Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Miernik LiPo w replice.


Recommended Posts

Nie kupuj. Ja to założyłem i piszczało non stop podczas strzału :icon_smile: Obecnie mi leży i chyba sobie z niego diody wylutuję. Moim zdaniem szkoda pieniędzy.

 

Też się naczytałem, bałem się o lipo, a tymczasem zabezpieczenie jest prostsze niż myślisz.

Strzelam do wyraznego osłabnięcia repliki i po powrocie natychmiast podłączam lipo do ładowania.

 

Przez ponad rok eksploatuję tak 2 różne baterie lipo 7,4 v i nic się z nimi do tej pory nie dzieje.

Edited by Foton
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem replika szybciej przestanie strzelać niż napięcie spadnie poniżej 3,6. Stosuje mniej więcej ten sam system co Foton, a miernik będę podłączał dopiero na zimę, gdy baterie będą leżeć bezczynnie.

Nie zawsze da się to wyczuć... Lepiej na respie sobie podpiąć dla sprawdzenia, albo pod koniec strzelanki.

Co do podłączenia na zimę - moim zdaniem nie ma sensu. Lepiej rozładować do napięcia Storage (3.8V / celę) i tak trzymać. Samorozładowanie LiPo jest naprawdę niewielkie, przez pół roku nie powinno spaść poniżej 3.6V.

 

Ogólnie rzecz biorąc noszenie LiPo alarmu ze sobą ma sens choćby w celu diagnostyki "moja replika nie strzela", można się upewnić czy to wina baterii, albo że to nie wina baterii.

Edited by hindus
Link to post
Share on other sites

Ogólna zasada jest taka - LiPo nie lubi

a) wysokiego napięcia

b) wysokiej temperatury

c) niskiego napięcia

 

LiPo które jest przechowywane w wyższej temperaturze rozładowuje się szybciej.

LiPo które jest naładowane do wyższego napięcia rozładowuje się szybciej i zmniejsza się jego żywotność.

 

Najlepiej obrazuje to tabela 3 ze strony http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

5953816600_1503040530.png

 

Wartości pokazują ilość energii pozostałej w baterii po 12 miesiącach leżakowania (dla 40% poziomu naładowania) oraz po 3 miesiącach (dla ładowania do 100%), zależnie od temperatury przechowywania.

 

Jak widać, najwolniej rozładuje się pakiet naładowany do niższego napięcia i przechowywany w 0 stopniach. Oczywiście ładując do 40% już na starcie mamy mniej prądu niż ładując do pełna, ale widzimy też, że tempo rozładowania również jest niższe.

 

Dlatego jeśli mamy możliwość, lepiej przechowywać pakiet naładowany do 3.8-3.9V trzymając go w zimnym miejscu - np. w piwnicy czy nawet w lodówce. Ale jeśli naładujesz do pełna, to po 3 miesiącach w temperaturze pokojowej będziesz miał jeszcze 80% pojemności.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...