Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Za Wikipedią: Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu.

 

Czyli ważny jest wygląd zewnętrzny. Jeśli coś, co nie strzela nawet pestkami od wiśni, ale wiernie odtwarza wygląd zewnętrzny konkretnego modelu broni palnej, to jest to replika.

To, co na tym forum nazywane jest replikami, to są zabawki strzelające plastikowymi kulkami, o niewielkiej energii kinetycznej. I takiej definicji się trzymajmy, bo są zakusy na reglamentację, rejestrowanie itp. replik broni palnej.

 

Link to post
Share on other sites

CM.030 chyba by się rozpadło, koledze kolegi upadł mój cymoglock i to właściwie wystarczyło żeby przestał działać.

8xugzl.jpg

 

 

Zjechane gwinty - nie dało się przykręcić tego elementu który umożliwiał zakładanie zamka, kulki nie miały prawa wchodzić do komory, bo nie miało co ich wpychać. Ale to może dlatego że upadł na asfalt, a nie został rzucony o ścianę.

 

A wracając do tematu - moim zdaniem replika to coś co odwzorowuje broń palną, a przy tym nie zepsuje się po 10 strzałach, więc AEG powinien też mieć stalowe zębatki i znalowy/aluminiowy szkielet GB, sprężynowe powinny mieć flaki z metalu, a o gaziakach się nie wypowiem.

Edited by Polishman213
Link to post
Share on other sites

Zabawka z bazaru- rzuć o podłogę to będziesz pęsetą zbiarał (oczywiście zabawkę)

 

To 90% replik na rynku, polecam sprawdzić np. na CM.048.

 

Replika, np Glock- walnij o ścianę, a ściana się rozpadnie.

 

No to takiej jeszcze nie zrobiono niestety

 

Nic. Każda replika jest tylko zabawką w kształcie oraz wyglądzie broni palnej i niczym więcej.

 

DOKŁADNIE TAK, w 100% się zgadzam.

Wszystkie zabawki ASG można nazwać repliką ASG i odwrotnie. No chyba, że jakaś zabawka nie odwzorowuje realnie istniejącej broni, wtedy nie może być repliką.

Link to post
Share on other sites

To 90% replik na rynku, polecam sprawdzić np. na CM.048.

 

 

 

No to takiej jeszcze nie zrobiono niestety

 

 

 

DOKŁADNIE TAK, w 100% się zgadzam.

Wszystkie zabawki ASG można nazwać repliką ASG i odwrotnie. No chyba, że jakaś zabawka nie odwzorowuje realnie istniejącej broni, wtedy nie może być repliką.

 

Dlatego jak unia przepchnie te swoje idiotyczne przepisy, to nie będziemy się zbytnio tym przejmować, gdyż

będziemy dalej bawić się w ASG tylko z UAR'ami.

 

Replika, to coś co wiernie odwzorowuje oryginał. Nie ważne czy strzela czy nie.

Link to post
Share on other sites

Dlatego jak unia przepchnie te swoje idiotyczne przepisy, to nie będziemy się zbytnio tym przejmować, gdyż

będziemy dalej bawić się w ASG tylko z UAR'ami.

Obawiam się, że jakiś "biegły" może w sądzie przedstawić ekspertyzę, że UAR "z daleka wygląda jak broń"

Replika, to coś co wiernie odwzorowuje oryginał. Nie ważne czy strzela czy nie.

Niestety, w przypadku braku precyzji w przepisach o takich rzeczach decyduje sąd.

 

Ogólnie - w Polsce nie ma prawa precedensu (a nawet na orzeczenia SN poszczególne sądy mogą się powoływać, ale nie muszą) więc w tym zakresie prawdopodobnie w KAŻDYM przypadku (nawet jeśli kilkaset osób ma tę samą replikę stockową w której nie wymienili jednej śrubki - to jest właśnie brak precedensów) będzie się musiał wypowiedzieć sąd. I na to liczę.

Jeśli nawet wiadoma dyrektywa wejdzie w życie to należy w KAŻDYM przypadku odwoływać się do sądu. Niech to sądy a nie jakaś urzędniczyna decydują.

Oczywiście - w każdym takim przypadku nasza "zabawka" będzie prawdopodobnie "aresztowana". W takiej sytuacji proponuję domagać się szczegółowego "do usrania" :) protokołu zabezpieczenia. Łącznie z tym ile fps i jaki rof miała replika (to są bardzo ważne parametry dla naszych zabawek i łatwo to uzasadnić przed każdym sądem, również to że bardzo łatwo jest zaburzyć te parametry przez - nawet lekkie- uszkodzenie lub wręcz naruszenie zabawki) oraz czy prawidłowo pobierała kulki i jaki zasięg miała. O szczegółowej dokumentacji fotograficznej nie muszę chyba wspominać. Jeśli policja nie ma narzędzi do przeprowadzania takich ekspertyz to niech se kurna kupi!

Oczywiście nie muszę wspominać, że po (mam nadzieję) odbiorze naszej zabawki z "aresztu" należy się również domagać pełnego protokołu zwrotu.

Nie muszę też wspominać, że przed oddaniem repliki do "aresztu" należy ją "obrać" z całego szpeju, który - w przypadku broni palnej - nie jest "istotnymi częściami broni". Jeśli ich posiadanie jest - bez zezwolenia - legalne w przypadku broni palnej - to oczywiste jest, że w przypadku zabawek - też:

A więc demontujemy:

- front (cokolwiek to jest : ris-y, okładziny, drewna itp)

- przyrządy celownicze (wszystkie!)

- wszelkie rączki i chwyty (w tym - silnikowy z silnikiem!)

- kolbę

- magazynki (oczywiście)

W zasadzie można będzie im przekazać korpus, lufę i GB.

 

Z drugiej strony w takim przypadku widać absurdalność takich przepisów (i debilizm ich autorów) bo skoro istnieją "nieistotne części broni" to muszą tez istnieć "nieistotne części replik" (co łatwo wykazać przed sądem) - i należy się domagać - w czasie rozprawy zdefiniowania takich. No bo jeśli coś co istotną częścią bron nie jest - możemy posiadać bez zezwolenia, to możemy również posiadać coś co było zamontowane w/na replice ale dałoby się zamontować w./na broni i wtedy nie byłoby "istotną częścią broni".

Zresztą fora posiadaczy broni palnej (również w Polsce) pełne są wątków jak w celu redukcji kosztów do broni palnej dostosowuje się części i akcesoria asg. Podobne zjawisko występuje zresztą w drugą stronę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Lekkie odkopane tematu:

Zabawka jest o ile pamiętam przedmiot przeznaczony dla dzieci w wieku 0-14 lat spełniający odpowiednie normy ustawowe odnośnie jego cech i materiałów użytych do jego produkcji. Termin ten na potrzeby obrotu towarami został niedawno rozciągnięty także na część materiałów z jakich zabawki powstają.

Nie bez powodu producenci i dystrybutorzy używają dupochronu w postaci informacji o wymogu wiekowym 18+ i zakazie strzelania do zwierząt i ludzi (który w sumie stoi w opozycji do naszego hobby).

Dlatego 'repliki' jakich używamy bardziej posiadają pod termin sprzętu sportowego i dość często katergoryzowane są jako urządzenia pneumatyczne (wiatrówki) o energii <17J.

Odnośnie ich wyglądu dość często używany wobec nich jest termin 'przedmiot przypominający broń palną'.

Dwukrotnie pelnilem rolę 'eksperta' na potrzeby dochodzenia/rozprawy i dwukrotnie taka wlaśnie była finalna interpretacja.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Czyli nie

Bo nie jest to egzemplarz wyprodukowany w 1861 roku, tylko jego replika wytworzona w ciągu ostatnich ~5-10 lat? :icon_smile:

Czyli nie jest to wtedy Colt Army a jego kopia i kolega Mati86 o tym chyba zapomniał napisać.

Tak, wiem że się czepiam ale czasem takie doprecyzowanie pozwala uniknąć kłopotów ;)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

To czym się strzelamy w ASG nie jest repliką w żadnym stopniu. Są to zabawki, tyle, że w środowisku nazywamy je replikami, bo zawsze lepiej to brzmi, niż "broń", czy "zabawka". Poza tym stosujemy kalkę z angielskiego, gdzie to słowo ma inne znaczenie, bliższe naszemu "model". Co do czarnoprochowej, to współcześnie wykonane egzemplarze broni są replikami, choć niektórzy upierają się przy słowie "kopia", co jest nieprawidłowe, gdyż kopia musi zostać wykonana z zachowaniem wszystkich szczegółów i z użyciem podobnej technologii. I tak na przykład nie może być "kopią" rewolwer CP z okładkami z białego plastiku w miejsce kości słoniowej, albo ze stalową ramą w miejsce mosiężnej, a w przypadku repliki zmiana materiałów jest dopuszczalna.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...