Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

jaki kompas/busole wybrać?


Recommended Posts

Jaki wybrać kompas by nie zaginąć w bezkresnych czeluściach lasów i na rozległych dzikich terenach naszego kraju :-P

A na serio, to moja chińska podróba zaczyna dziwne kierunki wskazywać więc pytam co kto poleca.

 

Czy przykładowo to:

 

http://www.wojsko.com.pl/busola-kompas-woj...8.html?cPath=48

 

do czegoś się nadaje? ma lub miał ktoś to? lub o inne propozycje proszę.

Link to post
Share on other sites

Busolę "AK" zdecydowanie odradzam, nawet nie ma oznaczeń stopni, trzeba przeliczać.

 

Tej którą zalinkował Hohol używałem jakiś czas temu i była bardzo wygodna (małe okienko od strony oka z powiększeniem aktualnego namiaru), ale nie mogę jej jakoś nigdzie znaleźć w sprzedaży.

Link to post
Share on other sites

Ale chyba przeliczanie tysięcznych na stopnie nie jest problemem dla prawdziwego milsimowca? Przecież w porównaniu do innych zadań, jest to betka! :-F

 

AK na pewno jest odporna, tania i pokazuje północ. Jeśli ma być używana sporadycznie - na pewno wystarczy. W innym wypadku można się zastanowić nad modelami wygodniejszymi przy pracy z mapą (przykład).

Link to post
Share on other sites

Można przeliczać tylko po co jak 99,9% busol ma skale w stopniach jako podstawową ?

 

Poza tym przeliczanie będzie kolejnym elementem, w którym będzie można popełnić błąd podczas nawigacji.

 

Moim zdaniem szkoda sobie tą busolą zawracać głowę.

 

Natomiast ta Recta, którą podałeś jest warta polecenia do pracy z mapą, mam niemal identyczną Silvę i jestem zadowolony ale jako marszowa kiepsko się nadaje.

 

Jak ktoś szuka jednej busoli do pracy i na mapie i do marszu to ta Recta jest w sam raz http://www.swissknife.pl/produkt/71,Kompas-Recta.html

Link to post
Share on other sites

Kwestia przyzwyczajenia. Zresztą są też kątomierze w tyś. Każda busola / kompas pokazujący północ - nadaje się. W Wehrmachcie też mieli skalę w tysięcznych, a pod Moskwę doszli.

 

Prywatnie uważam, że jeśli nie jest to konieczne - nie ma potrzeby wydawania 200 zł na coś co działa tak samo i kosztuje 20. Ale to już jak kto woli. Od zaglądania do kieszeni jest skarbówka...

 

Swoja drogą ten temat, to chyba raczej do tego działu.

 

EDIT: Okruchu Drogi, przy przeliczaniu tysięcznych natowskich na kacapskie odejmujemy po prostu 1 na każde 16 mils-ów. O ile oczywiście musimy naprowadzać ogień artylerii, bo w większości innych wypadków, naprawdę można to pominąć.

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites

Ja od dwóch miesięcy posługuje się Silva Ranger 3 i sobie chwalę:

http://www.e-horyzont.pl/kompas-ranger-3_741t.html

 

Wcześniej miałem NRD-owską plastikowa busole AK. Niestety plastik pożółkł i ciężko się nawigował na mapach w nocy.

 

Do celów wojskowych oczywiście coś z łatwiejszym zdejmowaniem azymut, żeby podać obsłudze moździerza namiary czyli Field 26 lub Ranger 27:

http://www.e-horyzont.pl/kompas-ranger-3_741t.html

 

A co do kwestii tysięczne/stopnie, to jeśli nie musimy komuś podawać azymutów/namiarów, to na dobra sprawę nie ma to znaczenia w jakich jednostkach mierzymy. A chyba jeszcze artylerii do ASG nie wprowadzono ;)

Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...

Troszkę odgrzeję...

 

moja chińska podróba zaczyna dziwne kierunki wskazywać

 

Chciałabym jedynie zwrócić uwagę, że czasem miejsce przechowywania ma wpływ na żywotność igły magnetycznej ;P

Jeżeli busolę trzymamy na parapecie nad żeliwnym kaloryferem, albo przy jakim mocnym głośniku, to po pewnym czasie może się nam północ na lewą stronę wywinąć :twisted: . To podstawowe zasady fizyki, o których mimo wszystko warto pomyśleć. Igła wszak się sama nie rozmagnesuje (tym bardziej w tak krótkim czasie).

 

Faktem jest jednak, że kompasy wojskowe są bardziej odporne na różne dziwne czynniki magnetyczne.

Kompas bardzo dobrej jakości (a przy tym odporny na uderzenia) można nabyć już za 60 zł, a droższe sprzęty osobiście uważam za zbędne gadżety dla burżujów (bez fochów proszę).

 

Sprzęt, o który pyta autor wątku nie jest takim zupełnym śmieciem, choć faktycznie do precyzyjnych nie należy. Pytanie, do czego ma on służyć? Jeżeli do wypadów w nasze polskie góry i lasy... hmmm... może zawieść dopiero na tak dużych obszarach, jak Bieszczady ;) , czyli chyba wystarczy :D ...

Link to post
Share on other sites
 • 11 months later...

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Wątek wiekowy, ale pozwoliłam sobie dopisać się do niego z nowym pytaniem.

Bardzo proszę o radę. Od pewnego czasu jeżdżę rowerem po lasach, w miarę poprawiania się kondycji i wymiany sprzętu na troszkę lepszy wycieczki stają się dłuższe i coraz bardziej korci skręcić gdzieś w leśną ścieżkę, gdzie już samochód wtępu nie ma, szlak się kończy i mapki brak, a może nawet wybrać się na harpagan;) Pomyślałam o zakupie kompasu, żeby nie tracić orientacji w nieznanym terenie. I tu jak nietrudno się domyślić pojawia się problem! Zawodowcem nie jestem i nie chciałabym wydać fortuny - ceny najczęściej polecanych w necie modeli sięgają 200 zł i więcej a tyle mój budźet nie przewiduje;) Znalazłam niedrogą RECTĘ (np. DT100), ale zastanwiam się czy dla moich amatorskich wypraw wystarczy może jednak niemarkowy kompas za to w solidniejszej obudowie, która nie zniszczy się w kieszeni - z rodzaju tych, którymi zarzucone jest pół Allegro (np. http://allegro.pl/busola-kompas-profesjonalny-bardzo-precyzyjny-i1697241625.html)

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki!

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Wybierz Recte. Będziesz zadowolona. Jest tak skonstruowana, że nic się w niej nie stanie po upadku. Wiesz również że kompas ma gwarancję i jest lekki. Ten chiński no name będzie dla ciebie mniej wygodny do pracy na mapie. Trudniej też się na nim utrzymuje i odczytuje wyznaczony azymut. Jest w nim też kilka funkcji które nie będą ci przydatne w turystycznym zastosowaniu. Recta nie zniszczy ci się w kieszeni bo to nie plastyk z którego robi się linijki dla pierwszoklasistów.

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Witam! Bardzo dziękuję za przekonanie mnie do jedynie słusznego wyboru;) ostatecznie stanęło na Reccie, ale DS40. Jestem bardzo zadowolna! Faktycznie materiał i wykonanie są warte swojej ceny. I najważniejsze - północ jest zawsze w tą samą stronę, a na ustalenie kierunku nie muszę czekać wieków:) Jutro nareszcie pierwszy wypad w nieznane z nowym ekwipunkiem;) Pozdrawiam wszystkich!

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...
 • 4 weeks later...

Powiem tak, szarpnąłem się i mam Cammengę[ http://www.military....-27-_5055t.html ], ale to dosyć droga zabawka, porównując do mojego ten [ http://armyworld.pl/...-Oryginal-.html ] sprawuje się równie dobrze. Bardzo szybko igła ustawia się na północ, jest dosyć odporny na wstrząsy, a co za tym idzie da się bez problemu sprawdzić namiar w marszu. Ma bardzo przydatne podziałki w najpopularniejszych skalach oraz podświetlenie elektryczne. Polecam.

 

Napisane dla innych poszukujących.

 

 

Edited by Lamus
Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Witam, dostałem trochę kasy na święta i stwierdziłem że potrzebuje kompasu. Mam na niego ~30 zł. Musi się dobrze ustawiać podczas marszu. Fajnie też by było gdybym nie musiał długa czekać aż się ustawi i był w miarę wytrzymały. Najlepszy byłby ten, który pokazał kolega wcześniej, ale go nie ma i nawet sklep nie wie kiedy będzie. Ktoś ma jakieś propozycje?

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...
 • 3 years later...

Okruch ty źle napisałeś. Są trzy podziałki kompasów. 360°, tysięczne 60-00 i mile 6400ˉ a nie jak ty zapisałeś 64-00. Najmniejsza jednostka na kompasie odpowiednio:

1°, 1-00, 100ˉ

Przelicznik jednostek wygląda następująco:

6° = 1-00

5,625° = 100ˉ

Link to post
Share on other sites
 • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
 • Create New...