Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Mam pytanie czy bedac w mundurze z oznaczeniami na terenie prywatnym mogę mieć jakieś problemy ? Bo co widzę tematy to jest napisane miejsca publiczne i paradowanie w mundurze. Dodam że nie mogę odczepić/odpruć naszywek z munduru bo to nie mój a pożyczany więc to odpada i mam pytanie czy mogę w taki mundurze bawić się na terenie prywatnym ? I czy pozowanie do zdjęc w mundurze oznaczonym stopniem i flagami bez jednostki jest zabroniony i może posłużyć jako dowód ? Mimo powiedzenia że to zdjęcia z rekonstrukcji czy czegoś. Wiem że pytania troszke głupie ale chciałem się upewnić ;)

Link to post
Share on other sites

Oglądałeś "Pułkownika Kwiatkowskiego"? Wiesz no każdy może sobie założyć pagon, każdy może "przyznać" sobie stopień, funkcję itd. Ale to co dzieje się z tą sprawą dalej to zależy od szczęścia, żandarmerii i twojego sumienia ;) Jeden ciuła ciężko w wojsku żeby dostać awans, a inny po prostu sam sobie go przyzna. Według mnie sprawa prosta: nie zasłużyłeś- nie nosisz. Sprawa samego munduru i flag zależy od wielu czynników m.in. czy jesteś w organizacji, która ma podpisane porozumienie z MON, do czego chcesz go używać itd. Przede wszystkim SZACUNEK do tego munduru, bo jak widze niektóre klasy wojskowe, ich sposób obchodzenia się z mundurem to czlowieka krew czasem zalewa... Najlepiej zapoznaj się dokładnie z regulaminem, a reszta to sprawa sumienia ;)

 

Link to post
Share on other sites

Bardzo ciekwy artykuł polecę w tym temacie: http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,mundur-wojskowy-a-mundur-rekonstruktora,9891

 

Generalnie jest tylko kilka rodzajów zabronionych mundurów (np. Policji)

I jeżeli nie podajesz się za [tu wstaw rangę według swoich oznaczeń], to raczej kara Ci nie grozi.

 

5 minut szukania po necie ;)

Tyle faktów, reszta to kwestia gustów i/lub takiego czy innego "odczucia"

Link to post
Share on other sites

Głownie sprawa to właśnie to miejsce publiczne a to teren prywatny to tak jakby nie dotyczy z dwa to nie chodzę i nie mówię że jestem starszy szeregowy czy coś. Link do artykułu dobry ale widzę że nawet osobą znająca się ma problem z prawem bo jest tak pogmatwane jedna prawo wyklucza druga, a nastepne to znowu zależy jak zostanie zinterpretowane -.- . Ale co do rekonstrukcji to chyba można w końcu niejednego zdjęcie widziałem z ASG i ludzie mieli flagi i nieraz stopnie wojskowe nawet . Ale widać trzeba kupić swój mundur i odpruć od niego wszystko :/

Link to post
Share on other sites

Ze wspomnianego w artykule "Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części" wynika, że nie można używać mundurów i i części mundurów typu wz 93 z nadrukiem "pantera" również bez oznaczeń wojskowych :icon_cry:

 

Link do rozporządzenia (krótkie na szczęście): http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20052161827

Link to post
Share on other sites

O ile za sam mundur problemów raczej nikt nie robi. Zdarzały nam się nie raz spotkania z policją a czasem nawet z żandarmerią i nie jest to dla nich problem, mimo iż prawo faktycznie zabrania. To jednak stopni nosić nie wolno i na to już oka nie przymykają.

Więc sam mundur ok, ale ze stopniami lepiej nie paradować.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie, to noszenie stopni czy innych tego typu rzeczy jest niepotrzebne do szczęścia. Natomiast noszenie flagi Polski, to trochę inna sprawa - czujesz się Polakiem, patriotą - noś. Według mnie.

Chociaż jak widzę niekiedy w większych miastach grupki ludzi w moim wieku, którzy mają na sobie jakieś elementy munduru (spodnie, bluzy) czy też bluzy z Polskimi flagami, a w ręku piwo i siedzą na ławce przeklinając, to jakoś tak czuję że powinno się zabronić noszenia takich rzeczy..bo wstyd.

Link to post
Share on other sites

I właśnie chyba większość się sprowadza do tego co powiedział kolega wyżej- szacunek do munduru i barw narodowych. Jeśli w mundurze będziesz chodził jak przystało na człowieka to myślę, że nikt nie będzie robił problemów. Ale jeśli chcesz pić, balować itd itd to po prostu nie zakładaj munduru, bo nie wszyscy rozróżniają osoby w mundurach i później zła opinia leci na żołnierzy, harcerzy, strzelców itd. Ale myślę, że taką granice mimo wszystko każdy normalny wyczuje, a przynajmniej powinien ;)

Edited by a5d4f1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...