Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Glany - zastosowanie w airsofcie


Recommended Posts

Też kilka lat używałem glanów ale dobrej jakości. Niestety chińskie/polskie glany nie wytrzymują użytkowania normalnego, na co dzień. Więc raczej 200 pln trzeba do ceny przykładowych doliczyć i celować w zakresie 400+. Ja bym polował na angielskie Tredairy, jeśli jeszcze robią wysokie buty. Uwielbiałem ich podeszwę i jakość skóry. Z powodu ceny zrezygnowałem z glanów.

Link to post
Share on other sites

Dla mnie glany z mundurem wyglądają po prostu śmiesznie :icon_wink: I chociażby z tego powodu nie polecałbym ich nosić na strzelankach.

 

Że coś wygląda śmiesznie, to raz, uznaniowe, dwa, dla mnie marny argument.

Ale glany po prostu sie nie sprawdzają...

Link to post
Share on other sites

Kupiłem kiedyś glany za 200zł. To były najgorzej wydane 200zł w moim życiu. Nie widzę najmniejszego sensu inwestowania w glany skoro w tej cenie można mieć przyzwoite wojskowe obuwie. Może są mniej "tru" ale komfort użytkowania jest nieporównywalnie większy.

 

Jestem tego samego zdania.

 

Że coś wygląda śmiesznie, to raz, uznaniowe, dwa, dla mnie marny argument.

Ale glany po prostu sie nie sprawdzają...

 

Może i marny, ale sam osądź jak to wygląda. Wyobrażasz sobie gościa z typowymi glanami w mundurze na strzelance? Ja nie bardzo. Jakieś dziwne twierdzenie: "Moje glany wyglądają prawie jak wojskowe buty to będę w nich łaził na strzelanki" To tak jak by zakładać rękawice zimowe zamiast taktycznych, "bo są podobne do tych używanych przez wojsko"

Link to post
Share on other sites

Ombre, to może ja nie będę się odzywał, bo w początkach mojej kariery nosiłem na strzelankach zimowe rękawice :maniak_strach: Po pierwsze, była zima, po drugie, miałem napięty budżet i dłuugą listę rzeczy do kupienia. "Taktyczne" rękawice znalazły się na niej dopiero późną wiosną...

 

Wyobrażać sobie kolesia w glanach i mundurze nie muszę - widuję ten zestaw w polu z pewną regularnością. Głównie wśród P.T. uczniów i studentów, którzy jeszcze nie załapali, że ten rodzaj obuwia po prostu sie nie sprawdza w lesie.

 

Szczerze, ja mam w odwłoku, jakie kto ma buty i rękawice. Zaczyna mnie razić dopiero ortalionowy dres - i to kompletny, bo samą bluzę jeszcze przełknę. Zresztą rzuć okiem na moją ekipę - przyznaję, zimowe zdjęcie było na imprezie zrobionej dla zwały w klimatach "Wiochmen: Zadyma" ale gdybyśmy posiadali gumofilce, to byśmy w nich przyszli (a'propos gumofilców - buty wartownicze zimowe wz.44 to zdaje się właśnie gumofilce były... i na szajsowatą pogodę ponoć genialne).

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Może i marny, ale sam osądź jak to wygląda. Wyobrażasz sobie gościa z typowymi glanami w mundurze na strzelance? Ja nie bardzo. Jakieś dziwne twierdzenie: "Moje glany wyglądają prawie jak wojskowe buty to będę w nich łaził na strzelanki" To tak jak by zakładać rękawice zimowe zamiast taktycznych, "bo są podobne do tych używanych przez wojsko"

I strzelał się z plastikowych kulek...

Link to post
Share on other sites

 

Może i marny, ale sam osądź jak to wygląda.

Normalnie wygląda. Nie jest jakaś tragedia. Sam np nosiłem wojskowe buty pamiętające lata 80-te. Takie ciekawe opinacze.

 

Wyobrażasz sobie gościa z typowymi glanami w mundurze na strzelance?

Tak. Nawet widuję. Nawet sam nosiłem. I jeśli chodzi o ich wytrzymałość to są nawet lepsze od części butów taktycznych. Że o pewnych właściwościach jakich nie posiadają buty taktyczne z miękka podeszwą nie wspomnę.

 

Ja nie bardzo.

To masz uboga wyobraźnię. :)

 

Jakieś dziwne twierdzenie: "Moje glany wyglądają prawie jak wojskowe buty to będę w nich łaził na strzelanki" To tak jak by zakładać rękawice zimowe zamiast taktycznych, "bo są podobne do tych używanych przez wojsko"

No to zobacz jakie rękawice taktyczne noszą nasi żołnierze. Aha i zobacz jakie rękawice noszą zimą :P

Link to post
Share on other sites

Pewnie, że można kupić glany i jeździć w nich na strzelania, ale po co? Glany glanom nierówne. W cenie niższej niż para dobrych glanów można kupić wojskowe buty naprawdę przyzwoitej jakości, a te tańsze są po prostu tragiczne. Wiele się nasłuchałem od graczy o odpadających podeszwach, pękającej skórze, notorycznych odciskach i "kapciowaniu się" butów po pewnym czasie.

 

Kolega przez ponad 4 lata jeździł w droższych glanach na różne imprezy airsoftowe. Był w nich nawet na mil-simie 24h i wrócił zadowolony. Tylko że dla niego priorytetem było posiadanie jednej pary butów na strzelania i do chodzenia na co dzień. Kwestia tego, jakie masz priorytety.

 

No i też nie widzę niczego złego w rękawicach zimowych podczas strzelań. Oczywiście noszonych zimą.;]

Link to post
Share on other sites

Dobra dobra. Trzeba najpierw się zapoznać z rynkiem glanów, bo mam wrażenie, że część zawężyła sobie pojęcie. Wspomniane przeze mnie Tredairy miały miękką podeszwę i były najwygodniejszymi wysokimi butami jakie nosiłem (4 lata przez 340 dni w roku). Glan glanowi nie równy. Tak przy okazji http://armyworld.pl/product-pol-3134-Buty-Skorzane-Wojskowe-Dunskie-Typu-Glany-Oryginal-Nowe.html dla mnie stuprocentowe glany. A wojskowe.

Link to post
Share on other sites

@Errhile

 

Nie mówię tu o początkach kariery, wiadomo, wtedy nosi się różne dziwne rzeczy, ale czy wydawanie 240zł na glany do asg jest rozsądne? Mając taki fundusz kupiłbyś glany czy jakieś normalne buty wojskowe? Za takie pieniądze możesz kupić dobre buty i jeszcze na taktyczne rękawice starczy. Znalazłeś hajs, kupiłeś odpowiednie rzeczy, a nie glany i zimowe rękawice z polarku.

 

Wyobrażać sobie kolesia w glanach i mundurze nie muszę - widuję ten zestaw w polu z pewną regularnością. Głównie wśród P.T. uczniów i studentów, którzy jeszcze nie załapali, że ten rodzaj obuwia po prostu sie nie sprawdza w lesie.

Nie załapali? Powiedz im że to głupota. Widocznie są niedoświadczeni, stąd ich zachowanie.

 

Szczerze, ja mam w odwłoku, jakie kto ma buty i rękawice.
A ja nie. Rozumiem jak ktoś chodzi na strzelanki w adidasach bo akurat zbiera na jakieś tam buty. Ale nie lubię takich co popierdzielają cały czas w adidasach i co 10 minut stękają i zdejmują buty bo coś im wpadło, mało co nie skręcili kostki albo osa ich gdzieś w okolicę kostki ukąsiła (bo takowy przypadek też miałem)

Gumofilce - Nie takie złe, jak by nie wpuszczać w nie spodnie. Z tym że dość niewygodnie się w nich biega :icon_wink:

 

I strzelał się z plastikowych kulek...

 

To latajmy sobie w ortalionowych dresach. Po co to "udawanie" żołnierzy?

 

@Arthur Currie

 

Normalnie wygląda. Nie jest jakaś tragedia. Sam np nosiłem wojskowe buty pamiętające lata 80-te. Takie ciekawe opinacze.

 

Opinacze? Sam mam jedną parę. Dobre buty. Do glanów nie ma co ich nawet porównywać, zupełnie inna bajka. Na pewno lepiej wyglądają :)

 

 

No to zobacz jakie rękawice taktyczne noszą nasi żołnierze. Aha i zobacz jakie rękawice noszą zimą :icon_razz:

 

No, właśnie patrzę. I nie są podobne do cywilnych zimowych rękawic. Zimowe? Tak wiem jak wyglądają. Nie szczególnie raczej wygodne przy opreowaniu przy sprzęcie. Czy przy czymkolwiek innym.

Edited by Ombre
Link to post
Share on other sites

Wszystkim znafcom obuwia taktycznego chciałbym przypomnieć, że obuwie potocznie zwane "glanami" wywodzi się wprost od obuwia amerykańskiej firmy Corcoran. Corcorany były używane podczas II W.Ś., podczas wojny w Korei i Wietnamie i czasem używane są do dziś. Więc odpowiednio dobrane "glany" do odpowiedniego munduru będą wyglądały OK dla osoby w temacie.

Nie OK będą oczywiście wyglądały dla każdego, który w lesie uznaje tylko sprzęt wojskowy/taktyczny itd.

Kilka fotek:

http://farm9.staticflickr.com/8087/8495883524_12efee2cd1_o.jpg

http://i602.photobucket.com/albums/tt104/vor033/US%20Army%20-%203/ac60c8c0.jpg

Link to post
Share on other sites

To latajmy sobie w ortalionowych dresach. Po co to "udawanie" żołnierzy?

No właśnie po co udajemy żołnierzy?

Jak dla mnie po to by być bardziej sprawnym bojowo - wyposażenie wojaka bardziej się nadaje do airsoftu niż kobieca torebka od Armaniego, ładownice są lepsze do przenoszenia magów niż kieszenie w jeansach. Więc można łączyć amerykański kamuflaż i replikę rosyjskiej broni jeśli komuś tak wygodnie. Można też nosić niemieckie pasoszelki do polskiego munduru, amerykańskiej repliki i chińskich butów. Dlaczego nosimy kamuflaże? Bo to działa a nie dlatego, że wyglądamy jak pro kozaki. Z resztą po lekturze tematu "lans czy działanie" śmiem twierdzić, że ponad połowa airsoftowców w Polsce jest za działaniem, a nie lansem więc wygląd (który jak zauważono jest kwesią indywidualną) jest dla większości mało ważny.

Jeżeli komuś wygodnie to niech biega w ortalionie - on zarobi kulkę. Jeśli komuś wygodnie to niech biega w glanach. I nic NAM do tego. Możemy doradzić, że ortalion źle kamufluje, że glany niewygodne, ale!

ALE! Kwestia wyglądu jest mocno indywidualna. Dla mnie założenie glanów do munduru jest ok. Dla Ciebie nie. Dla "tru" rekonstruktora założenie repliki guzika do bluzy będzie złe, a dla stylizatora będzie ok bo jest zbliżony do oryginału.

Natomiast gadanie, że "udajemy żołnierzy" więc glany są be jest nie na miejscu. Bo strzelanie z kulek nie zabijających daje takie udawanie żołnierzy jak właśnie noszenie glanów zamiast "koszernych" wojskowych butów.

Edytuj: pomijam tu takie aspekty "udawania" żołnierzy jak ograniczenia zasięgu replik w porównaniu do prawdziwej broni, brak możliwości bicia (co żołnierz robić może bo przecież walka wręcz w wojsku się zdaża). Mało wojskowe buty w porównaniu do innych aspektów naszego udawania żołnierzy są naprawdę mało ważne.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

 

Nie mówię tu o początkach kariery, wiadomo, wtedy nosi się różne dziwne rzeczy, ale czy wydawanie 240zł na glany do asg jest rozsądne? Mając taki fundusz kupiłbyś glany czy jakieś normalne buty wojskowe? Za takie pieniądze możesz kupić dobre buty i jeszcze na taktyczne rękawice starczy. Znalazłeś hajs, kupiłeś odpowiednie rzeczy, a nie glany i zimowe rękawice z polarku.

 

 

Mistrzu, za 240zł to ja sobie mogę rękawice dobre kupić. Porządne buty kosztują po 500-600 i więcej złotówek (tak, buty robione przez Haixa dla BW można dostać za 200-250zł, Protektory też, pytanie, czy są to naprawdę dobre kamasze). Zależy od wymagań klienta.

Link to post
Share on other sites

Mistrzu, za 240zł to ja sobie mogę rękawice dobre kupić. Porządne buty kosztują po 500-600 i więcej złotówek (tak, buty robione przez Haixa dla BW można dostać za 200-250zł, Protektory też, pytanie, czy są to naprawdę dobre kamasze). Zależy od wymagań klienta.

 

I tutaj znowu pojawia się pytanie co rozumiesz przez wyrażenie dobre buty ;) Widzisz ja na przykład dorwałem za 150zł polskie trepy pustynne, i jak dla mnie są świetne w swojej cenie, nie będę już pisał dlaczego, Zostaje mi 90zł na rękawice taktyczne. Niektóre modele mechanixa kosztują 6 dych, można też kupić coś od GF. Wybór jest duży.

A buty za 500zł? Jak ktoś chce niech kupuje, jego sprawa. Ale myśle że lepiej jest kupić jakieś tańsze i mieć hajs na inny ekwipunek. A są takie modele butów do 250-300zł które do ASG spokojnie wystarczą ;)

 

@MarekMac

 

No, i tu się z Tobą zgodzę.

Więc odpowiednio dobrane "glany" do odpowiedniego munduru będą wyglądały OK dla osoby w temacie.

 

Dokładnie. Te glany przedstawione na zdjęciu są że tak powiem "wojskowymi glanami", już przypominającymi jakoś te normalne buty. Mówiąc że nie wyobrażam sobie osoby w mundurze z glanami chodziło mi bardziej o coś takiego:

http://www.eobuwie.com.pl/product-pol-5064-Glany-STEEL-105-106-czarne-10-dziurkowe.html

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że na dobre glany nie trzeba wydawać aż 400+ PLN. Co prawda nie wiem, jak teraz dokładnie wyglądają ceny, ale 9 lat temu kupiłem sobie glany, robione na zamówienie w krakowskich Łagiewnikach (zamawiało się je w sklepie "Ebola", na ul. Floriańskiej, koło Rynku Głównego w Krk). Dałem wtedy za parę 350 PLN. Buty nie rozpadły się do dziś, choć zużyte są już znacznie. Przez te lata przetrwały różne eskapady w las i w góry, śniegi, deszcze i koncerty maści wszelakiej i nigdy mnie nie zawiodły. Kumpel kupił parę jakoś rok temu i twierdzi, że jakość wykonania nie spadła. Krótko mówiąc - w relacji jakości do ceny lepszych glanów chyba się nie znajdzie.

 

Nadal jednak chyba wszyscy jesteśmy zgodni co do jednego - kupno w zasadzie jakichkolwiek glanów w cenie <300 PLN to wywalenie pieniędzy w błoto. Glany w tym przedziale to buty na 2 lata, po których upływie iskrzyć będą ostatnimi dwoma wkrętami w swojej cieniutkiej jak kartka papieru podeszwie, przy każdym stawianym na chodniku kroku, a dyskomfort powiększać będą dodatkowo ziejące zaraz za opadniętymi już od dawna noskami, dziury.

 

W cenie do 300 PLN osobiście odradzam jakiekolwiek glany, można w tej kasie wybrać przeróżne buty wojskowe, które będą lepsze pod każdym kątem. Pamiętajmy, że glany nieprzemakalne są maksymalnie do pierwszego oczka na sznurówkę, a w zimie wymagają grubej skarpety.

Edited by Kirk
Link to post
Share on other sites

Niewskazane jest oszczędzanie i zaniedbywanie stóp.

Glanów jest na rynku multum, te tańsze mają szajsowatą jakość, skóra pęka na zgięciu za noskami, łatwo nabawić się odcisków, obtarć, przemiękają i łatwo w zimie o utratę palców. Zajechałem już dostatecznie dużo glanów, w tym martensy i hevi djuti, by odradzać ten typ buta. btw HDki farbują skarpety dość intensywnie nawet od potu, lepiej mieć skarpety tylko do glanòw.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...