Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Pytanie tylko dlaczego odmowili ???

Pozwalam sibie przytoczyc tekst ustawy na ten temat:

 

Zasady udostępniania lasów

 

Art. 26. 1. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są udostępniane dla ludności.

2. Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

1) uprawy leśne do 4 m wysokości;

2) powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;

3) ostoje zwierząt;

4) źródliska rzek i potoków;

5) obszary zagrożone erozją.

3. Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy:

1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego;

2) występuje duże zagrożenie pożarowe;

3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

4. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 2 pkt 1, oznacza się tablicami z napisem "zakaz wstępu" oraz wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu. Obowiązek ustawiania i utrzymywania znaków ciąży na nadleśniczym w stosunku do lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych oraz na właścicielach pozostałych lasów.

5. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, wzór znaku zakazu wstępu do lasu oraz zasady jego umieszczania.

Art. 27. 1. Lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane, z uwzględnieniem zakazów zawartych w art. 26 i art. 30, do zbioru płodów runa leśnego:

1) na potrzeby własne;

2) dla celów przemysłowych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

2. Zbiór płodów runa leśnego dla celów przemysłowych wymaga zawarcia umowy z nadleśnictwem.

3. Nadleśniczy odmawia zawarcia umowy, w przypadku gdy zbiór runa leśnego zagraża środowisku leśnemu.

4. Lokalizowanie pasiek w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa jest nieodpłatne.

5. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady ochrony i zbioru płodów runa leśnego oraz zasady lokalizowania pasiek na obszarach leśnych.

Art. 28. Właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa może zakazać wstępu do lasu, oznaczając ten las tablicą z odpowiednim napisem.

Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.

2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:

1) pracowników nadleśnictw;

2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych;

3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie;

4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny;

5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;

6) właścicieli lasów we własnych lasach;

7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;

8) pracowników leśnych jednostek naukowych, badawczo-rozwojowych i doświadczalnych, w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;

9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych;

10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.

4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu.

Art. 30. 1. W lasach zabrania się:

1) zanieczyszczania gleby i wód;

2) zaśmiecania;

3) rozkopywania gruntu;

4) niszczenia grzybów oraz grzybni;

5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;

6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;

7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;

8) rozgarniania i zbierania ściółki;

9) wypasu zwierząt gospodarskich;

10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;

12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;

13) puszczania psów luzem;

14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu.

2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12-14 nie dotyczą polowań.

3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;

2) korzystania z otwartego płomienia;

3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną, pod warunkiem że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.

Art. 31. W przypadku lasu będącego w użytkowaniu wieczystym na podstawie odrębnych przepisów lub wchodzącego w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zadania i kompetencje określone w art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 13 ust. 3 pkt 1, art. 26 ust. 3 i 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 10 i ust. 3 pkt 1 wykonują odpowiednio użytkownik wieczysty albo Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ilekroć w tych przepisach jest mowa o:

1) nadleśnictwie - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną użytkownika wieczystego albo Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa(16) powołaną do prowadzenia gospodarki leśnej;

2) nadleśniczym - należy przez to rozumieć kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Hmmm widzę, że macie troszkę problemy z prawem jak nie możecie się spokojnie postrzelać. RozumieM jakby to był Paint Ball. Ale bardziej bałbym się wpuścić wycieczki 60 osobowej do lasu, niż grupy 10 osobowej ASG ;]

Jak zaczynaliśmy się strzelać (och co to było za czasy ;] pistoleciki z kiosku ;] ) to strzelaliśmy się w lesie, który jest podobno (?) pod ochroną jako pomnik przyrody czy coś, ale taką tabliczkę ma kilka drzew w tym lesie. Mniejsza z tym, strzelamy się tam dalej. Na początku ludzi mieszkający w pobliżu lasu (3 domy ;] ) zaczęli się pluć o to. Więc poszliśmy do burmistrza naszego kochanego miasta i na policje. Burmistrz nawet był zaciekawiony, bo pierwszy raz o takim czymś jak ASG słyszał. Policja nie byłą nami po prostu zainteresowana, a rozmowa przebiegała na takiej zasadzie "róbcie sobie co chcecie ale nie śmiećcie tam" więc jako takie zezwolenie mieliśmy. Ponad rok temu na koniec strzelania gdy wszyscy już się spakowali i wychodzili z lasu zajechała policja (patrol).

Myślałem, że będziemy mieli przewalone przez to (bo jak każdy z starszych ludzi uważa, że to jest wandalizm i niszczenie przyrody), ale policjanci byli bardzo życzliwi i po prostu ciekawi o co w tym chodzi. Nic nam nie mówili o tym, że nie wolno się tam strzelać, nawet pozwoliliśmy sobie pożartować :) (jak się okazuje, policjanci to spoko goście!). Gdy odjeżdżali powiedzieli, że sami by się w taki coś pobawili, ale czasu nie mają. I od tamtej pory nikt nie ma do nas o to wontów (no poza jednym sąsiadem tego lasu ^^).

Link to post
Share on other sites

Oraz szczególnie za bałagan pozostający po niektórych spotkaniach i przez nikogo nie sprzątany lub delikatnie maskowany. Po Tomaszowie jeszcze przez tydzień zbieralismy butelki, papierzaki i opakowania po racjach leżące na płycie lotniska lub pochowane w krzakach.

Link to post
Share on other sites

Wolf75 myślę, że osobom trzecim właśnie o bałagan pozostawiony po sobie przez ekipy chodzi. A wystarczy, że co strzelanie jedna osoba przyniesie worek na śmieci i zabiera je ze sobą z lasu. Co każde strzelanie zmienia się osoba i porządek już jest :)

Link to post
Share on other sites

No a ja dzisiaj z lasu wynosiłem w jakiejś reklamówce 13 butelek po wodzie bo nikt ich wcześniej nie zabrał :/ A papierków to jest już tonę. A kto to posprząta to ja już nie wiem :/ Wkurza mnie to, że my zbieramy papierki, a przyjdą takie dzieci po 10 lat z pistolecikami za 10zł z kiosku i naśladują nas strzelając się w lesie i śmiecą niemiłosiernie ...

Pytanie wyłania się proste :

Skąt 10 letnie dziecko ma ze sobą taką kupę batoników i innych zywności w papierku ? Nie widzie się, że wszystko leci na starsze osoby.

Bo te dzieci są cacy a my jesteśmy be.

Link to post
Share on other sites

Mam ciekawy pomysł co do legalizacji prawnej ASG jako jedno ogÓlnopolskie stowarzyszenie, które bez problemów można podpiąć pod Organizacje Pożytku Publicznego, dlaczego? Art.4 ust.17 upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa, Art.4 ust.20 pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych w kraju i zagranicą.. Pytanie co z tego mamy? To proste OPP mogą nabywać prawo użytkowania nieruchomości należących do skarbu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego._O organizacjach na Moja strona Co Wy na to?

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

" Generalnie podpadamy pod zaśmiecanie (kulki) "

Ale, jeżeli się nie mylę, znaczna część kulek<dzisiaj> jest biodegradalna. Więc nie powinno być podejrzeń o zaśmiecanie terenu, a w razie takowych należałoby wyjaśnić danej osobie na czym <biodegradacjia> polega. A na śmieci, nic się nie poradzi, jeżeli uprzednio się nie uczuli ludzi, którzy maja się tam strzelać/przebywać . :wink:

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Może powrócimy do pytania które padło w pierwszym poście.

Legalizacja jest niekiedy potrzebna po to aby nawiązać współpracę z organizacjami (instytucjami) rządowymi np. wojsko, policja.

A więc jak wyżej szanowni koledzy pisali żeby być tylko i wyłącznie organizacją rozpoznawaną jako ASG a nie podczepioną do kogoś można zarejestrować się jako stowarzyszenie.

Wyróżniamy stowarzyszenie i stowarzyszenie zwykłe.

Stowarzyszenie musi posiadać minimum 15 dorosłych członków, statut stowarzyszenia który szczegółowo określi cel, miejsce, zasady działania stowarzyszenia, wybrać zgromadzenie walne, robić raz na 4 miesiące zebrania walne z których powinny być zdawane protokoły do urzędu nadzorującego (nie pamiętam sąd albo urząd miasta), poza tym NIP, REGON, konto bankowe i osobę która będzie prowadziła księgowość ponieważ stowarzyszenie może przyjmować darowizny (pieniądze), czerpać korzści majątkowe od sponsorów oraz dofinansowania np. od urzędu miasta i na koniec roku rozliczyć się z urzędem skarbowym. Stowarzyszenie należy zarejestrować w sądzie. To chyba tyle w wielkim skrócie.

 

Stowarzyszenie zwykłe jest to uproszczona forma stowarzyszenia ale pewne wymagania są minimum 3 osoby, NIP, REGON, konto bankowe, regulamin stowarzyszenia. Minusem jest to że nie może pozyskiwać żadnych środków finansowych czyli zero dotacji, zero kasy od sponsorów tylko składki członkowskie. Na koniec roku trzeba złożyć bodajże CID jest to informacja do urzędu skarbowego nie mylić tego z rozliczaniem i ewentualnymi jakimiś opłatami jest to tylko i wyłącznie informacja.

 

 

tutaj jest wszystko co i jak Jak założyć stowarzyszenie

 

uufff tyle.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Szelak ameryki nie odkryłes o tym wszystkim większość ludzi myślących w kierunku "zrzeszania się" wie od dawna i to dokładnie pod kątem ewentualnych "struktur" takiego ersoftowego stowarzyszenia. Mało tego, o ile wiem jest kilka stowarzyszeń lokalnych które powstały w kilku miejscach.

Link to post
Share on other sites

podziękować,

czy ASG można podciągnąć pod kulturę fizyczną? bo mi się to raczej kojarzy z organizacją paramilitarną, wiem,wiem ASG to też sporty.

Czy rejestrowałeś może grupę ASG jako klub sportowy lub może ktoś z twoich znajomych?

Link to post
Share on other sites

Szelak ameryki nie odkryłes o tym wszystkim większość ludzi myślących w kierunku "zrzeszania się" wie od dawna i to dokładnie pod kątem ewentualnych "struktur" takiego ersoftowego stowarzyszenia. Mało tego, o ile wiem jest kilka stowarzyszeń lokalnych które powstały w kilku miejscach.

 

 

Jest jeszcze jedno ale... Politycy i ich interesy. Ogólnopolskie stowarzyszenie z x tysiącami członków zrzesza na tyle dużą liczbę wyborców, z którymi muszą się liczyć... Chyba że będziemy uskuteczniali airsoft pod skrzydłami LOK... :(

 

Inaczej przegramy... z obrońcami "ciszy i spokoju"...

Link to post
Share on other sites

podziękować,

czy ASG można podciągnąć pod kulturę fizyczną? bo mi się to raczej kojarzy z organizacją paramilitarną, wiem,wiem ASG to też sporty.

Czy rejestrowałeś może grupę ASG jako klub sportowy lub może ktoś z twoich znajomych?

My mamy zarejestrowane stowarzyszenie w tej formie. Precyzując - nie jest to klub sportowy, tylko stowarzyszenie kultury fizycznej. Minus jest taki, że stowarzyszenie nie może prowadzić działalności gospodarczej, a plus taki, że koszty rejestracji zamykają się bodajże w 30 zł. ;-)

 

A kultura fizyczna jest pojęciem szerszym od sportu, przynajmniej w rozumieniu ustawy o kulturze fizycznej. :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Nie do końca rozumiem co masz na myśli dlaczego nie może?

Przecież przepisy mówią że stowarzyszenie jest organizacją o charakterze niezarobkowym, tzn. dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia ma służyć działalności statutowej i nie może on być przeznaczony do podziału między jego członków. Stowarzyszenia mogą prowadzić działalność gospodarczą we wszystkich dziedzinach, z pewnymi wyjątkami, które określa Prawo o działalności gospodarczej.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie Wolf jak napisałeś, chyba, że się coś zmieniło przez ostatnie 3 lata. Dochód z działalności + organizacji imprez + jakikolwiek iny, może być przeznaczony na działalność statutową stowarzyszenia. Czyli mamy w statucie wyjazdy na imprezy, zakupy różnych replik (np. w celu organizowania wystaw) i hulaj dusza, piekła nie ma ;-).

Link to post
Share on other sites

Nic się ostatnio nie zmieniło - taka regulacja obowiązuje od dłuższego czasu (około 6 lat). A czemu nie może? - bo życie byłoby zbyt piękne. ;-)

 

A tak serio ustawa o kulturze fizycznej zawiera w tym zakresie przepis szczególny (art. 7a ust. 1 in fine ;-) ustawy z dnia 18 stycznia 1996 roku o kulturze fizycznej Dz.U. z 1996 r Nr 25 poz. 113 wraz z póź. zm.).

 

Czyli podsumowując albo bulimy i zakładamy stowarzyszenie na podstawie ustawy prawo o stowarzyszeniach - mogące prowadzić działalność gospodarczą, albo oszczędzamy i zakładamy stowarzyszenie na podstawie ustawy o kulturze fizycznej - nie mogące prowadzić działalności gospodarczej.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...