Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

ECWCS Goretex - jaka roznica?


Recommended Posts

WItam

 

1. uzylem opcji SZUKAJ - pod haslami gore* oraz ECWCS i nie znalazlem odpowiedzi

 

2. chce sprawic sobie kurtke goretex ECWCS. W poszukiwaniach natknalem sie na wyroby I i II generacji. Oba obejrzalem dosc pobierznie. Na pierwszy rzut oka duzo ciekawiej prezentuje sie II generacja (pomijam fakt niemalze 2 krotnie wyzszej ceny).

 

Zastanowil mnie natomiast mocno fakt, ze ECWCS I generacji ma niejako podpinke w srodku, II gen. juz tego nie posiada. Czy to oznacza, ze dla II gen. zmieniono zakres przydatnosci jesli chodzi o wyzsze temperatury? (hipotetyczna sytuacja - pada sobie deszczyk na wiosne bla, bla, bla, a my parujemy sie dokladnie w ECWCS).

 

To bylo pierwsze pytanie :)

 

Druga sprawa, to kwestia kaptura w I gen. - jest on staly i wyglada dosc obszernie. Czy to, ze w II gen. jest on chowany w kolnierz spowodowane bylo niewygoda uzytkowania I gen?

 

Trzecia sprawa. Prosilbym o wypowiedz osoby, ktora ma doswiadczenie z kurtkami ECWCS. Do jakiej temperatury ujemnej mozna czuc sie komfortowo bez ubierania 'ciezszych' ocieplaczy?

 

--- aha :) Jak, ktos NIE WIE, to niech znajdzie inny watek, aby pouprawiac radosna tworczosc :) Kapral siedzi cicho, bo juz wiem, ze nie wie :)

 

Nie ukrywam, ze licze na Szaszlyka :P Mialem mu napisac na PW, ale stwierdzilem, ze moze ktos bedzie jeszcze tym tematem zainteresowany :)

Link to post
Share on other sites

Sam używam I gen. od 2 lat, więc na część Twoich pytań odpowiem.

I gen ma podpinkę wewnątrz co czyni ją większa po spakowaniu a co za tym idzie cięższą, w II gen właśnie to zaważyło żeby ją usunąć. Łączy się to bezpośrednio z ocieplaczami (polarami) używanymi do tych kurtek. Do gen I jest gruby, ale dosyć przewiewny polar, taki brązowy zwany "bear suit". Do II gen używane są bardziej zbite polary produkowane przez POLARTECa, są mniej przewiewne i cieplejsze.

Duży kaptur w I gen zakłada się na hełm, możliwe że USMC (bo tylko tam używa się II gen) stwierdziło że nie potrzebują tak dużego kaptura.

Do jakiej temperatury ich używać to nie wiem bo nigdy nie chodziłem w teren z termometrem, ale nigdy podczas okresu kiedy ją użytkuje nie zmarzłem. Kiedyś w górach bujałem się przy minus 25C (podobno) i miałem na sobie tylko polar 50 i bluze BDU NyCo i było dobrze.

Link to post
Share on other sites

Ciepłość to kwetia umowna-indywidualna. Sama membrana Tobie da niewiele a polar jak polar - zawsze za ciepły, jesli planujesz sie poruszać.

Kiedyś przechodziłem zimę w starej m65 bez podpinki. I innych wynalazków.

 

ale prosze kontunuowac o kurteczce bo jestem zaciekwiony z tym że mi bardziej sie podoba I gen.

Link to post
Share on other sites

No to jestem :-)

 

Generacja I

Kurtki produkowane od roku 1986 do dziś. Standartowy model dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych USA, z wyjątkiem USMC (od 1996 roku).

 

Kurtka posiada stały kaptur, dwie kieszenie na wys. pasa (zapiane pojedynczą napą i rzepem), dwie kieszenie wewn. (na piersiach) oraz kieszonkę na lewym rękawie. Zamykane na zamki błyskawiczne wywietrzniki pod pachami. Elastyczy kołnierz wewn. kurtki zapobiegający dostawaniu się od dołu śniegu. Zamek główny zakrywany szeroką patką dodatkowo zapinaną na napy. Elastyczny ściągacz w dole kurtki. Po wewn. stronie, na całej powierzchni, umieszczona została nylonowa podszewka (taffeta).

Produkowana w camo Woodland (podszewka zielona) i desert 3color (podszewka piaskowa). Najczęściej spotykani producenci: ISRATEX, TENNIER INDUSTRIES, TENNESSEE APPARELL.

 

Numery NSN (znajdziesz je na metce jako STOCK NO.) są w postaci: 8415-01-228-xxxx

 

Generacja II

Umundurowanie goretexowe tego typu używane jest tylko przez US Marine Corps. W produkcji od roku 1996, z tymże do roku 1999 wszystkie kurtki mają kontrakty TESTOWE w formie DAAK... i dopiero w 2000 roku otrzymały oficjalne kontrakty SPO100.

 

Kurtka posiada kaptur, który można zwinąć i wpakować w kołnierz, 8 kieszeni (dwie na rękawach, dwie wewn na piersiach, dwie kieszenie na pasie i dwie kieszenie cargo naszyte na poprzednimi), elastyczny kołnierz wewn. kurtki, elastyczny ściagacz w pasie, wywietrzniki pod pachami. Na łokciach naszyto wzmocnienia z Cordury.

Wyeliminowano całkwicie podszewkę, dzieki czemu kurtka stała się o wiele lżejsza i zajmuje mniej miejsca po zwinięciu, a takze nie zgrzejemy sie w niej tak bardzo...

 

Dodatkowo kurtki wykonywane są z mniej szeleszczącego materiału (chociaż ponoć od 2000 roku z tego samego robią I gen.) i są dodatkowo potraktowane środkiem zmiejszającym palność.

 

Kurtki II gen. z okresu kontraktów testowych mają na metkach godło USMC, na materiale znajdują się napisy GORE-TEX fabric i GORE-seam, dodatkowo zdarzają się maleński wszywki z logo GORE-TEX na zewn. kurtki (w okolicach kieszeni cargo). Od roku 2000 nie ma już napisów na materiale ani logo GORE-TEX. Usunięto także godło USMC z metki kontraktowej. NSN to 8415-01-421-xxxx.

 

Dlaczego kaptur w "2" jest mniejszy? najprawdopodbniej dlatego, iż mało kto go zakladał na hełm, a na duza czapkę i tak wystarczy.

 

jesli chodzi o ostatnie pytanie, to co znaczy "cięższy ocieplacz"? Ja w polarku 300 przezylem styczniowe noce w lesie ok. 4 rano i nie bylo strasznie :-)

Link to post
Share on other sites

zapomnialeś dodac Szaszłyk że te I gen. miały dwie wersje: te z wąska patka kryjącą zamek i obecnie uzywana z szeroką. Z tej pierwszej schodziły kolory ( najczęściej czarny) i przesiąkały w okolicy zamka bo nie były tam uszczelniane taśmą. w tej używanej obecnie nie zdażaja się takie gafy.

Link to post
Share on other sites

Ja mam I generację od jakiś 6-7 lat i sobie ja bardzo chwalę. Spisuje się zarównodobrze latem w czasie opdaów deszczu jak i zima przy temperaturach dochodzacych do - 20 st. Celsjusza. Zimą najcześciej nosze pod nią polar 300, ale tez zdarzało mi się chodzić w wełnianym swetrze, np polskim wojskowym i było ciepło.. kaptur jest rzeczywiście ogromny, ale na hełm jeszcze go nie zakładałem. :-)

Link to post
Share on other sites
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...