Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

KAR98K Marushin, czy Tanaka?


Recommended Posts

Witam wszystkich czytających i z góry dziękuję za udzieloną pomoc;]

 

Do z zabawy w airsoft przymierzam się już od dłuższego czasu.Do dziś miałem okazję tylko kilkanaście razy brać udział w tego typu grach, głównie dzięki uprzejmości znajomych, którzy nie bali mi pożyczać swoich replik;]

Przyszedł czas kiedy w końcu moje odłożone oszczędności będą mogły zostać przeznaczone na porządną replikę do ASG, a mowa tu o KAR98k.

Zabawa w snajpera zawsze mnie rajcowała, a wybór padł na KAR'a, gdyż na składzie posiadam już prawie całe swoje umundurowanie SS, a ta broń była by tego idealnym dopełnieniem.

Zastanawiam się między repliką firmy Marushin(1700zl, cena ze specshop), a Tanaka(2500zl, rowniez cena ze specshop), gdyż obie repliki są świetnie wykonane, lecz różnią się pod pewnymi znaczącymi względami, mianowicie:

 

-Marushin, posiada w komorze 5 kulek w tym łuski, a Tanaka 10 bez łusek.

-Marushin strzela 8mm, a Tanaka 6mm.

-Obydwie repliki napędzane są GG.

 

Teraz pytania:

-Czy wypadające łuski, rzeczywiście są bolączką na strzelankach?

-Jeśli mam zamiar z tej broni strzelać jako snajper, to kulki 8 mm sa lepsze od 6mm? Jeśli tak, to dlaczego?(W końcu na każdym forum piszą co innego...)

-Jest realna szansa podrasowania jednej z tych replik, by otrzymać jeszcze lepsze osiągi?

-Czytałem, że przy pomocy CO2, replika strzela mocniej i ma lepszą celność, a przy GG już nie do końca... Czy to prawda? Czy fakt tego, że obie repliki napędzane są GG przeszkadza w uczynieniu z tej repliki idealnego karabinu snajperskiego ASG, rodem z IIWŚ?

 

Jeszcze raz dziękuję wam za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Jako że miałem przyjemność obcowania 8-) z Mausami obu producentów, podzielę się swą opinią:

- strona wizulana: replika Marushina jest naprawdę porządnie wykonana, jednak Tanaka podniosła poprzeczkę o jeden stopień wyżej: nabite oznaczenia są realistyczniejsze pod względem rozmieszczenia jak i wyglądu, replikę w znacznym stopniu da się rozłożyć jak oryginał w przeciwieństwie do Marushina, gdzie niektóre elementy to po prostu odlewy.

- realizm podczas strzelania: zamki obu replik brzmią pięknie, replice Marushina dodaje realizmu zastosowanie łusek. Tanaka ma jednak znaczną przewagę nad konkurentem, jako że została zaprojektowana nie tylko jako sprzęt na ścianę, ale i do regularnych strzelanek (zestawienie mocy):

* Marushin: ok. 330 fps na 0,27g 8mm, gaz 134a (low pressure).

* Tanaka: ok. 430 fps na 0,20g 6mm, gaz 134a (low pressure)

* Marushin: właściciel repliki raz załadował ją zwykłem green gasem i poszły mu o-ringi w łuskach

* Tanaka; ok. 540 fps na 0,20g 6mm, green gas

- zastosowanie 'snajperskie': obie repliki mają montaż pod szczerbinką na celownik ZF41, którego replika produkowana jest zarówno przez Marushina jak i Tanakę. Jeśli ktoś zapragnąłby mieć optykę snajperską z prawdziwego zdarzenia, to musi bawić się w zakup lunety oryginalnej i dwuczęściowego montażu i sklecenie tego w całość w wierze we własne umiejętności. Ze względu na moc replika Tanaki bije na głowę Marushina pod względem możliwych zastosowań, a pomocny jest przy tym nierealistyczny system bezłuskowy: do kilku magazynków ładujesz gaz 134a i nic nie staje ci na przeszkodzie użycia tej repliki w czasie szturmu. Jeśli potem będziesz chciał pobawić się w zdejmowanie wrogów z odległości - wtedy wbijasz magazynek z green gasem i cieszysz się pełną mocą repliki.

- łuski vs. magazynek: łuski są niewątpliwie realistyczniejsze, jednak nadają się tylko i wyłącznie do reko lub na ścianę. Rozwiązanie Tanaki jest czysto praktyczne i odpowiednie do warunków airsoftu:

* łuski są drogie i łatwo je zgubić, magazynki też są drogie, ale raczej ciężko takowy stracić

* po spotkaniu z glebą łuski często ulegają zapiaszczeniu, także przed ponownym użyciem należy je wyczyścić, magazynek przy normalnym użytkowaniu repliki raczej po wyjęciu nie ląduje na ziemi, nawet gdyby to jest bardzo szczelny i wymaga jedynie zewnętrznego oczyszczenia.

* gaz w Marushinie ładujesz w kolbę repliki, w Tanace do magazynków - rozwiązanie Tanaki pozwala na używanie repliki w różnych rolach + po wbiciu do gniazda nowego magazynka masz nie tylko pełen mag kulek, ale i gazu.

* replikę Marushina trudno poddać tuningowi, sam osobiście nie słyszałem, aby komuś się to udało. Maus Tanaki ma budowę wewn. zbliżoną do innych czterotaktów tej wytwórni (np. R700) i na zagranicznych portalach są dostępne części tuningowe.

* wybór kulek do Marushina jest praktycznie zerowy - tylko i wyłącznie 8mm firmy Marushin. Tanaka ma standartowy kaliber 6mm, także można używać kulek dowolnych producentów + wmontować preclufę.

 

Podsumowując - sam osobiście brałbym Tanakę, gdyż za większą kwotę dostajesz lepszą i bardziej użyteczną replikę. Wybór zostawiam koledze.

Pozdrawiam!

Edited by SturmFJ
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki:D Widzę, że powiedziałeś mi nieco więcej, a niżeli się spodziewałem;]

Zdecydowanie w takim razie stawiam na Tanakę;]

 

Na forum "gazowym" przeczytałem, że replika napędzana CO2 ma o wiele lepsze osiągi niż replika napędzana GG. Wiesz może, jak można przerobić tę replikę z GG na CO2?

Link to post
Share on other sites

Tak, ale potrzebny będzie zakup specjalnego adaptera.

Osobiście nie widzę sensu w napełnianiu tej repliki CO2, 550fps wystarczą do działań snajperskich, a nie wiadomo jak replika wytrzymwa ciśnienie CO2.

 

A poza tym na CO2 replika osiągnełaby astronomiczną liczbę fps i nie mieściłbyś się w limitach :D

 

Tak więc radziłbym zostać przy green gazie.

Link to post
Share on other sites

Przerobienie tej konkretnej repliki z green gasu na CO2 miałoby jedną jedyną zasadniczą korzyść - brak spadku mocy przy niskich temperaturach. Sam osobiście uważam, że po wstawieniu precki 6.01 i odpowiedniej gumki te 550 fps naprawdę starczy do zadań snajperskich.

 

Z tego co wiem (a sam kiedyś miałem takową fantazję, żeby sprezentować sobie tego Mausa i napędzać go dwutlenkiem :-F ) magi od Tanaki są z dosyć cienkiej blachy i po cyklicznym napełnianiu gazem o większym ciśnieniu zaczęłyby się wybrzuszać (był o tym wątek). Nie tylko nie dałoby się ich włożyć w gniazdo, ale też stawałyby się coraz bardziej niebezpieczne (zmęczenie materiału). W którymś ze starszych wątków o problematyce gazowych snajperek był link do ciekawego filmiku, w którym prezentowano system zasilania replik snajperskich na GG z 12g kapsuł CO2 (mamba, adapter, reduktor ciśnienia, kapsuła w ładownicy na kolbie repliki), ale naprawdę nie mam pojęcia czy dałoby się to skutecznie, a przede wszystkim BEZPIECZNIE podłączyć do tego Mausa.

 

550 fps to naprawdę dużo, a jedyna sensowna korzyść wynikająca z użycia CO2 to możliwość strzelania z gazowej repliki w zimę.

Link to post
Share on other sites

Hmmm... Z przesadzoną mocą, na pewno macie rację.

Przychodzi mi do głowy tylko pytanie, czy da się przerobić już na to CO2, nie zwiększając przy tym ilośc fps w replice?

Niewątpliwie strzelanie zimą jest (przynajmniej dla mnie), bardzo klimatyczne i z tego co mi radzicie przerobienie na CO2 jest wskazane.

Link to post
Share on other sites

Hmmm... Z przesadzoną mocą, na pewno macie rację.

Przychodzi mi do głowy tylko pytanie, czy da się przerobić już na to CO2, nie zwiększając przy tym ilośc fps w replice?

Niewątpliwie strzelanie zimą jest (przynajmniej dla mnie), bardzo klimatyczne i z tego co mi radzicie przerobienie na CO2 jest wskazane.

 

ale w zimę można mieć te o takie magazynki pod ubraniem i wtedy gg jest efektywne przez jakiś czas.

Link to post
Share on other sites

No niestety - w zimę objawia się właśnie największa wada replik na GG. Są różne rozwiązania: można trzymać magi pod ubraniem (jak zaproponował MikoWolf), owinąć je folią termoizolacyjną itd. (przeszukaj forum, znajdziesz jeszcze więcej różnych rozwiązań).

 

W Polsce chyba jeszcze żaden z posiadaczy nie przerobił Mausa na CO2, także raczej nikt swoimi doświadczeniami się nie podzieli.

 

Taki mały OT:

Najlepszym rozwiązaniem dla Mausa byłby napęd sprężynowy (do czterotaktu - idealny), wyciągający te 550 fps, ale niestety póki co takie rzeczy tylko w Erze i marzeń sferze...

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

 

 

Taki mały OT:

Najlepszym rozwiązaniem dla Mausa byłby napęd sprężynowy (do czterotaktu - idealny), wyciągający te 550 fps, ale niestety póki co takie rzeczy tylko w Erze i marzeń sferze...

 

Pracujemy nad tym i to nie w erze ... dam znać jakie wyniki udało się osiągnąć ... na warsztacie jest Mauser od Boyia. 550 to nie będzie, ale i założenie jest inne ... stabilne i celne 450 aby móc chociaż troszkę powalczyć ze współczesnymi AEG'ami i mieć przewagę nad epokowymi PM'ami.

 

Pozdrawiam.

 

Gdyby mnie było stać, to bym Tanakę kupił ... ale dziecko jak zawsze ma pierwszeństwo 8)

Link to post
Share on other sites

Gdyby mnie było stać, to bym Tanakę kupił ... ale dziecko jak zawsze ma pierwszeństwo 8)

No niestety - nasze zabawki (te lepszej jakości) to z której strony by nie patrzeć spore obciążenie dla kieszeni - sam pozbywam się pewnej części kolekcji z powodu domowego braku gotówki :(

 

na warsztacie jest Mauser od Boyia. 550 to nie będzie, ale i założenie jest inne ... stabilne i celne 450

Zapowiada się ciekawie - z całego serca życzę powodzenia przy projekcie! Gdyby jeszcze udało się zmienić system ładowania kulek (zamiast łusek jakiś wyjmowany magazynek np. z innego chińskiego czterotaktu - a dlaczego to już napisałem w poście o Marushinie i Tanace) to byłoby naprawdę wspaniale (a te 450 fps uważam za jak najbardziej rozsądny wybór - z racji ceny replik niemieckiej optyki z epoki raczej w działania snajperskie nikt się nie będzie bawił, a jeśli stać go na działające repro lunety za 1200$, to kupi sobie Tanakę), także jeszcze raz życzę owocnej pracy i proszę (myślę, że nie tylko w swoim imieniu) o relacje z postępów prac.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Recepata na wasze bolączki Waściowie jest prosta-kupujemy podróbkę bar-10(tu produkcji agm'u)kroimy lufę zewnętrzną,wsadzamy w oryginalne łoże od kara, wciskamy w to parę dupereli z boyi i voilla-tania snajperka na bazie kopii markowych replik do której pasują wszystkie części tuningowe,więc możemy wyciągnąć tyle fps ile nam się podoba,i na ile kieszeń pozwala,ponadto koszt całości nie przekroczy w 1/3 kosztów nowej tanaki.Tu macie link do amerykańskiego forum,takich tematów jest więcej,a akurat ten mauserek jest jednym ze słabiej wykonanych,można osiągnąć dużo lepsze efekty.

http://www.ww2airsoft.org.uk/php/phpBB2/viewtopic.php?f=13&t=7773

pzdr

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

1.To bliższe niż dalsze mausera. 2.To jakiś pierwszy z brzegu,było tam sporo dobrych replik. 3.Jeżeli ktoś myśli że znajdzie idealną replikę z możliwością wykorzystania w airsofcie,to ma coś ze łbem. 4.Nie każdego stać na tanakę za ponad 2 koła.

P.S. Poszukałem kilku lepszych

http://www.ww2airsoft.org.uk/php/phpBB2/viewtopic.php?f=13&t=8015

http://www.ww2airsoft.org.uk/php/phpBB2/viewtopic.php?f=13&t=1613&start=105

ten drugi link to obszerny temat na 27 stron,jest tam wymienionych naście replik.

pzdr

Edited by whiteasg
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o funkcjonalną replikę i do reko i do strzelania.

 

Dobrze, ale zaprezentowana przez Ciebie replika z racji swego wyglądu nie nadaje się do rekonstrukcji.

 

Skoro to dział rekonstrukcji,to powinniście raczej autorowi zasugerować jakiś odlew:D

 

Z całym szacunkiem, ale niby dlaczego?

 

W rekonstrukcji dąży się do realizmu - nie tylko wyglądu, w tym przypadku broni, ale także jak najwierniejszego oddania jej funkcji mechanicznych, dźwięku itd. Tutaj ideałem są oryginalne egzemplarze (lub ich ostre kopie zbudowane współcześnie) strzelające ślepą amunicją.

 

Na nasze nieszczęście nie należymy do krajów, gdzie takie rozwiązania są popularne (z różnych przyczyn). Nie znaczy to jednak, by utrwalać mylny, pokutujący w pewnych kręgach obraz każdego rekonstruktora z odlewem i okrzykiem "tratatatata" na ustach. Na jednej rekonstrukcji można zobaczyć cały przekrój rynku replik broni - od japońskich modelgun'ów poprzez repliki ASG, atrapy typu "suchy strzał" aż po owe nieszczęsne odlewy, które z czasem może zostaną całkowicie wyparte.

Edited by SturmFJ
Link to post
Share on other sites

Na głównej w relacji z IWA 2011 mówi się o 98k od G&G. Replika ma mieć swoją premierę 'za 3 miesiące". 8 nabojowy magazynek bez kartridży nabijany CO2. To może być to =D

 

Pożyjemy, zobaczymy - oby.

 

Tutaj trochę więcej dla tych co ferschtehen pa English:

(Karabiner dopiero po macaniu eMki, P90, MP5 i deski do krojenia Walther)

 

Trochę razi drewno, ale to można szybko, łatwo i we własnym zakresie poprawić. Gorzej jest z napędem - gdzie można u nas dorwać kapsuły CO2 8g ?

 

PS. Pytanie do kolegów, którzy obejrzeli relację - jaką wartość FPS dla Mausa podał facet z G&G ?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...