Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowe rozporządzenie MON w sprawie zakazu noszenia munduru lub jego części


Recommended Posts

Art. 13. 1. Używanie munduru zagranicznego wymaga zezwolenia terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.

A co z mundurami, które mundurami ani WP ani obcych armii nie są, hę? Padam ze śmiechu podczas czytania ORKI sejmowej, bo taki brak fachowości u naszych p-osłów (i rządowego/sejmowego biura legislacji) jaki widać w tej ustawie, to ... to... to brak mi słów.

P.S. Może dlatego brakuje mi słów, gdyż za mało czytam? ;-)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tak, sam o tym pisałem, tylko, że odnośnie kamuflaży pantera i pantera pustynna to nie obejmuje moim zdaniem tylko mundurów sensu stricte, ale wszystko co ma ten kamuflaż na sobie - zgodnie z § 2 pkt 1 nowego rozporządzenia: "Wprowadza się zakaz używania przez osoby nieuprawnione kompletnego munduru wojskowego lub jego części, chociażby zostały one pozbawione oznak wojskowych. Także moim zdaniem w obecnym stanie prawnym ci airsoftowcy, którzy używają jakiegokolwiek szpeju, czy ubrań w kamuflażu pantera/pantera pustynna, powinni tego zaprzestać, lub być świadomym, że mogą dostać grzywnę. Przykre, ale tak to według mnie wygląda. Pozdrawiam.

 

Przepraszam za podwójny post, ale nie mogę edytować (poproszę o sklejenie, gdyby tu zajrzała właściwa osoba).

W poście powyżej rozpędziłem się za mocno - nie wydaje mi się żeby sam szpej typu plecak czy kamizelka w panterze stanowił problem. Przynajmniej nic w przepisach na to nie wskazuje.

Link to post
Share on other sites

Cała sprawa i tak ma źródło w kodeksie wykroczeń, chyba art 61, paragrafy 1 i 2 , gdzie zapisane jest, że nie wolno nosić mundurów, nawet jeśli formacja prawnie nie istnieje. Niektórzy domorośli prawnicy interpretują to jako zakaz noszenia jakiegokolwiek munduru, nawet jeśli jest to różowy mundur Brygady Pokemonów imienia Bulbazaura. Z paragrafu pierwszego wynika jednak, że czyn zabroniony dotyczy publicznego przypisywania sobie prawa do munduru, a nie noszenia go sobie na strzelanki. Dyskusyjne więc będzie paradowanie w mundurze po mieście, ale same strzelanki nie mają charakteru publicznego.

Link to post
Share on other sites

Cały czas mowa o polskim umundurowaniu. Generalnie zagranicznych demobili chyba też czas zacząć unikać. W końcu to chyba nikt nie ma na nie zgody. Ja na codzień łażę w hamerykanskich spodniach i zaczynam się zastanawiać czy warto to kontynuować...

Link to post
Share on other sites

No, zagraniczny demobil też może być teoretycznie powodem nieprzyjemności, ale tylko co do faktu ewentualnego niedopełnienia wymogu uzyskania zezwolenia organu wojewódzkiego w myśl art. 13 ust. 1 ustawy o odznakach i mundurach. Póki co na szybko nie znalazłem jednak żadnych przepisów karnych dotyczących ewentualnych kar za naruszenie powyższego obowiązku rejestracji. Według mnie to martwy przepis, istniejący w ustawie od czasów PRL, kiedy to miał jakieś tam zimnowojenne uzasadnienie.

Tym niemniej najbezpieczniej jest obrać najprostszą linię obrony - że to co masz z demobilu (US, czy UK na przykład) to nie zagraniczny mundur, a ubranie roboczo-ochronne pokryte wzorem zagranicznego kamuflażu np. multicam czy marpat - nieużywanym przez WP i nieobjętym odpowiednimi rozporządzeniami.

Generalnie jak z większością przepisów - praktyka i wykładnia dopiero sie ukształtuje. Pozdrawiam.

Edited by wredny_bo_trzeźwy
Link to post
Share on other sites

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/1,141635,19873990,nocny-patrol-ze-straza-obywatelska-z-mokotowa-mowia-ze-jestesmy.html#MT

 

Ci panowie mogą mieć przechlapane, ale nie my. Nie trzeba sobie odpuszczać munduru na strzelankach, bo rozgrywka airsoftowa nie jest publiczna. Przebieraniec w mundurze WP jest przebierańcem, gorzej, jak airsoftowcy stworzą sobie grupę z regulaminem, stopniami i konkretnym umundurowaniem, wtedy zaczyna być lekko ślisko, ale nadal wymagałoby to dużej dawki złej woli, by naciągnąć to pod ustawę. Realny problem zaczyna się w momencie tworzenia organizacji, wtedy dopiero ustawa ma zastosowanie.

Link to post
Share on other sites

No i tutaj powstaje problem bo mundury 124Z/MON i 127A/MON czyli letni i zimowyc (całoroczny) w kroju US obowiązywały do 31.12.2015 roku i jest to umundurowanie już wycofane z użycia.

Pozostaje kwestia kamuflażu, ale tutaj ciężko jednoznacznie coś stwierdzić bez odpowiedniej ekspertyzy oraz stanowiska MON, IWSZ RP.

Link to post
Share on other sites

@ wojtekk8 Moim zdaniem ŻW będzie raczej zwracała uwagę na kamuflaż na danym ubraniu, a nie krój ubrania/munduru, bo to kamuflaż to łatwiejsze kryterium oceny. I znając życie, po chwilowej egzaltacji w mediach, to znów będzie martwy przepis, co najwyżej złapią od czasu do czasu jakiś małolatów w panterze/panterze pustynnej kręcących się po mieście, żeby mieć się czym pochwalić.

@ czortkot Obawiam się, że kwestia publiczności lub niepubliczności danego miejsca nie ma tutaj kompletnie znaczenia. Poza tym zrezygnować trzeba tylko z ubiorów/mundurów w kamuflażu pantera/pantera pustynna. Ale nie ma co się nastawiać - pożyjemy, zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Nie do końca.

Przepisy mundurowe ŻW zna i wie doskonale, że te mundury nie są w użyciu - zostały wycofane.

 

Jednakże jaki pójdzie przykaz z góry to się okaże.

 

Martwić może kwestia wystawiania mandatów bo to będzie oznaczało wpływy do budżetu i zacznie się pogoń za wędkarzami, myśliwymi, paintballowcami, airsoftowcami i innymi, którzy lubią militarny ciuch.

Link to post
Share on other sites

Nie do końca.

Przepisy mundurowe ŻW zna i wie doskonale, że te mundury nie są w użyciu - zostały wycofane.

 

Jednakże jaki pójdzie przykaz z góry to się okaże.

 

Martwić może kwestia wystawiania mandatów bo to będzie oznaczało wpływy do budżetu i zacznie się pogoń za wędkarzami, myśliwymi, paintballowcami, airsoftowcami i innymi, którzy lubią militarny ciuch.

 

Właśnie po to zostało zmienione rozporządzenie. Chciano uzyskać "szacunek" do munduru i pozbawić go grzybiarzy, wędkarzy i tym podobne. Taką informację podał bodajże rzecznik MON w wywiadzie przed wprowadzeniem rozporządzenia.

Link to post
Share on other sites

Ale przecież to rozporządzenie funkcjonowało już od wielu lat tak samo jak i ustawa.

Wielkiego nowum tutaj nie wprowadzono poza zgodą na używanie umundurowania jeżeli masz podpisaną umowę z jednostką wojskową/MON.

Przy czym określono zasady jak ten mundur ma być oznaczony.

Cała reszta to zmiany kosmetyczne.

Link to post
Share on other sites

Ale tu brednie niektórzy piszą :D

 

Sprawa dotyczy się tylko polskiego umundurowania, aktualnie używanego przez wojsko - wz.2010 i Np. Wyjściowych, galowych itd. (mundur wz93 też - jest tak samo w użyciu aż do 2018r) Przepis dotyczy wszystkich rzeczy wymienionych w ustawie jako wchodzące w skład umundurowania (Np. Pasa WP, furażerki, oznak itp)

Nie dotyczy innego szpeju w kamuflażu pantera (Np szpej od miwo)ani ciuchów helikona czy innych zagranicznych. Helikon ma inny krój i trochę inny układ plam - nie jest zgodny z aktualnymi wzorami.

 

Co do mundurów policyjnych - są rozporządzenia zakazujące. Trzeba umieć szukać ;)

 

Dla wielbicieli pantery leśnej są trzy możliwości:

- być członkiem organizacji która ma podpisaną umowę o współpracy z MON lub jakąś JW

- zacząć nosić helikony lub inne camo niż polskie, czekając do 2018r aż wz93 oficjalnie wyjdzie z użycia.

- używać kontraktowego umundurowania WP, licząc się z możliwością powrotu do domu na golasa z mandatem na pokaźną sumę w ręku ;)

Edited by marvol
Link to post
Share on other sites
Sprawa dotyczy się tylko polskiego umundurowania

 

Nie, nie tylko.

1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

 

Gdzie masz tu cokolwiek na temat polskiego munduru? Kodeks mówi o mundurze jako takim, a nie o polskim mundurze.

 

2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,

 

Tutaj jest równolegle zakaz noszenia mundurów do których istnieje zakaz (np. omawiane rozporządzenie na temat polskiego munduru, albo konieczność zgody na noszenie munduru obcego kraju), ale również wspomniane są wszystkie inne mundury, nawet te nieistniejące, czy kolejarskie.

 

Kluczowe tu jest pojęcie "noszenie munduru". Tłumaczyłem to wcześniej.

Link to post
Share on other sites

@marvol Piszesz, że sprawa "Nie dotyczy innego szpeju w kamuflażu pantera (Np szpej od miwo)ani ciuchów helikona czy innych zagranicznych. Helikon ma inny krój i trochę inny układ plam - nie jest zgodny z aktualnymi wzorami"

Teraz pytanie za jakimi argumentami stawiasz taką tezę i czy interpretacja przepisów ŻW będzie zgodna z twoją. Gdyż póki co to ja nie widzę problemów w tym stanie prawnym, żeby ŻW profilaktycznie karało mandatami również użytkowników np. ciuchów Helikona w panterze. I może być tak, że nikt nie będzie wnikał czy Helikon ma inny krój lub minimalnie inny odcień, bo w przepisach (zarówno tych starych jak i nowych) jest zakaz noszenia aktualnego munduru WP (z wyjątkami), a aktualny mundur WP jest w kamuflażu w kamuflażu pantera/pantera leśna. Albo będą wnikać ale na etapie sądu a nie kontroli ŻW. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

W rozporządzeniu jest napisane, że zakazuje się noszenia "munduru polowego". Brak tu jakich kolwiek uściśleñ dotyczących wzorów czy czegoś innego. Natomiast interesują mnie 2 wpisy. Pierwszy to punkt 2 w wyjątkach o młodzieży szkolnej i akademickiej. Brak tam wpisu o zezwoleniu czy umowie MON, który pojawia się w punkcie trzecim. Więc reasumując, strzelanki ASG są ćwiczeniami zadań bojowych dla młodzieży i studentów. Natomiast osoby pełnoletnie (bez studiów) muszą działać w stowarzyszeniach związanych z MON lub JW.

Link to post
Share on other sites

@Kryngerus Ciekawe spostrzeżenie, zawsze można spróbować w ten deseń :).

A co do reszty to moim zdaniem niestety dotyczy to nie tylko polowego, ale też wszystkich pozostałych innych jak ćwiczebny czy wyjściowy - § 2 ust. 1 rozporządzenia.

Co do uściśleń to faktycznie nie ma bezpośrednich, ale jest pośrednie odwołanie jaki to jest wzór i kamuflaż, poprzez wskazanie, że chodzi o mundur wojskowy (w domyśle WP, choć akurat to słowo nie znalazło się w rozporządzeniu), a mundur WP to m.in. wz. 93/wz. 2010 w kamuflażu pantera/pantera pustynna, co zostało określone w innym rozporządzeniu MON.

W moim odczuciu rozporządzenie zostało napisane specjalnie w taki sposób, żeby nie trzeba go nowelizować za każdym razem, gdy zostanie zmieniony wzór munduru WP.

Link to post
Share on other sites

Masz rozporządzenie o przepisach mundurowych/ubiorczych MON, które określa wzory mundurów i z niego bawełniak i stary letni zostały już usunięte.

 

@Kryngerus: a paragraf 2 punkt 6 to przeczytałeś?

Chociaż rzeczywiście paragraf 2 punkt 4 podpunkt 2 stanowi pewną furtkę - kwestia tylko co ustawodawca miał na myśli przez - jeżeli potraktujemy każdego ucznia z mundurze (wymienionych jego częściach w paragrfie 2 punkt 4) jako osoby nie łamiącej prawa z tym, że może ona używać munduru lub jego części w czasie realizacji szkolenia lub działań o charakterze obronnym.

Co oznacza, że na i z ASG w cywilkach, a na polu "walki" w mundurze.

Link to post
Share on other sites

Strzelanka ASG może zostać uznana za działania o charakterze obronnym. A Combat Alert?!

Airsoftowcy na forum UE robią wszystko, żeby traktować airsoft jako sport, a Ty tu wyjeżdżasz z działaniami obronnymi, ech...

 

Poza tym spokojnie, za trzy i pół roku, a może i wcześniej nowe wybory, tak więc jakoś to przeżyjemy :)

Link to post
Share on other sites

Też mam taką nadzieję, bo się "bierą za to co nie cza" :D A takie pytanko mam, posiadam 124Z/MON i się zastanawiam czy mogę w nim pojechać na obóz militarny bez nerwów. Fakt, wz. 93 został wycofany, natomiast obowiązuje jeszcze do 2018 w ramach modernizacji polskiej armii i wprowadzeniu wzoru 2010. Czy jestem zmuszony dzwonić do Departamentu Prawnego o uściślenie rozporządzenia czy ryzykować i jechać?

Link to post
Share on other sites

Panowie, wybory i rząd tu nie mają nic do znaczenia, bo to nie kwestia polityczna. Takie przepisy są od lat, teraz zostały trochę inaczej przepisane. MON i środowiska żołnierskie od lat o to walczyły, żeby to było egzekwowane, bo nie podoba im się to, że tysiące wędkarzy, grzybiarzy, budowlańców i innych używają munduru WP jako szmaty roboczej. I jakby nie było trochę racji mają.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...