Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Mam pytanie, ostatnio lutowałem kable głośnikowe 1,5mm2 do wtyczki t-deans. Przy jednym lutowaniu wtyczka się stopiła od środka. Może użyć cieńszych kabli ?

 

Mam do was pytanie jak wy lutujecie kable do wtyczek ? np. najpierw nakładacie cynę na blaszkę a później dokładacie kabel czy jak ? Prosił bym o szczegółowy opis :)

 

Czego używacie do oczyszczenie powierzchni lutowanych ? Jak pytałem się dziadka to On używał kwasu solnego.

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Kabli cieńszych nie potrzebujesz, możesz sobie nawet grubsze tam jeszcze lutować. http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=23_653&products_id=493 - takie sobie lepiej kup, a nie głośnikowe.

A lutujesz, jak Kolega napisał, jak potrafisz, tylko cyna dobra z topnikiem, a nie taka laska 90 czy coś w ten deseń, możesz kwasem spokojnie pociągnąć, choć ja osobiście biorę odrobinkę kalafonii. Zabielenie końcówki przewodu, zabielenie końcówki wtyczki odrobinka cyny później i gotowe. Mi się przy lutowaniu żadna nie stopiła, ale za to jedna się nadtopiła, jak się mośfiet zwarł mi ;-) na obciążeniu.

Link to post
Share on other sites

Eeeech tam... Zamiast kwasu czy kalafonii zanabądź pastę lutowniczą... W niej maczaj końcówki troche podgrzanych lutownica kabli aż zaskwierczy i wtedy cynke nakładasz i się idealnie zabiala i lutuje. Ja używam lutownicy propanowej (superowo i bez kabli)takiej długopisowej, ale to hobbystycznie-jakbym więcej czego lutował to bym wypróbował te zimnolutujące cóś (jakiśczas temu było toto chyba w Lidlu-COLD HEAT)...

Edited by karol_alasz
Link to post
Share on other sites

Jeszcze mam jeden problem a właściwie grzanie się kabli przy lutowaniu, a z tego co słyszałem nie jest to dobre dla akumulatora. (mówię o lutowaniu baterii do wtyczki).

 

Jak ja lutuję to nakładam cynę na blaszkę i trochę na kabelek, później przykładam kabelek do blaszki i to dociskam rozgrzaną lutownicą, i czekam aż cyna od kabelka połączy się z tą od wtyczki. Ten proces bardzo nagrzewa mi kable, a chciał bym tego uniknąć przy lutowaniu kabli od akumulatora.

 

Jakieś rady ?

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Używaj kalafonii i to dużo. Pobiel końcówkę przewodu, później dobrze rozprowadź cynę na blaszce od wtyczki. Przykładasz kabel do wtyki, dotykasz lutownicą i masz pięknie polutowane, wystarczy chwila i nic Ci się nie nagrzeje. Grot lutownicy ma być czysty.

I pamiętaj, dobry lut ma się świecić, nie może być matowy! Jak jest matowy to później grzeją Ci się kable, zanim cyna osiągnie odpowiednią temperaturę.

Link to post
Share on other sites

jako topnika można uzyć

1) do kabli w silikonie - do zabielania używam pasty COOKI - topnik średnio aktywny w paście

2) do wtyczek używam topnika RMA7

3) resztki topnika lepiej zmyć spirytusem a jeszcze lepiej środkiem AXAREL, wszelkie kwasy i topniki wysyokoaktywne należy dobrze zmyć, szczególnie z kabli - bo może się zdarzyc że topnik wejdzie pod izolację i tam może zeżreć kabel - informacja od człowieka który wykonuje kable do sprzętu wojskowego i to od lat - niestety takie awarie zdarzały się. w kablach zasilania i sygnałowych. Końcówkę kabla po zabieleniu najlepiej zanurzyć w spirycie/AXARELu - tak aby środek pokrył izolacje kilka mm powyżej zarobionej końcówki - środek ma szanse dostać sie do wnetrza likni i zneutralizowac topnik

 

obydwa w formie strzykawek - obydwa genialne, z tym że RMA jest słabszy

natomiast do lutowania używam lutownicy o temp. grota 375 stopni - zwykła kolba na 24V (nie transformatorowej - bo ich nie lubię)

 

przed przylutowaniem kabla do końcówek w złączu Dean T - najpierw ciut topnika RMA, potem zabielić odrobiną cyny, następnie zabielić kabel,

potem przykładam kabel do końcówki, chwile podgrzania lutownicą i już - używam grota w kształcie ostrosłupa z cienka końcówką,

wysoka temperatura grota pozwala na szybsze rozgrzanie cyny a nie powoduje zbytniego nagrzania obudowy złącza.

Co ciekawsze próbowałem lutować lutownica o temp. grota 350 stopni i tu już były schody - za długo trzeba była nagrzewać złącze i się zaczynało coś nadtapiać.

Edited by YARRA
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...