Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Panowie moze sie orientujecie jaka ladownica pomiesci elegancko butelke 0,5 l np wody ? bo nie podobaja mi sie camelbacki i inne systemy hydratacyjne a czasmi chce sie pic. Dlatego pomyslalem ze mozna do jakiejs ladownicy wlozyc mala buteke. tylko jakie ladownice bda najlepsze- no na konkretne magi albo radio?

Link to post
Share on other sites

Butelka 0,5l można przenosić w ładownicach na 2 magi.

Ładownica musi być oczywiście bez przegródki.

Tutaj przykład:

https://picasaweb.go...479172034889058

Butelka im niższa tym lepsza. Najniższa z tego co pamiętam jest butelka 0,5 Żywca.

Bardzo uniwersalne rozwiązanie, można zabrać takich butelek tyle ile potrzeba na daną misję.

Na strzelankę kilkugodzinną camelbak to trochę overkill, woda i tak jest kilka minut drogi, a plecy bez dodatkowej warstwy nylonu dłużej będą suche. Na większe wyprawy (milsim, survival) i tak trzeba zabrać plecak na dłuższą misję i camela na plecy się nie założy.

Link to post
Share on other sites

Dłużej suche o ile, minutę? Camelback jest najlepszym rozwiązaniem i nie znalazłem niczego lepszego na długie marsze, jazdy rowerem czy samochodem. Tych 1,5-3 litrów nie czuć na plecach a dostęp do wody natychmiastowy i bez szarpaniny. Na marszach z okresem nocnym camel w postaci plecaczka fajnie delikatnie ogrzewa plecy, jeżeli wcześniej został nagrzany ciepłem z pleców (pojemność cieplna wody).

 

Overkillem jest Twój ostatni akapit. W przypadku plecaka to wystarczy mieć przegródkę na wkład hydracyjny.

Edited by SirHawk
Link to post
Share on other sites

Nie mam zamiaru się z nikim spierać odnośnie cameli. Taka jest moja opinia i takie są moje preferencje. Jeżeli ktoś ma inną też może ją przedstawić, a dyskusja będzie na wyższym poziomie jeżeli darujemy sobie monopol na słuszność w sprawach preferencji.

 

Camele to bardzo przydatne wynalazki, ale mają swoje wady. Camel 2-3l w pokrowcu to plecak, a poruszanie się z plecakiem i bez plecaka to wielka różnica. O camel trzeba dbać, czyścić, suszyć, ciężko jest go napełnić w pojedynkę. Inne jest zapotrzebowanie na wodę w upalne lato, inne chłodną wiosną. Każdy człowiek ma inne potrzeby jeżeli chodzi o nawadnianie. Dla snajpera leżącego wiele godzin w nagrzanej kryjówce może to być coś niezbędnego. Dla gracza wychodzącego w chłodny dzień na 2 godziny 200 od samochodu noszenie dodatkowych 3-4 kg jest nieefektywne. Warto się nad tym zastanowić i wybrać to co dla nas najlepsze.

 

Tak na marginesie: w samochodzie zajmuje się raczej statyczną pozycję, a temperaturę reguluje klima, ciężko się permanentnie przegrzewać i odczuwać nieustanną potrzebę nawadniania. W sprawie funkcji grzewczej cameli to dobre pokrowce maja warstwę izolacji termicznej. A wykorzystanie plecaka podczas dłuższych przemarszów nie wyklucza posiadania wkładu hydracyjnego, co nie zmienia faktu, że na „akcję” idziemy na lekko, bez dobytku na plecach.

Edited by Pol_
Link to post
Share on other sites

(...)O camel trzeba dbać, czyścić, suszyć, ciężko jest go napełnić w pojedynkę.(...)

 

Brednie. Ja swojego camela wyczyściłem tylko raz - jak odkupiłem go od znajomego, a tak to tylko dolewałem wody. Po odwieszeniu camela na wieszak odkręcałem korek i go opróżniałem jak została woda.

Nie wiem jak zdolnym trzeba być żeby nie potrafić samemu napełnić zbiorniczka z wodą - przecież odkręcamy korek, lejemy wodę i zakręcamy korek - ot cała filozofia.

 

 

Co do pytania to już wszystkie propozycje zostały chyba podane, IMO najlepszy byłby camel albo manierka.

Link to post
Share on other sites

Brak higieny nie jest powodem do dumy i nie radzę brać przykładu z tego co wyżej. Camel wymaga przynajmniej dokładnego osuszenia po użyciu. W wilgotnym i ciepłym miejscu, a takim jest camel, bakterie rozwijają się wyjątkowo łatwo. Czyszczenia raz na jakiś czas wymaga przynajmniej ustnik, który ma kontakt z bakteriami w jamie ustnej. Czyszczenia wymaga camel, w którym przenoszono coś więcej niż czystą wodę. Producenci zalecają czyszczenie po każdym użyciu, nawet po czystej wodzie, ale to faktycznie trochę na wyrost. Zasady higieny można oczywiście ignorować, ale potem nie należy się dziwić, że ustnik śmierdzi, woda dziwnie smakuje, a w jamie ustnej coś wyrośnie na policzku.

 

Inna sprawa to jakoś camela. Warto kupić coś z CamelBak lub Source. Tanie chińskie bukłaki nie wiadomo z czego robione mogą zmieniać smak wody z powodu materiałów, które zostały użyte do ich produkcji. Piszę to dla ludzi, którzy szukają informacji oraz opinii i na tym kończę. Dbajcie o nawodnienie organizmu niezależnie od sprzętu i starajcie się nie robić z Internetu śmietnika, w którym wszystko to "Brednie".

Link to post
Share on other sites

Pol, odnoszę wrażenie, że Twoje doświadczenie z camelbackiem jest marne. Mam chiński wkład, który wyparzyłem dwa razy, bo zostało mi trochę Żywca cytrynowego a chciałem truskawkowy wlać. Jeszcze ani razu mi się nie zdarzyło, żeby cokolwiek mi zaśmiardło (zasłonę na ustnik zgubiłem :/). A wlewanie wody jest bardzo łatwe i bez problemu idzie to zrobić nawet w terenie.

 

Co do zmiany smaku - nie zmienił mi się ani razu a ja ani razu nie zachorowałem. Nie odczuwam też różnicy między bieganiem z camelem a bez niego.

 

Żeby powtórzyć swój post: camel jako zbiornik na wodę, izotonik 0,5l w średnim cargo uniwersalnym od MiWO to jak dla mnie najlepsze wyjście.

Link to post
Share on other sites

Widzę że z tematu o butelce zrobił się o systemach typu camelbak. :icon_biggrin:

 

Wracając do głównego wątku.

Butelkę 0,5l "raczej" zmieścisz do ładownicy M4.

Do ładownicy AK wejdzie każda 0,5l, a nawet większe.

Ładownice na duże radio/mbtir zmieści każdą 0,5l.

ladownica cargo na butelkę to słaby pomysł, będzie ci latać i obijać.

Edited by Milekh
Link to post
Share on other sites

A to w czym mineralkę kupujesz to się niby czyms różni? :icon_biggrin:

Niestety, skład chemiczny plastiku do produktów spożywczych nieco różni się od pojemników do tego nie przeznaczonych. Nie znam się na tym ale wierzę fachowcom w tym zakresie. :icon_confused3:

 

(...)

ladownica cargo na butelkę to słaby pomysł, będzie ci latać i obijać.

We wskazanym przeze mnie, dwie butelki siedzą dość stabilnie. Poza tym "luzy" można dopełnić jeszcze innymi, drobnymi elementami wyposażenia. :maniak_OK:

Edited by Powała
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...