Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Regulacja ostrości w lunecie ACOG


Recommended Posts

Witam, mam pytanie, jak reguluję się ostrość w lunecie ACOG (posiadam mniej więcej taką kopię jak na Taiwanie, 4x32)

 

Dostałem lunetkę ale ostrość jest ustawiona 'za blisko' i chciałbym ją trochę 'oddalić'

 

Proszę o pomoc

Pozdrawiam

 

Marnus

Edited by Marnus
Link to post
Share on other sites

ok, dam taki przykład: załóżmy, że maksymalna ostrość jest na obszarze 20 metrów ode mnie, a chciałbym, żeby ostrość była największa na 40 metrów ode mnie. W poprzedniej lunecie odkręcałem tubus i ustawiałem ostrość kręcąc soczewką, która się wysuwała lub wsuwała w głąb, nie umiem tego inaczej wyjaśnić, nie znam terminologii związanej z lunetami, etc.

Link to post
Share on other sites

To słabo, myślałem, że da się coś wyregulować po odkręceniu tych 4 śrub scalających obie części lunety, ale nie chciałem grzebać.

Nie wiem czy we wszystkich, ale w mojej kopii Acoga się da (siatka MD).

Odkręć te cztery śruby trzymające okular, jeśli soczewka jest wkręcana to masz regulację, małą ale masz, jeśli nie, to przykro mi.

Mój ostrzył na dystansie 5-35m, potem robiło się mleko, teraz ostrzy 10-70m, a do 150m obraz jest dobry.

Link to post
Share on other sites

Miałem w życiu 3 ACOGi.

2 sztuki produkcji G&P i obecnie oryginał.

I mój pierwszy G&P był walnięty - ostrość obrazu akurat była w miarę ok (choć nie idealna), ale krzyż był totalnie rozmyty, niemal niewidoczny. Jak mocno skupiłem wzrok na krzyżu, to było go widać, ale z kolei obraz stawał się nieostry. No i nie wspominając o tym, że takie wytężanie wzroku przez więcej niż kilkanaście sekund to i tak by była katorga dla oczu.

Sytuację udało mi się rozwiązać, ale trzeba było rozłożyć celownik na części pierwsze.

Najpierw sprawa krzyża celowniczego - odkręciłem te 4 imbusy, oddzieliłem 2 części celownika. Tutaj,metodą prób i błędów, ustawiłem na nowo pryzmat znajdujący się w środku. Trzeba przy tym podwójnie uważać.

Po pierwsze nawet najdrobniejsze zabrudzenie bocznych powierzchni pryzmatu będzie skutkowało bardzo mocno widoczną plamą podczas patrzenia przez celownik.

Po drugie, trzeba uważać zeby za bardzo nie wysunąć/nie wyjąć całkowicie pryzmatu, bo wyskoczą nam sprężynki służące do regulacji celownika, a ich ponowne włożenie to kupa denerwującej roboty.

No więc po odpowiednim ustawieniu pryzmatu ostrość krzyża była idealna.

Zmiana położenia pryzmatu pogorszyła jeszcze ostrość całego obrazu, więc wziąłem się za ponoowne ustawianie przedniej soczewki.

Więc wyjąłem soczewkę (trzeba wykręcić metalowy pierścień, który znajduje się przed nią) i metodą prób i błędów ustawiłem ją na nowo (znajduje się ona pomiędzy dwoma pierścieniami wkręcanymi w celownik na gwint, więc poprzez regulacje tych pierścieni ustawiasz soczewkę).

To wszystko dało mi idealną ostrość krzyża i obrazu w zakresie od kilkunastu metrów do nieskończoności. "Prawie" jak w ostrym ACOGu :P

 

Opis może wyglądać trochę przerażająco, ale to nie jest takie trudne, cała operacja zajęła mi jeden wieczór. Poza tym w Twoim przypadku, skoro krzyż masz ostry, wystarczy regulacja przedniej soczewki.

 

Tak więc, skoro w G&P zdarzyła się lipa, to w chinolu tym bardziej (choć i tak pewnie wszystkie są w tej samej fabryce klepane :P ).

Link to post
Share on other sites

 

Tak więc, skoro w G&P zdarzyła się lipa, to w chinolu tym bardziej (choć i tak pewnie wszystkie są w tej samej fabryce klepane :P ).

 

Heh, mój chinol, z kingkongu z ebairsoftu (dawny ebaybanned) przyleciał właśnie w kartoniku G&P...

 

A ostrzy od tych paru metrów faktycznie prawie w nieskończoność.

Edited by Ijet
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...