Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ładowanie i rozładowywanie Li-Po IMAX B6


Recommended Posts

Witam wszystkich Maniaków!

Dzisiaj doszło do mnie zamówienie w którym zakupiłem po raz pierwszy akumulator Li-Po.

Jest on firmy 8Fields 1200mAh 7,4V 20/40C. Zakupiłem również alarm zabezpieczający.

Mam kilka pytań co do użytkowania i ładowania.

 

Czy powinienem używać alarmu podczas strzelania, ponieważ "pipczy" podczas samego wystrzału?

 

Jakim prądem najlepiej ładować? Jaki preferujecie jakim ładujecie? Jakim rozładowywać?

 

Jak powinny wyglądać cykle ładowania i rozładowywania? Jeżeli dostałem nówkę akumulator , to powinienem go naładować

do pełna a następnie rozładować i powtórzyć to? Jak powinno to wyglądać po strzelance kiedy mam np.50% pojemności?

 

Jeżeli uważacie ,że te pytania są banalne albo głupie. Po prostu przejdźcie obok nich. Chcę po prostu upewnić się czy to co wyczytałem dobrze zrozumiałem i chcę także zasięgnąć doświadczenia innych przy akumulatorach Li-Po.

Link to post
Share on other sites

Witaj.Alarmu podczas strzelanki nie używaj,bo jak już mówiłeś będzie "pipczeć".Ja ładuje swoje pakiety prądem 1A i wg mnie w zupełności to wystarczy.Lipole nie wymagają rozładowywania.Nie mają efektu pamięci.Ja swoich od roku ani razu nie rozładowałem.Znając życie batka została już podładowana przez sklep,więc podłącz tylko batke pod ładowarkę(deans i złącze balansera) i wybierz program lipo balance charge.Ustaw pakiet 2C,prąd ładowania 1A.Pod koniec ładowania ładowarka sobie zmniejsza ten prąd do ok 0.2,0.3 A,żeby na każdej celi było po równo.

 

Najlepiej sprawdzić stan batki podczas strzelanki zwykłym woltomierzem.Wtedy wiesz dokładnie na ile strzałów ci średnio batka starcza,wiedząc,że napięcie batki nie może spaść poniżej 6V.Mi pakiet 1600Mah starcza gdzieś na około 2000strzałów,więc u ciebie tak źle nie będzie.

 

Pozdrawiam.

Edited by nicknitro
Link to post
Share on other sites

Alarm służy do tego, żeby nie rozładować baterii poniżej krytycznego poziomu (tyczy się to przedewszystkim LiPo), po którym mogą uszkodzić się ogniwa. W u mnie, jak i u moim kompanów w teamu, alarm nie piszczy podczas strzelania gdy bateria jest naładowana i wszystko jest ok. Aczkolwiek słyszałem że zdarza się że piszczy nawet gdy batka jest naładowana

Link to post
Share on other sites

Chętnie potwierdzam ;)

 

Zdarzyło mi się dwa razy podpiąć i dziwnie "ścisnąć" lipo-alarm w palcach i piszczał, mimo, że batka dopiero co naładowana + nie trzymać podpiętego, kiedy batka leży w szafie. Niby prądu bierze co nic, ale dostałem ochran, że nie powinno się tak robić ;)

Link to post
Share on other sites

Mój alarm lipo piszczał od wilgoci na ostatniej Basrze.

 

A co do tego, że alarm piszczy podczas strzelania to zastanawiam się czy nie za słabą baterię masz do repliki. Karolu jeśli możesz opisz nam replikę i jaki masz ROF (ile pestek na sekundę) na tej batce.

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

przepraszam ,że odkopie troche temat ale dla pewności ,żebym czegoś nie skopał przy pierwszym ładowaniu - mam lipo 2000mah iMaxaB6 - moge ładować prądem 1A na ładowarce przy wybieraniu amperów? Ile mniej więcej łauje sie bateria 2000 turnigy na imaxie przy 1A? i jeszcze dla pewności - kiedy cykl ładowania się skończy to ładowarka sama "przestanie" ładować? NIe przeładuje mi lipola?

Link to post
Share on other sites

przepraszam ,że odkopie troche temat ale dla pewności ,żebym czegoś nie skopał przy pierwszym ładowaniu - mam lipo 2000mah iMaxaB6 - moge ładować prądem 1A na ładowarce przy wybieraniu amperów? Ile mniej więcej łauje sie bateria 2000 turnigy na imaxie przy 1A? i jeszcze dla pewności - kiedy cykl ładowania się skończy to ładowarka sama "przestanie" ładować? NIe przeładuje mi lipola?

Dla pewności czyta się instrukcje...

W imax-ie można ustawić do jakiej maks pojemności ma nabijać jeśli nie wierzysz w pomiar peaku...

Pewnie že 1A można tylko po co? Taki lipo długo może nie posłużyć... Lepiej dłużej a mniejszym prądem.

Link to post
Share on other sites

Lol, byle lipo można ładować prądem 1C, te najlepsze ogniwa tolerują nawet 4, 5C. Więc jak można uszkodzić pakiet w którym max. prąd ładowania to 2A( 2Ah*1C) ładując go 1A? Korzystajmy z możliwości jakie mają ogniwa litowe i w przeciwieństwie do prymitywnych NiMhów zaoszczedźmy czas na ładowaniu.

Link to post
Share on other sites

Wiadomo, robienie czegokolwiek z pełną mocą powoduje szybsze zużycie części czy czegoś tam. Ale czy akumulator się od tego psuje? Traci pojemność, napięcie czy cokolwiek innego? Po prostu naładujemy go o 10% cylki mniej, jednak nie uszkodzimy go w żaden sposób.

Link to post
Share on other sites

Komentarz był do 4-5 C,ale co tam... Ładuj ile chcesz-przecież to Twój pakiet. Mój pakiet będę ładował max 1A, może nikogo tym nie "dotknę"?

 

Nie pisz, że będziesz ładował swój pakiet max 1A bo nikt nie wie jaki masz pakiet.

Jak mam LiPo 3.5Ah to ładowanie go prądem 1A to jak smyranie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...