Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tłumiki dżwięku.


Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jezeli masz cichy gearbox - to dobry tlumik daje duzo.

Ale naprawde - 10-20 cm styka - wiecej to przerost formy nad trescia.

Wogole tlumik przy springu daje masakrycznie duzo zwlaszcza cichym.

W shotgunie z tlumikiem - przeciwnik nie slyszy strzalu tak z 30 m. Wogole.

Sprawdzone wielokrotnie.

W elektrykach gorzej - ale taki na 300 fps mozesz baaardzo wyciszych (zwlaszcza jak masz dobre ciche podkladkowanie i zebatki, plus jakas mate, wyciszenia w body).

Link to post
Share on other sites

Jezeli masz cichy gearbox - to dobry tlumik daje duzo.

Ale naprawde - 10-20 cm styka - wiecej to przerost formy nad trescia.

Wogole tlumik przy springu daje masakrycznie duzo zwlaszcza cichym.

W shotgunie z tlumikiem - przeciwnik nie slyszy strzalu tak z 30 m. Wogole.

Sprawdzone wielokrotnie.

W elektrykach gorzej - ale taki na 300 fps mozesz baaardzo wyciszych (zwlaszcza jak masz dobre ciche podkladkowanie i zebatki, plus jakas mate, wyciszenia w body).

 

Co do GB to raczej cichy to on nie jest P&J v2,420fps ale chyba i tak się skuszę na kupno.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam sie z Wami, dodatkowo dzwiek strzalu staje sie przyjemniejszy. Trzeba tylko pamietac, o dobrym dopasowaniu - im dluzszy tlumik tym wieksza szansa, ze wewnetrzna pianka zostanie uszkodzona przez zablankana kulke. Najbezpieczniejsze sa tlumiki z podzialem na komory, w razie uszkodzenia tracimy tylko fragment pianki i tlumik nie jest do wywalenia.

Link to post
Share on other sites

To masz cokolwiek nietypowe zdanie, tłumiki są bardzo popularne na strzelankach więc chyba dużo ludzi uważa że warto... Sam jestem zwolennikiem tłumików bo bez np zmniejszania mocy itp, tanim kosztem znacząco podnoszą skuteczność gracza na polu walki. Jeśli z 30m mnie nie słychać to jest to dla mnie OGROMNA różnica i warto za nią zapłacić te 150zł.

 

Chyba że się kupuje tłumik P&J który tłumi tak sobie a waży tyle co średniej wielkości kowadło (tłumiki SF tłumią bardzo dobrze ale też są za ciężkie oraz niezbyt piękne). Wtedy faktycznie- można się zrazić.

Link to post
Share on other sites

a jesteś w stanie rozróżnić na słuch strzał na pusto i z kulką? Część fali akustycznej wywołanej zderzeniem głowicy tłoka z głowicą cylindra lubi biegać sobie przez ten sam korytarzyk co kuleczki, ale w przeciwieństwie do kuleczek fala nie jest zdyscyplinowana i rozłazi się po całym terenie wydzierając się i denerwując przełożonych. Na szczęście porucznik tłumik potrafi ją okiełznać w zadowalającym stopniu ;).

Link to post
Share on other sites
...lubi biegać sobie przez ten sam korytarzyk co kuleczki, ale w przeciwieństwie do kuleczek fala nie jest zdyscyplinowana...

Ameryki nie odkryłeś, ale ładnie wyjaśniłeś.

Chciałem żeby autor tamtego postu mi to wyjaśnił :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Są tłumiki, które tłumią i są takie, które nie tłumią. Jeśli ktoś nie słyszy różnicy, to albo ma kiepski tłumik albo kiepskie ucho.

 

Poza tym, strzelec ma ucho przy GB i przy silniku. W takim wypadku różnicę trudniej zauważyć. Dajcie giwerę z tłumikiem koledze i niech do was ciupnie z 10m.

Link to post
Share on other sites

GZ strzel ze sprężynowej repliki bez tłumika i z tłumikiem - to co wyciszy tłumik to będzie właśnie ten moment uderzenia wymienionych przeze mnie części - prosto i łopatologicznie.

 

Poza tym skoro wiesz o tym to po co prosisz o dodatkowe tłumaczenie?

Teraz ja tego nie rozumiem ;)

 

Chyba że wg ciebie w środku zamiast zespołu cylindra siedzi mały krasnoludek, który małym młotkiem uderza w kulkę i wtedy wylatuje :P

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites

eee tłumik nie tłumi uderzenia głowicy tłoka w dno cylindra a jedynie odgłos rozprężających się za lufą gazów.

 

To prawda. Stukot głowic wytłumia zwiększone ciśnienie powietrza gdy w lufie jest przeszkoda, najczęściej ową przeszkodą jest kulka oczywiście. Im kula cięższa tym trudniej ją rozpędzić i tym większe ciśnienie powietrza będzie się tworzyło przed wylotem kuli między kulą, a układem sprężającym.

 

Tłumik "wytłumia" czyli zmienia częstotliwość dźwięku tylko powietrza, które JUŻ opuściło układ, czyli tego poza lufą.

 

Wypadałoby właśnie mieć na uwadze fakt, że inaczej działanie tłumika odbiera obserwator, a inaczej strzelec. W przypadku tego drugiego nie będzie wielkiej różnicy przy większości replik, szczególnie tych z metalowymi body.

 

Takie małe podsumowanie tego co wszyscy po części napisali ;).

Link to post
Share on other sites

to co wyciszy tłumik to będzie właśnie ten moment uderzenia wymienionych przeze mnie części

I dlatego chciałem żebyś mi to wytłumaczył, bo masz ciekawą teorię, niestety nijak się ma do rzeczywistości.

Dexter i Gogin napisali to najprościej jak się da, przeczytaj, zastanów się, a takich rzeczy jak w/w nie pisz.

Link to post
Share on other sites

A zmienia nie tylko częstotliwość ale i amplitudę fali dźwiękowej czyli zmienia "ton" oraz "głośność" jednocześnie. Ton na niższy, głośność oczywiście też. Cudzysłowie celowo.

 

Strzelec róznicę w strzelaniu z i bez tłumika słyszy bardzo nędznie. Ale poproś kolegę żeby do Ciebie strzelił z Twojej repliki z i bez tłumika z mniej więcej 20m. Ja kiedy taki test zrobiłem pierwszy raz ze 3 lata temu z ciekawości to szczękę zbierałem z podłogi. Strzelając słyszałem "dup" ale już stojąc 15m dalej słyszałem tylko ciche "pyk" które doskonale ginie jeśli naokoło strzelają lub nieopodal przelatuje samolot.

Link to post
Share on other sites

Strzelając słyszałem "dup" ale już stojąc 15m dalej słyszałem tylko ciche "pyk" które doskonale ginie jeśli naokoło strzelają lub nieopodal przelatuje samolot.

 

Albo kiedy buzuje w potencjalnym obserwatorze adrenalina, w ten czas takowy osobnik często nie czuje nawet postrzałów ;).

Edited by Gogin
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...