Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

VSS Vintorez (aka VSS Wintoriez, nie WSS Wintorez)


Recommended Posts

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Replika w dniu wczorajszym dorobiła się szyny montażowej od AK. Teraz zastanawiam się, czy szynę przycina i szlifować, żeby bardziej przypominała tę z VSS, czy olać, skoro i tak zasłoni ją montaż optyki. Chyba będę ciąć, ale się jeszcze zastanowię.

 

W międzyczasie skonsultowałem się z polonistą w sprawie prawidłowej pisowni "VSS Vintorez". Polonista potwierdził wersję z "V". Zasady transliteracji z cyrylicy na łaciński reguluje obecnie norma PN-ISO9:2000, która zastąpiła wcześniejszą polska normę PN-83/N-01201. W obu normach obowiązywała transliteracja B = V. Natomiast w przypadku SWD dochodzi aspekt historyczny - karabin został pod tym oznaczeniem wprowadzony do użycia przez wojsko, dlatego dopuszczalna jest ta forma, która może być stosowana zamiennie z "SVD". VSS natomiast nie był przyjmowany do uzbrojenia u nas, ani nie miał nadanej żadnej lokalnej nazwy własnej, dlatego popraną formą jest "VSS", a "WSS" jest formą błędną.

Tyle na ten temat wypowiadają się zasady pisowni polskiej.

 

Trochę podłubałem w szynie

 

szynka.jpg

http://s1.postimage....n2xx/szynka.jpg

 

Dwie szyny od AK, z czego jedna docięta zostają właśnie obudowane, żeby szyna była na równi z korpusem. W dwóch miejscach zacząłem już wybieranie metalu, żeby szyna bardziej przypominała tę z VSS.

 

Tak to wygląda w rzeczywistości i takie coś moja szyna ma przypominać w przyszłości

http://lh5.ggpht.com...W0/as_val_6.JPG

Zdjęcie akurat przedstawia AS VAL, ale szyna jest ta sama.

Link to post
Share on other sites

Coz, idzie dosc wolno ale jakies tam ksztalty zaczyna juz przybierac, czekam na dalsze postepy.

 

Jeszcze takie pytanie co to tlumika - kto moze cos takiego zrobic i za ile? Bo powiem szczerze, ze na wszelakich pracach metalurgicznych nie znam sie ni w zab, ale zaczynam sie zastanawiac, czy nie probowac samemu zlozyc czegos vintorezopodobnego na bazie korpusu z SVD ;>

Edited by Revan_
Link to post
Share on other sites

Wolno idzie, bo od tygodnia męczę blachę 1mm i tłoczę z niej pokrywkę z prawdziwego zdarzenia (tłoczenie 1mm to nie to samo, co 0,25mm z której jest wykonana obecna pokrywa). Co do tłumika - zrobi to nawet mechanik samochodowy na tokarce za flaszkę plus koszt materiałów. Potrzebna będzie rura o odpowiedniej średnicy, podstawa szczerbinki i muszka, najlepiej ze stalowego boja, chyba, że umiesz lutować znal (znal do znalu to nie problem, gorzej z łączeniem znal z aluminium, ale też się da).

 

Korpus z SWD nie jest najlepszym wyborem. Po pierwsze będzie problem z włożeniem gearboxa w korpus SVD A&K, po drugie magazynek siedzi zupełnie gdzie indziej i trzeba będzie przesuwać całość do tyłu, po trzecie komora jest obła na krawędziach, przez co będzie problem z dołożeniem prowadnic magazynka. Lepiej olać SWD i robić z AK jako bazy.

Link to post
Share on other sites

Żeby nikt nie mówił, że postępów nie ma :)

 

korba.jpg

http://s1.postimage.org/4ajgxn4kl/korba.jpg

 

Jakość zdjęcia komórkowa, jak baterie się naładują to zrobię lepsze. Kolba trzyma się ładnie, nic się nie gibie na boki, ani nie lata. Okucie jest częścią kolby, tak jak w ostrym VSS. Oczywiście nie dałem możliwości szybkiego demontażu kolby, ale całość trzyma się na śrubie silnika, więc jest to kwestia wykręcenia jednej śrubki. Chwyt z wiadomych względów jest ciut grubszy, niż w normalnej kolbie. Samo drewno czeka jeszcze sporo kosmetyki, dorobienie stopki (będzie z gumy), montaż uchwytu na pas nośny i zrobienie okuć z drugiej strony.

 

Jak ktoś ma sugestie to walcie śmiało :)

Link to post
Share on other sites

Rozwiązanie kolby przypomina to zastosowane w "SVD od JG". Tam też kolba trzyma się na śrubie silnika, dodatkowo zapierając się o tylną ściankę korpusu. Kolba w mojej replice jest ciasno wpasowana między tył korpusu a ten trójkątny dzyndzel za spustem. Ogólnie to można karabin złapać za kolbę i machać nim bez obawy, że się urwie.

Link to post
Share on other sites

Cały czas gryzę się z pokrywą komory zamkowej i z suwadłem.

 

W międzyczasie próbuję zrobić rysunki i technologię, żeby wykonać taką replikę z pominięciem body od Cymy. Myślę nad blachą aluminiową 5mm polutowaną w zgrabny korpus, który wcześniej dam do ślusarza, żeby mi zrobił rowki w wewnętrznej części body jako prowadnice suwadła. Ogólnie bardzo przyjemnie robi mi się Vintoreza, prosta i fajna konstrukcja, tylko ta nieszczęsna pokrywa.

Link to post
Share on other sites

Choć mod wyciął, wiem, że narzekacie :)

 

Jestem na etapie dopieszczania kolby, robię stopkę (warstwowo klejona guma z dętki rowerowej) i dopieszczam okucia. Idzie powoli, bo w tym miesiącu mam kijowy grafik :) Dam foty jak wrócę z pracy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

W tłumik.

 

Zeta chce ponad półtora kafla za sprężynę, więc boję się ile zechce za elektryka :) Mam podobny plan, żeby wypuścić replikę około 2012 roku, ale w cenie do 1400zł, zobaczymy co z tego wyjdzie. Rozpocząłem rozmowy z firmą, która może mi wykonać seryjnie komory zamkowe i drobne części, ale to na razie pieśń przyszłości, bo póki co nawet pre-prototyp nie jest gotowy :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Mówiąc "sprężyna" miałem na myśli Mosina od Zety :)

 

Ostatnie poczynania Zety spowodowały, że cały mój projekt wymaga nowych założeń. To, co teraz robiłem miało być jak na razie tylko podwórkiem doświadczalnym, z czasem myślałem o wykonaniu modelu w aluminium, który posłużyłby jako baza do stworzenia repliki metalowej. Miałem nawet przeprowadzone rozmowy z firmą, która zajmuje się wykonywaniem odlewów precyzyjnych. Obecnie mój projekt zakłada stworzenie repliki stalowej, póki co robię modele w kartonie, żeby pomierzyć elementy i zobaczyć, czy moje koncepcje nie rozbiją się o szczelność układu, czy o nadmierne tarcie magazynka.

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Tak. Problemy z suwadłem i selektorem okazały się zbyt wielkie, więc postanowiłem przewrócić cały projekt do góry nogami. Obecnie jestem na etapie projektowania w kartonie i wymiarowania, żeby zlecić wycięcie laserem blachy stalowej 3mm, która pospawana posłuży za nową komorę zamkową. Chcę najpierw zrobić sobie model, żeby nie okazało się, że brakuje jakiegoś milimetra, albo, że jakiś dynks rujnuje szczelność. Plusem będzie to, że podniosę poziom realizmu - replika będzie mieć stalowy korpus i będzie bardziej przypominać pierwowzór. Minus taki, że musiałem przesunąć nieco projekt w czasie, bo trzeba natrzaskać innych replik, żeby mieć kasę na nowego Vintka :)

Link to post
Share on other sites

Model kartonowy pokazał, że założenia były dobre, więc poszedłem o krok dalej i zacząłem robić prototyp ze spienionego PCV. Prototyp (o ile fundusze i czas pozwolą) będzie podstawą do wykonania VSSa w stali.

 

Tyle na razie:

vssnowy.jpg

http://s2.postimage.org/85xvt326g/vssnowy.jpg

 

Gejbox siedzi ładnie, magazynek zaskakuje poprawnie (brak jeszcze zatrzasku), potrzebuję jeszcze nakrętki o zewnętrznej średnicy 2,5cm, w którą będzie wkręcana lufa zewnętrzna. Pokrywa będzie taka sama jak w poprzednim projekcie (tłoczona z blachy aluminiowej). Cały czas myślę nad selektorem. Kwestia suwadła już rozwiązana, czeka tylko na wymodelowanie.

 

Czymcie kciuki :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...