Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baofeng UV-5R - problem z obsługą


Recommended Posts

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

no to mega słabo, myślałem ze to wina jakiegos ustawienia w menu, bo radyjko nowe. Teraz widze ze w ogole ta blaszka jest prawie cala wcisnieta do srodka, nie dam rady jej odgiąć od zewnatrz, a nie wiem czy da się to aż tak rozłożyć na cześci pierwsze zeby dostac sie do tych blaszek. :icon_cry:

Link to post
Share on other sites

Własnie naprawiałem takie radyjko.

Chodzi o to, że styk odpowiedzialny za przełączanie mikrofonów jest lekko za słabo wyprofilowany i trzeba o dogioąć. Patrząc na gniazdo od góry, mając dziure po lewej stronie, to: na górze po lewej widać 3 styki

jak się wsadza wtyczkę to środkowy idzie do góry i zwiera się z górnym a jak się wtyczkę wyciąga to idzie w dół i powinien zwierać się z dolnym. Ale się nie zwiera. Rozwiązaniem jest delikatne podgięcie go, żeby lepiej dotykał dolnego styku.

Link to post
Share on other sites
  • 5 weeks later...

Mam taki problem z nówką UV-5R: ustawiam częstotliwość 446.00625, nadaję, leżąca obok PMRka ustawiona na kanał 1 odbiera transmisję. Wciskam PTT w PMRce, Baofeng milczy.

 

UV-5R raczej jest sprawny. Sprawdzaliśmy z kumplem - jego radyjko i moje dogadywały się (nie pamiętam na jakiej częstotliwość). PMR też raczej powinna być sprawna, chociaż mam ją już od jakiegoś czasu.

 

Jakieś pomyśły, co może być nie tak?

Obstawiam, że w PMRce może jakoś padło nadawanie, ale jak to sprawdzić bez innego radia?

A może coś z Baofengiem jest nie tak?

Link to post
Share on other sites

Tutaj mam problem z Waccom UV-6R .Zacząłem się nim bawić i nie chcący ustawiłem hasło do jego włączenia...więc jak się domyślacie nie mogę z niego korzystać. Wiecie może jak zresetować radio lub jak się pozbyć tego problemu? Od razu po włączeniu prosi o hasło, nie mam dostępu do menu ani nic.

Link to post
Share on other sites

Pobaw sie w dobranie odpowiedniego stepu na baofengu

 

Mam ustawiony step 6.25K.

UStawiałem mniejszy, większy - nie pomogło.

Testuję kanały 1, 2 i 3.

 

step masz 12.5 czy 6.25? :icon_biggrin: u mnie nie zależnie 6.25 czy 12.5 dogadam się ale otwieram blokadę na +-1 kanał góra dół :/ ale to pokonałem... teraz PMRka mi otwiera blokadę na kanałach +- 1 np. słyszę 4kę na 5tym :icon_wink:

 

W jaki sposób otwierasz blokadę na kanał? Którą funkcją? Jakoś nie mogę tego wygooglać :/

Spróbuję pójść tym tropem :)

Link to post
Share on other sites

Z tym stepem to bywa śmiesznie, teoretycznie numer to numer, ale w praktyce to różnie bywa, czasem by dogadać się na 1 kanale np. z pmr motoroli czy innym wynalazkiem, na dingdongu (czyt. baofeng) ustawiam kanał 2.5k lub 25,0k.

Praktycznie, między sobą w ekipie gdzie mamy same dingdongi 5r (wyparły wszelkie modele navcomma), używamy kanałów z palca wyssanych.. np. 452.125 ze stepem dowolnym, byle takim samym. Natomiast na klasyczne pmr mamy ustawiony tylko nasłuch, a dowódca również nadawanie (musi kombinować z tymi stepami), żeby jakoś koordynować działania.

 

Co więcej, zauważyłem, że starszy soft ma opcję na 34 - off, a, b, auto, natomiast w nowszym jest już tylko off, a,b. W praktyce starszy soft miał opcje automatycznego odpowiadania na kanale z którego wcześniej przyszła wiadomość oraz ręczne wybranie odpowiadania na kanale a lub b, natomiast na nowym jest już tylko ręcznie.

Jako że ekipa złośliwie każe mi dowodzić najczęściej, to żeby nie grzebać w sofcie, zostałem przy starym dingdongu, a dołożyłem mu jedynie bacik i duża batkę.

Link to post
Share on other sites

W jaki sposób otwierasz blokadę na kanał? Którą funkcją? Jakoś nie mogę tego wygooglać :/

Spróbuję pójść tym tropem :icon_smile:

zwykły PMR otwiera blokadę szumów na kanałach np. 3,4,5 gdzie słyszalny jest tylko na 4, ale Ja nadając nie otwieram żadnego z kanałów oprócz 4 czasami zdarzyło się, że otworzyłem SQLa w pmr ale na tyle krótko że było syczenie i zamknięcie blokady

PS. SQLa u mnie otwierał Midland G5XT

Edited by sebolek
Link to post
Share on other sites

Miał ktoś taki przypadek że dwa takie same radia UV-5R nie gadają ze sobą? Mimo resetowania ustawień i sprawdzeniu wszystkich ustawień, która są takie same na obu, nic nie odbierają. Nie odbierają też nic z mojego Puxinga, natomiast jak nadaję z Boafengów to mój Puxing odbiera od obu. Puxinga mam już kupę czasu i działał z innymi Boafengami i Puxingami, z tymi dwoma niet.

Link to post
Share on other sites

Miał ktoś taki przypadek że dwa takie same radia UV-5R nie gadają ze sobą? Mimo resetowania ustawień i sprawdzeniu wszystkich ustawień, która są takie same na obu, nic nie odbierają. Nie odbierają też nic z mojego Puxinga, natomiast jak nadaję z Boafengów to mój Puxing odbiera od obu. Puxinga mam już kupę czasu i działał z innymi Boafengami i Puxingami, z tymi dwoma niet.

Może to głupie, ale zachowałeś odpowiednią odległość podczas sprawdzania?

Link to post
Share on other sites

wszystkie to Baofeng? :o ja w Waccom mam taką nalepkę jak w środkowym tylko że by Waccom i działa normalnie (no powiedzmy)

czemu mam wrażenie że masz uwalony odbiornik bo jak nadajesz to pux słyszy wszystkie słyszą ale te dwa nie, albo nie otwiera Ci że się tak wyrażę okienka... mam nadzieję że mnie mniej więcej zrozumiałeś..

Edited by sebolek
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...