Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Baofeng UV-5R - problem z obsługą


Recommended Posts

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Mam wrażenie, że w ciągu ostatnich miesięcy pojawiła się cała partia Baofengów z wadliwym softem:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2903784.html

http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=62032&temat=349218&nr_str=2

 

Mam podobny problem jak koledzy powyżej. UV-5R nadaje normalnie, ale nie odbiera - chyba że po ustawieniu kanału wyłączę go i włączę ponownie. Wtedy zaczyna odbierać normalnie - dopóki nie nacisnę jakiegokolwiek klawisza z przodu (menu, zmiana kanału, A/B, cokolwiek). Wtedy radio przestaje odbierać.

Reset do ustawień fabrycznych nic nie daje.

 

Mam radio z Allegro, bez gwarancji. Czy ktoś na forum wie, gdzie w Warszawie mogę poszukać speca czy serwisu, który sprawdziłby soft lub potrafiłby wgrać nowy?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Witam

Zakupiłem radio Baofeng UV-5R, jednak mam problem (brak doświadczenia i wiedzy) z ustawieniem częstotliwości.

W chwili obecnej wygląda u mnie to tak:

 

baofeng.jpg

 

 

Czy mógłby ktoś poratować radą, gotową listą? z częstotliwościami, które się uzywa w ASG?

Pozdrawiam

M

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Programowanie częstotliwości PMR

 

 

Częstotliwości pmr:

 

446,00625 MHz

446,01875 MHz

446,03125 MHz

446,04375 MHz

446,05625 MHz

446,06875 MHz

446,08125 MHz

446,09375 MHz

 

Wprowadzimy do pamięci 001 częstotliwość 446,00625 MHz

 

 

1

włącz radio pokrętłem OFF/ON/VOL

 

 

2

przejdź z trybu pamięci do trybu VFO

Wciśniej VFO/ME

 

3

Przejdź na wyświetlacz A (górny)

wciśnij A/B

 

4

Wciśnij [MENU]+1+[MENU]

Używając pq ustaw 12,5K

Zatwierdź [MENU] wyjdź [EXIT]

5

Wprowadź częstotliwość odbiornika 446,00625 MHz używając klawiatury numerycznej

6

Wciśnij [MENU]+2+[MENU]

Używając pq wybierz HIGH

Zatwierdź [MENU] wyjdź [EXIT]

7

Wciśnij [MENU]+2+7+[MENU]

Wpisz 001 lub Używając pq wybierz 001

Zatwierdź [MENU] wyjdź [EXIT]

 

Częstotliwość odbiornika została wprowadzona do pamięci 001

Tyle, że u mnie pq ustawione jest na 6,25K

 

Witam, udało mi się zapisać kanał 1 pmr na CH001 446.006 (25) z wielkim oporem sprzętu lecz udało. Lecz powtarzając czynność analogicznie w celu zapisania drugiego kanału mpr 446.018 (75) pod CH002 mam problem tego typu że owszem programuje CH002 ale z częstotliwością zapisaną pod kanałem CH001. Próbując zakodować trzeci kanał pmr zmieniając częstotliwość 446.031(25) i zapisując pod CH003 również zapisuje kanał ale znów zapisuje z częstotliwością kanału pierwszego.

 

Uprzedzając wypowiedzi:

-Wszystkie kanały na które były zapisywane częstotliwości były kasowane.

-Za każdym razem zmieniam vfo/mr kanał który chcę zakodować

-Skok mam ustawiony na 6.25 za każdym razem sprawdzam.

trzymając się ścisle instrukcji powyżej oraz z filmiku na youtube. robie wszystko tak samo ale niestety zapisuje mi każde inne kanały pod tą samą częstotliwością miał ktoś z Was już taki problem ?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Mam problem z TX w moim Biedofengu. Mianowicie podczas nadawania, nawet na przemiennikach, moja fonia ledwo wybija się ponad szumy. Jeżeli jestem w lesie to już w ogóle zanika wszystko. Czytałem, a także dowiedziałem się od rozmówców "po drugiej stronie", że to prawdopodobnie problem z modulacją AM. Wobec tego znalazłem schemat wykorzystania wzmacniacza VOX do wzmocnienia toru mikrofonu, co jest dosyć karkołomnym zabiegiem dla mnie i kolbówki za 12 zeta. Znalazłem również alternatywną metodę, zawartą w tym filmiku ->

z tym, że nie mam pojęcia po co zwarto te dwa cycki i do czego służą. Czy ktoś z bardziej zaawansowanych radiowców mógłby wyjaśnić tę kwestię, ew. podzielić się rozwiązaniem podobnego problemu?
Link to post
Share on other sites
Czytałem, a także dowiedziałem się od rozmówców "po drugiej stronie", że to prawdopodobnie problem z modulacją AM.

 

Z modulacją AM to chyba nie bo Bao nadaje i odbiera tylko FM. Czy problem występuje przy używaniu samego radia czy jakiegoś zestawu czy zawsze ? Czy jest niezależny od pasma (2m/70cm) ? To wcale nie musi być problem z mikrofonem. Spróbuj może z inną anteną

 

Czy ktoś rozwiązał problem w UV-5R z odbiorem? Nadaje poprawnie ale nie zbiera odpowiedzi czy to z takiego samego radia czy innego.

 

A może shifta masz jakiegoś i offset i odbierasz na innej częstotliwosci niż nadajesz ? Nie wyświetla ci się aby + lub - ?

Link to post
Share on other sites

Ktoś miał problem z wyświetlaczem? U mnie jak było chłodno zaczęły pojawiły przerwy na wyświetlaczu - na początku były ze 2 przerwy, a jak zrobiło się całkiem zimno - wyświetlacz padł zupełnie. Radio samo z siebie działa normalnie. Jakieś porady? pewnie pozostaje elektronik>?

Link to post
Share on other sites

Z modulacją AM to chyba nie bo Bao nadaje i odbiera tylko FM. Czy problem występuje przy używaniu samego radia czy jakiegoś zestawu czy zawsze ? Czy jest niezależny od pasma (2m/70cm) ? To wcale nie musi być problem z mikrofonem. Spróbuj może z inną anteną.

 

Problem leżał po stronie wyrobionego gniazda. Pół godziny z torxem w łapie i usterka usunięta. Pomógł też reset softu z poziomu komputera. Nałożyły się więc dwie rzeczy na raz.

 

Ktoś miał problem z wyświetlaczem? U mnie jak było chłodno zaczęły pojawiły przerwy na wyświetlaczu - na początku były ze 2 przerwy, a jak zrobiło się całkiem zimno - wyświetlacz padł zupełnie. Radio samo z siebie działa normalnie. Jakieś porady? pewnie pozostaje elektronik>?

 

W ciepłym też tak się zachowuje?

Link to post
Share on other sites

Ktoś miał problem z wyświetlaczem? U mnie jak było chłodno zaczęły pojawiły przerwy na wyświetlaczu - na początku były ze 2 przerwy, a jak zrobiło się całkiem zimno - wyświetlacz padł zupełnie. Radio samo z siebie działa normalnie. Jakieś porady? pewnie pozostaje elektronik>?

Miał. Kumplowi zamarzł podczas nocnej zimowej strzelanki (ekstremalnie wolne odświeżanie i całkiem nie działało kilka segmentów), pomógł o dziwo reset do ustawień fabrycznych, chociaż odświeżanie nadal jest wyraźnie wolniejsze.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ostatnio po całym dniu w górach z zimna padły mi cztery środkowe segmenty (dwa przy częstotliwości A i dwa przy B). "Naprawiło" się samoistnie, tj. na drugi dzień w domu wyświetlacz działał już całkowicie prawidłowo. Orientuje się ktoś czy takie zamarznięcie radia grozi padnięciem segmentów/czegoś innego w radiu na stałe?

Tomciaz - czy w takim zwykłym punkcie naprawy RTV daliby sobie z tym radę? :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...