Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

rusznikarz - jak zrobić lufę zewnętrzną


Recommended Posts

Koledzy forumowicze!

 

Mam kolegę, który posiada całą aparaturę rusznikarską. Jak podejść do tematu, gdzie chciałbym by kolega wykonał dla mnie custom lufę do HK 416? Czy musi być to lufa "pozbawiona cech bojowych" tudzież taka, z której oficjalnie strzelać by się nie dało? Jak wygląda to ze strony prawnej i dalej, gdzie znaleźć "blueprints" lufy od HK416.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Ustawa za lufę uważa produkt, który ma wykonaną komorę nabojową. I tak poprosisz rusznikarza, by robił rurę o kalibrze odpowiadającym średnicy lufy wewnętrznej, więc nie masz się czym przejmować. A jak się uprzesz, to możesz nawet zamówić gwintowaną lufę, dopóki nie ma komory nabojowej nie jest lufą w świetle ustawy.

Zamawiaj, nie pękaj.

Link to post
Share on other sites

Ustawa za lufę uważa produkt, który ma wykonaną komorę nabojową. I tak poprosisz rusznikarza, by robił rurę o kalibrze odpowiadającym średnicy lufy wewnętrznej, więc nie masz się czym przejmować. A jak się uprzesz, to możesz nawet zamówić gwintowaną lufę, dopóki nie ma komory nabojowej nie jest lufą w świetle ustawy.

Zamawiaj, nie pękaj.

 

Zamówię, przetestuję. Jak będzie fajna to zrecenzuję i może ktoś z forumowiczów by miał ochotę na custom lufę :D

Link to post
Share on other sites

Ustawa za lufę uważa produkt, który ma wykonaną komorę nabojową

Daj link do tej ustawy, bo z niej wynika, że rewolwer nie ma lufy.

Nie znam się na tym, pytam więc, czy mogę poprosić o "lufę do m4 / hk416" czy o "lufę do m4 bez gwintowania i nie kalibrowaną na .223"

Po prostu zamiast mówić "lufa" poproś o wytoczenie rury rurki z odpowiednimi średnicami zewnętrznymi, gwintem pod tłumik i niezbędnymi frezami, tak żeby pasowało do HK416 :icon_wink:
Link to post
Share on other sites
Daj link do tej ustawy, bo z niej wynika, że rewolwer nie ma lufy.

No i tak mamy napisaną ustawę, że rewolwer nie ma lufy, a w drugą stronę każdego posiadacza wiatrówki trzeba skazać za posiadanie broni, bo przecież ma kanał gwintowany w lufie i przecież może sobie ją obciąć i zamontować w karabinie :)

 

A serio, to art. 5,1; masz zapis "gotowe lub obrobione" i to ten zapis wskazuje, że nie skażą Cię za posiadanie gwintowanej rurki, bez wyciętej komory nabojowej, albo lufy rewolweru bez naciętego gwintu do mocowania w szkielecie, tak samo jak za posiadanie stalowego body od Boyi rk-06 SW, w który przy pomocy kilku operacji wrzucisz mechanizm spustowy i suwadło z zamkiem.

Link to post
Share on other sites

Nie zrozumiałeś mnie, więc zadam konkretne pytanie. W którym miejscu ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (http://isap.sejm.gov...=WDU19990530549) definiuje lufę jako

produkt, który ma wykonaną komorę nabojową

lub pada stwierdzenie, na podstawie którego można wywnioskować, że

dopóki nie ma komory nabojowej nie jest lufą w świetle ustawy.
?

 

Ja wiem, że to czepialstwo, ale chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób na podstawie ww. ustawy udało Ci się wywnioskować czym jest lufa, a co nią nie jest :icon_wink:

Link to post
Share on other sites

A pewnie że dla tokarza, choć z reguły rusznikarz ma tokarkę u siebie.

Nie zrozumiałeś mnie, więc zadam konkretne pytanie. W którym miejscu ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (http://isap.sejm.gov...=WDU19990530549) definiuje lufę jako

Wiesz, nie wiem jak Ci to powiedzieć, ale świat się zmienia, idzie do przodu i tak dalej. Jak chcesz, to mogę jeszcze dla Ciebie sprzwdzić, co o lufach mówiły ustawa z 1968 roku, ustawy przedwojenne, czy edykty carskie. No ale dobra, jak chcesz, to przyznam Ci rację - ustawa z 1999 roku wymienia jedynie lufę, nie nadmienia nic o komorach nabojowych. To, że mamy rok 2012 i trochę wody w rzece popłynęło i ustawa się zmieniła, to już sobie sam doczytasz :icon_biggrin: :icon_biggrin: :icon_biggrin:

 

Teraz serio, w 2012 roku znowelizowano ustawę, dostosowując ją do standardów unijnych, a przynajmniej starając się to zrobić. W tekstach unijnych pojawiały się różne słowa między innymi "barrel with chamber", czy niesławny "slide". Panowie policjantowie (nie obrażając prawdziwych policjantów, mam na myśli beton z wydziałów administracyjnych) koniecznie upierali się przy zapisie o samej lufie, czy przy tłumaczeniu, że "slide" to np. suwadło, a nie zamek pistoletu. W myśl ichnich zapisów można było skazać za posiadanie choćby tego, co kolega Sarnuch chce zrobić - stalowej rurki, bo przecież da się z tego strzelić. Tak samo kupno lufy do wiatrówki miało być niemożliwe - w końcu ma przewód gwintowany i to w dodatku często w podobnym kalibrze co AK-74 (chińskie wiatrówki czasami mają lufy 5,5 kalibrowane na pocisk 5,45x39, nie wytrzymają co prawda ciśnień, ale strzelić się da, więc jest to lufa). Całe szczęście oganizacje biorące udziałw pisaniu ustawy, komisja Przyjazne Państwo i Senat RP nie pozwoliły ostatecznie na fałszowanie dokumentów Unii poprzez błędne tłumaczenie (co niestety jest w naszym kraju nagminne, ale to nie temat i miejsce na takie rozmowy).

Link to post
Share on other sites

Nie wiem co czytałeś, ale odwołałem Cię do poprawnej ustawy. Wystarczyło by, żebyś przeczytał tekst ujednolicony ww. ustawy w którym artykuł, do którego się odwołujesz wygląda następująco:

Art. 5.

1. Gotowe lub obrobione istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję.

2. Istotnymi częściami broni palnej i pneumatycznej są: szkielet broni, baskila, lufa z komorą nabojową, zamek, komora zamkowa oraz bęben nabojowy.

3. Istotnymi częściami amunicji są: pociski wypełnione materiałami wybuchowymi,chemicznymi środkami obezwładniającymi lub zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, spłonki inicjujące spalanie materiału miotającego i materiał miotający w postaci prochu strzelniczego.

Jak widzisz tekst jest znowelizowany o czym świadczy adnotacja na pierwszej stronie

Opracowano na podstawie:tj. Dz. U. z 2012 r.poz. 576.

Więc akapit o zmieniającym się świecie, carach i wodzie w rzece mogłeś sobie podarować, a zamiast tego przeczytać to, co trzeba.

 

Ponawiam wcześniejsze pytanie: gdzie w tekście ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji jest zdefiniowana lufa? Na podstawie którego artykułu wysunąłeś takie wnioski:

Ustawa za lufę uważa produkt, który ma wykonaną komorę nabojową.[...]A jak się uprzesz, to możesz nawet zamówić gwintowaną lufę, dopóki nie ma komory nabojowej nie jest lufą w świetle ustawy.
?
Link to post
Share on other sites
Ponawiam wcześniejsze pytanie: gdzie w tekście ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji jest zdefiniowana lufa?

Powoli przestaję rozumieć o co Ci chodzi. W ustawie masz wymienione istotne elementy broni. Przedmiot naszego sporu jest nazwany w znowelizowanej ustawie "lufa z komorą nabojową". Taki zapis powoduje, że lufa bez komory nabojowej nie jest istotna w świetle ustawy. Podobnie jak lufa "niegotowa" i "nieobrobiona", czyli na przykład surówka lufy (pręt z wykonanym gwintowanym przewodem) lufą nie będzie.

 

A jeśli chcesz się czepiać o słówka, to wyjaśnię, że mówiąc "lufa w świetle ustawy" mówię o lufie, która jest przedmiotem zainteresowania ustawy, czyli mówię o lufie, która jest istotnym elementem broni. Lufa bez komory istotnym elementem broni nie jest, ponieważ ustawa mówi o lufie z komorą i tylko taką uważa za istotną.

Link to post
Share on other sites

Ostrzegałem, że chodzi o czepialstwo.

 

Wiem co jest w ww. ustawie i wiem równierz czego tam na pewno nie ma. Przedmiotem "sporu" nie jest to, jakie części są istotnymi częściami broni, bo to jest, cytując klasyka, oczywista oczywistość i nie ma o czym pisać.

Problem w tym, że w ustawie nie ma definicji lufy i jest to poprawna odpowiedź na pytanie, które zadałem Tobie dwukrotnie, a zamiast odpowiedzi otrzymałem opowieści o carach, kalekim prawodawstwie w Polsce i o tym, że "niegotowa" i "nieobrobiona' lufa nie jest lufą.

 

Dlatego teraz wyjaśnię Ci co było istotą problemu.

Ustawa za lufę uważa produkt, który ma wykonaną komorę nabojową.[...]A jak się uprzesz, to możesz nawet zamówić gwintowaną lufę, dopóki nie ma komory nabojowej nie jest lufą w świetle ustawy.
Nie trzeba być chińskim filozofem, żeby zauważyć że jeżeli "ustawa" "coś uważa", a dodaktowo pada stwierdzenie o tym że "coś" w świetle ustawy nie jest "czymś", to oznacza to że "coś" jest tam w jakiś sposób zdefiniowane. Czyli insynuujesz że z ww. ustawy można dowiedzieć się czym jest lufa, co jest pierwszym błędem przytoczonej wypowiedzi, ponieważ w tekście ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji nie ma definicji lufy i nie da się z niej uzyskać informacji czym jest lufa. Jeśli nie wierzysz, to polecam zapoznać się z całością ustawy.

 

Drugi błąd, w ramach tego samego cytatu, dotyczył błędnej interpretacji art.5.2

Ustawa za lufę uważa produkt, który ma wykonaną komorę nabojową.[...]A jak się uprzesz, to możesz nawet zamówić gwintowaną lufę, dopóki nie ma komory nabojowej nie jest lufą w świetle ustawy.
Z art.5.2 ww. ustawy dowiadujemy sie tylko i wyłącznie jakie elementy broni palnej i pneumatycznej są jej istotnymi częściami, a nie co jest lufą lub co nie jest lufą.

Lufa jest, była i będzie lufą, niezależnie od tego czy ma komorę nabojową czy też jej nie posiada. Natomiast lufa z komorą nabojową jest istotną częścią broni i to jest jedyna informacja dot. lufy, jaką możemy uzyskać z art. 5.2. Pojęcie lufy nie jest tam samodzielnie wymienione i dlatego można podejrzewać, że lufa nie jest istotną częścią broni, a nie że lufa nie jest lufą!

 

A jeśli chcesz się czepiać o słówka, to wyjaśnię, że mówiąc "lufa w świetle ustawy" mówię o lufie, która jest przedmiotem zainteresowania ustawy, czyli mówię o lufie, która jest istotnym elementem broni. Lufa bez komory istotnym elementem broni nie jest, ponieważ ustawa mówi o lufie z komorą i tylko taką uważa za istotną.
Trochę pokrętne tłumaczenie ale, trzeba było tak na początku napisać. To jest forum, nie czat; każdy ma wystarczająco dużo czasu, aby dobrze przemyśleć swoją wypowiedź i napisać ją w sposób zrozumiały dla innych.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...