Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

AK, AKM, AK-74 - numery/oznaczenia


Recommended Posts

Polskie AKMy/AKMSy miały numerowane pokrywy komory z tyłu, przy zatrzasku. Trafiłem też na numerowane suwadła (od środka, nie jak u ruskich)

 

 

Posiadam również fosfatowaną rurę gazową, która ma numer od spodu ( co występuje również w rumuńskich wersjach)

 

 

Posiadam również fosfatowaną rurę gazową (polską od AKM), która ma numer od spodu ( co występuje również w rumuńskich wersjach)

 

Poszczególne elementy lufy w AKM/AKMS również mają swoje oznaczenia.

Kolanko AKM ma u dołu cyfrę (zasłania ją zamontowany wycior), podstawa muszki ma również jakieś znaczki (umieszczone losowo, nawet nie każda to ma)

 

To już mniej w temacie, ale... Wersje szkoleniowe oprócz otworów przekrojowych tu i tam oraz czerwonych oznaczeń na łożach, kolbach czy chwytach miały także numer na łożu, po lewej stronie - na wzór rosyjskiego (np. AKM/AKMS, czy AKS74U). Czy inne to miewały - nie wiem, osobiście nie spotkałem się z polskim, bojowym łożem od akms/akm z numerami. To szkoleniowe miałem.

 

Wszystko co tu opisałem to moje własne, naoczne doświadczenia.

Link to post
Share on other sites

Zasadniczo w polskich AK/AKM etc. numery można było spotkać z tego co słyszałem i widziałem to w 14 czy nawet 17 miejscach.

Tak na szybko z głowy to powiem, że numerowane części to:

- komora zamkowa z lewej strony - pełny numer

- pokrywa komory zamkowej pod wycięciem na zatrzask/urządzenie powrotne - pełny/niepełny numer

- zamek - pełny numer

- suwadło z tłokiem - pełny/niepełny numer

- bezpiecznik od strony zaczepu ognia pojedynczego/ciągłego - niepełny numer

- rura gazowa

- bagnet

- pochwa bagnetu

 

To tak na szybkości bo jakiś czas już nie miałem w pełni bojowego AKGN/AKMS w rękach.

Jedyne na czym mogę sprawdzić to na "rezerwiście".

Link to post
Share on other sites

- komora zamkowa z lewej strony - pełny numer

 

 

Chodziło Ci o obsadę lufy, tak?

 

 

 

@Lesio - aktualnie posiadam tylko wcześniej wymienioną rurę gazową, 3 polskie bagnety z różnych okresów. Nie wiem czy to Ci jakoś pomoże.

Edited by senkuPH
Link to post
Share on other sites

@senkuPH: obsada lufy też, ale przypomina mi się, że widziałem również numerowane komory zamkowe.

Miałem w rękach kiedyś zestaw z numerowanymi magazynkami, a jakiś czas temu przerabiałem numerowane magazynki z 30 nb na 20 nb.

 

O, no to ciekawostka. Ogólnie temat wart drążenia.

Link to post
Share on other sites

RMoGbeu.jpg

Tu widać co nieco. Od biedy można by sobie zwymiarować.

 

no własnie jestem na wyjeździe i nie mam dostępu do żadnej części AK, by móc sobie przenieść wymiary, dlatego liczyłem, że ktoś może mi po prostu linijką zmierzyć wysokość takiej cyferki. Jak wrócę do domu, to już sam sobie ściągnę z mojego AK, chciałem tylko wiedzieć, czy nie jest tak, że cyfra przy logo works11 ma na przykład 8mm, ale już ta na suwadle 5mm :)

Link to post
Share on other sites

U mnie są wybicia w AKM na:

- mniej więcej połowa lufy, jakieś cyferki, nie wiem jakie jest ich znaczenie :P

- suwadło - numer broni: 3mm, na powierzchni styku z zamkiem, od środka, jest jeszcze wybita jakaś liczba

- zamek - numer broni: 3mm

- żerdź sprężyny (akurat wymieniałem na inną ze starego AK, ale też wys. 3mm)

- bezpiecznika nie chce mi się wyjmować, ale stawiam, że też 3mm

Cyferka "1" w logo Worksa - 4mm

Wysokość cyfry/litery w roczniku i numerze broni: 3mm

Link to post
Share on other sites

U mnie są wybicia w AKM na:

- mniej więcej połowa lufy, jakieś cyferki, nie wiem jakie jest ich znaczenie :icon_razz:

- suwadło - numer broni: 3mm, na powierzchni styku z zamkiem, od środka, jest jeszcze wybita jakaś liczba

- zamek - numer broni: 3mm

- żerdź sprężyny (akurat wymieniałem na inną ze starego AK, ale też wys. 3mm)

- bezpiecznika nie chce mi się wyjmować, ale stawiam, że też 3mm

Cyferka "1" w logo Worksa - 4mm

Wysokość cyfry/litery w roczniku i numerze broni: 3mm

 

O, dokładnie o takie coś mi chodziło, bardzo dziękuję! Trzeba będzie dokupić, bo najmniejsze są u mnie piątki...

Link to post
Share on other sites

Mnie natchnęły podczas porządków, ale mam jedynie 8mm, a tu się okazuje, że 4mm to maks. Jakbyś znalazł jakieś dobre zdjęcia miejsc, gdzie AKSU ma powybijane końcówki numerów, to daj znać. Jak u siebie zrobię, to wrzucę fotki w temat :icon_smile:

 

 

Czekaj, czekaj. Zawracasz kitę o AK, AKM a planujesz to tylko na AKS74U...?

 

1 min szukania w google. Mega lenistwo :icon_smile:

 

IMG_0299.jpg

Edited by senkuPH
Link to post
Share on other sites

Mnie natchnęły podczas porządków, ale mam jedynie 8mm, a tu się okazuje, że 4mm to maks. Jakbyś znalazł jakieś dobre zdjęcia miejsc, gdzie AKSU ma powybijane końcówki numerów, to daj znać. Jak u siebie zrobię, to wrzucę fotki w temat :icon_smile:

 

Lesio to chyba musi przejść kurs z obsługi google:

http://www.conrad.pl/Punce-Mannesmann-243-Z-3MM,-cyfry-0-9,-wys.-3-mm.htm?websale8=conrad&pi=800066&ci=SHOP_AREA_17551_1513024

Link to post
Share on other sites

Tak na szybko z głowy jeśli chodzi o zewnętrzne numery...

Chyba wszystkie "suczki" jakie widziałem miały wybite numery na widocznej-prawej stronie suwadła, ostatnie trzy cyfry lub więcej oraz skrobanie pokrywy nad numerem obsady lufy (trochę imo bez sensu, bo pokrywa jest na zawiasie i nie wymaga demontażu przy czyszczeniu), tak bym zrobił i moim zdaniem byłoby najkoszerniej.

Zdarzyło się jeszcze kilka ekstremalnych przypadków wybicia numeru na lewej stronie łoża oraz skrobaniu bezpiecznika, jak pokazał Senku.

 

Jeśli zajmujesz się już detalami to zadbaj może o dodatkowe pierdoły :icon_wink:

Przedewszystkim prawie wszystkie "suczki" były sklepane w Tule (gwiazdka na obsadzie lufy). Przez kilka lat otrzymywały one wentylowane okładziny drewniane, zmieniono je na niewentylowane jakoś ok. '86, natomiast od ok. '88 czy '89 zrezygnowano z pinowania elementów na lufie na rzecz zgrzewania. Niezwykłą rzadkością stanowiły aks74u czyli z szyną boczną, co o ile się nie myle w świecie asgejuwy jest codziennością.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...