Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

FX-05 Xiuhcoatl - "meksykański G36"


Recommended Posts

Artykuł był swego czasu w Strzale. Z tego co pamiętam historia wyglądała tak, że HK pomagali Meksykanom opracować nowy system dla swojej armii. Naturalnie bazowali na G36, ale z jakich tam przyczyn projekt oraz współprace z HK zawieszono. Wtedy jeden z generałów postanowił to olać i podczas z jednej parad pokazano światu to. Reakcja HK była natychmiastowa, generała chyba usunięto z armii.

Link to post
Share on other sites

FX-05 nie ma wiele wspólnego z G36, poza ogólnym podobieństwem, nie narusza żadnych zastrzeżeń patentowych. A różne historyjki przytaczne w tym wątku nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

 

PS. Wymawia się "sziukoatl", nie jest to jakieś skomplikowane...

Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites

Naruszeń patentowych zapewne nie porusza, bo z tego co pamiętam nawet zająłeś się tematem w jednym z twoich artykułów, więc wierzę w fachowość. Ale mam pytanie kontrolne: nie było aby czasami jakiegoś zastrzeżenia od HK żeby ten kbk nie był sprzedawany przez pewien czas? Tj. chodzi mi o jakichś okres karencji/zakazu sprzedaży jako konkurencyjnej konstrukcji do HK50/HK36? Bo gdzieś mi się obiło o uszy ale pewności nie mam, że to prawda. Wiesz coś o tym?

Link to post
Share on other sites

Raczej ten FX-05 nie jest konstrukcją konkurencyjną do HK36. HK36 był zaprojektowany ładnych parę lat temu, strzelał amunicją kalibru 4,6 mm (którą bodajże po modyfikacji zastosowano w MP7) i chyba nie wyszedł poza etap prototypu (o ile się nie mylę). Chodziło ci raczej o G36 :)

Link to post
Share on other sites

O fakt zgubiłem G przed 36 ale jakbyś był tak dobrze poinformowany wiedziałbyś, że G36 przed wprowadzeniem / procesem sprzedaży nosił nazwę projektu HK50. Ale słusznie dobrze, że rozjaśniłeś bo co niektórzy mogliby to źle zinterpretować. Przyznaję się do literówki.

 

A sama konstrukcja karabinka FX-05 pozwoliła na wyeliminowanie, z tego co pamiętam, typowej bolączki skróconych wersji HK G36 - czyli niecelnego ognia ciągłego, więc była/jest to dobra alternatywa do produktu niemieckiego. Tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę cenę detaliczną obydwu gotowych karabinków i faktu że FX-05 ma bardziej użyteczną konstrukcję - szynę montażową na grzbiecie jako standard.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

karamba - "el chupakabra" nie ma takich samych bebechow (Gas operated, rotating bolt - obrot zamka )

While the FX-05 rifle bears more than passing similarity to the German-made HK G36 rifle, suspicions of the patent infringement from HK were turned down, as the FX-05 does not have any of the patented features of the G36, and have enough internal differences to be considered an original design, although its design is obviously heavily influenced by the German rif

 

G36- HK rifles, based on the proven G3 roller-delayed system - rolki polswobodne

 

 

Jedyne podobienstwo to wyglad zewnetrzmy. Bebechy sa calkiem inne

Link to post
Share on other sites

Wcale nie są całkiem inne, są wręcz podobne, ale chodzi o coś innego - FX-05 nie narusza żadnego z patentów i wzorów przemysłowych/użytkowych G36. I nigdy nie tego nie robił, mimo podobieństwa zewnętrznego i wewnętrznego. Natomiast z pewnością naruszał jakieś porozumienia meksykańsko-niemieckie, bo przecież linii produkcyjnych nie dostaje się tak na piękne oczy ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...