Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kulkoodporne zamienne soczewki do kamer / kolimatorów / lunet


Recommended Posts

Hej,

 

kolega Mori ostatnio miał problem ze swoją kamerką (Contour), otóż dostał kuleczkę i przednia szybka poszła w drzazgi. Na jego prośbę dorobiłem mu nową, moim zdaniem kulkoodporną soczewkę :icon_smile:

 

Soczewka jest wykonana z poliwęglanu więc nie będzie się mocno rysować. Grubość materiału to 5mm.

 

Poliwęglan/ Polycarbon nie pęka i można go polerować w przypadku zmatowienia. Jest najbardziej przeźroczystym materiałem miękkim (pleksa jest gorsza).

 

Na rancie wykonałem przefrezowanie frezem pryzmowym żeby:

- soczewka pasowała się na wewnętrznej średnicy okularu

- szczelnie dolegała po dokręceniu

- zachowała nominalną grubość (odporność na uderzenia) a jednocześnie nie ograniczała mocno zakresu gwintu w okularze.

 

Efekt końcowy wyszedł ładnie i nie widać że szybka jest wymieniona.

 

20130501142538.jpg

20130501142634.jpg

20130501142732.jpg

20130501142827.jpg

 

 

Teraz się zastanawiam czy nie pobawić się z Eotechem :)

Link to post
Share on other sites

Mam na stanie 5mm poliweglan obawiam sie iz przy probie jego pocienienia do 3mm uzyskal bym efekt przeciwny do zamierzonego , poniewaz stracil bym idealny poler z jednej strony i musial bym polerowac a na tym sie nie znam. Mysle ze te 5mm jest sporo przeskalowane jezeli chodzi o wytrzymalosc w kwestii utraty ostrosci wypowiem sie pozniej jak zrobie proby.

 

 

Heh wymyslilem probe wytrzymalosci! Z wiatrowki ja pociagne ;) obstawiam ze bedzie slad po srucie ale nie peknie. Dam fotki z proby :)

Link to post
Share on other sites

Hej,

 

 

dopiero teraz udało mi się zrobić próbę.

 

materiał, który użyłem do produkcji "soczewek" potraktowałem wiatrówką zasilaną CO2 marki walther (pistolet), srut 4,5mm. Wystrzelaliśmy cały magazynek z odległości 1 metra. Ani jeden śrut nie się nie przebił, jedyne co powstało to odkształcenia powierzchni widoczne na zdjęciu.

 

Jedna ze śrucin trafiła prawie na samej krawędzi. Nie widać pęknięć.

 

Wniosek - użyty materiał jest nie do zniszczenia w warunkach ASG.

 

Co do samej soczewki z pierwszego posta to sam kształt okazał się niedopasowany i będę robił nowe, bardziej precyzyjne. Problem pojawił się po dokręceniu w obiektywie, ponieważ soczewka dociska obiektyw kamery uniemożliwiając autofocus.

 

Zdjęcie obrazujące efekt prób z uzyciem śrutu stalowego i wiatrówki Walther:

 

20130509155357.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Diop :)

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim: po co to wszystko?

Diop wpadł na szaleńczy pomysł obalenia grupy trzymającej władzę w zakresie produkcji ochronnych wkładek do latarek, kamer, kolimatorów i może czegoś jeszcze.

Poważnie jednak do tematu podchodząc, szukamy rozwiązań przedłużenia żywotności osprzętu, który swoje kosztuje, a dostepne na rynku wymienne elementy ochronne producentów nie rzadko oscylują w granicach 50% ceny zakupu nowych urządzeń.

 

Opis problemu/rozwiązań z punktu widzenia użytkownika kamery:

Przy użyciu zastępczej 5mm soczewki wykonanej przez Diopa, która przede wszystkim pełni rolę osłony obiektywu nie zauważyłem strat w jakości nagrywanego filmu (ani w 720p, ani też w 1080p). Nie podwarzę też właściwości ochronno - odpornych poliwęglanu, co udowadniają przeprowadzone próby z wiatrówką. Ale żeby za kolorowo nie było, wymyślone przez Diopa rozwiązanie nie jest wolne od wad, nad których usunięciem/rozwiązaniem trzeba popracować.

Przede wszystkim, źródłem kolejno opisanych problemów jest grubość materiału (ale mając pod ręką arkusz 5mm poliwęglanu uparcie kombinujemy, co zrobić, by te 5mm upchnąć). W standardzie Contour Roam 2 (w pierwszej jak i 2+ pewnie jest identycznie) osłona obiektywu jest szklana i jej grubość to jakiś 1mm. Nie dziwi więc fakt, że 6mm kulka 0.02g przy ~300fps i odległości ~20m skutecznie ją pokruszyła. Zmienna średnica zewnętrza soczewki (30mm wewnątrz/25mm od zewnątrz) świetnie wpasowuje ją do obudowy, ale:

- wysokość tej wewnętrznej średnicy (zapewniająca solidne osadzenie soczewki) ma więcej niż 1mm. Wynikiem tego, po dokręceniu osłony do kamery do pozycji zero, jest styczność obiektywu z soczewką - co w efekcie rozmazuje obraz w centralnym obszarze nagrywanego filmu. Pierwsze rozwiązanie, jakie przyszło nam do głowy to użycie podkładki dystansującej soczewkę od obiektywu. Po użyciu oringu o grubości 1mm uzyskany efekt jest pozytywny - obraz w całym polu jest ostry. Tryb 1080p działa znakomicie. Pojawił się natomisat drugi kłopot (tylko w trybie 720p w nagrywaniu szerokokątnym 135stopni):

- widoczne łuki na obu bocznych krawędziach obrazu. Prawdopodobnie kamera wyłapuje zewnętrzną, 25mm krawędź soczewki. Przyczyną jest oczywiście 5mm grubości, oraz konieczne, wcześniej opisane dystansowanie. Po optymalnym dokręceniu obudowy (posłużyłem się najpopularniejszym na świecie miernikiem wszystkiego, co zmierzalne, czyli "na oko", aby nie ukręcić gwintu) rozmazany obszar "rozszedł się" w narożniki nagrywanego obrazu. Mocniejszego dokręcania ryzykować nie chcę, pozostaje mi jedynie dopasować cieńszą podkładkę, co powinno dać dobry efekt końcowy, czyli obraz ostry w pełnym obszarze bez rozmazanych pól.

 

Ostatnią wadą, która nie wpływa w żaden sposób na jakość nagrywania (a w moim przypadku tylko na tym się skupiam) jest estetyczność zamontowanej z 5mm soczewką jej obudowy. Osłona po prostu nie dokręca się do pozycji "zero" - widoczne pozostają jakieś dwa zwoje gwintu, a oznaczenia kątów na obudowie soczewki są odwrócone o 180 stopni. Co za tym wszystkim idzie, nie ma możliwości przykręcenia obudowy soczewki do obudowy kamery - ku mojemu zaskoczeniu nie stanowi to jednak żadnego problemu w regulacji kąta obiektywu w pełnym zakresie (od -90 do 180).

 

Efekt tych kombinacji, czyli wygląd zmontowanej kamery oraz jakość nagrywanego obrazu (bez oraz z użyciem poliwęglanu) postaram się niebawem tu wrzucić, by przedstawić porównania i przekonać, że warto nad tym rozwiązaniem się zastanowić i pokombinować. Być może do tego też czasu Diop zrobi osłony do kolimatora i będzie mógł je zaprezentować. Bo wyfrezowanie odpowiedniego kształtu o odpowiednich wymiarach dla Diopa problemem nie jest, a koszty "wyprodukowania" takiej osłony wydaję się być opłacalnie niższy od oferowanych przez producentów częsci zamiennych.

Edited by Morihiro
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

jak wspomniałem wcześniej, przesyłam wykonany dziś film (1080p) porównujący jakość nagrywanego obrazu z użyciem 5mm poliwęglanowej osłonki (lewa połowa obrazu) i bez jakiejkolwiek osłonki (prawa połowa obrazu). Niestety nie posiadam oryginalnej, 1mm szklanej, contour-owskiej osłonki by porównanie pokazało jaki szkło producenta ma wpływ na obraz.

 

http://youtu.be/-3v4Wo17d1A

 

 

Różnice, jakie są - każdy oceni swoim okiem. Obraz nagrywany w kierunku zgodnym ze źródłem światła nie ma zbyt dużych różnic - pod światło natomiast widać zdecydowanie lepszą jakość obrazu bez obiektywu - silniejszy kontrast, natężenie barw (jakby cieplejszych) i może ostrość. Mimo to osobiście uważam, że straty jakości są żadne, biorąc pod uwagę efektywność poliwęglanowej ochrony obiektywu. pzdr.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Odświeżam temat, czy jest ktoś kto podjąłby się dorobić kilka takich szkiełek do ROAM2 ? Ostatnio pękła mi szybka i pajączek się nagrywa ;)

proszę o PW, fajnie jakby się udało do piątku dorobić, bo w sobotę wyjeżdzam na urlop i wodoodporna kamerka by się przydała ;)

Link to post
Share on other sites

A jak z osłoną lunet ? Mam lunetę z soczewka 50mm i nie chciałbym aby ktoś mi rozwalił szkło. Osłona przeciw słoneczna jest, niby zmniejsza ryzyko walnięcia kulki o szkło ale zawsze zostaje jakiś procent, że jednak wpadnie idealnie w szkiełko i zrobi pajączka.

Link to post
Share on other sites

Ja osobiście używam takiej osłonki, już drugą, bo pierwsza nie przeżyła spotkania że snajperka 600+ fps

 

http://m-gunfire.iai-shop.com/product-pol-1152201917-Skladana-oslona-optyki-na-szyne-RIS.html

 

A może pomyśleć o właśnie takich osłonach montowanych na ris z grubych poliweglanowych "szkiełek"?

Home-made'owe mocowania na ris'a można robić na drukarce 3d

Edited by chmarus13
Link to post
Share on other sites
A jak z osłoną lunet ? Mam lunetę z soczewka 50mm i nie chciałbym aby ktoś mi rozwalił szkło. Osłona przeciw słoneczna jest, niby zmniejsza ryzyko walnięcia kulki o szkło ale zawsze zostaje jakiś procent, że jednak wpadnie idealnie w szkiełko i zrobi pajączka.

 

Do optyki nie trzeba ochronek. Wiesz jak gruba jest soczewka? Kulka Ci tego nie potłucze/nie uszkodzi. (mówimy tutaj o lunetach droższych niż paczka dobrych kulek ;) )

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Diop dawno tu nie zagląda a może ktoś inny robi takie osłony z poliwęglanu.

Mam kolimator UTG i potrzebuje go ochronić

Narazie wymotałem z osłony latarki ale na pierwszej strzelance oberwałem w kolimator 3 razy i już po osłonce :-)

http://deltashop.pl/p/297/1106/4-quot-compact-ita-red-green-circle-scp-rd40rgw-a-kolimatory-optyka.html

Mam ten kolimator może ktoś ma jakiś pomysł na jego osłonę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Jeśli chodzi o jakość optyki acm to akurat mi się trafilo tyle, ze osłony kiepskie. Dobrze, ze nie na odwrót. To jak, potrzebne osłony czy grubość optyki robi swoje?

 

Edited by RikK
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...