Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jakiego materiału cyma używa do kabli?


Recommended Posts

Witam, dzisiaj naszła mnie chęć na upierniczenie zbędnego bezpiecznika w mojej cymie (0.49). Dysponuje lutownicą z Lidla i kilkoma gramami cyny lutowniczej, jeśli kable są ameliniowe to niestety nic nie zdziałam i zostanę z niesprawną repliką. Wiecie może z czego zrobione są cymowskie kable?

Link to post
Share on other sites

Miedź zanieczyszczona?

Nie są złe, ale nie są też najlepsze. Po zmianie na niskooporowe elementa kable zaczęły się jarać i wróciłem do stockowych, później kupiłem porządne zwykłe kable. Posrebrzanie niewiele da, eliminuje szumy i takie tam, może w kablu do HDMI daje to jakiś rezultat ale w replice... Zwykłe kable miedziane (porządne ze sklepu dla modelarzy) w izolacji silikonowej będą wystarczające (najlepsze), tzw. niskooporowe choć w elektronice takie pojęcie nijak się ma do czegokolwiek.

 

Ok mój błąd, posrebrzane łatwiej się lutuje, i to cała ich magia.

Edited by l_isek
Link to post
Share on other sites

No z tym aluminium nie jest tak źle, raczej okablowanie nie "pracuje" w GB. Ze względu na cenę są powszechnie stosowane w niektórych maszynach i urządzeniach, niestety muszą mieć większą średnicę niż miedziane i przeważnie są w postaci jednej żyły.

Link to post
Share on other sites

Miałem 3gen JG i miałem bieloną miedź, a replika jest miejscem gdzie alu kabel nie ma prawa bytu bo po przy podpinaniu i odpinaniu baterii kable wygina sie wystarczajaco zeby popękały...

 

Bo tak swoja drogą, chciałbym zobaczyć jak te aluminiowe kable byłyby przylutowane np do styków....

 

btw. Aluminiowa linka ? Takie cudo nigdy nie powstało chyba...

 

Wiec wybacz, ale wiele widziałem :P

Edited by rogal138
Link to post
Share on other sites

Bo lutować "to trza umić"

Jak czytam te bzdury, to mi ręcę (i nie tylko) opadają.

Aluminiowe przewody to były stosowane w instalacjach elektrycznych w blokach mieszkalnych z wielkiej płyty, w latach 70tych. I przeminęły z wiatrem.

W żadnych (słownie: ŻADNYCH) urządzeniach elektrycznych ogólnodostępnych współczesnych nie stosuje się przewodów aluminiowych. Używa się ich w urządzeniach specjalistycznych, przemysłowych, gdzie pewne warunki wymagają takich, a nie innych przewodów.

Na pewno w żadnej replice nawet chińczycy nie dają przewodów z aluminium, ani z "nielutowalnego syfu" (cóż to takiego?) Da się polutować, ale lutowanie, to nie klejenie klejem termotopliwym, że wystarczy kapnąć gluta, poczekać aż zastygnie i trzyma. Nie wystarczy nakapać na lutowane elementy cyny stopionej na grocie lutownicy. Trzeba najpierw nagrzać lutowane miejsca (wcześniej oczyszczone) i cyna ma się topić przyłożona do tych miejsc, a nie do grotu lutownicy. Wtedy będzie trzymać.

Cyma i wszystkie repliki świata mają przewody miedziane. (bo przecież nie stalowe, złote, czy platynowe), Chińczycy stosują tanie przewody- wiązka z dość grubych drutów i w sztywnej izolacji.

Niskooporowe różnią się tym, że w wiązce jest duża ilość bardzo cienkich drucików, a izolacja silikonowa jest miękka.

Zamiast przepłacać za "super-hiper" kosmiczne przewody ultra- niskooporowe, można sobie kupić z metra cięte przewody głośnikowe o różnych przekrojach (średnicach) np. w Castoramie, za kilka zł.

I przestańcie używać określenia "amelinium" z filmiku o żulach na jutubie. Niektórzy to już nawet uwierzyli, że takie coś jak amelinium istnieje.

Edited by Korba
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...