Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Policjanci znaleźli arsenał z drugiej wojny światowe


Recommended Posts

Wczoraj w godzinach popołudniowych policjanci z Szamotuł podczas przeszukania jednej z posesji w Baborówku gm. Szamotuły, na strychu domu jednorodzinnego ujawnili pistolet marki Walther P 38 wraz ze skórzaną kaburą i magazynkiem oraz 66 sztukami amunicji kaliber 9 mm. W wyniku dalszego przeszukania strychu przy udziale policjantów kryminalistyki znaleziono osiem sztuk broni długiej różnego rodzaju z okresu drugiej wojny światowej. Trwają czynności zmierzające do ustalenia w jaki sposób zabezpieczona broń znalazła się w tym miejscu oraz przede wszystkim czy była używana w ostatnim czasie. Zabezpieczone egzemplarze są w dobrym stanie zachowane.

 

http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1200689,baborowko-policjanci-znalezli-arsenal-z-drugiej-wojny,id,t.html#9b462bb3d88aa45b,1,3,4

 

Jak myślicie, skąd ziutek może mieć tyle broni?

Edited by Mirimon
Link to post
Share on other sites
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2:45 coś dziwny ten mauser...

 

Coś dziwny :)

Panowie nie są żadnymi specjalistami, więc nie powinno dziwić, że robią błędy w nazewnictwie. Swoją drogą piękna kolekcja. Mam nadzieję, że kolekcjoner dostanie najwyżej zawiasy (bo raczej kolekcja nie wygląda na arsenał bandycki), a broń trafi do muzeum. Niestety najczęściej jest tak, że kolekcjoner dostaje 8 lat, a broń trafia do policyjnego depozytu, gdzie później jest komisyjnie niszczona*.

Cóż, koniec roku, ciężki czas dla kolekcjonerów, bo statystyki gonią, a wykazać się trzeba...

 

*sam widziałem kilka pięknie "zniszczonych" egzemplarzy strzelb myśliwskich w prywatnej kolekcji pana prokuratora.

Link to post
Share on other sites

Osobiście z ojcem podczas grzybobrania znaleźliśmy niemiecki hełm z dziurą w części czołowej. Jako ,że mieszkamy na terenach gdzie toczyły się regularne walki wiele w ziemi zostało niewybuchów (sąsiad podczas budowy znalazł 2 niewybuchy pociski wielkości połowy kości promieniowej ,a wolimy nie szukać u nas na posesji ,bo nie chcemy ,żeby nam zrobili z trawnika ściernisko :D

Link to post
Share on other sites

3xMP40, 1,5xMP44, G41(W), G43, MG42, Mosin M91 ...

 

Piękny sprzęt, G41 w przyzwoitym stanie jest w Polskich muzeach chyba 3 szt.

 

Na tym stole leży tanio licząc jakieś 65k pln

 

EDIT:

 

 

2:45 coś dziwny ten mauser...

Mi w sumie podoba się to pierwsze "mp-40"...

MB-42 też niczego sobie.

Edited by Traker
Link to post
Share on other sites

Niech pójdzie siedzieć na osiem lat, potem niech nie znajdzie pracy i żyje z zasiłku, albo z kradzieży (w pierdlu się nauczy), wcześniej niech się rozwiedzie i stworzy dzieciom kolejną rodzinę dysfunkcyjną (dobrze, jak zawczasu zaszczepi synowi ideologię JP100%), a broń oczywiście do huty! Same plusy, nie? Tylko w imię czego? Sprawiedliwości? Sprawiedliwość zakłada naprawę szkód (a zakładamy, że nikogo nie zabił, tylko kolekcjonował), więc odpada. W imię zasady "głupie prawo ale prawo"? Gość ocalił od zniszczenia niezły kawałek historii, pomyśl, co by powiedzieli współcześni, gdyby w imieniu prawa wieki temu ktoś skazał za posiadanie Szczerbca i przekazał go na zniszczenie (wiem, że wyolbrzymiam, ale to tylko przykład). Ja wiem, że dla państwa lepiej by było, gdyby ta broń rozłożyła się w glebie, ale to prawo powstawało ponad 50 lat temu, w innych czasach i realiach.

 

Zawiasy w tej sytuacji sprawdzą się jako kara wychowawcza, osiem lat paki niekoniecznie. A ideałem jest chyba przestępców nawracać, a nie niszczyć im życie, nie?

Link to post
Share on other sites

Dexterkrak, gdyby prawo było normalne w kwestii broni kolekcjonerskiej, problemu by nie było. Chwała bogu, że zmieniły się przepisy nt. dekowania broni.

Przecież to kolekcjoner nie bandzior. Popatrz na stan tej broni, na egzemplarze jakie tam są, to naprawdę ciekawe eksponaty wśród kolekcjonerów.

Bandyci używają broni "troszeczkę" nowocześniejszej i naprawdę nie mają problemu, że by ją kupić.

Link to post
Share on other sites

Ja wiem, prawo, niesprawiedliwość, głupota. Ale posiadał bez papierów. Nie ma znaczenia czy był kolekcjonerem czy płatnym mordercą z upodobaniem do szczeniaczków rasy jamnik i małych rozkosznych zaplutych bobasów.

 

Taaa, bandyci to akurat niestety broni najczęściej używają pokroju p64, p-83 i TT. Tych które "wyciekły" ze złomowania najczęściej. Bajki o "kałachu od ruskich z targu" modne były te kilka lat temu, jak byłem w gimnazjum.

Edited by dexterkrak
Link to post
Share on other sites

Ja powiem tak: Prawo jest prawem, może głupim ale jednak. I ten człowiek powinien zostać ukarany Co nie zmienia faktu, że to sąd oceni czy należny mu się "odrąbanie ręki" czy może tylko "klaps w pupę".

 

 

Co nie zmienia faktu, że trochę było by mi go szkoda.... w końcu facet się starał :/

Link to post
Share on other sites

Dexter, prawo prawem, ale za co wg Ciebie on powinien siedzieć? Nikomu nic nie zrobił. Nie pisz mi tu o mordercach, bandziorach itp. Czy on był kimkolwiek takim?

 

"Nie ma znaczenia czy był kolekcjonerem czy płatnym mordercą z upodobaniem do szczeniaczków rasy jamnik i małych rozkosznych zaplutych bobasów." Jest różnica, naprawdę jej nie widzisz?

Link to post
Share on other sites

Dura lex, sed lex.

No cóż niby prawda, ale wielu by chciało żeby to dotyczyło wszystkich.

Czy pijany poseł wymachujący pistoletem na ulicy, lub pijany kierowca, który zabija (lub trwale okalecza) człowieka, podlega tej maksymie?

Człowiek, który zamordował 10latke, jest na wolności

"...Morderca 10-letniej dziewczynki, Dariusz D. (23 l.) wyszedł na wolność, bo tak zdecydował prokurator, kierując się opinią biegłych..."

cytat pochodzi http://nasygnale.pl/kat,1025341,title,Poderznal-gardlo-10-latce-i-wyszedl-na-wolnosc,wid,12801230,wiadomosc.html?ticaid=6d973

i czy to jest normalne prawo?

Jaką szkodliwość społeczną wyrządza człowiek zbierający starą broń, w porównaniu z tym czynem czy recydywą pijanych kierowców (kierowca po odebraniu prawa jazdy, nadal wsiada pijany za kierownice mówiąc do kamery: "... i co mi zrobią i tak więzienia są przepełnione...")

 

Zgadzam się z tobą Zuczek, ale w takim razie należy umożliwić (jak to jest w cywilizowanym świecie) kolekcjonerom na realizowanie swojej pasji.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...