Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Dzień dobry,

jestem nowy na tym forum i chciałbym zadać pytanie.

Zamierzam w moim m4 wymienić chwyt przedni. Chcąc zdjąć tłumik płomienia, żeby założyć przedni pierścień montażowy okazało się, że śrubka

trzymająca tłumik ma zerwany gwint. Próbowałem odkręcić tą srubę, jednak nie idzie.

Macie może jakieś pomysły jak odkręcić tłumik płomienia?

Edited by machalajak
Link to post
Share on other sites

Do wykręcana śrub z ukręconymi łbami są specjalne narzędzia. Z grubsza przypominają stożkowe śruby ( dla śrub prawych mają lewy "gwint" i na odwrót )lub gwintowniki.

Są zwykle w zestawach po kilka sztuk w różnych rozmiarach. Używanie ich jest proste : Należy wywiercić otwór o średnicy mniejszej niż ukręcona śruba, odpowiadającej ( średnicy ) mniej więcej środkowej częsci roboczej takowego narzędzia. Następnie używając oprawki do gwintowników wkręcamy ( dla śrub z prawym gwintem ) w lewo nasze narzędzie i delikatnie wykręcamy ukręconą śrubę. Warto posłużyć się jakimkolwiek penetratorem( WD, Płyny Ronsona lub loctite'a ) lub lubrykantem.

Przyrządy do usuwania ukręconych śrób można wykonać samemu. Przydatne sa tu warsztatowe resztki - w tym przypadku połamane gwintowniki różnych wielkości. Mianowicie miejsce w którym gwintownik został ukręcony/złamany ostrzymy w stożek o przekroju kwadratu lub trójkąta. Kąt "ostrza" stożka może wynosić około 20 stopni. Używamy tych wynalazkóó następująco: wiercimy otwór w śrubie i delikatnie wbijamy nasze urządzonko w otworek. Następnie po prostu wykręcamy odłamany koniec śruby.

I cała filozofia. Powyższe czynności są do wykonania dla każdego, kto choć raz miał do czynienia z gwintowaniem lub w miarę precyzyjnym wierceniem.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Poprzedni post pisałem z pracy , a tam nie mam pełnego dostępu do netu zatem nei mogłem wkleić zdjęcia "szpilek" do wykręcania złamanych śrub ale teraz to nadrabiam :

 

http://images.budujesz.pl/full/3106_0_f.jpg

 

Pokazany na zdjęciu zestaw nazywa się

"wykrętaki do zerwanych śrub" i jest firmy Toya ( nie jest wysokiej jakości lecz do użytku raz w roku starczy ) i tu jedna przestroga : Delikatnie używać dwóch najmniejszych bo się potrafią odłamać w czasie pracy przy użyciu zbyt dużego "newtona" ( zyt "siły" ).

Oczywiście jeśli ktoś ma zamiar się tym częściej zajmować warto zainwestowac w narzędzia np Sandvika czy Hamexa.

 

Pozdrawiam.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...