Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polska flaga na obcym mundurze


Recommended Posts

Renji, od 2go maja żołnierz zawodowy oraz niezawodowy może poruszać się w umundurowaniu polowym podczas dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby jak i powrotu. Polecam bardziej się zagłębiać w przepisy, żeby nie dać się zrobić w konia. Są też zmiany w użytkowaniu niektórych sortów mundurowych więc zapoznaj się z tym.

Link to post
Share on other sites

A ja już podkreślałem że mówię o umundurowaniu WP, jeśli chodzi o przepisy. Więc flaga na ramieniu na mundurze WP jest dobrem zarezerwowanym. O innych przypadkach sam pisałem że nie. C0 do przepisów to dzięki za info bo tej sprawy nie śledzę, wiedziałem tylko że jest w planie zmiana ale nie wiedziałem że już poszła.

Link to post
Share on other sites

Hohohoh widze że temat zszedł daleko poza pytanie. Przytoczę je jeszcze raz : czy Polska flaga dobrze wygląda na innym mundurze (bez różnicy czy zgaszona czy nie) np na mundurze niemieckim, angielskim, amerykańskim

Link to post
Share on other sites

To chyba kwestia gustu. Mi się nie podoba samo noszenie flag na ramionach a tym bardziej symbolu polski walczącej narysowanej flamastrem. A ,że jestem człowiek tolerancyjny i w nie moje sprawy nosa nie wtykam to nie przejmuję się poglądami innych. Osobiście nie czuję potrzeby podkreślania mojej narodowości na strzelankach gdzie 100% uczestników jest tej samej co ja.

Link to post
Share on other sites

Ależ pobredzicie. A zamiast tracić czas na bicie zbędnej piany, wystarczyłoby żeby jeden z drugim popracował 2 minuty z Gogolem:

Art. 5. 1. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.

(Art. 1. 1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.)

I co? Jeszcze któryś geniusz chciałby coś dopowiedzieć? Słucham?

 

A co do reszty bzdurstw:

Hohohoh widze że temat zszedł daleko poza pytanie. Przytoczę je jeszcze raz : czy Polska flaga dobrze wygląda na innym mundurze (bez różnicy czy zgaszona czy nie) np na mundurze niemieckim, angielskim, amerykańskim

Napisz list do Fashion, to może Ci odpowiedzą czy to dobrze wygląda. Niestety - niezdolność do samodzielnego formułowania ocen i podejmowania decyzji bywa zazwyczaj nieuleczalna. Co za chwilę? Pytanie o noszenie opaski z gwiazdą Dawida na Eichenlaubtarnmuster?

 

 

Ponieważ flaga na ramieniu jest pierwszym odznaczeniem jaki dostaje żołnierz.

Naszywka w barwach państwowym nie jest odznaczeniem.

 

Nie do końca, muszą być 4 widoczne różnice. Tylko nikt nie sprecyzował dokładnie jakie, więc sprawa bardzo dyskusyjna.

Podstawę prawną, poproszę.

 

W pełni zgadzam się z tym co napisałeś Renji. Polskie (i jakiekolwiek inne) symbole to nie jest coś z czym trzeba się obnosić. Stopnie, flagi, naszywki są oznaką przynależności i pozycji w danej organizacji.

No jasne – katolicy niech się nie obnoszą z krzyżykami na szyjach, Żydzi z Myckami na głowach, a już na pewno niech żaden Polak nie waży się epatować na biało-czerwono! Tylko dwanaście gwiazdek i czekoladowy „ożeł” – co nie? :icon_lol: Ale w jednym masz rację flaga i barwy są znakiem przynależności – do określonego narodu. I jako jego członek mam prawo posługiwać się nimi w celu zamanifestowania i podkreślenia swojej tożsamości.

 

Panowie, za bardzo kombinujecie. Przepisy mówią o fladze na ramieniu. Takie jest polskie prawo, polskie przywileje, polskie tradycje. (...). Tu rozmawiamy o konkretnym przypadku. Każda grupa ma jakieś swoje przywileje za to co osiągnęła czy to naukowcy, czy policjanci, żołnierze, politycy. I normalnym jest że chcieli by aby to co ich wyróżnia pozostało tylko dla nich nie nie było nadużywane przez inne grupy społeczne.

Acha – czyli chodzi o przywileje? Rozumiem, że uposażenie, dodatki i wcześniejsza emerytura już nie wystarczają? :icon_wink: Flaga na mundurze jest oznaczeniem przynależności do SZ RP. Podobnie jak orzeł wojskowy na nakryciu głowy. Tyle, ze barw narodowych może używać każdy (jw.) - a orła nie. Bo tak mówią właśnie przepisy. Przy czym owa fetyszyzowana naszywka naramienna określająca przynależność państwową, nie jest znakiem SZ RP określonym w ustawie z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Więc proponuję skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością i przestać tworzyć opowieści dziwnej treści. A bajeczki o rzekomej tradycji, sięgającej ...ostatnich lat, darujmy sobie. W powszechnej obyczajowości symbolem polskiego żołnierza jest orzełek. I od niego wara. Ale co do barw - jw.

 

 

Co do tradycji - no nasza historia jest taka, że wolną armię mam od 20 lat, więc nie ma co się dziwić że i tradycje są budowane od tego właśnie czasu.

Znaczy, że jak w A-stanie ukradną nam furmankę, to w Polce muszą oddać nam samolot? :icon_wink: Polska tradycja wojskowa, nawet pomijając okres PRL, jest wystarczająca długa abyśmy, nie musieli nic w tej mierze „budować”. I kto jak kto, ale Ty żołnierzu, powinieneś o tym wiedzieć...

Edited by Kuba
Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Wiem, że temat już dawno leży pod metrową warstwą kurzu, ale tak czy siak pozwolę sobie na wypowiedź w tej sprawie. Pamiętam czasy jak Polski mundur rzeczywiście był zakazany. Niemniej jednak te czasy już minęły, gdyby było inaczej, to pierwszy lepszy sklep w którym sprzedawany jest mundur Polski puszczany byłby w skarpetach, a sami spójrzcie ile teraz jest sklepów z asortymentem z demobilu. Później było tak, że Żandarmeria Wojskowa czepiała się tylko osób w mundurach z flagami państwowymi i z tym wydaje mi się nie ma co dyskutować. Nie wiem czy nadal tak jest czy też nie, ale moim zdaniem Polskie flagi biało-czerwone odpuśćmy sobie, przynajmniej na Polskim mundurze, przynajmniej w miejscach publicznych. Jednakże za czasów jak ŻW ganiało za osobami z biało-czerwonymi flagami, nie robili tego za osobami z flagami gaszonymi i tego od zawsze się trzymam. Patriotyzm nakazuje mi noszenie Polskiego munduru, tak ja to postrzegam, w niemieckim flecktarnie czułbym się po prostu źle, jednak nigdy nie chciałem wchodzić w konflikt z prawem, zresztą po tym jak widziałem, że ŻW zatrzymywały zawsze osoby z biało-czerwoną flagą, a byłem wtedy jeszcze dzieckiem, pomyślałem sobie, że tego typu zestawienie (Polski mundur z biało-czerwoną flagą) zarezerwowane jest dla żołnierzy. W późniejszych latach jak założyłem grupę airsoftową, sam goniłem każdą nową osobę, która przychodziła do grupy. Od każdego wymagałem odprucia czerwono-białych flag jednocześnie nikogo nie zmuszałem, aczkolwiek zachęcałem do kupienia flag gaszonych, które po pierwsze z tego co zauważyłem noszone na mundurze nigdy nikomu nie przeszkadzały (ŻW), a po drugie w naszym sporcie na pewno bardziej spisują się jednak gaszone, bo powiedzmy sobie szczerze, noszenie biało-czerwonych flag na mundurze w terenie zalesionym gdzie staramy się jak najbardziej zlać z otoczeniem, jest jak chowanie się w ciemności z włączoną latarką.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Jeśli coś nie jest niezgodne z prawem, to nie wolno nikomu tego zabraniać.

Każdy ma swoje wizje.

Jeżeli stosuje felcktarn/woodland/dpm/etc. w naszym sporcie ze względów na skuteczność maskowania to niech nikt nie zabrania mi przypinania do tego naszej flagi/orzełka na ramię, bo to jest akurat mój dowód na to, że nie identyfikuje się z obcą armią, a tylko korzystam z ich technologii która jest skuteczna w danej chwili.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...