Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

wykonanie gearboxa na CNC.


Recommended Posts

Witam

Czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad wykonaniem gearboxa metodą CNC? Znajomy ma takie maszyny w pracy oraz przeróżne rodzaje stopów metali w tym jakieś tytano coś tam. Problemem byłoby właściwie wykonanie projektu 3d. Ktoś może już coś takiego próbował?

Link to post
Share on other sites

Nie jest to opłacalne w ogóle o ile nie jest to produkcja masowa...

 

 

http://www.ebairsoft.com/hightech-7075-aluminium-reinforced-gearbox-version-p-3488.html

 

http://www.ebairsoft.com/hightech-7075-aluminium-reinforced-gearbox-version-p-3489.html

 

Nawet te kosztują 130$, ale robione w chinach, więc niżej nie zejdziesz za sztukę, chyba że uruchomisz partię powyżej 100szt w co wątpię...

Link to post
Share on other sites

Arend skąd ty tą cenę wziąłeś?o.0 Po kilku rozmowach, udało mi się załatwić wykonanie takiego GB, w zależności od materiału, w cenie 500-700 złotych.

 

za te pieniądze (700) możesz trafić coś śmiganego w dobrym stanie lub dołożyć kolejne 400 i kupić nową giwerę (mowa o firmówkach). tu pytanie czy warto płacić te 500 za sam GB? (rozumiem, że mowa o szkielecie bo co jeszcze mogą Ci tam wyciąć..? nie sądzę, że będzie się komuś chciało bawić w zębatki i inne takie, do tego trzeba dodać rzeczy jak springi, łożyska itd oczywiście wszystko z założenia markowe z górnej półki) CZY WARTO?

Link to post
Share on other sites

Ten chiński wytwór wygląda jak odlew tylko że przefrezowany...

 

Dajcie mi i Filkowi rok to będziecie mieć stalowe gearboxy (no, w ostateczności z bdb stopu alu ;) )

Rozwiń swoją wypowiedź, jak przefrezowany odlew? :bialaflaga:

 

Ale po co, skoro są dostępne za 130$?

Edited by pidzejfat
Link to post
Share on other sites

A co jest niejasnego w tym co napisałem? Nie mam co rozwijać. To jest tylko luźne spostrzeżenie, być może błędne, nie ma to większego znaczenia.

 

 

Po co? Żeby zarobić oczywiście... co to za pytanie?

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

ja zrozumiałem że chodzi o to iż najpierw jest odlewana przygotówka (zgrubny kształt połówki g-boxa) a potem dopiero ta przygotówka jest frezowana dla otrzymania ostatecznego kształtu. w ten sposób można zaoszczędzić sporo materiału, bo gdyby frezować z jednego kawałka alu większość objętości poszła by w wiór.

Link to post
Share on other sites

A co jest niejasnego w tym co napisałem? Nie mam co rozwijać. To jest tylko luźne spostrzeżenie, być może błędne, nie ma to większego znaczenia.

 

 

Po co? Żeby zarobić oczywiście... co to za pytanie?

Ma znaczenie i jest błędne, to fakt.

 

Zarobić? Aha czyli rozumiem żeby wasz produkt był jakkolwiek konkurencyjny do dostępnych na rynku, będzie w takiej samej bądź niższej cenie niż np te z Ebairsoft?

 

Już dużo osób porywało się z motyką na słońce, była nawet seria próbna (ze 2-3) gerboxy (seger robił o ile dobrze pamiętam), ale produkcja seryjna już nie poszła...

Więc nie wiem jak chcesz zarobić, tym bardziej przy tak małym rynku zbytu. No chyba że masz zaplecze maszyny za ok 500tyś zł na dzień dobry i w wolnym czasie wklepiesz do maszyny program żeby sobie pochodziła przez te 3-4godziny... :icon_biggrin:

Link to post
Share on other sites

Masz ten GB rozumiem? ;>

 

Nie musi być wcale w niższej cenie, wystarczy że przejdzie radykalne testy i będzie dostępny (w miarę przyzwoitej cenie). Zaplecza ogromnego mieć nie trzeba, wystarczy maszyna która będzie się nadawać właśnie do tego (tak, zostanie stworzona do produkcji takich właśnie części).

 

Jesteś kurde na PWR, więc powinieneś się orientować że to nie jest jakaś kosmiczna technologia że NASA ją tylko posiada ;> Co do zarobków, małego rynku, kłócił bym się, ale powiedzmy niech maszynka zarobi na siebie z 2-3x i będę zadowolony, kupię sobie następną ;)

 

 

 

 

ps. Ja mam nieodparte wrażenie że my się znamy, na 1 roku chyba na materiałach się często widywaliśmy, potem żeś zniknął (dziekana, co? ;) ). Jeżeli się mylę, przepraszam ;)

Link to post
Share on other sites

Masz ten GB rozumiem? ;>

 

Nie musi być wcale w niższej cenie, wystarczy że przejdzie radykalne testy i będzie dostępny (w miarę przyzwoitej cenie). Zaplecza ogromnego mieć nie trzeba, wystarczy maszyna która będzie się nadawać właśnie do tego (tak, zostanie stworzona do produkcji takich właśnie części).

 

Jesteś kurde na PWR, więc powinieneś się orientować że to nie jest jakaś kosmiczna technologia że NASA ją tylko posiada ;> Co do zarobków, małego rynku, kłócił bym się, ale powiedzmy niech maszynka zarobi na siebie z 2-3x i będę zadowolony, kupię sobie następną ;)

 

ps. Ja mam nieodparte wrażenie że my się znamy, na 1 roku chyba na materiałach się często widywaliśmy, potem żeś zniknął (dziekana, co? ;) ). Jeżeli się mylę, przepraszam ;)

Ad1.

Nie posiadam go, tylko daję go do porównania jako punkt odniesienia/konkurencję dla Twojego.

 

Ad2.

Tak jak mówiłem, ludzie już próbowali, skończyło się na serii próbnej, nie było to opłacalne.

Koszt z tego co pamiętam 600zł za szt i wytrzymał 150-200k kulek na M210, po czym pękł (stop alu)...

Czy dobrze rozumiem że sam chcesz zbudować obrabiarkę?: :icon_eek2:

wystarczy maszyna która będzie się nadawać właśnie do tego (tak, zostanie stworzona do produkcji takich właśnie części).

 

Ad3.

Kosmiczna technologia to nie jest, ale musisz mieć do niej dostęp i potrafić ją obsłużyć. :icon_biggrin:

A to swoje kosztuje...

Wg mnie wszystko zależy od ceny, szczególnie w dzisiejszych czasach...

 

A i broń boże, nie chcę Cię w jakimkolwiek stopniu zniechęcić, po prostu jestem ciekaw jak chcesz rozwiązać podstawowe problemy, których inni jak dotąd nie byli w stanie przejść. :wink:

 

Co do PWR, jak najbardziej jest to możliwe, jestem na urlopie... :icon_razz2:

Link to post
Share on other sites
Ten chiński wytwór wygląda jak odlew tylko że przefrezowany...

 

Jak masz wątpliwości co do tej metody to może lepiej nie zabieraj się za frezowanie szkieletów. Ten zabieg co podałeś ma dużo dobrego z tego względu że materiał zachowuje swoją strukturę dzięki temu że jest odlewany i w efekcie końcowym ma lepsze własności niż gdyby był frezowany z bloku materiału.

 

Levis zapytaj w czym najlepiej ten projekt 3D, Catia, Inventor. Tu przykład i jak coś można się dogadać.

 

szkw.th.jpg

Link to post
Share on other sites

Kicpa - za taką herezje to trzeba by było rozstrzelać każdego kto tak powie?

Odlew lepszy niż jednolity materiał - BŁAGAM - WRÓĆ do szkoły a nie opowiadasz dyrdymały. Odlewy maja gorszą strukturę niż choćby najgorszej jakości odkuwki( czyli bolki materiału jak to nazywacie).

Link to post
Share on other sites

KicpA, gdyby to było takie proste ;)Wszystko zależy od tego, co, jak, gdzie itp. odlewy można b. łatwo spartolić. Nie przekonuje mnie to, to chiński wyrób z chińskimi normami. Już sama ta powierzchnia krzycząca 'frezowano mnie' jest odstraszająca. I rozumiem o co chodzi Pidzejowi... odlew z fortalu? ;p trochę dziwne, ale tak to wygląda, być może tylko wygląda bądź mi się ubzdurało ;)

 

edit: no i fakt, mój wykładowca by Cię śmiechem za to niestety zabił...

 

Pidzej, obrabiarkę, frezarkę chcę faktycznie zbudować sam, mając za plecami PWR, ich piece do wyżarzania itp nie będzie to wielki problem, wszystkie najpotrzebniejsze części są dostępne od ręki i wcale nie w kosmicznych cenach ^^

 

Obsługi oczywiście trzeba się nauczyć, ale na szczęście znam kogoś kto programuje codziennie, także... Można też iść na kurs.

 

A 200k kulek na m210 to nie taki zły wynik ^^

Edited by Zambezi
Link to post
Share on other sites

Zambezi chłopie zejdź na ziemię bo jesteś na poziomie astralny... Jeśli dla Ciebie wyznacznikiem "jakości" są ślady frezowania to ja Cię podziwiam.... poprostu pełen podziw. Tylko powiedz mi - czemu miało by ich tam nie być - tak na poważnie pytam. To jest pytanie które zadaje chłopakom którzy przychodza do nas na praktyke studencką czy zaraz po uczelni. Po co? Jak mi odpowiedz na to pytanie w sposób logiczny i konkretny - stawiam browara.

 

I nie buduj frezarki - bardzo Cię proszę - zaoszczędź sobie czasu, pieniędzy a jak już bardzo chcesz to wróć do książek..... ( i o co chodzi z tymi piecami do wyżarzania??? )

Link to post
Share on other sites

Frez z bloku to jednolity materiał? :blink:

 

Wybacz ale mnie uczono inaczej. Sopel pokaż mi szkielet GB wykonany z frezowania odkuwki ;) Nie jest to uczelnia więc nie mam zamiaru na ten temat rozmawiać za dużo nocek na to straciłem ;)

Link to post
Share on other sites

To chłopie nie ucz się po nocach bo to źle idzie. Odlewy mają strukturę zupełnie inną niż materiał obrobiony plastycznie. I niestety - materiał po obróbce plastycznej jest "trwalszy, mocniejszy" jak kolwiek to nazwać.

 

Nie wiem o co chodzi w pytaniu, ale skąd możesz wiedzieć z czego został zrobiony chiński GB?

Link to post
Share on other sites

SoP-PeL,

 

Tak, przyczep się do głupoty. Przepraszam najmocniej, nie ma to najmniejszego znaczenia, ale w takim razie po cholerę anodowali go na kolor?

 

A powiedz mi, czemu miałbym jej nie zbudować? Na jakiej podstawie? Coś mi się stanie złego?

 

A po co stosuje się wyżarzanie? Np konstrukcji spawanych? To jest tylko przykład, chodzi o to, że jest tu duże zaplecze maszynowe...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...