Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Do czego służy ten zbijak w M4


Recommended Posts

Chciałem zapytać do czego służy ten zbijak po prawej stronie obok rączki przeładowania w ostrym M4/m16

to nie jest zbijak ...

Zwalniacz sprężyny.

ani zwalniacz ....

 

tylko tzw. dosyłacz

Służy do tego żeby docisnąć zacięty nabój do komory nabojowej tak by zamek mógł się zamknąć i zaryglować.

W przeciwieństwie do większości konstrukcji rączka napinania w m4/m16 nie jest połączona na stałe z zamkiem i służy tylko do odciągania zamka w tylne położenie, za dosłanie naboju odpowiada sprężyna powrotna. Czasami może być za słaba (gdy np. łuska jest pogięta) i w np. AK47 (tak wiem , nie ma takiej broni :)) można docisnąć nabój rączką, która jest połączona z zamkiem, a w m4/m16 nie było czym, to wymyślili dosyłacz :)

Edited by GuloGulo
Link to post
Share on other sites

Ło matko...

 

to nie jest zbijak ...

 

Zwalniacz sprężyny.

 

ani zwalniacz ....

 

tylko tzw. dosyłacz

 

Nie, to nie jest dosyłacz.

 

W ostrej broni z rodziny AR-15 część ta nazywa się "z angielska" forward assist.

Po polsku nie jest to DOSYŁACZ, tylko DOPYCHACZ suwadła/zamka.

Dosyłacz to co innego.

 

Funkcja - dopychanie zaciętego/zablokowanego zamka do przedniego położenia.

 

 

 

A zwalniaczem sprężyny, to jest on w replikach np. ICS.

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites

Po polsku nie jest to DOSYŁACZ, tylko DOPYCHACZ suwadła/zamka.

 

Nie spotkałem się z terminem dopychacz, tylko właśnie dosyłacz ale może to na tej samej zasadzie jak z AK47. Oficjalnie nie ma takiej broni, ale że 3 czy 5 miliardów ludzi używa nazwy AK47, a tylko 3 czy 5 (trzech czy pięciu, nie 3 czy 5miliardów) "poprawnej" to przecież nie ma żadnego znaczenia, prawda?

Niech będzie więc DOPYCHACZ jeśli to jest poprawnie.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o AK, to jest akurat kwestia poprawności dla samej poprawności - powszechnie wiadomo, że "AK-47'=AK.

 

Tylko, że w tym wypadku nazewnictwo ma duże znaczenie - bo dosyłacz, a dopychacz to dwie różne rzeczy!

Dopychacz służy do dopychania zablokowanego zamka, a dosyłacz dosyła naboje do komory nabojowej. :smile:

 

Pozdrawiam!

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o AK, to jest akurat kwestia poprawności dla samej poprawności - powszechnie wiadomo, że "AK-47'=AK.

 

Tylko, że w tym wypadku nazewnictwo ma duże znaczenie - bo dosyłacz, a dopychacz to dwie różne rzeczy!

Dopychacz służy do dopychania zablokowanego zamka, a dosyłacz dosyła naboje do komory nabojowej. :smile:

 

Pozdrawiam!

 

Ok, czyli dopychacz to ta "pompka" na zewnątrz :) a dosyłacz to "cóś" w środku, dobrze kumam?

Link to post
Share on other sites

A ja zawsze spotykam się z mundurami w kamuflażu Wüstentarn podpisanymi Troppentarn. Z 002 AGM podpisanym L96. I co z tego? Jak coś nie jest poprawne, to należy to skorygować - a nie puszczać dalej w świat.

 

Jakby ktoś miał obiekcje, polecam lekturę:

http://forum.wmasg.pl/topic/59818-nowe-modele-broni/page__view__findpost__p__1491208

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites

A prawda jest taka, że nazewnictwo zmienia się w zależności od mody, natomiast "znawcy" specjalnie lansują się techniczną nowomową, jakby bali się, że ich "wiedza tajemna" rozejdzie się po maluczkich :)

Ja kilkukrotnie zostałem zjechany na forach za nazywanie dzyndzla na kabłąku spustu "wąsem", bo podobno jedyna błogosławiona nazwa to "ostroga kabłąka spustowego". Oczywiście g prawda, bo od zawsze był to wąs, ale widać moda się zmieniła. Podobnie jest z mauserowską babką, która uparcie jest przemieniana na "oporę rozkładania zamka", czy też namiętne zwalczanie "ogona" na kurku (jakby wszyscy nagle zapomnieli, że kurek jest kurkiem, bo ma ogon jak u kurka :) ). Dlatego ja nie widzę większego problemu w nazywaniu dopychacza dosyłaczem, pompką, dzyndzlem, czy pierdzelnikiem, dopóki wiadomo o co chodzi. Język techniczny językiem technicznym, ale przecież mechanik samochodowy nie będzie nam mydlić głowy "wysokoprężną jednostką napędową" , tylko powie po ludzku i potocznie o silniku. A mówić będzie po ludzku, by wyjść na człowieka, a nie dziwoląga.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...