Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam.

 

Pytanie głupie, oj nawet bardzo, ale mnie ostatnio zaciekawiło,

 

 

Na forum nie ma (nie znalazłem) w internecie średnio, na angielskiej wikipedii nic o tym nie ma. co do innych zasobów to nawet nie wiem jak szukać ;/

i gdzie...

 

 

Więc pytam się Was, drodzy koledzy, skąd się wzięła nazwa m16 a pózniej m16

 

wiem, że ar15 to skrót armalite, choć 15 też mi nic nie mowi...

car-15 to Colt Automatic Rifle-15 Military Weapons System i dalej ta 15

 

co do oznaczeń a1,a2,a3 itp to domyśliłem się, że to po prostu wersje,

z inną kolbą

nie/orisowany

burst/full auto

itp

 

 

być może 4 (w m4) znaczy coś w stylu

"4ro częściowy zatrzask trzpienia gniazda magazynka"

albo "4ro fazowy system odprowadzania gazów"

 

(oczywiście teorie te wyssane z palca)

 

 

 

tak więc podsumowując moje pytanie

od czego wzięło się "m" i numerki

 

 

z góry dzięki za odpowiedź, mam nadzieje, że ktoś z Was ją zna ;)

Link to post
Share on other sites

Wzieło się ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej :mrgreen:

A konkretnie od jakiegoś gamonia (znaczy wyższego oficera) ze Służby Zaopatrzenia który nadał karabinkowi AR16 nazwę mark16 w skrócie M16.

Literka M w amerykańskiej armii pełni podobną rolę jak polskie wz, niemieckie G (mg, stg, mp, p) czeskie VZ i inne takie. Tylko tych cyferek po M to już chyba nikt nie potrafi sensowenie wyjaśnic .

Link to post
Share on other sites

M1 Garand był pierwszym modelem nie oznaczanym datą wprowadzenia do służby. Potem rozważano wiele modeli aż przyjęto czternasty, potem jeszcze jeden rozważano i przyjęto szesnasty ;)

Z M4 też ma to sens. M1 Carbine, potem M2 i M3. Długo długo nic (z wyjątkiem CAR15 który nie był aż tak rozpowszechniony i ograniczony raczej do czasu wojny wietnamskiej) i przyszedł czas na M4.

 

Żaden z elementów powyższej wypowiedzi nie bazuje na faktach i jest to tylko czysty wymysł misia o bardzo małym rozumku ;)

Link to post
Share on other sites

M1 Garand był pierwszym modelem nie oznaczanym datą wprowadzenia do służby. Potem rozważano wiele modeli aż przyjęto czternasty, potem jeszcze jeden rozważano i przyjęto szesnasty ;)

Pominąłeś chyba M2 czyli Browning'a, M3 to był chyba Grease Gun. M4 na starcie miał oznaczenie chyba Sherman. :)

 

ps. Mnie to bardziej zastanawiało o co chodzi z literką "A" - bo z jednej strony był M3 i zmodernizowany M3A1. A z drugiej strony mamy M4 czyli shermana i jego zmodernizowaną wersję M4A1. Wygląda na to że sprzęt który "wychodzi ze służby" zwalnia są swoją numerację M[x] i kolejny sprzęt wchodząc na jego miejsce zajmuje tą literkę. Ergo - to czysty przypadek że oznaczenia są takie a nie inne.

Edited by WeRT
Link to post
Share on other sites

jasne

wpasuj mi tu jeszcze m249 w ten ciąg i m14

 

dla przykładu oznaczone jako m1 istnieją co najmniej 4 znane mi konstrukcje czyli

m1 karabin Garanda

m1 karabinek Winchestera

m1 60mm bazuka

m1 Abrams

 

Niestety Amerykanie mają burdel w oznaczeniach i miś o małym rozumku jedynie z kontekstu może się domyślić o co biega

Link to post
Share on other sites

No M249 czy M240 to gwóźdź dla koncepcji misia bo wątpię by przetestowali tyle konstrukcji. A może jednak? Warto jednak podkreślić, że pierwszy oznaczał pierwszy wśród karabinów. Jak łatwo się domyślić Amerykanie startowali numerację M od 1 w różnych klasach broni. Nic się nie zwalniało. Równocześnie Funkcjonował M1 Garand, M1 Carbine, M1 Thompson, itp. Wszyscy widzimy, jednak, że teza jest słaba i arendowa koncepcja burdelu ma najwięcej sensu :D

Link to post
Share on other sites

jasne - wpasuj mi tu jeszcze m249 w ten ciąg i m14

Dostał oznaczenie po M13 MGMC? A M249 nie potrafię wytłumaczyć... ale... Myślę że dostał numer podobnie jak M203, czyli po sprzęcie oznaczonym numerem M202. A tu M202 -> http://world.guns.ru/grenade/gl50-e.htm.

 

dla przykładu oznaczone jako m1 istnieją co najmniej 4 znane mi konstrukcje czyli

Tego nie wytłumaczę bo nie spędzam godzin na ogarnięciu "myśli" w nadawaniu numerów, i nie jest to problem który spędzałby mi sen z powiek. :D

 

PS

@arend & @wukasz.

Przyznaje że koncepcja zastępowania numerów w tym przypadku jest słaba. Ale jedyna wytłumaczalna że nowsze zabawki dostają wcześniejsze numery.

 

PS2.

Fatalne poskładanie posta i literówki :wink:

Edited by WeRT
Link to post
Share on other sites
dla przykładu oznaczone jako m1 istnieją co najmniej 4 znane mi konstrukcje czyli

m1 karabin Garanda

m1 karabinek Winchestera

m1 60mm bazuka

m1 Abrams

 

Niestety Amerykanie mają burdel w oznaczeniach i miś o małym rozumku jedynie z kontekstu może się domyślić o co biega

A czy nie widzisz, że wspomniane oznaczenie M1 występuje w różnych kategoriach sprzętowych? Musisz mieć bardzo mały rozumek jeśli tego nie ogarniasz.

Link to post
Share on other sites

A czy nie widzisz, że wspomniane oznaczenie M1 występuje w różnych kategoriach sprzętowych?

Lepiej Szaszłyk. Wątpię czy istnieją "kategorie". Chyba że tak jak np. w przypadkach typu "AN-M65" kontra kurtka M65. Myślę że przypadki nazw z okresu M1 z początku wojny, o których mowa to rzeczywiście "burdel". Natomiast kolejne nazwy były nadawane starając trzymać "zapełnianie" numerów. Bo tak po prawdzie. Czy miało by wielkie znaczenie gdyby M249 nazywało się M243 albo M235? Albo M4 było M8? Absolutnie nie :]

 

Co do przykładów Arend:

 

m1 karabin Garanda - został wycofany.

m1 karabinek Winchestera - został wycofany.

m1 60mm bazuka - została wycofana.

m1 Abrams - w użyciu...

 

Moja teoria wyssana z palca, na temat zamieniania numerów przy przyjmowaniu nowych zabawek a wycofywaniu starych, nabiera kształtów :D

Edited by WeRT
Link to post
Share on other sites

No i co że zostało wycofane z kontraktu,co z tego że dotyczy różnej klasy sprzętu. Bajzel jest bajzel i wszystko. Sądzę że nawet specjaliści od logistyki nie są w stanie odpowiedzieć o sensowności systemu oznaczeń sprzętu.

Na dobrą sprawę drużyna piechoty mogła byc wyposażona w trzy m1

dwa m1 i mieć jeszcze m1. I wytęż rozumek że mieli trzy bazooki dwa karabinki i garanda :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

No i co że zostało wycofane z kontraktu,co z tego że dotyczy różnej klasy sprzętu. Bajzel jest bajzel i wszystko. Sądzę że nawet specjaliści od logistyki nie są w stanie odpowiedzieć o sensowności systemu oznaczeń sprzętu.

Może tak, może nie. Ciężko mi powiedzieć, a bez opinii kogoś kto był w logistyce US Army i odpowiedzi na pytanie "Jak to działa" raczej dalej nie pójdziemy. Nie zajmuję się nawet recko US Army i ta wiedza jest mi kompletnie obca. To co wysnułem to jedynie przypuszczenie, a całość to mocne teoretyzowanie, próbując oprzeć na logice :).

 

Na dobrą sprawę drużyna piechoty mogła byc wyposażona w trzy m1

dwa m1 i mieć jeszcze m1. I wytęż rozumek że mieli trzy bazooki dwa karabinki i garanda :mrgreen:

Poniekąd racja i tu również panuje przekonanie o burdelu. Dlaczego...

M1 grand był na wyposażeniu do 1955+. Jakoś tak. W między czasie od 1950 została przyjęta ręczna wyrzutnia rakiet, o nazwie M1. Z tego co widziałem to mieli też w latach .50 moździerz 81mm o nazwie... o zgrozo M1.

 

To może przyjmijmy 2 wersje, póki nie wypowie się ktoś kto to "ogarnął". Może Remov coś podpowie. Mianowicie. Moja wersja opisuje rzeczywistość taką jaką POWINNA ONA BYĆ. Twoja zaś opisuje ją TAKĄ JAKĄ JEST. ;)

Link to post
Share on other sites

Witki opadają.

 

Arend, czy Ty nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć, że w armii USA nie posługiwali się wyłącznie oznaczeniami Mx tylko kompletnymi desygnatami?!

 

M1 Carbine to Carbine, Caliber .30, M1

M1 Garand to Rifle, Caliber .30, M1

Bazooka M1 to Rocket Launcher, M1

M1 Abrams to Tank, M1.

 

Capisci?

Link to post
Share on other sites

Słuchaj ,ja to wszystko rozumiem. Tylko pokaż mi gdzie poza wojskowym papierem ta desygnata jest stosowana. Dobra może się czepiam ale cała ta amerykańska nomenklatura desygnat (cóż za mądre słowo, będe go częściej używał :mrgreen: ) trąci bajzlem. Zresztą gwizd sami ją wprowadzili , niech się sami z niż męczą :mrgreen:

Link to post
Share on other sites
mi gdzie poza wojskowym papierem

Skoro wprowadziło ją wojsko na własny użytek to raczej nie obchodziło ich czy jakiś cywil będzie miał problem ze zrozumieniem. W wojsku ten system działa, bo nie używa się samych Mx.

 

trąci bajzlem

Może dla Ciebie, ale system działa od kilkudziesięciu lat i nikt nie narzeka.

Link to post
Share on other sites

Imperialistyczny szowinista :mrgreen:

 

Porządna broń od zawsza miała cyferki 47 i zaczynała się na A :mrgreen:

 

Pozatym odpowiedż typu " tak jest bo tak jest" jest mało sensowna skoro w pierwszym poście zadano pytanie "dlaczego"

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Po raz kolejny wypowiadasz się nie mając pojęcia o przedmiocie dyskusji - nie było nigdy czegoś takiego jak AK-47 (to popularne, ale nieoficjalne określenie) a jedynie AK - Automat Kałasznikowa, Автомат Калашникова.

 

A teksty w stylu "imperialistycznego szowinisty" sobie daruj, wódki nie piliśmy.

Link to post
Share on other sites
Pytanie głupie, oj nawet bardzo, ale mnie ostatnio zaciekawiło
Wbrew pozorom wcale nie jest głupie.
Więc pytam się Was, drodzy koledzy, skąd się wzięła nazwa m16 a pózniej m16
Cóż, jak to ktoś kiedyś zażartował - M14 i M15 (erkaemowa odmiana M14) były już zajęte, a XM19 i XM70 (rozwijane w programie SPIW) jako broń indywidualna nie wypaliły ;)
wiem, że ar15 to skrót armalite, choć 15 też mi nic nie mowi.
Nazwa pochodzi od producenta, jest po prostu skrótem od ARmalite, zaś owa "piętnastka" to piętnasta broń powstała u tego producenta, zaczęli od AR-1.
być może 4 (w m4) znaczy coś w stylu
Z M4 jest to akurat łatwe, jest to czwarty karabinek (tj. Carbine w amerykańskiej nomenklaturze) przyjęta do uzbrojenia, wcześniej były M1 Carbine, M2 Carbine i M3 Carbine.
od czego wzięło się "m" i numerki
M to oznacza model danego typu broni - Rifle, Carbine, Machine Gun, Heavy Machine Gun i tak dalej, w - uwaga - amerykańskich wojskach lądowych, czyli US Army. W US Navy/USMC czy USAF jest inaczej.
Link to post
Share on other sites

Tak dokładnie, M oznacza Model.

 

Dla ścisłości i jak by się ktoś zaraz pytał to XM = eXperimental Model i oznacza zazwyczaj numer projektu.

 

Potem mamy numer kolejnego modelu.

 

Po oznaczeniu i numerze mamy A=advance - jest to dodatek z numerem informujący o wersji rozwojowej.

 

 

UWAGA - przy niektórym sprzęcie (np. czołgi) może się pojawić się dodatek E = expedient change - czyli zmiany dodatkowe rozwojowe zwłaszcza używane przy projektach (XM177E2).

 

Czyli np. M4A3E8 - SHERMAN "EASY EIGHT" Medium Tank - zwany też eksperymentalnym. :D

 

 

 

Lotnictwo US:

 

Po literce określającej rolę mamy numer porządkowy a następnie wersję danego modelu.

 

F=fighter, B=bomber, P=patrol, C=cargo, U=utility (multi-role helicopter) , A=attack

 

Czyli:

 

UH-60M Black Hawk to Utility Helicopter - 60 - wersja M.

 

No jest wiele oznaczeń i wszystko zależy od przynależności broni do danej siły zbrojnej.

 

 

Dla innych krajów oznaczenia broni np:

W Kanadzie przed numerem mamy C = Canada.

W UK przed numerem mamy L = Land Service.

W Australii przed numerem mamy F = Field.

 

 

Mam nadzieję że nie zagmatwałem i pomogłem.

Link to post
Share on other sites

Czyli z m4, m14, m16 już wiem.

Jest do Model 4(czwarty) itd.

 

m16a4 jest rozwiniętym m16a1?

(całkiem inaczej, niż w asgowych gearboxach, v2,v3,...)

 

 

Jeszcze mnie ciekawi wspomniane wcześniej w tym wątku M249

Czy to znaczy, że przed nim, wśród 248 modeli karabinów maszynowych, wybrano tylko M60 i M240?

(przynajmniej ja kojarzę tylko te)

 

Średnio mi się wydaje, że karabiny przyjęli po 4 i 16 próbach (i 14), a na LMG czekali ponad 200

 

 

I dalej, przeszukując amełykańską wikipedie, znalazłem np. M200 CheyTac Intervention, albo M202A1 FLASH i w koncu 203, czyli znany podwieszany granatnik

 

Więc nie ma czegoś takiego jak podział numerowania na rodzaj broni? tak jak ma to miejsce w lotnictwie

 

 

EDIT:

szukając sobie dalej, wyrywkami, znalazłem

m110 coś a'la sr25

m113 armored personnel carrier (czołgo-coś)

M116 howitzer

M122 tripod

M151 Protector

M192 Lightweight Ground Mount

M224 60 mm Lightweight Mortar

Hughes M230 Chain Gun

 

tak więc moje pytania o m200/2/3 i m249 już sam sobie rozwiązałem (chyba ;) )

Edited by kornelm
Link to post
Share on other sites
Jest do Model 4(czwarty) itd.
No, niezupełnie. To tylko wojskowa desygnata (nazwa), a nie numer kolejny. Nie myl tych dwóch rzeczy - następcą M4 miał być swego czasu XM8.
m16a4 jest rozwiniętym m16a1?
Litera A (mniejsza o to, jak się rozwija, bo teorii jest kilka, ta wyżej niekoniecznie prawdziwa) oznacza modyfikację danego modelu. Amerykanie mieli w uzbrojeniu M16, M16A1, M16A2, M16A3 i teraz M16A4, a nieoficjalnie mówi się o M16A5 (z kolbą regulowanej długości).
Jeszcze mnie ciekawi wspomniane wcześniej w tym wątku M249. Czy to znaczy, że przed nim, wśród 248 modeli karabinów maszynowych, wybrano tylko M60 i M240?
Jak już napisałem wyżej, nie sugeruj się, że jest to kolejna liczba. To jest tylko i wyłącznie nazwa. Co prawda M249 rywalizował z kilkoma innymi karabinkami maszynowymi od XM106, przez XM233, XM234, XM235 (zmodyfikowany nazwano XM248) oraz XM262, ale jak widzisz nazwy były z jakiejś puli numerów.
Średnio mi się wydaje, że karabiny przyjęli po 4 i 16 próbach (i 14), a na LMG czekali ponad 200
Zupełnie źle Ci się wydaje. To nie są żadne próby, ale nazwy. Akurat w przypadku karabinków (Carbine) faktycznie szli po kolei, od M1 do M4, ale w karabinach i karabinkach (Rifle) zaczęli od M14, niedawno pojawił się M27. Jeżeli chodzi o pistolety to mają M9 i M11.
I dalej, przeszukując amełykańską wikipedie, znalazłem np. M200 CheyTac Intervention, albo M202A1 FLASH i w koncu 203, czyli znany podwieszany granatnik
Cheytac nie ma wojskowej desygnaty - to tylko nazwa firmowa, nadana przez producenta, M202A1 nie jest zaliczany do broni strzeleckiej, więc w ogóle nie ma co go tutaj omawiać, a M203/M203A1/M203A2 był akurat następcą XM148, który obecnie zastępuje M320A1/M320A2.
Więc nie ma czegoś takiego jak podział numerowania na rodzaj broni?
Na dany rodzaj jest. Natomiast nie zawsze po kolei.
m110 coś a'la sr25
Po pierwsze, nie mieszaj nazw broni z pojazdami, czy innego rodzaju sprzętem. Po drugie tych nazw z M dotyczących broni strzeleckiej jest więcej - XM177E2, M21, M24, M25, M110, M240, M134, M2, XM219, M3, XM307, XM312, XM25, XM806, M82, M107, XM214, a podejrzewam, że ta lista może być jeszcze rozszerzona o nazwy amunicji i to one wypełniają sporo luk - M80, M193, M855 etc.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...