzelać. Chcesz mieć mniej, rejestracje, zgody i pocałuj w pupe pana Policjanta żeby pozwolił.

Nie wiem co bierzesz, ale rzuć to - smile :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Żeby nie było, że nic nie robię.

 

Taka ustawa MOGŁABY być pożyteczna, ale IMO pod pewnymi warunkami:

 

- byłaby to ustawa z dziedziny sportu, nie z dziedziny broni.

- traktowałaby o Paintballu i pobocznie o Airsofcie ("WTF is airsoft???")

- byłaby albo rozwodniona i do niczego niepotrzebna, albo wyraźnie ograniczałaby obecne przywileje, narzucając maniakom reżim wbrew ich woli.

- musiałaby siąść nad tym sensowna i przygotowana do tego grupa o mniej więcej zgodnych poglądach.

- Jedynym Ratio Legis takiej ustawy byłoby samoograniczenie, aby nas "byćmoże-kiedyśtam" bardziej nie ograniczono.

 

Łączne spełnienie tych punktów, to IMO dobra baza do pisania projektu. Jak będziecie mieli podstawy, to chętnie wezmę udział w projekcie i dopomogę moim staniem z boku i krytyką, a może nawet wtrącę coś konstruktywnego ;)

 

Pozdrawiam

Mortis

Edited by Viamortis
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...